Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 45 387
  • 738
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 782
Здравейте мили хора Flowers Hibiscus
Скрит текст:
Бихте ли изтълкували тези изследвания, направени на 20ти ден от първия цикъл, 48ми ден след спонтанен аборт в 5 г.с.
За първи път изследвам стойностите на витамин Д... 
Храня се балансирано, като в менюто ми преобладават риба, домашни яйца, месо, пълнозърнести култури, зеленчуци, плодове, млечни. Не съм предполагала, че ще ми липсва витамин Д.

Както и да е, бихте ли ми препоръчали какво да приемам, за да подобря нивата.

Здравей!
Имаш дефицит на вит. Д, трябва да го приемаш.
Прогестеронът е малко  висок, но дали е имало О. или не, не мога да преценя, ако не е посочен кой ден след О. е.
ТСХ е добре, но Т4 е много, много нисък... не произвеждаш този хормон... а той е важен за ембриона и бременността... консултирай се с Ендокринолог.

Благодаря!
Главно прогестеронът ме притесняваше, понеже имах нищожни нива, а то какво се оказва...
Бихте ли ми препоръчали витамин Д ?
А относно T4 това значи ли че имам хипотиреоидизъм?

# 226
  • Мнения: 30
Денис би ли коментирала резултатите ми,нямам цикъл вече 4 м,пих дуфастон 10 ×2 не дойде,след това ми увеличиха дозата 10×3 отново не дойде,след това пих промилут нор 7×2 и пак нищо,на 37 г .

Денис имаш ли възможност да ми ги погледнеш

# 227
  • Мнения: 51
Здравейте,
Моля ви за помощ при разчитане на резултати от изследвания на съпруга ми.
Свободния тестостерон е с ниски стойности
Свободен тестостерон0.188nmol/l0.2040.637L
Албумин51.0g/l3248H е с високи стойности.
Изследванията са от вчера ще говорим и с лекаря но дотогава ще се побъркам.
Проблем ли са тези стойности при опити за забременяване.

# 228
  • Бургас
  • Мнения: 6 344
денис на 7 ми ден след ову,мисля са пусна прогестерон и естрадиол ,както ме посъветва.И искам на щитовидната tsh,tat,mat,ft3 ,ft4 дали е подходящо за тях на този ден?миси предварително Heart за да довърша пъзела с хормони.на 3 тен пролактанина беше добре ти ми каза има ли смисъл пак да го пускам?

Пролактина-виж го и на чист ден.При мен по време на МЦ е в нормата, а в чисти дни е над.Нямам идея защо е така, аз по принцип винаги съм тревожна като ходя на изследване и дори и да стоя не се успокоявам. Скоро прочетох, че показател за естрогенова доминантност.Не е някакви огромни стойности, но факт е, че през годините никога не беше в нормата и сега по предложение на ендокринолог го проследявам и на 3д. от МЦ.


Аз пък да питам някой ако знае дали през МЦ  ТАТ и МАТ се влияят много? Да използвам и тях да погледна, по принцип и те винаги са ми над нормата, но досега в цикъл не съм ги изследвала.

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 13:14 от Галчудо

# 229
  • Мнения: 2
Привет, бих искала да помоля за разчитане на резултатите, въпреки че и с просто око се вижда, че стойностите са завишени.

Хормони
Insulin (на гладно)   S        14.71       mU/L     Оптимални ст.: < 10.0     ECLIA
Insulin (2)   S        110.80       mU/l         ECLIA
Insulin (3)   S        54.45       mU/l         ECLIA
Оптимални стойности:
на гладно: < 10.0 mU/L
на 60' -пикови стойности
на 120' : < 50 mU/L


Клинична химия
Глюкоза   S        5.44       mmol/l     2.80 - 6.10     HK
Глюкоза (3 )   S        7.17       mmol/l         HK
Орален глюкозотолерансен тест:
(1) - изходна стойност
(3) - 120-та мин.
Диагностични критерии: изходна ст. 120-та мин.
Нормален тест < 6.1 <7.8
Предиабет 6.1 - 6.9 7.8-11.0
Диабет =/> 7.0 =/>11.1

FT4- 14,79 pmol/l
TSH- 4,21 uIU/ml
TAT/anti- TG - 25 IU/ML
MAT/anti-TPO- 67 IU/ML


Хормоните ги тествах преди първия ми преглед при ендокринолга. Нейното мнение е, че имам Хашимото и иска да започна хормонална терапия и ме посъветва да си направя и обременяване с глюкоза. Честно казано резултатите от ОГТТ и ИРИ ми стреснаха повече. Вторичния ми преглед е чак на 11 март, а не ми се чака до тогава.
Как мислите дали ще успея да регулирам хормоните и инсулина само чрез диета и спорт или ще се наложи да пия хапчета (хич не ми се иска)?

