Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 45 277
  • 738
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 25
Здравейте, пак съм аз 👯♀ Честита Баба Марта ❤🤍 днес ми дойде. Кога е най-добре да пусна изследвания на хормони?

# 241
  • Мнения: 7
Здравейте! От изследванията се вижда, че имам недостиг на желязо. Как е TSH? Коя добавка ще ме посъветвате да приемам? Вит Д по колко да пия на ден? Фолиевата и Феритин още не са излезнали.Много благодаря!
[/img]

# 242
  • Мнения: 51
Скрит текст:
Денис би ли коментирала резултатите ми,нямам цикъл вече 4 м,пих дуфастон 10 ×2 не дойде,след това ми увеличиха дозата 10×3 отново не дойде,след това пих промилут нор 7×2 и пак нищо,на 37 г .

Денис имаш ли възможност да ми ги погледнеш
ЛХ и ФСХ са доста високи, прилича на пременопауза... след като на УЗ не се виждат кисти и не идва М. от прогестина. Освен високите ЛХ и ФСХ, друго, нещо притеснително, не виждат.
В12 трябва да е на горна граница, към 800
Вит. Д е нисък, трябва да е 60-70ng/ml


Здравейте,
Моля ви за помощ при разчитане на резултати от изследвания на съпруга ми.
Свободния тестостерон е с ниски стойности
Свободен тестостерон0.188nmol/l0.2040.637L
Албумин51.0g/l3248H е с високи стойности.
Изследванията са от вчера ще говорим и с лекаря но дотогава ще се побъркам.
Проблем ли са тези стойности при опити за забременяване.
Тестостеронът е нисък - лекар, андролог трябва да прецени каква е причината и какво да се предприеме.
Ако има наднормено тегло да го редуцира, да спортува, да внимава с алкохола...
Албумина е висок - може да е от медикаменти, стрест, заболяване ... дехидратация - пак лекар преценява.
Да, проблем са и влияят зле на СГенезата.


Привет, бих искала да помоля за разчитане на резултатите, въпреки че и с просто око се вижда, че стойностите са
Скрит текст:
завишени.

Хормони
Insulin (на гладно)   S        14.71       mU/L     Оптимални ст.: < 10.0     ECLIA
Insulin (2)   S        110.80       mU/l         ECLIA
Insulin (3)   S        54.45       mU/l         ECLIA
Оптимални стойности:
на гладно: < 10.0 mU/L
на 60' -пикови стойности
на 120' : < 50 mU/L


Клинична химия
Глюкоза   S        5.44       mmol/l     2.80 - 6.10     HK
Глюкоза (3 )   S        7.17       mmol/l         HK
Орален глюкозотолерансен тест:
(1) - изходна стойност
(3) - 120-та мин.
Диагностични критерии: изходна ст. 120-та мин.
Нормален тест < 6.1 <7.8
Предиабет 6.1 - 6.9 7.8-11.0
Диабет =/> 7.0 =/>11.1

FT4- 14,79 pmol/l
TSH- 4,21 uIU/ml
TAT/anti- TG - 25 IU/ML
MAT/anti-TPO- 67 IU/ML


Хормоните ги тествах преди първия ми преглед при ендокринолга. Нейното мнение е, че имам Хашимото и иска да започна хормонална терапия и ме посъветва да си направя и обременяване с глюкоза. Честно казано резултатите от ОГТТ и ИРИ ми стреснаха повече. Вторичния ми преглед е чак на 11 март, а не ми се чака до тогава.
Как мислите дали ще успея да регулирам хормоните и инсулина само чрез диета и спорт или ще се наложи да пия хапчета (хич не ми се иска)?
Имаш ИР, ТСХ е висок - трябва терапия ... не ти се иска терапия?!, но това Хашимото много повече ще ти навреди.
ТСХ трябва да е под 2.0 ( иначе провокираш Хашимотото) ... при опити за бебе дори и под 1.0... без терапия, това няма как да стане.
И сега, ако ТСХ е 4, при зачеване може да стане 8 .... тогава какво ще правиш?! Вреди и на бебето и на самата бременност. Защо да научаваш за тези рискове по най-гадния начин?!
Както и да е - всеки сам си решава
 
