Инвестиции - къде, как, какво?

  • 55 574
  • 755
  •   1
Отговори
# 75
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Черна Станция, мисля, че ти беше казвала, че за вас по-рискови варианти не са вариант понеже не сте на 25, така че при теб е друго. Аз на този етап нямам проблем да влагам всичко в акции и един недвижим имот, например. С това имам предвид, че лихвите в банките не ме интересуват на моята възраст, защото откъм рисков профил, нямам нищо против да влагам парите по друг начин. Ясно е, че този подход с времето се променя, нормално е. Wink

Алегра, аз имах желание да ползвам такъв консултант в началото, но никъде не намерих. Бях писала и на Стойне Василев - той ми отказа, тъй като не живея в България и не познава законите на моята страна, което беше доста професионално, в интерес на истината. Ако ти живееш в София, както пишеш, на теб няма да ти откаже да те консултира. Това с уговорката, че аз лично не съм го ползвала. Погледни и сайта му, smartmoney, мисля, че за начинаещи има полезни неща, написани на супер достъпен език.

Едно-единствено нещо е проблемът там - в момента, в който вече знаеш какво правиш, сайтът вече не ти помага. Може да е интересно лежерно четиво, но не и нещо повече. Тойз засяга различни тематики - от спестяване, през водене на бюджет, планиране, до конкретни инвестиции, идеи за стартиране на бизнес и най-общи насоки по тези въпроси, допускам, че може да ти бъде полезно.

Възможни са и много по-високи възвращаемости, но там трябва да знаеш какво правиш. Не говоря за спекулативни активи, дейтрейдинг или биткойн, тези касаят много малко хора.

Уенсдей, честит празник днес (това в кръга на шегата и във връзка с ника) Simple Smile. И ние нямаме себеподобни или когато е ставало въпрос, никой не проявява интерес, но ще им дойде и на другите времето да се замислят за пенсиониране или поне някакво подсигуряване. Сега им е кеф да харчат. В крайна сметка не е нужно всички да спрем да работим по-рано. Wink

Не мисля, че опция 2 е по-рискова. В крайна сметка уърст кейс винаги може да започнете пак работа, дори на 4 часа примерно, ще сте спечелили няколко години в младите си годинии без да работите. За липсата на кредити съм съгласна, за диверсификацията - не съвсем. Ако сте наследили 5 имота и ги давате под наем, координирате си нещата сами и т.н. - ок, но ако например имате инвестиционни стратегии (борсови), които работят, защо да е  задължително да купувате имоти? Много зависи и къде и как/с какъв стандарт искате да живеете. Стандартно схващане при FIRE е (among others) да не притежаваш имот или да се преместиш в по-бедна страна. Моя приятелка много би искала да живее в Тайланд, примерно. Сравнено с живота й тук, ще й трябват доста по-малко пари месечно. Има много блогове/влогове с хора, отишли в нелоши страни, но просто по-бедни от тази, от която са започнали. В крайна сметка, FIRE се прави с цел да не сте задължени да работите, не всеки има нуждата да бъде в скъп, развит град.

Само пример, нз дали е релевантен за вас: купуваш селска къща на до 20км от голям град. Сумата за хубава ще е  1/4 от цената на апартамент в Сф, особено с тези нови общи части от 30%... Ако средният кредит е 20 или 30г, този ще се изплати за 5 или 7, при добри заплати и по-бързо. При положение, че не бързате за работа ежедневно, не ви бърка, че придвижването ви до града ще отнема с 30мин повече. Предполагам също и, че в другите градове, цените не са софийски.

Оттам нататък имате разходи за храна, вода, ток, кола... Тези, които имате винаги, където и да живеете. Но, може да пътувате на възможно най-ниските цени на полети, защото не се съобразявате с отпуски, може да се движите предимно с колело, отново защото не ви е зор, нямате "представителни" разходи, при желание дори някакви зеленчуци може да си гледате, нямате и кредит... От Мю съм намирала полет до Ню Йорк отиване и връщане за 260 евро с Луфтханза (преди пандемията, де), то това са 2-3 ходения до морето от София с по-мощна кола на бензин. Но изисква да можеш да отреагираш времево почти веднага.

Изобщо, важно е вие какво искате и ще измислите и начин да го постигнете. Wink

Последна редакция: ср, 10 фев 2021, 19:21 от chrissy

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
ние все по често се замисляме за акции на Фондовата борса, но всичко показва там риска е много висок и всички анализи, които виждам са че пазара е надценен и затова си мисля, че човек трябва да е добре информиран и квалфициран и се оглеждам за място на което човек може да получи адекватна помощ в това отношение Simple Smile

# 77
  • Мнения: 1 076
Chrissy, това е и нашата цел - свобода да разполагаме с времето си, време за децата, за хобита, за пътуване.

Естествено, че не идва края на света, ако инвестициите не вървят добре, човек да се върне на работа. Просто чисто ментално е далеч по-готино, да знаеш, че вероятността да се наложи, е много ниска.

