Промени *долу* по време и след раждане

  • 4 692
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 563
Родих нормално, напълно естествено без никакви упойки и медикаменти преди 2 години с избор на екип. И мога да кажа, че екипът ми през цялото време подкрепяше идеята ми за нормално раждане, самата болница много го подкрепя. Родих за 2 часа (в 6.30 ме приеха с 4см разкритие, в 8.30 вече звънях на роднините да им казвам, че съм родила), а контракциите ми бяха 4 часа общо, като накрая бяха като силно болезнен цикъл, абсолютно търпими. Два часа си почивах и след това в 11 бях на крака, станах, изкъпах се, видях си бебчето. Разминах се с 3 вътрешни шева, като имах притеснения и аз, ще вече няма да е същото "отдолу", но напротив - всичко си е същото, дори и по-добре според мен и ММ. Не се чувствам отпусната или по-широка, може и от шевовете да е.
Иначе, моите впечатления са, че тия дето охкат много и много пъшкат след раждане да тия със секцио. Раждалите нормално всички бяхме в много добра форма, аз кляках, ставах, стоях седнала без никакъв проблем, както и другите момичета с нормално раждане. За тия със секцио не знам какво да кажа, не съм го изпитвала, но не бих си го причинила. Създадени сме, за да раждаме нормално, ние жените. Няма как да не успеем, а и болката е кратка, само по време на раждане и евентуално няколко дни, ако има разкъсвания, но то е по-скоро парене, което отшумява бързо, може да се третира и по никакъв начин не пречи на грижите за бебето.

# 16
  • Мнения: 174
Аз съм си взела някакви неща за възтановяване от естествено раждане, ако помогнат ще споделя друга тема за майките. Благодаря за тази история и супер, че екипът Ви е подкрепял. При мен ги виждам, че искат да ме тикнат за секцио, аз се дърпам. Иначе ви беше първо дете?

Родих нормално, напълно естествено без никакви упойки и медикаменти преди 2 години с избор на екип. И мога да кажа, че екипът ми през цялото време подкрепяше идеята ми за нормално раждане, самата болница много го подкрепя. Родих за 2 часа (в 6.30 ме приеха с 4см разкритие, в 8.30 вече звънях на роднините да им казвам, че съм родила), а контракциите ми бяха 4 часа общо, като накрая бяха като силно болезнен цикъл, абсолютно търпими. Два часа си почивах и след това в 11 бях на крака, станах, изкъпах се, видях си бебчето. Разминах се с 3 вътрешни шева, като имах притеснения и аз, ще вече няма да е същото "отдолу", но напротив - всичко си е същото, дори и по-добре според мен и ММ. Не се чувствам отпусната или по-широка, може и от шевовете да е.
Иначе, моите впечатления са, че тия дето охкат много и много пъшкат след раждане да тия със секцио. Раждалите нормално всички бяхме в много добра форма, аз кляках, ставах, стоях седнала без никакъв проблем, както и другите момичета с нормално раждане. За тия със секцио не знам какво да кажа, не съм го изпитвала, но не бих си го причинила. Създадени сме, за да раждаме нормално, ние жените. Няма как да не успеем, а и болката е кратка, само по време на раждане и евентуално няколко дни, ако има разкъсвания, но то е по-скоро парене, което отшумява бързо, може да се третира и по никакъв начин не пречи на грижите за бебето.

# 17
  • Мнения: 5 563
Да, първо дете ми е. Споделих историята си, за да Ви вдъхна кураж. Страховете са само във Вашата глава, отстоявайте решението си за нормално, ако нямате предпоставки за секцио. Нищо не е толкова страшно, колкото изглежда. Просто ви е непознато.
Момичето, което беше с мен третираше въшните си шевове с Цикатридина спрей, например. Имало много голям ефект каза. При мен паренето отшумя за няколко дни(3-4 ако не се лъжа) без да третирам с нищо.

# 18
  • Мнения: 174
Разколебаването идва само от факта, че докторите в клиниката, в която съм са известни с това, че въртят-сучат и тласкат към операция. Няма да навлизам в подробности къде и кои са, но все някак се оказва, че жената била за секцио. При мен буквално не успяха да си изсмучат сериозна причина от пръстите, та последното 20 е, че съм тясна, а бебето голямо. Аз като нераждала жена, чувам го 3 дни преди термин това и се сепнах много. Реших да си поговорим по женски, да чуя някоя друга история.

