Изследване на ХОРМОНИ – 22 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 45 539
  • 738
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 36 049
Здравейте,
Скрит текст:
Реших да си направя профилактични изследвания. Не приемам нищо за ЩЖ.
И кръвна захар 5.41 - малко на границата. Всичко изглежда наред нали?
Здравей!
Добре са. Т4 е малко ниско - следи ги.

# 211
  • Мнения: 292
Здравейте,
Скрит текст:
Реших да си направя профилактични изследвания. Не приемам нищо за ЩЖ.
И кръвна захар 5.41 - малко на границата. Всичко изглежда наред нали?
Здравей!
Добре са. Т4 е малко ниско - следи ги.

Денис, 5.4 кръвна захар на гладно, как ти се струва?

# 212
  • София
  • Мнения: 36 049
Здравейте,
Скрит текст:
Пуснах си самоинициативно едни изследвания, с убеденост, че и вит Д и Б12 са ми ниски, просто исках да видя колко точно ниски. Не съм приемала добавки в последната половин година, единствено метафолиева киселина и то нередовно (като се сетя - 3дни от 7 примерно).
Изненадах се страшно много, че Б12 е над норма. Имам симптоми като да е нисък...
Сега ще започна да приемам Вит Д, то е ясно, но недоумявам на какво се дължи този висок Б12 и какво да правя.
Залутах още повече.

Относно щитовидните, изглежда ми като и там конверсията на ФТ4 към ФТ3 да не е оптимална, и като цяло да са ниски ФТ4 и ФТ3? На 50/25 микрограма хормон съм

Пуснах и едни чернодробни, изглеждат ОК?

Цикълът ми е нередовен, предстои преглед при АГ и оттам ще пусна и полови хормони.

Какво да правя за Б12, как да го тълкувам? Какво още да пусна, за да допълня картинката? Опасно ли е при бременност (все още няма такава)?

Благодаря предварително!

Здравей!
В12 малко над горната граница не е проблем, но ако се притесняваш - консултирай се с лекар.
ТСХ е добре, но Т3 и Т4 са ниски - показват Хипофункция на ЩЖ - ако искаш се консултирай с Ендокринолог.
Вит. Д е нисък, трябва да го приемаш.
АСАТ и АЛАТ са добре.


MinaRu1982
КЗ е добре

# 213
  • Мнения: 292
Благодаря ти, Денис!

Отдавна искам да ти го напиша - идея си нямаш, колко ни помагаш и какво значи това за всички нас!

Лекарите не ни отделят толкова внимание като теб!
От сърце ти благодаря! ❤

# 214
  • Мнения: 1 407
И аз благодаря, мила Денис!
Значи ft3, ft4 трябва да са с по-високи стойности по принцип? Би ли се отразило добре, ако приемам селен (селенометионин)?
Прекрасен ден!

# 215
  • Мнения: 16
Днес 25-ти ми излязоха и резултатите за ИР:
Име на теста (изследване)      Резултат   Единици   Референтни стойности
Глюкоза (Glucose)                      5.21      mmol/l                       3.60 - 6.10
HOMA (IR) индекс                      3.49      индекс                     < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Инсулин (Insulin)                    14.50          mU/l                     2.6 - 25.0 на гладно
Моля, помогнете ми с разтълкуването на двете изследвания и евентуално със съвет какво да предприема, за да спра дебелеенето и да обърна процеса. От днес вече ходя и на фитнес, планувам да добавя и плуване, но дали ще е достатъчно?
Здравейте.
Някой дали може да ми помогне със съвет и евентуално разчитане на резултати от тест за хормони TSH, FT4, FT3, TAT и MAT
От близо година започнах да качвам прогресивно килограми. Храня се предимно с домашно приготвена, немазна храна, избягвам безалкохолните и сладките неща, но килограмите си катерят на горе и на горе.
Винаги съм била между 53 и 56кг, но в момента съм 67кг (тежи ми)
FT 3              4.46                 pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4            13.86                 pmol/l   12.00 - 22.00
TSH             0.775                   mIU/l   0.300 - 4.200
TAT (Anti TG)   <10.00                   IU/ml   До 115.00
MAT (Anti TPO)   10.30                   IU/ml   До 34.00
Резултатите дали са добри или трябва да предприема нещо? Колкото и комично да прозвучи, дебелея от въздуха Simple Smile . Като казвам, че качвам килограми, визирам голямо увеличение на талията и ханша. И моите 67кг не са мускул, а просто мазнина.
П.П. тъй като годините вероятно имат значение: на 42 съм