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 17:57 от shugarinka

# 230
  • София
  • Мнения: 35 972
Скрит текст:
Денис би ли коментирала резултатите ми,нямам цикъл вече 4 м,пих дуфастон 10 ×2 не дойде,след това ми увеличиха дозата 10×3 отново не дойде,след това пих промилут нор 7×2 и пак нищо,на 37 г .

Денис имаш ли възможност да ми ги погледнеш
ЛХ и ФСХ са доста високи, прилича на пременопауза... след като на УЗ не се виждат кисти и не идва М. от прогестина. Освен високите ЛХ и ФСХ, друго, нещо притеснително, не виждат.
В12 трябва да е на горна граница, към 800
Вит. Д е нисък, трябва да е 60-70ng/ml


Здравейте,
Моля ви за помощ при разчитане на резултати от изследвания на съпруга ми.
Свободния тестостерон е с ниски стойности
Свободен тестостерон0.188nmol/l0.2040.637L
Албумин51.0g/l3248H е с високи стойности.
Изследванията са от вчера ще говорим и с лекаря но дотогава ще се побъркам.
Проблем ли са тези стойности при опити за забременяване.
Тестостеронът е нисък - лекар, андролог трябва да прецени каква е причината и какво да се предприеме.
Ако има наднормено тегло да го редуцира, да спортува, да внимава с алкохола...
Албумина е висок - може да е от медикаменти, стрест, заболяване ... дехидратация - пак лекар преценява.
Да, проблем са и влияят зле на СГенезата.


Привет, бих искала да помоля за разчитане на резултатите, въпреки че и с просто око се вижда, че стойностите са
Скрит текст:
завишени.

Хормони
Insulin (на гладно)   S        14.71       mU/L     Оптимални ст.: &lt; 10.0     ECLIA
Insulin (2)   S        110.80       mU/l         ECLIA
Insulin (3)   S        54.45       mU/l         ECLIA
Оптимални стойности:
на гладно: &lt; 10.0 mU/L
на 60' -пикови стойности
на 120' : &lt; 50 mU/L


Клинична химия
Глюкоза   S        5.44       mmol/l     2.80 - 6.10     HK
Глюкоза (3 )   S        7.17       mmol/l         HK
Орален глюкозотолерансен тест:
(1) - изходна стойност
(3) - 120-та мин.
Диагностични критерии: изходна ст. 120-та мин.
Нормален тест &lt; 6.1 &lt;7.8
Предиабет 6.1 - 6.9 7.8-11.0
Диабет =/&gt; 7.0 =/&gt;11.1

FT4- 14,79 pmol/l
TSH- 4,21 uIU/ml
TAT/anti- TG - 25 IU/ML
MAT/anti-TPO- 67 IU/ML


Хормоните ги тествах преди първия ми преглед при ендокринолга. Нейното мнение е, че имам Хашимото и иска да започна хормонална терапия и ме посъветва да си направя и обременяване с глюкоза. Честно казано резултатите от ОГТТ и ИРИ ми стреснаха повече. Вторичния ми преглед е чак на 11 март, а не ми се чака до тогава.
Как мислите дали ще успея да регулирам хормоните и инсулина само чрез диета и спорт или ще се наложи да пия хапчета (хич не ми се иска)?
Имаш ИР, ТСХ е висок - трябва терапия ... не ти се иска терапия?!, но това Хашимото много повече ще ти навреди.
ТСХ трябва да е под 2.0 ( иначе провокираш Хашимотото) ... при опити за бебе дори и под 1.0... без терапия, това няма как да стане.
И сега, ако ТСХ е 4, при зачеване може да стане 8 .... тогава какво ще правиш?! Вреди и на бебето и на самата бременност. Защо да научаваш за тези рискове по най-гадния начин?!
Както и да е - всеки сам си решава

Последна редакция: нд, 28 фев 2021, 18:49 от denis.