Освен това имах среща с анестезиолога (процедура е в някои клиники), за са ми запише картон като ме настанят какво съм заявила като желание и алергии. Той се изцепи: И недейте дава акъл на докторите как ще раждате, ако кажат че не ви върви нормалното, режат и дотам. Една тука ражда 2 дни и не можем да я зашием после, защото много знае.

И с такива реплики от лекари как да не се уплашиш? Аз цял живот съм ученя да вярвам на специалистите, за първи път съм разколебана дали не се прави това за тяхно удобство и защото ще вземат пари отгоре.

Много го мислиш, щом 9 месеца си била решена за вагинално,защо сега се разколебаваш? Всяка от нас има различен опит и ти също ще имаш своята история и своя опит. Аз родих естествено и болката спря веднага след като синът ми се появи. Шевовете от епизиотомията ги усещах съвсем леко, около 3-4 дни и това беше. Контракции имах около 14 часа, като последните 2-3 часа вече бяха нетърпими, общо взето всичко минава и се възстановяваш напълно.

# 19
  • Мнения: 248
Не знам защо мислиш, че избирайки нормално раждане , е гаранция, че ще родиш така. Аз и друг път съм чувала, че голямото бебе си е довод за секцио.  Зависи колко голямо явно. Приятелка тръгна да ражда нормално, мъчи се 5 часа с болки , бебето не излиза и в процеса я оперираха по спешност. Оказа се, че бебето е над 4кг , но не се видяло добре по- рано , че е било едро, иначе директно щели да и направят секцио. Аз не виждам нищо кой знае какво в думите на анестезиолога ти. Иска да ти каже, че е възможно да се измъчиш доста и накрая пак да те резнат. Ако нямаш доверие в лекарите си, защо не отидеш някъде за второ мнение?

# 20
  • Мнения: 6 554
Аз също имам такива познати, влезли за естествено раждане, но се мъчили часове и накрая секцио по спешност. Все пак бебето може да се задуши при едно продължително раждане. И накрая имат шевове и долу, и операция отделно.

# 21
  • Мнения: 174
Стига с това задушаване... наистина... не е точно сега да го мисля и това. За мен има голямо значение каква е нагласата на майката и на екипа. Не защото е рекла така или упорства, а ако има желание и е стиснала зъби може да се напъне още малко и да излезе детето. Освен това ми обясниха и друго: то може да е 3 кг с огромна глава, а може да е 4 кг равномерно разпределени 🤷🏻♀ Със сигурност нагласата на майката е водеща, но и истории от филми на ужасите с идеята да се навиеш за ненужна процедура са също кофти! От страх за детето, без да знаеш дали ще има усложнения да се метнеш на рязане. Темата беше чисто и просто за състоянието на va-jay-jay след раждане и ще мине ли 😁

Колкото до смяната: в условия на Ковид не можеш да влезеш да видиш условията, а в тая клиника съл лежал и са хубави. Доста ограничени са възможностите за смяна, подмяна на лекари баш сега.

# 22
  • Мнения: 18 978
Сетих се в "Семейство Милър" как се оплакваше едната, че след раждането толкова се разширила, че сексът бил все едно да хвърляш кренвирш в коридор.

# 23
  • Мнения: 174
Те тия май, дето са така са си били така. Майка ми я питах директно и ми каза, че със сигурност тя самата е много добре, а е раждала 3 пъти. Но тя е старото поколение и трудно говори за тия неща. Тук сме по-откракани да си споделяме опит Simple Smile

Сетих се в "Семейство Милър" как се оплакваше едната, че след раждането толкова се разширила, че сексът бил все едно да хвърляш кренвирш в коридор.

# 24
  • Мнения: 18 978
Аз раждах секцио, затова не мисля, че имам промени, обаче след раждането по някое време се усетих, че не мога да стискам, както преди, ако ми се ходи по малка нужда. Не се изпускам неволно, но преди ако можех 20-30 минути да се стискам при нужда, сега усетя ли, че ми се ходи до тоалетна, сякаш вече е нетърпимо положението и имам не повече от минута-две, в които да успея да се сдържа.