# 216
  • София
  • Мнения: 36 049
Много ви моля, не ми пишете едни и същи постове в темите и на ЛС, защото и без това ми е трудно да изчета всичко, а и губя много време, а не разполагам с достатъчно


Днес 25-ти ми излязоха и резултатите за ИР:
Име на теста (изследване)      Резултат   Единици   Референтни стойности
Скрит текст:
Глюкоза (Glucose)                      5.21      mmol/l                       3.60 - 6.10
HOMA (IR) индекс                      3.49      индекс                     < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Инсулин (Insulin)                    14.50          mU/l                     2.6 - 25.0 на гладно
Моля, помогнете ми с разтълкуването на двете изследвания и евентуално със съвет какво да предприема, за да спра дебелеенето и да обърна процеса. От днес вече ходя и на фитнес, планувам да добавя и плуване, но дали ще е достатъчно?
Здравейте.
Някой дали може да ми помогне със съвет и евентуално разчитане на резултати от тест за хормони TSH, FT4, FT3, TAT и MAT
От близо година започнах да качвам прогресивно килограми. Храня се предимно с домашно приготвена, немазна храна, избягвам безалкохолните и сладките неща, но килограмите си катерят на горе и на горе.
Винаги съм била между 53 и 56кг, но в момента съм 67кг (тежи ми)
FT 3              4.46                 pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4            13.86                 pmol/l   12.00 - 22.00
TSH             0.775                   mIU/l   0.300 - 4.200
TAT (Anti TG)   <10.00                   IU/ml   До 115.00
MAT (Anti TPO)   10.30                   IU/ml   До 34.00
Резултатите дали са добри или трябва да предприема нещо? Колкото и комично да прозвучи, дебелея от въздуха Simple Smile . Като казвам, че качвам килограми, визирам голямо увеличение на талията и ханша. И моите 67кг не са мускул, а просто мазнина.
П.П. тъй като годините вероятно имат значение: на 42 съм
ТСХ е добре, но Т4 е нисък и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ. Нямаш Хашимото. Консултирай се с Ендокринолог.
Имаш ИР - трябва определен начин на хранене, спорт, добавки, медикамент.
Провери за дефицити - вит. Д, ФК, В12, желязо, хемоглобин, феритин, цинк, селен, мед...
ПП. Домашно приготвена храна, не означава полезна и подходяща за теб - трябва махнеш от менюто си доста храни - захар, брашно, картофи, ориз, бобови, зърнени, млечни ( може малко сирене, и по-рядко кашкавал) и т.н.

# 217
  • Мнения: 250
Innocent
Скрит текст:
Здравейте,
Скрит текст:
Пуснах си самоинициативно едни изследвания, с убеденост, че и вит Д и Б12 са ми ниски, просто исках да видя колко точно ниски. Не съм приемала добавки в последната половин година, единствено метафолиева киселина и то нередовно (като се сетя - 3дни от 7 примерно).
Изненадах се страшно много, че Б12 е над норма. Имам симптоми като да е нисък...
Сега ще започна да приемам Вит Д, то е ясно, но недоумявам на какво се дължи този висок Б12 и какво да правя.
Залутах още повече.

Относно щитовидните, изглежда ми като и там конверсията на ФТ4 към ФТ3 да не е оптимална, и като цяло да са ниски ФТ4 и ФТ3? На 50/25 микрограма хормон съм

Пуснах и едни чернодробни, изглеждат ОК?

Цикълът ми е нередовен, предстои преглед при АГ и оттам ще пусна и полови хормони.

Какво да правя за Б12, как да го тълкувам? Какво още да пусна, за да допълня картинката? Опасно ли е при бременност (все още няма такава)?

Благодаря предварително!

Здравей!
В12 малко над горната граница не е проблем, но ако се притесняваш - консултирай се с лекар.
ТСХ е добре, но Т3 и Т4 са ниски - показват Хипофункция на ЩЖ - ако искаш се консултирай с Ендокринолог.
Вит. Д е нисък, трябва да го приемаш.
АСАТ и АЛАТ са добре.


Благодаря, Денис!
Поне този път изследванията са логични, защото преди ми се е случвало редовно (поне 3-4 пъти) при ТСХ около 2 - 2 и нещо, ФТ4 да е над горна граница...
Ако трябва да съм честна, прочетох че висок Б12 се среща при алкохолици. Аз пия 2-3 чаши вино абсолютно всеки ден Animal Hear No Evilи наистина се изплаших, че съм си повредила тялото и дроба. Но пък чернодробните са ОК... засега.

Чакам 2-3 ден на МЦ и ще пусна и хормоните.
Въпреки че май вместо бебе, ще си спретнем развод, но това е друга тема.
Поне да проверя нещата.