# 231
  • Мнения: 2
Привет, бих искала да помоля за разчитане на резултатите, въпреки че и с просто око се вижда, че стойностите са
Скрит текст:
завишени.

Хормони
Insulin (на гладно)   S        14.71       mU/L     Оптимални ст.: &lt; 10.0     ECLIA
Insulin (2)   S        110.80       mU/l         ECLIA
Insulin (3)   S        54.45       mU/l         ECLIA
Оптимални стойности:
на гладно: &lt; 10.0 mU/L
на 60' -пикови стойности
на 120' : &lt; 50 mU/L


Клинична химия
Глюкоза   S        5.44       mmol/l     2.80 - 6.10     HK
Глюкоза (3 )   S        7.17       mmol/l         HK
Орален глюкозотолерансен тест:
(1) - изходна стойност
(3) - 120-та мин.
Диагностични критерии: изходна ст. 120-та мин.
Нормален тест &lt; 6.1 &lt;7.8
Предиабет 6.1 - 6.9 7.8-11.0
Диабет =/&gt; 7.0 =/&gt;11.1

FT4- 14,79 pmol/l
TSH- 4,21 uIU/ml
TAT/anti- TG - 25 IU/ML
MAT/anti-TPO- 67 IU/ML


Хормоните ги тествах преди първия ми преглед при ендокринолга. Нейното мнение е, че имам Хашимото и иска да започна хормонална терапия и ме посъветва да си направя и обременяване с глюкоза. Честно казано резултатите от ОГТТ и ИРИ ми стреснаха повече. Вторичния ми преглед е чак на 11 март, а не ми се чака до тогава.
Как мислите дали ще успея да регулирам хормоните и инсулина само чрез диета и спорт или ще се наложи да пия хапчета (хич не ми се иска)?
Имаш ИР, ТСХ е висок - трябва терапия ... не ти се иска терапия?!, но това Хашимото много повече ще ти навреди.
ТСХ трябва да е под 2.0 ( иначе провокираш Хашимотото) ... при опити за бебе дори и под 1.0... без терапия, това няма как да стане.
И сега, ако ТСХ е 4, при зачеване може да стане 8 .... тогава какво ще правиш?! Вреди и на бебето и на самата бременност. Защо да научаваш за тези рискове по най-гадния начин?!
Както и да е - всеки сам си решава
[/quote]

Привет, благодаря за бързия отговор Simple Smile
Въпросът ми беше дали има възможност да избегна хапчетата. От отговора Ви разбирам, че хапчетата са наложетелни. В тази ситуация нямам избор и ще следвам предписанието на лекарите Simple Smile

# 232
  • Мнения: 872
Момичета искам да си изследвам Б6, Б12, витамин Д, витамин А, витамин Е, фолиева киселина, селен, хомоцистеин, къде в София /като лаборатория/ ще ми препоръчате? В кои лаборатории ги изследвате тези метаболитни маркери? Има ли възможност с ваучери за отстъпка или не? Мноого въпроси, но не искам произволно да избирам лаборатория.

# 233
  • Мнения: 51
Здравейте,
Моля ви за помощ при разчитане на резултати от изследвания на съпруга ми.
Свободния тестостерон е с ниски стойности
Свободен тестостерон0.188nmol/l0.2040.637L
Албумин51.0g/l3248H е с високи стойности.
Изследванията са от вчера ще говорим и с лекаря но дотогава ще се побъркам.
Проблем ли са тези стойности при опити за забременяване.
Тестостеронът е нисък - лекар, андролог трябва да прецени каква е причината и какво да се предприеме.
Ако има наднормено тегло да го редуцира, да спортува, да внимава с алкохола...
Албумина е висок - може да е от медикаменти, стрест, заболяване ... дехидратация - пак лекар преценява.
Да, проблем са и влияят зле на СГенезата.


Много благодаря за отговора! Имаме записан час при уролог тъй като изследванията бяха назначени от него. Необходимо е да запишем и при андролог ? И може ли пояснение какво е СГенеза?
Още веднъж благодаря!