# 25
  • Мнения: 174
О да, то се отпуска вагината и преди раждането, усещам го, но се благодаря, че въпреки голямото бебе не съм се изпускала.
Взех си иначе кегел тежести за след 2-я месец след раждането и обещах на една близка да ѝ ги подаря ако ме клъцнат по спешност. Четох невероятни отзиви за тях. Също честите вагинални оргазми знам, че стягат доста и са по-ефективни от Кегел. И приятно! 😜

Аз раждах секцио, затова не мисля, че имам промени, обаче след раждането по някое време се усетих, че не мога да стискам, както преди, ако ми се ходи по малка нужда. Не се изпускам неволно, но преди ако можех 20-30 минути да се стискам при нужда, сега усетя ли, че ми се ходи до тоалетна, сякаш вече е нетърпимо положението и имам не повече от минута-две, в които да успея да се сдържа.

# 26
  • Мнения: 1 333
Родих вагинално през 2018г. и преди раждането имах същите притеснения и въпроси като теб - от сегашната ми гледна точка изобщо не съжалявам и при следващо раждане също бих искала да родя естествено, стига всичко да е ок и обстоятелствата да го позволяват. Бях споделила притесненията с лекаря си и той ми каза "на мен ми е най-лесно да те срежа в уречен ден и час, а не да седим и да чакаме цял ден/нощ.. но това все пак е операция, а ако раждаш нормално и нещо се обърка за 10 минути ще сме направили секцио и ще извадим бебето". Родих с избор на екип и имах пълно доверие на лекаря ми. Приеха ме към 22ч с 5 см разкритие и в 1.40 родих. Оказа се че контракциите до 8см са напълно поносими, болеше ме колкото и при цикъла ми (уточнявам, че съм с доста болезнен цикъл първите 2 дни и съм свикнала на тази болка). Наложи се да ми направят епизотомия, защото и аз съм тясна. След раждането се чувствах много добре и нямах никакви болки, само имах дискомфорт в следващите 2 седмици когато сядам (само докато седна, не след това). Отдолу всичко се възстанови както си е било преди, и аз, и ММ не усещаме разлика, дори имам по-голяма чувствителност от преди.
Останах с много положителни спомени от раждането ми и отново бих избрала такова раждане.
По време на бременността ми се наложи на няколко пъти да лежа за задържане и видях доста момичета, родили и по двата начина и нямаше нито една, която да се е чувствала добре след секциото.
Каквото и да избереш или да ти се наложи ти желая леко раждане и бързо възстановяване! 🍀

# 27
  • Мнения: 174
Много благодаря! Явно там, където аз лежах за задържане нарочно не смесват родилки с лежащи, за да не си вадиш такива изводи. Иначе тъкмо ми започна преносването преди час и нещо. Моят цикъл е бил на моменти болезнен наистина до степен са лежа на земята и да мисля, че ще умра. Били са ми инжекции с обезболяващи. Чак се чудя как може след подобни изживявания да съм такова шубе сега. Мисля, че ме е страх дали ще напъвам добре, да не забавя бебето, ей такива... иначе ме успокоява и добрата новина за физиологията и че сте били добре после!

Родих вагинално през 2018г. и преди раждането имах същите притеснения и въпроси като теб - от сегашната ми гледна точка изобщо не съжалявам и при следващо раждане също бих искала да родя естествено, стига всичко да е ок и обстоятелствата да го позволяват. Бях споделила притесненията с лекаря си и той ми каза "на мен ми е най-лесно да те срежа в уречен ден и час, а не да седим и да чакаме цял ден/нощ.. но това все пак е операция, а ако раждаш нормално и нещо се обърка за 10 минути ще сме направили секцио и ще извадим бебето". Родих с избор на екип и имах пълно доверие на лекаря ми. Приеха ме към 22ч с 5 см разкритие и в 1.40 родих. Оказа се че контракциите до 8см са напълно поносими, болеше ме колкото и при цикъла ми (уточнявам, че съм с доста болезнен цикъл първите 2 дни и съм свикнала на тази болка). Наложи се да ми направят епизотомия, защото и аз съм тясна. След раждането се чувствах много добре и нямах никакви болки, само имах дискомфорт в следващите 2 седмици когато сядам (само докато седна, не след това). Отдолу всичко се възстанови както си е било преди, и аз, и ММ не усещаме разлика, дори имам по-голяма чувствителност от преди.
Останах с много положителни спомени от раждането ми и отново бих избрала такова раждане.
По време на бременността ми се наложи на няколко пъти да лежа за задържане и видях доста момичета, родили и по двата начина и нямаше нито една, която да се е чувствала добре след секциото.
Каквото и да избереш или да ти се наложи ти желая леко раждане и бързо възстановяване! 🍀

