"Обичам" Топлофикация - тема 5

  • 29 428
  • 751
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 13 768
Какво и как обезвъздушаваш?
Отваряш вентилите на 5 и след вторника чакаш да го пуснат.
Надявам се, че до петък топличко ще имаме всички, че голям бахър сега!

# 406
  • Мнения: 24 341
Радиаторите не се ли обезвъздушават преди да пуснат парното?

# 407
  • Мнения: 332
От тази новина излиза, че утре пускат парното....така ли? За мен е рано. При нас няма нужда, все още е топло вкъщи и без парно.
https://toplo.bg/blog/2021/10/09/Sezon2021

# 408
  • Мнения: 13 768
Парното не се пуска за един ден 🙂 Но, да, за София започва от утре!
Ако си в източните райони ще стане до 2-3 дни, ако си към останалите, за които предупредиха за ремонта на Булгаргаз - от сряда нататък.
При някои е топло, при други студено, регулира се с вентилите.

# 409
  • Мнения: 68 648
Прост въпрос - кое е вентил?
Врътката която се върти за настройване на степените? Или долу откъм тръбата, която отива в радиатора, има др.кран/врътка?
Питам, защото не е при мен този радиатор...

# 410
  • София
  • Мнения: 16 036
Вентил наричам това, което е между входящата тръба и радиатора. Бяло е, със степени.
В долната част на радиатора нямам кранче. Иначе то е за обезвъздушаване. Доколкото съм чувала долното кранче го ползват като свалят и сменят радиаторите с такива без топломер. Излиза им по-евтино парното. А ние, честните балъци го плащаме.

# 411
  • Мнения: 68 648
Кое е за обезвъздушаване?
Кое трябва да отворя преди сезона?

# 412
  • София
  • Мнения: 1 328
Горното с цифрите го поставяш на 5.

# 413
  • Мнения: 1 005
Ние отваряме " врътките " с номерацията , нямаме други " врътки " . Когато пуснат парното и радиатора се напълни , ако има студена част в самия радиатор , мъжът ми го обезвъздушава от другия край - леко отвърта с отвертка , докато излезе излишния въздух.

# 414
  • Мнения: 68 648
Друг край?

Явно няма да стане така. Ще отида на място, като мина после през моя чичо в теца, който ми обяснява хубаво...Grinning

# 415
  • Мнения: 1 005
От едната страна на радиатора е " врътката " с цифрите , в края на радиатора с отвертка

# 416
  • София
  • Мнения: 1 328
Ние отваряме " врътките " с номерацията , нямаме други " врътки " . Когато пуснат парното и радиатора се напълни , ако има студена част в самия радиатор , мъжът ми го обезвъздушава от другия край - леко отвърта с отвертка , докато излезе излишния въздух.

Да, не става ясно какво и къде отвърта мъжът ти.

Тета само трябва да сложи врътката с цифрите на 5. И да изчака като пуснат парното поне  час - преди да го намалява.

А, отговорено е със снимка

# 417
  • Мнения: 68 648
Благодаря ви.
Притеснявам се, че вин.сезон когато го пускаха, и наемателката ми звъни че бил студен радиаторът. Оказа се че нещо било слепнало ли, не разцрах, с бутване се оправило...но кае, що...не схванах, тогава близък ходи и вика отговорника в блока, та той бутнал нещо...
Искам сега да съм наясно от рано Grinning

# 418
  • Мнения: 13 768
Или е било "слепнало", или тя не е била отворила кранчето въобще. Като са позавъртели вентила са отворили достъпа на горещата вода до радиатора.
Добре е да се отвори максимално (на 5) тогава радиаторът се пълни правилно и не остават въздушни възглавници.
Нищо друго не пипаме и не връткаме 😀, за да не направим беля с избил радиатор.
Повечето стари радатории и нямат такава възможност

# 419
  • Мнения: 1 922
За да не се получава това слепване, вентилите се държат лятото на 5.

Общи условия

Активация на акаунт