За разнообразието в инвестициите, и е така, и не е. Не е нужно да купуваш и изплащаш имот. Варианти за пасивен доход има много. На мен ми идеята ми дава допълнителна сигурност. Но това в до тип характер, до ниво на хазартност. Което е ОК 🙂

Ние не сме в Бг, та селска къща около Сф не е опция за нас. А и сме с малки деца. Скоро темата с образованието ще е актуална за нас. Т.е. не можем да идем да живеем абсолютно навсякъде, водейки се само по разхода като показател. Но като/ако достигнем FIRE, ще сменим локацията си. Отдавна нямам нужда да живея нито в голям, нито в скъп град.

# 78
  • Мнения: 40 951
Да, де, ама само в големите и скъпи градове има топ здравеопазване ( по мащабите на страната). Знаеш ли например, че смъртността от Ковид в провинцията е двойна на тази в София. Защо ли?

# 79
  • Мнения: 668
Темата е много полезна !!! На мен ми се струва много трудно за хората без опит в борсови инвестиции да се ориентират. Можете ли да препоръчате подходящи консултации в тази връзка.

Finance Academy пуснаха 2 програми. Въвеждащите модули са безплатни. Във ФБ често пускат полезни безплатни лекции.
"Умни пари" на Стойне Василев е хубава за база.

# 80
  • Мнения: 166
За мен и начина, по който инвестирам, биткойн би била несериозна инвестиция, съвсем като хазарт. Със сигурност може да се спечелят пари от него, само че хората, залагащи на нещо подобно, просто използват гребена на вълната и се радват на голямата печалба в момента. В повечето случаи не са в състояние да обяснят защо са го избрали, как се вписва в стратегията им и защо е точно биткойн, а не друго (друг тип инвестиция, например). Това са и тези над 80% (може и повече да бяха) от хората, които в крайна сметка губят от борсови инвестиции при подобен спекулативен инструмент.

Липсата на регулация е още една сериозна спънка за мен да купя нещо такова.

Вярвам в това, че трябва да инвестираш в неща, от които разбираш - независимо дали ще е авиация, високооборотни стоки, финтек или друго. И то не само като потребител.

Не само с биткойна, а и с разни акции, се купува като невидял, като повечето дори не са направили и наченки на фундаменталния анализ. Статистически понякога излизаш на +, но далеч по-чести ще са тези случаи ако знаеш какво точно купуваш и защо. От всички прочетени от мен статии за биткойн и всички мнения на защитници, досега не съм чула една смислена причина (изключвам спекулативната, която всеки избира за него ли е или не) да купиш точно този актив и изобщо да решиш така да инвестираш парите си.

Пепина, каква световна криза имаш предвид?
Няма загуба в биткойна, дори  и да не разбираш, то всъщност много малко разбират, но последно време много печелят....

# 81
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Така да бъде. А хората, които още преди години ми се оплакваха, че загубиха пари с биткойн, ще забравя, че ги познавам и готово. Wink

Има едно нещо, на което му се казва приемственост / sustainability, вкл. по отношение на инвестициите. Най-грубо става дума за това доколко днешната печалба може да се постигне и утре. На мен то ми е важно и биткойн по никакъв начин не влиза в тази категория.

Не пречи на други хора, с други цели, да им е ок, ако инвестицията им не отоваря на този критерий.

А печалбата заради самата печалба, не ми е самоцел. С други думи, аргументацията, че някой печели от нещо си, за мен персонално не е състоятелна или причина да избера дадена инвестиция.

# 82
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Така да бъде. А хората, които още преди години ми се оплакваха, че загубиха пари с биткойн, ще забравя, че ги познавам и готово. Wink
Аз имам желязно правило - стоя настрани от всякакви крипто-валути. Ако ще и космическа доходност да имат. Точно заради липсата на регулация и силно манипулирания "пазар".
За мене криптосите са силно-спекулативна схема с огромен риск, и без каквато и да е гаранция, че ще можеш да си прибереш обратно това, което влагаш.
По форумите съм чел оплакванията на много хора, загубили през годините огромни суми, защото като са се събудили в един прекрасен ден, еди-коя си борса фалирала, била хакната, хлопнала кепенците, и изчезнала завинаги с парите им...

# 83
  • Мнения: 166
Така да бъде. А хората, които още преди години ми се оплакваха, че загубиха пари с биткойн, ще забравя, че ги познавам и готово. Wink
Аз имам желязно правило - стоя настрани от всякакви крипто-валути. Точно заради липсата на регулация и силно манипулирания пазар.
За мене криптосите са силно-спекулативна схема с огромен риск, и без каквато и да е гаранция, че ще можеш да си прибереш обратно това, което влагаш.
По форумите съм чел оплакванията на много хора, загубили през годините огромни суми, защото като са се събудили в един прекрасен ден, еди-коя си борса фалирала, била хакната, хлопнала кепенците, и изчезнала завинаги с парите им...