# 28
  • София
  • Мнения: 689
Родих нормално, без упойка. Имах шевове, които ми минаха бързо, но имах доста охлузвания, които ме боляха доста дълго време. Иначе не мисля, че има промяна в негативен план при мен, напротив.
Аз също съм с много болезнен цикъл и до към 6-7 см. контракциите ми бяха абсолютно ок като болка. Следващите няколко сантиметра болката беше по-силна. През цялото време съм била права и се разхождах. Аз също съм дребна и напъвах повече от 2ч.- нямах ефективни контракции. Следяха за тоновете на бебето през цялото време. Родих около 14ч., в 17.30 ни качиха в стаята, ядох и в 18 си взех бебето и си остана при мен през цялото време. Къпане веднага. Факт, че ходих като Робокоп, заради охлузванията 🤣
Ако зависи от мен отново бих родила естествено. Според мен е по-добре и за бебето(има тонове информация по темата) и за родилката. Лично мнение.
За протокола ин-витро забременяване бях и на “възраст”, та 2-3 седмици преди раждането смених докторката, че тя без показания искаше да прави секцио, заради посочените горе.
Относно излизането на бебето през родовите пътища и аз помня, че на няколко пъти се сепвах от мисълта как толкова “голямо” нещо ще излезе оттам, но Природата си знае работата.
Ако бях в твоята ситуация щях по-скоро да мисля как да сменя болницата/ доктора, а не начина на раждане.
Разбира се есественото раждане не винаги е възможно и добре че има секцио за тези случаи.
Стискам палци. Кураж!

# 29
  • Мнения: 174
Ох, 2-ри ден преносване. Вече си мисля, че няма да раждам 😂 Иначе аз сега и от около 3 седмици насам изпитвам все по-засилващи се и мъчителни болки в пубисната кост и отстрани и отзад на таза, будя се по 10 пъти на нощ и не мога да стана. А походката тип Робокоп и все едно са ми се извадили стави я докарвам отсега! Понякога ми се струва, че половината бебе ми е в таза от известно време, а според доктора имам само 1 см или по-малко разкритие досега.

Колкото за смяната- проблемът е в населеното място. Изборът е между 2 места с малко по-прилични условия. За едното се знае, че обичат секцио и тласкат за него, но отношението е по-добро от акушерки и сестри. На другото подкрепят естественото, ама третират зле родилките. Нямам смелост да тръгна с контракции за друг град. Както имам приятелки раждали по 2 дни, така имам и такива родили още първото за 2-3 часа. Радвам се, че има други държащи много на къпането като мен 😁 А и да, искам вече да го гушкам. Абсурдно е как ми разправяха: бебето върви с 10 дни напред в развитието си, в 7 месец лежах за задържане, а сега седи вътре и рита като шантаво без да излиза. Също ми стана странно, че не ме викат за тонове всеки ден след преносване. Обяснявам си го само, че на видеозона в Четвъртък е било всичко ОК и затова чак на 26-ти пак 🤷🏻♀

Родих нормално, без упойка. Имах шевове, които ми минаха бързо, но имах доста охлузвания, които ме боляха доста дълго време. Иначе не мисля, че има промяна в негативен план при мен, напротив.
Аз също съм с много болезнен цикъл и до към 6-7 см. контракциите ми бяха абсолютно ок като болка. Следващите няколко сантиметра болката беше по-силна. През цялото време съм била права и се разхождах. Аз също съм дребна и напъвах повече от 2ч.- нямах ефективни контракции. Следяха за тоновете на бебето през цялото време. Родих около 14ч., в 17.30 ни качиха в стаята, ядох и в 18 си взех бебето и си остана при мен през цялото време. Къпане веднага. Факт, че ходих като Робокоп, заради охлузванията 🤣
Ако зависи от мен отново бих родила естествено. Според мен е по-добре и за бебето(има тонове информация по темата) и за родилката. Лично мнение.
За протокола ин-витро забременяване бях и на “възраст”, та 2-3 седмици преди раждането смених докторката, че тя без показания искаше да прави секцио, заради посочените горе.
Относно излизането на бебето през родовите пътища и аз помня, че на няколко пъти се сепвах от мисълта как толкова “голямо” нещо ще излезе оттам, но Природата си знае работата.
Ако бях в твоята ситуация щях по-скоро да мисля как да сменя болницата/ доктора, а не начина на раждане.
Разбира се есественото раждане не винаги е възможно и добре че има секцио за тези случаи.
Стискам палци. Кураж!

Общи условия

Активация на акаунт