Здравей, Денис още веднъж благодаря за отговора! Имаме записан час при уролог, дали да изискване допълнителни изследвания. Знам че, той ще прецени но все пак бих искала да чуя и твоето мнение,след като виждам на колко хора си помогнала в целия форум.
Благодаря!

# 243
  • Мнения: 77
Скрит текст:
Привет, Денис,
Скрит текст:
Месец по-късно пуснах контрола на 3-ти ден. С ИР съм, леко Хашимото. Пия Л-Тироксин и го бях пила сутринта преди да ми вземат кръв - та май изкривява резултата. И въпреки него, май са добре, нали?
Благодаря!

Здравей!
Да, ТСХ е добре..Т4 е висок от медикамента.
Т3 обаче е нисък - имаш проблем с конвертирането.
Калцият е висок - ако си била скоро с дефицит на вит.Д, може да е и от това - консултира се и с лекар.
Намали цинка, че си предозирала ... потиска имунната с-ма и т.н.
 Поне 1 месец не го приемай.
Феритинът трябва да е около 120... трябва да приемаш желязо... феритина е важен за Т3
В12 - ако не е направена почивка поне месец, не е проблем че е висок. ако е правена, поне още месец не го приемаш.
ФК е висока - намали я или направи поне 20-на дни почивка
Хомоцистинът трябва още  да падне. Провери В6
Вит. Д може още малко да се повиши, добави и вит.К ( МК-7 ... 120-150мкг/дн)

Благодаря много!
Странното за мен е, че аз не приемам цинк като добавка (не съм и приемала). В момента приемам само добавките, които ми препоръча ти. Може ли от нещо друго да се натрупва този цинк? Кое да спра?

# 244
  • Мнения: 5 849
Искам да попитам - на първа страница е написано, че Пролактин се изследва на чист ден, за предпочитане - след овулация. Аз също така съм чувала. Въпросът ми е: възможно ли е да се изследва на 3-ти ден от МЦ, заедно с останалите полови хормони? Защото виждам, че например, "Бодимед" са го сложили в пакет, предназначен точно за третия ден от МЦ. И ако се изследва тогава, резултатите показателни ли ще са? И от други места съм чувала, макар и по-рядко, че трябвало да се тества именно тогава, но нямам представа защо.

# 245
  • София
  • Мнения: 35 919
Здравей, Денис още веднъж благодаря за отговора! Имаме записан час при уролог, дали да изискване допълнителни изследвания. Знам че, той ще прецени но все пак бих искала да чуя и твоето мнение,след като виждам на колко хора си помогнала в целия форум.
Благодаря!
Желателно е да се посети клиника по репр. медицина и лекаря да посочи какви изследвания да се направят, но най-общо трябва да се изследват/ да се направи:
разширена спермограма /с морфология по Крюгер /- в репрод. клиника
Инхибин В
АМХ
Тестостерон
ЛХ, ФСХ, Е2
Пролактин
ТСХ, T3, Т4, ТАТ и МАТ
Инсулин + Глюкоза, на гладно (теста за ИР)


Скрит текст:
Привет, Денис,
Скрит текст:
Месец по-късно пуснах контрола на 3-ти ден. С ИР съм, леко Хашимото. Пия Л-Тироксин и го бях пила сутринта преди да ми вземат кръв - та май изкривява резултата. И въпреки него, май са добре, нали?
Благодаря!