Не е точно така... има хора измамени от други хора които най - често предлагат треид ботове ,
най-честите атаки са  фишинг и ратове.

Големите борси като кракен и бинанс при там всичко е ок, да бинанс бяха хакнати преди 2 години мисля, но клиентите имаха застраховки, и биткойните на всички бяха възстановени до 2  дни.
Най- чест обект на фишинг атаки са блокчейн, те имат една слабост при тяхната защита, ако си забравил паролата си имаш 12 фрази в акаунта си които си ги записал да речем някъде, след като ги попълниш в полето забравена парола, акаунта ти се възстановява с нов имейл и нова парола който си посочил, 2 фактор кода се премахва автоматично.
Така,че не точно биткойна е проблема, а хората които имат познания и се мъчат да ви ги откраднат.

Но за едно си прав, когато имаш големи суми в биткойн, винаги трябва да бъдеш силно подозрителен в интернет, поради факта, че всички се опитват да ти ги откранат.

Просто се опитвам да помогна, не искам да се заяждам с никой, но  някой хора говорят без да знаят и ми става смешно когато взема да чета някаква глупост.

Edit: Ако все пак искате да инвестирате за биткойн е вече малко късно, цената е 47 000 $ ( всичко все пак зависи от финансовото ви състояние).
В момента цената на етириума се вдигна от 100 $ скочи на 1700 така, че всеки може да си прави сметката сам.

# 84
  • Мнения: 40 951
Нищо лошо няма някой да е купил 10 биткойна на 6000 и сега да ги продаде на 45 000. Така печалбата ще е 7,5 пъти вложеното. Или онези 60 000 долара сега ще са 450 000. Въпросът е да се е бил сетил тогава. Защото ако някой купи днес може утре пак да направи 7 пъти печалба, но може и 7 пъти загуба. Това си е спекулативна инвестиция и аз, понеже не я разбирам, не съм се пробвала. Но бих, ако е имало кой да ме светне, защото печалбата си е печалба и тези 450 000 после може да се вложат в нормални инструменти.

# 85
  • София
  • Мнения: 16 042
Няма загуба в биткойна, дори  и да не разбираш, то всъщност много малко разбират, но последно време много печелят....
 

С това, че всички печелят без да разбират имам случка -  дъщерята на моя позната я склони да ипотекира 4 стаен апарт. на жълтите павета. Взе парите на майка си и с гаджето ги инвестираха в биткойни преди няколко седмици.
Пак е вид инвестиция, но до къде ще доведе ....
Аз бях против, но момата се тръшна и майката   склони. Сега се чуди у тях ли спи или в банката.

# 86
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Така да бъде Simple Smile

Edit: Ето заповядайте малко доказателства, споделете защо тесла ще купува толкова много биткойно явно е само за да се  набута Simple Smile

Ето тук се вижда ясно:


91% от крипто-маниаците държите между 0,001 и 0,01~0,1 биткойна. Smiley

Лъвският пай биткойни се държи от "един самолет хора"(по-малко от 0,5% от всички)
Тесла не ги мисли - те са от най-големите акули и могат да си го позволят.
Крипто-валутите са такава схема, при която хората с големите портфейли обират парите на онези с малките...

# 87
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Няма загуба в биткойна, дори  и да не разбираш, то всъщност много малко разбират, но последно време много печелят....
 

С това, че всички печелят без да разбират имам случка -  дъщерята на моя позната я склони да ипотекира 4 стаен апарт. на жълтите павета. Взе парите на майка си и с гаджето ги инвестираха в биткойни преди няколко седмици.
Пак е вид инвестиция, но до къде ще доведе ....
Аз бях против, но момата се тръшна и майката   склони. Сега се чуди у тях ли спи или в банката.
Това е супер-интересна история. В България ли се развива действието?
И на мен ми е интересно до къде ще доведе подобен ход.
Може пък хората да извадят късмет, и за кратко време да станат милионери... всичко е възможно.
Аз лично не бих си правил никога такива свръх-опасни експерименти.

# 88
  • София
  • Мнения: 16 042
Да, в София живеят. Апартамента е много хубав, но единствен.
И двете не разбират от финанси, предлагаха ми парите - отказах да търгувам с чуждо. Дадоха ги на приятеля на момата да инвестира ....

# 89
  • София
  • Мнения: 690
Да, в София живеят. Апартамента е много хубав, но единствен.
И двете не разбират от финанси, предлагаха ми парите - отказах да търгувам с чуждо. Дадоха ги на приятеля на момата да инвестира ....
Какви смели хора! Звучи малко като измислена история. Aisha, в никакъв случай не казвам, че нещо си измисляш (чета с интерес коментарите ти в повечето теми), но наистина ми звучи нереално. Дано не съжалява един ден твоята приятелка.

Общи условия

Активация на акаунт