Благодаря пак, поздрави и успех на всички момичета Simple Smile

# 218
  • Мнения: 612
денис на 7 ми ден след ову,мисля са пусна прогестерон и естрадиол ,както ме посъветва.И искам на щитовидната tsh,tat,mat,ft3 ,ft4 дали е подходящо за тях на този ден?миси предварително Heart за да довърша пъзела с хормони.на 3 тен пролактанина беше добре ти ми каза има ли смисъл пак да го пускам?

# 219
  • Мнения: 25


Здравейте, родих преди една година, но цикъла ми още не се е нормализирал. Преди не съм имала никакви проблеми. Пуснах хормонални изследвания. Прикачам ги в публикацията. Ще се радвам, ако мога да чуя вашето мнение. Имам чувство, че ми е много трудно отслабването, нервна съм, имам приливи и спадове на енергия, меланхолия на моменти, но предполагам всеки човек ги има. Вече съм на 49 ден от цикъла.

Поздрави

Моля за съвет и коментар, ако е възможен Simple Smile благодаря ви

# 220
  • София
  • Мнения: 36 049
денис на 7 ми ден след ову,мисля са пусна прогестерон и естрадиол ,както ме посъветва.И искам на щитовидната tsh,tat,mat,ft3 ,ft4 дали е подходящо за тях на този ден?миси предварително Heart за да довърша пъзела с хормони.на 3 тен пролактанина беше добре ти ми каза има ли смисъл пак да го пускам?
Да, може да изследваш всичко.
За Пролактина - както  решиш. Когато е изследван по време на М. , физиологично е по-нисък... повишава се около О. и в началото на ЛФ ... и ако тогава е много висок, потиска синтеза на Прогестерона... и може да създаде проблем на имплантацията ( ако има зачеване).




Скрит текст:
Здравейте, родих преди една година, но цикъла ми още не се е нормализирал. Преди не съм имала никакви проблеми. Пуснах хормонални изследвания. Прикачам ги в публикацията. Ще се радвам, ако мога да чуя вашето мнение. Имам чувство, че ми е много трудно отслабването, нервна съм, имам приливи и спадове на енергия, меланхолия на моменти, но предполагам всеки човек ги има. Вече съм на 49 ден от цикъла.
Поздрави
Здравей!
ТСХ е добре, но Т4 е много нисък ... тялото ти не го синтезира. Добре е да провериш Т3(  и реверсивния Т3 ...според мен), ТАТ и МАТ и да се консултираш с Ендокринолог.
ЛХ е висок, Е2 е висок - може да има киста/ЗФ... добре е да те видят и на УЗ.

Последна редакция: пт, 26 фев 2021, 19:48 от denis.

# 221
  • Мнения: 25
Благодаря много ❤ А какво значи ЗФ?

# 222
  • София
  • Мнения: 36 049
Благодаря много ❤ А какво значи ЗФ?
Задържан Фоликул

# 223
  • Мнения: 784
Здравейте мили хора Flowers Hibiscus

Бихте ли изтълкували тези изследвания, направени на 20ти ден от първия цикъл, 48ми ден след спонтанен аборт в 5 г.с.
За първи път изследвам стойностите на витамин Д... 
Храня се балансирано, като в менюто ми преобладават риба, домашни яйца, месо, пълнозърнести култури, зеленчуци, плодове, млечни. Не съм предполагала, че ще ми липсва витамин Д.

Както и да е, бихте ли ми препоръчали какво да приемам, за да подобря нивата.

Последна редакция: сб, 27 фев 2021, 14:20 от Pischi

# 224
  • София
  • Мнения: 36 049
Здравейте мили хора Flowers Hibiscus
Скрит текст:
Бихте ли изтълкували тези изследвания, направени на 20ти ден от първия цикъл, 48ми ден след спонтанен аборт в 5 г.с.
За първи път изследвам стойностите на витамин Д... 
Храня се балансирано, като в менюто ми преобладават риба, домашни яйца, месо, пълнозърнести култури, зеленчуци, плодове, млечни. Не съм предполагала, че ще ми липсва витамин Д.

Както и да е, бихте ли ми препоръчали какво да приемам, за да подобря нивата.

Здравей!
Имаш дефицит на вит. Д, трябва да го приемаш.
Прогестеронът е малко  висок, но дали е имало О. или не, не мога да преценя, ако не е посочен кой ден след О. е.
ТСХ е добре, но Т4 е много, много нисък... не произвеждаш този хормон... а той е важен за ембриона и бременността... консултирай се с Ендокринолог.

Общи условия

Активация на акаунт