Здравей!
Да, ТСХ е добре..Т4 е висок от медикамента.
Т3 обаче е нисък - имаш проблем с конвертирането.
Калцият е висок - ако си била скоро с дефицит на вит.Д, може да е и от това - консултира се и с лекар.
Намали цинка, че си предозирала ... потиска имунната с-ма и т.н.
 Поне 1 месец не го приемай.
Феритинът трябва да е около 120... трябва да приемаш желязо... феритина е важен за Т3
В12 - ако не е направена почивка поне месец, не е проблем че е висок. ако е правена, поне още месец не го приемаш.
ФК е висока - намали я или направи поне 20-на дни почивка
Хомоцистинът трябва още  да падне. Провери В6
Вит. Д може още малко да се повиши, добави и вит.К ( МК-7 ... 120-150мкг/дн)

Благодаря много!
Странното за мен е, че аз не приемам цинк като добавка (не съм и приемала). В момента приемам само добавките, които ми препоръча ти. Може ли от нещо друго да се натрупва този цинк? Кое да спра?
За цинка, трябва да приемаш мед, тя и без това ти е малко ниска... тя ще балансира цинка ( ще го намали).
Трябва да е форма с висока бионаличност, защото той и без това не се абсорбира добре.
Опитай с 1000мкг за 30 дни + 10 дни пауза и след това пусни контрола на цинк и мед.
Ако искаш се консултирай и с лекар.


Искам да попитам - на първа страница е написано, че Пролактин се изследва на чист ден, за предпочитане - след овулация. Аз също така съм чувала. Въпросът ми е: възможно ли е да се изследва на 3-ти ден от МЦ, заедно с останалите полови хормони? Защото виждам, че например, "Бодимед" са го сложили в пакет, предназначен точно за третия ден от МЦ. И ако се изследва тогава, резултатите показателни ли ще са? И от други места съм чувала, макар и по-рядко, че трябвало да се тества именно тогава, но нямам представа защо.
По време на М., Пролактинът е физиологично по-нисък, а на нас ни трябват най-високите му нива и то около О. и през първата част на ЛФ, защото, високите нива потискат синтеза на прогестерон.
Почти всички хормони си имат денонощен и месечен ритъм/ход и затова е добре да се изследват когато са най-показателни за един или друг процес/влияние което имат.

# 246
  • Мнения: 7
Здравейте..искам да попитам на 34 г. съм искам да зачена с ин витро.Ходих на доктор направих си изследвания   TSH,AМН  и нивата ми бяха на едното много високи,а на другото много ниски и ми изписаха Еутирокс 25 микрограма и витамин Д3 вземах ги 25 денa.Днес си направих отново изследвания  на TSH  и ми се е повишило и ми изписаха  други..Селен 100 и  Тироксин 50..моля за съвет как може да си сваля  TSH  и от какво се влияе то?

# 247
  • Мнения: 5 849
Здравей, Нели!
TSH се сваля точно с медикамента, който са ти изписали. Явно, обаче, дозата ти е била ниска, затова не си постигнала сваляне на нивата.
Не си дала по-детайлна информация, като например - освен TSH, изследваха ли ти FT4, FT3, TAT и MAT? Това е от изключителна важност, защото трябва да се види дали страдаш от Хашимото. Ехография на щитовидната жлеза също е желателна.
И още - препоръчително е да тестваш Инсулин и Глюкоза на гладно.
Ти с репродуктивен специалист ли конкретно си се консултирала? Понеже ми се струва, че не те е взел особено насериозно.
Други изследвания, освен посочените, правила ли си?
Заповядай и в тази тема - тя е свързана с твоя проблем.
Успех!

# 248
  • Мнения: 7
Благодаря за отговора,но аз съм в началото на процедурата и  доктора(Бойчев)  при  които  ще правя процедурата  ми  каза да си  направя  само тези  две изследвания.Засега имам само 2 срещи с него.Тези другите,които ми споменахте ..дори не съм чувала за тях

# 249
  • Мнения: 5 849
Разбирам...
Не съм запозната отблизо с инвитро процедурите, но да се изследват само 2 показателя ми звучи, меко казано, странно. Според мен, трябва да се почне с всички полови, тези на ЩЖ и Инсулин + КЗ, които като брой са поне 20. Това даже ми се струва някакъв минимум. Защото ти си правила и второ тестване на TSH - т.е. допускам, че вече е изминало немалко време от първата ти визита при лекаря.
Но нека и по-опитните момичета се включат с мнение.

