Закупуване на жилище "на зелено"

  • 2 348
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте! Подобна тема открих от 2018 година, но не и актуална такава. Нека да обсъдим какви са рисковете и за какво да се внимава при закупуване на имот "на зелено". Моля да споделите каква е цената на имотите от този тип във вашите градове.(Това ще ми е мн ценна информация, тъй като в моя малък град с има няма 50 000 население цената е 1100 лева на зелено) Препоръки за адвокати недвижими имоти също ще са от полза. Доколкото разбирам такъв е крайно необходим, за да провери инвеститора,строителя, земята и да провери предварителния договор. В моя случай, ако се стигне до закупуването на имот от такъв тип (за момента съм се спряла именно на такъв, заради недостиг на нови апартаменти в града, в който живея) ще заплатя сумата по предварителния договор и последващите вноски до акт 14 със собствени средства. Ипотечен кредит ще тегля след приключване на грубия строеж. Кога се уговаряш с инвеститора сделката да бъде изповядана на реална пазарна цена? За какво да следя да е категорично написано в предварителния договор?  Бях чела стари теми, в които хора са били на огледи на ново строителство и имало случай, в който квадратните метри се разминавали с цели 12? Какво правиш, ако установиш подобно нещо при закупуване "на зелено"?

# 1
  • София
  • Мнения: 4 192
Няма как да се разминават квадратните метри по простота причина че площообразуването няма общо с това с ролетката. Светлите размери на помещенията преди слагане на мазилка са ви дадени в част архитектура на апартамента. От тях махате по още няколко сантиметра и получавате така търсеният от всички, но нямащ го в имотния мир, свещен граал "светла площ".
А това което строителят ви продава е абсолютната площ на плочата, на която е "стъпил" апартамента, заедно с процента общи части. Т.е. плащате цялата площ на вътрешните ви стени, целата площ на външните ви стени и поливината площ на граничните стени. Към това прибавяте съответните идеалнни части от стълбище, коридори и асансьор. И всички това се смята в част "площообразуване" и вие заплащате. И това не е приумица на строителя, а закон на държавата с който преди 25 години целяха да вдигнат площта на апартаментите за да могат да взимат повече пари от разрешения за строеж.

# 2
  • Мнения: 11
Няма как да се разминават квадратните метри по простота причина че площообразуването няма общо с това с ролетката. Светлите размери на помещенията преди слагане на мазилка са ви дадени в част архитектура на апартамента. От тях махате по още няколко сантиметра и получавате така търсеният от всички, но нямащ го в имотния мир, свещен граал "светла площ".
А това което строителят ви продава е абсолютната площ на плочата, на която е "стъпил" апартамента, заедно с процента общи части. Т.е. плащате цялата площ на вътрешните ви стени, целата площ на външните ви стени и поливината площ на граничните стени. Към това прибавяте съответните идеалнни части от стълбище, коридори и асансьор. И всички това се смята в част "площообразуване" и вие заплащате. И това не е приумица на строителя, а закон на държавата с който преди 25 години целяха да вдигнат площта на апартаментите за да могат да взимат повече пари от разрешения за строеж.

Благодаря ви! Досега никой не ми беше казвал това. Наистина е полезно да го знам, защото представата ми за апартамента и реално това, което ще получа ще бъде доста различна. Реално погледнато в моя случай, в който се очаква да закупя жилището само на чертеж, без дори още да е изкопана дупката за строежа е изключително трудно да добия представа за големината на стаите.

# 3
  • Мнения: 11 993
Големината на стаите би трябвало да я има на скицата, ако можете да четете чертежи.
В старото строителство все още се закупува реалната площ, без общите части и подобни.
Аз купих преди четири години панел от началото на 80-те и получих това, което купих - 54кв.м
При ремонт на стария ни панелен апартамент също съм мерила точно светлата площ, стени/ под и съм сравнявала с вписана площ в нотариалния акт, също отговаряше. Ако е имало разминаване е било пренебрежимо малко - по акт 59,75кв.м, реално да кажем 58-58,5. Мази, тавански стаи и прилежащите общи части не влизаха и все още не влизат в този тип строителство, съответно си ги получавате безплатно.
За новото вече са ви обяснили. Все пак можете да поискате информация и от инвеститора колко е жилищната площ.

# 4
  • Мнения: 12 755
Основният риск е, че може блокът да не получи много дълго време акт 16. Например, ако строителят фалира и си продаде фирмата на някой безимотен, няма и кого да държиш отговорен.

# 5
  • Мнения: 216
Търсиш схема на плащане, примерно 10% на предварителен, 20% на акт 14 и останалото на изповядване, така си сравнително защитен. В София има доста строители с подобни схеми.
Иначе при 30+40 или подобни, където остават 10% накрая и половината пари се плащат кеш под масата, няма адвокат който да може да помогне, тук вече си е късмет и главата в торбата.

# 6
  • Мнения: 11
Големината на стаите би трябвало да я има на скицата, ако можете да четете чертежи.
В старото строителство все още се закупува реалната площ, без общите части и подобни.
Аз купих преди четири години панел от началото на 80-те и получих това, което купих - 54кв.м
При ремонт на стария ни панелен апартамент също съм мерила точно светлата площ, стени/ под и съм сравнявала с вписана площ в нотариалния акт, също отговаряше. Ако е имало разминаване е било пренебрежимо малко - по акт 59,75кв.м, реално да кажем 58-58,5. Мази, тавански стаи и прилежащите общи части не влизаха и все още не влизат в този тип строителство, съответно си ги получавате безплатно.
За новото вече са ви обяснили. Все пак можете да поискате информация и от инвеститора колко е жилищната площ.
[/quote

Да ви попитам, височината на стаите също е записана в чертежите предполагам?Питам защото днес бях на оглед ново строителство. Направи ми впечатление, че тавана е доста нисък, попитах брокерката- тя ми каза, че стандарта е 2.65м. Премерих го с ролетката, беше 2.45м, обяснението беше, че от изолацията на тавана и ламината има разминавания....възможно ли е цели 20 сантиметра да липсват поради това?

# 7
  • София
  • Мнения: 4 192
Не е възможно. минимумът е 260 от плоча до плоча. След настилките (замазка) трябва да е минимум 255. Ако има изолация се съобразява допълнително. Всичко останало е грешка в процеса някъде, или ви продават нешо друго, но не и жилище

# 8
  • Мнения: 11 993
Върху пода поне при панелните апартаменти има замазка и под нея май беше перлит, около 10см някъде. Т.е ние си мислим, че стъпваме направо на плочата, но не е съвсем така. Тези, което са прокарвали тръби знаят.

# 9
  • София
  • Мнения: 350
Не е възможно. минимумът е 260 от плоча до плоча. След настилките (замазка) трябва да е минимум 255. Ако има изолация се съобразява допълнително. Всичко останало е грешка в процеса някъде, или ви продават нешо друго, но не и жилище

Минимумът е 260 см светла височина, от настилка до таван.
Преди 2001 г минимумът беше 250 см.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 192
2.60 светла височина на жилищни помещения. Като сложите настилките 2.55-2.57макс

Общи условия

Активация на акаунт