Захранване, водено от бебето/Baby-Led Weaning Тема 12

  • 43 251
  • 750
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 786
Минавам да споделя, че моята ЗВБ госпожица между 8ми и 9ти месец е качила 700 гр. Предходните месеци също качваше ок. Надявам се някоя майка, на която й предстои захранване, да го прочете и да се успокои, че по ЗВБ бебетата също се хранят добре, защото съм чувала доста притеснения в тази посока. Суче 6 пъти на ден и яде твърда храна 3 пъти, като даже баща й негодува, че изяжда твърде много за бебе И щял да й се разшири коремът Simple Smile

# 511
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Какви рецепти приготвяте на децата си с риба?
До преди няколко месеца нашия господин обожаваше сьомга, а сега не ще и да чуе. Правих я на тиган с малко подправки, нищо особено. Чудя се за някакви рибни пръчици, но той пилешки не обича и много ме съмнява да имам успех с рибните. Дайте някакви идеи плс Hug (супа абсурд Grinning)

# 512
  • Мнения: 6 873
Аз правя следното:

бучица масло
1 с.л. лъжица семола (може и обикновено брашно)
лук
морков
50 мл овесено мляко
сьомга
копър
броколи/спанак/каквото ти хрумне

Задушавам в маслото настъран морков и накълцан лук, после добавям лъжица семола и разбърквам. Добавям млякото и бъркам хубаво, за да не станат бучки. Слагам изпечена и накъсана на парченца сьомга и копър. Моето дете много го обича това нещо и със едно топче спанак и малко нарязани броколи.

# 513
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Много интересна рецепта, не съм виждала подобна. И звучи лесна. Ще я пробваме, мерси! Hug

# 514
  • Мнения: 2 471
Сега откривам темата. Захранвам за втори път по метода. Синът ми беше много труден, но във времето предимствата, в които не се съмнявах, очаквано се проявиха. Сега дъщерята на 8 месеца е прекрасно ЗВБ бебе. Храни се чисто, с апетит, без да хвърля, без да маже... След първия ми опит направо се чувствам в рая.
Рибата и като пастет съм я давала върху филийка, но основно я предлагам на добре проверени парчета директно. Ако се разпаднат при обезкостяване, ги слепвам с пръсти на хапки просто. Много съжалявам, че темата с бебешките менюта се затри, сега съм в отворила да си гледам идеите преди 3 години, че времето е кът.

Последна редакция: пт, 24 фев 2023, 09:11 от Enter Sandman

# 515
  • София
  • Мнения: 8 639
В двете големи български групи за ЗВБ във фейсбук се пускат често рецепти. Ако ползватв фейсбук, може да погледнете.
Когато захранвах, ползвах май-вече pinterest. Има стотици рецепти. Още си паза рецепти в едно приложение на телефона- мои измислени или преписани.

Иначе за сьомгата...не помняз често казано. Мисля, че най-вече с паста, с ориз и в някакво печиво. С някои видове паста може да се направи лепкав сос и рибата ако е на дребно се намъква в дупчиците на пастата и лесно се яде.
Малкото ядеше и пае(л)я и какво ли не. Тъпчеше морски продукти, като обезумял 🤣.
Правех и топчета- от ориз или някакво вариво, със зеленчуци, месо или риба и правех топчици. Детето хваща и ръфа или бута в устата. Може да се запекат като крокети или да се овалят в галета, за да не са лепкви и хлъзгави. Тук на скрийншота горе се вижда формата, която беше най-лесна на моите. Като патрони 🤣

# 516
  • Мнения: 2 471
О, аз имам идеи, просто ми беше удобно споделянето какво са (сте, защото, Дези., мисля, че и ти пишеше тогава) сготвили другите в реално време. 😁
Снощи за домочадието правих мини пайове с плънка от карфиол и сьомга. За бебето нямаше този път от това точно, но е във вид, който е удачен за ЗВБ.

# 517
  • София
  • Мнения: 8 639
Ако тестото позволява, може да се направи като пирожки. Дори да е маслено тесто(нали е ронливо), мисля че е възможно да се посмачка и да добие някаква форма, да не излиза плънката. Аз имам едни силиконови формички за мини пайове от Лидл и съм правила там. Но си се троши на хапки, може би за по-голямо бебе е, да не му се лепне назад на езика и да го закашля.
Моите все палачинки и някакви бъркани сладки ядяха Laughing По онова време много ми беше трудно да измисля, пък сега какви неща ми хрумват...ехеее. Но пак ядяха всичко, сега като са големи и понякога претенциите ме побъркват.

# 518
  • Мнения: 217
Здравейте!

Искам да захраня детето си този петък, но в момента е наистинал - има хрема и лека кашлица. Минава му като цяло, но не е напълно здрав.

Защо е необходимо да бъде напълно здраво бебе, когото се захранва?

# 519
  • Варна
  • Мнения: 889
Защото всяка храна е среща на имунната система с нов белтък/протеин и по някакъв начин си създава антитела за/срещу него. Та ако ще се бори с белтъка на храна, е добре да не се бори с белтък на болест

# 520
  • Мнения: 6 166
Здравейте!

Искам да захраня детето си този петък, но в момента е наистинал - има хрема и лека кашлица.

Не е толкова важно в кой ден ще го захраните детето си, а дали е готово и здраво.

И най-вече гледайте да ви е здраво детето. Захранването дали ще е в понеделник или в петък - все тая.

Аз лично имам една зла съседка, която цяла зима се опитва да ми го разболее моето. Злобичка неземна. Не успява, но заради този постоянния риск все в някоя от мизериите да успее, сега ще си изчакам да мине зимата и тогава на ваксинации. Тъпо не тъпо това е положението. Здравето на детето е по-важно от графика Wink

# 521
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Освен това от личен опит, като са болнички децата, апетита им намаля.

Елфичка, хвърли ме в тъч, каква е тази съседка, как се опитва да ти разболее детето? Flushed

# 522
  • София
  • Мнения: 8 639
Аз по-скоро бих се въздържала да захранвам болно дете, защото често са кисели и им липсва апетит. Може да му досадите или пък сама да се обезкуражите, ако не пипне нищо.
Иначе това тялото му с какво се среща и бори, не би ме впечатлило. Едното ми дете е яло и облизало какво ли не, имунната му система и до днес е в пълен стрес 🤣
Евентуално е още един минус това, че може да се обрине от медикамент или боледуването и вие да не знаете от храна ли е или нещо друго.

# 523
  • Мнения: 217
Благодаря за отговорите. Ще изчакам да оздравее. Просто от доста време отлагам, а срещам и трудност с това, че от месец бебето не иска да суче и трябва да се изцеждам и храня съответно от бутилка. Трудно свикна и с бутилката и в момента, в който реших вече да започна да захранвам ме спря педиатърката, заради АД. Та общо взето го бях планирала за петък, за да може голямата ми дъщеря да захрани бебето - много се вълнува от този факт. Ще се разминем и този път и ще почакаме още малко.

# 524
  • Мнения: 240
Здравейте! Започнахме звб преди 10 дни, но за момента нещо не върви. Първите 2-3 дни поднасяше храната към уста и поне опитваше, без да поглъща, но след това загуби интерес. Всеки ден предлагам различни плодове и зеленчуци на пара, но дори не ги опитва. Дали е просто, защото са ѝ безвкусни? 😃 Това се зачудих, след като опитах броколите днес. С каква мазнина може да се овкусява в началото? На 6+ сме.

Общи условия

Активация на акаунт