# 250
  • Мнения: 761
Имате ли представа какво означава когато LH е по-висок (с около 5 IU/l) от FSH, защото навсякъде чета, че обикновено FSH е по-високият хормон, както тук във вашите резултати, така и във всички статии, навсякъде FSH е по-висок...

И още един въпрос... Мислите ли, че прогестерон 0,437 (реф. ст. 0,18 - 2,84) е прекалено нисък?

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 10:20 от Darling*

# 251
  • Мнения: 3 116
Хормонът е FSH, не LSH. Би трябвало FSH и LH да са в съотношение 1:1. При мен FSH е по-висок и един път се тръшках на доктора, че това много ме притеснява, а той ми каза "Радвай се, че LH не ти е по-висок, тогава е по-лошо". Така и не разбрах защо, даже мислех да питам denis , че тя обеснява по-разбираемо от лекарите, ама съм забравила.

# 252
  • Мнения: 782
Имате ли представа какво означава когато LH е по-висок (с около 5 IU/l) от FSH, защото навсякъде чета, че обикновено FSH е по-високият хормон, както тук във вашите резултати, така и във всички статии, навсякъде FSH е по-висок...

И още един въпрос... Мислите ли, че прогестерон 0,437 (реф. ст. 0,18 - 2,84) е прекалено нисък?

Здравей,

Изследването на FSH и LH е хубаво да се направи точно на 3-ти ден от цикъла. Тогава съотношението им се проследява най-точно и би трябвало да е 1:1/1,5.
Ако FSH е по-висок обикновено се свързва с ПКСЯ, но не знам какво значи ако LH e в по-високи нива от FSH.

На кой ден си изследвала прогестерона? Ако е в лутеалната фаза, седем дни след овулация, нивата са доста ниски.

# 253
  • Мнения: 3 116
По-скоро високият LH се свързва с ПКЯ. Високият FSH се свързва с проблем с резерва или при задържан фоликул също е  висок. За прогестерона, явно е на 3ти ден, за след овулация референтните стойности са много по-високи.

# 254
  • Мнения: 761
Имате ли представа какво означава когато LH е по-висок (с около 5 IU/l) от FSH, защото навсякъде чета, че обикновено FSH е по-високият хормон, както тук във вашите резултати, така и във всички статии, навсякъде FSH е по-висок...

И още един въпрос... Мислите ли, че прогестерон 0,437 (реф. ст. 0,18 - 2,84) е прекалено нисък?

Здравей,

Изследването на FSH и LH е хубаво да се направи точно на 3-ти ден от цикъла. Тогава съотношението им се проследява най-точно и би трябвало да е 1:1/1,5.
Ако FSH е по-висок обикновено се свързва с ПКСЯ, но не знам какво значи ако LH e в по-високи нива от FSH.

На кой ден си изследвала прогестерона? Ако е в лутеалната фаза, седем дни след овулация, нивата са доста ниски.

Всичко тръгна от там, че цикълът ми беше нередовен няколко месеца, на което добри гинеколози не обръщаха внимание, но аз (тогава още неинформирана за дните и по препоръка на лекар), си пуснах изследване за хормони на 6-ти ден от МЦ (или по-скоро 1-ви ден след него, защото по принцип ми е доста оскъден и не знам кой ден да засека за последен) ... сега чакам следващ МЦ след две седмици, за да ги пусна отново правилно, но това невидение, голямата разлика в LH и FSH, прогестерона... ме побъркват... Disappointed

Общи условия

Активация на акаунт