# 234
  • София
  • Мнения: 35 972
Момичета искам да си изследвам Б6, Б12, витамин Д, витамин А, витамин Е, фолиева киселина, селен, хомоцистеин, къде в София /като лаборатория/ ще ми препоръчате? В кои лаборатории ги изследвате тези метаболитни маркери? Има ли възможност с ваучери за отстъпка или не? Мноого въпроси, но не искам произволно да избирам лаборатория.
Ползвам Кандиларов, доволна съм. Пускат добри оферти - следи ги и си избери ваучери.
На 1 стр. на темата съм сложила линкове.


slonche_pate
СперматоГенеза е процес на образуване на сперматозоидите

# 235
  • Мнения: 217
Здравей, Денис,
Много бих се радвала да чуя мнението ти за тези изследвания. Със СПКЯ съм. На терапия съм от 50мг еутирокс, 2 години неуспешни опити за забременяване, пуснах профилактично за нома индекса, глюкозата и т.н. Имам ли ИР, с нормално тегло съм, от известно време се храня с по-голямо количество храна, но освен че не качвам нищо, даже и свалям малко, което е нетипично за мен.

Последна редакция: пн, 01 мар 2021, 14:11 от PiSaNkAtA123

# 236
  • Мнения: 990
Denis, привет Flowers Hibiscus
Този път ще питам за ММ. Ендокринолог му назначи изследване на КЗ на гладно и на 120 мин. след прием на 75 г. глюкоза. Резултатите са следните и може ли помощ, че досега никой от нас не е правил подобно изследване Yum

0 мин.    -     5.97
120 мин.-     4.40

# 237
  • София
  • Мнения: 35 972
Здравей, Денис,
Много бих се радвала да чуя мнението ти за тези изследвания. Със СПКЯ съм. На терапия съм от 50мг еутирокс, 2
Скрит текст:
години неуспешни опити за забременяване, пуснах профилактично за нома индекса, глюкозата и т.н. Имам ли ИР, с нормално тегло съм, от известно време се храня с по-голямо количество храна, но освен че не качвам нищо, даже и свалям малко, което е нетипично за мен.
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 нисък, трябва да провериш и Т3 ... и да се консултираш с Ендокринолог. Провери и реверсивния Т3 - може той да е причина за това разминаване.
КЗ е висока, което не е добре - това вреди на органи и системи. Инсулинът е висок и показва, че си с ИР.
Трябва ти лекар.


Denis, привет Flowers Hibiscus
Скрит текст:
Този път ще питам за ММ. Ендокринолог му назначи изследване на КЗ на гладно и на 120 мин. след прием на 75 г. глюкоза. Резултатите са следните и може ли помощ, че досега никой от нас не е правил подобно изследване Yum

0 мин.    -     5.97
120 мин.-     4.40
Здравей!
Само КЗ - нищо не показва ... добре е лекаря да ги тълкува ( след като е назначил само това).
КЗ е висока и е много вероятно да има и ИР

# 238
  • Мнения: 77
Привет, Денис,

Месец по-късно пуснах контрола на 3-ти ден. С ИР съм, леко Хашимото. Пия Л-Тироксин и го бях пила сутринта преди да ми вземат кръв - та май изкривява резултата. И въпреки него, май са добре, нали?
Благодаря!

# 239
  • София
  • Мнения: 35 972
Привет, Денис,
Скрит текст:
Месец по-късно пуснах контрола на 3-ти ден. С ИР съм, леко Хашимото. Пия Л-Тироксин и го бях пила сутринта преди да ми вземат кръв - та май изкривява резултата. И въпреки него, май са добре, нали?
Благодаря!

Здравей!
Да, ТСХ е добре..Т4 е висок от медикамента.
Т3 обаче е нисък - имаш проблем с конвертирането.
Калцият е висок - ако си била скоро с дефицит на вит.Д, може да е и от това - консултира се и с лекар.
Намали цинка, че си предозирала ... потиска имунната с-ма и т.н.
 Поне 1 месец не го приемай.
Феритинът трябва да е около 120... трябва да приемаш желязо... феритина е важен за Т3
В12 - ако не е направена почивка поне месец, не е проблем че е висок. ако е правена, поне още месец не го приемаш.
ФК е висока - намали я или направи поне 20-на дни почивка
Хомоцистинът трябва още  да падне. Провери В6
Вит. Д може още малко да се повиши, добави и вит.К ( МК-7 ... 120-150мкг/дн)

Общи условия

Активация на акаунт