Работа като стюардеса.

  • 7 738
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 921
Аз искам да добавя само две неща към казаните дотук. Една моя колежка от университета работеше като стюардеса и бяха на нещо като повикване. Т.е. дори и да са в почивен ден, при обаждане до еди си колко часа са длъжни да се явят на работа. Не знам как се съчетава това с личен живот, пътувания и други ангажименти, като например университет. Това беше преди 8 години и може да е било изискване само на конкретна авиокомпания, не знам как е сега.
С оглед на това обаче мисля, с риск да ме изяде целия форум, да те посъветвам да изчакаш една година със записването на висшето Simple Smile Когато ти съставят работния график, никой няма да се съобразява с това, че си студентка. От друга стана в обявата, която G&B е посочила пише, че се изисква да живееш в UK, т.е. ако запишеш в български университет, това автоматично ограничава авиокомпаниите, в които можеш да кандидатстваш. И накрая, от два стола ще стане нито един.

И един практичен съвет - направи си списък с желаните авиокомпании и проучи къде си пускат обявите. Регистирай се навсякъде с имейл, за да започнеш да получаваш известия и да следиш как върви търсенето.

Успех и браво за куража (аз се втрисам от самолети Stuck Out Tongue Closed Eyes )!

# 46
  • Мнения: 3 293
Имам доста приятелки, които работеха като стюардеси между 1-2 до 3-4 години, в различни компании.
Като цяло е трудна, изморителна и неблагодарна работа, но е добре да се пробва щом имаш желание.
Нищо няма да загубиш, а ще си си сбъднала една мечта. Много малко стюардеси остават да работят дълги години.

# 47
  • Мнения: 215
Само не слагай и ти джуки моля те. Че вече и стюардесите почнаха масово. Не стига, че не дават ядене и пиене вече на полетите, ами и да няма в какво да изплакнеш окото.

Иначе една позната работеше като стюардеса и си беше доволна. Тежичко е, нощни смени, спане в различни градове, но пък на някои точно това би им харесало. Казват също, че не им остава време да имат гадже и я карат на неангажиращи връзки.

Последна редакция: нд, 14 фев 2021, 22:51 от Gentleman1

# 48
  • Мнения: 16
Аз искам да добавя само две неща към казаните дотук. Една моя колежка от университета работеше като стюардеса и бяха на нещо като повикване. Т.е. дори и да са в почивен ден, при обаждане до еди си колко часа са длъжни да се явят на работа. Не знам как се съчетава това с личен живот, пътувания и други ангажименти, като например университет. Това беше преди 8 години и може да е било изискване само на конкретна авиокомпания, не знам как е сега.
С оглед на това обаче мисля, с риск да ме изяде целия форум, да те посъветвам да изчакаш една година със записването на висшето Simple Smile Когато ти съставят работния график, никой няма да се съобразява с това, че си студентка. От друга стана в обявата, която G&B е посочила пише, че се изисква да живееш в UK, т.е. ако запишеш в български университет, това автоматично ограничава авиокомпаниите, в които можеш да кандидатстваш. И накрая, от два стола ще стане нито един.

И един практичен съвет - направи си списък с желаните авиокомпании и проучи къде си пускат обявите. Регистирай се навсякъде с имейл, за да започнеш да получаваш известия и да следиш как върви търсенето.

Успех и браво за куража (аз се втрисам от самолети Stuck Out Tongue Closed Eyes )!
Благодаря Ви,доста точно описахте нещата!За регистрациите не се бях сетила,благодаря!

# 49
  • Мнения: 80
Емирейтс правят набор на персонал в София от време на време, следете обявите и се явете, дори и да е само за проба.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 404
Личен опит нямам, но една близка е стюардеса към катарските линии в момента.
Първо мина тяхната академия в Дубай (изрично изискване е да живее там). Осигурен е транспортът от жилището до летището и обратно. Тя пътуваше на дълги разстояния (Китай, Япония, Индия и т.н.) По време на пандемията не летеше. Сега нямат право да напускат хотелите между полетите. Преди разглеждаха градовете, обикаляха, вече не могат да го правят. Изтощена е от недоспиване, а тя е по купони и партита и никога не е прекарвала много време в сън. Целият й живот е по график, кога яде, кога спи, кога се къпе, всиииичко. Няма почивни дни, няма празници, а за отпуски се пуска запитване месеци преди това и шансът за одобрение граничи с нулата при нея. Успя да си вземе лятото едни 3-4 дни и до там.

За мен е ужасна професия вече. На крак по цял ден, разнасяш кафета/чайове/храни. Като пъдарин си на пияни, груби и всякакви хора по самолетите. Единственият й плюс е бил обикалянето, но и сега това е мноооого ограничено.

Момичето е с договор от 3г., ако реши да се откаже предварително ще плаща неустойки. Към момента е на минимално заплащане с 1г. трудов стаж (малко над 900 долара, което за Дубай е потресаващо ниско). Момичето е на ръба да се върне в България и да започне нормална работа и вечер да се прибира вкъщи, защото към момента не може нито дом, нито семейство да създаде (на 26г е, ако има значение).

Авторке, много си помисли дали си заслужава към момента да пробваш тази професия. И аз имах желание след първи курс да се пробвам към нискотарифните авиолинии, но се радвам, че бързо размислих. Не всеки психически и физически може да издържи този начин на живот. Има нещо идиалистично в представянето на професията, но като се замислиш си малко като сервитьорка във въздуха, само че облечена в готина униформа и уж обикаляш на готини места (ако имаш късмет да те пуснат по тези линии). Успех каквото и да решиш!

# 51
  • Мнения: 3 293
JayRay е описала много точно всичко. Една от моите познати също беше с катарските линии. Не беше много по-различно и преди.
Да, можеха да излизат, ако имат сили и най-интересното, при дълъг полет, независимо в колко часа се каца и дали ти се спи, отиваш в хотелската стая и седиш вътре 7 или 8 часа беше, през това време не можеш да излизаш навън. С две думи, трябва да почиваш, ако искаш спи, ако искаш не, но седиш вътре.

# 52
  • Мнения: 2 039
Като Ви влече,пробвайте.Но това не е професия за дълго време.Завършете нещо за да имате резервен вариант.До 35 год ще сте стюардеса,ами после?Приказките,че имало и възрастни стюардеси са мит.дори да има те са единици или съпруги на някого.

# 53
  • Мнения: 2 267
И това е относително - не записвай "нещо", просто да имаш висше, защото после пак няма да можеш да си намериш работа.

# 54
  • Мнения: 19 007
В Луфтханза има доста 'големи', да не кажа лелички и чичковци.

# 55
  • Мнения: 3 293
Във всички стандартни не лоу кост компании има 50+ годишни. Луфти, бритиш и т.н.

# 56
  • Мнения: 1 118
Разбира се, че има сравнително възрастни стюарди.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 069
Това интервю със стюардеса е много интересно. Разкрива за детайлите и спецификата на работа в различните авиокомпании:
https://gspace.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B5%D1%81%D0%B8%D0% … %D0%B2%D0%B0.html

# 58
  • Down south
  • Мнения: 7 680
А ти гледаш доста идеалистично, но то си е нормално за годините ти.
Възрастна стюардеса виждала ли си?
Така е, гледа през розови очила. От друга страна, какво ще рече възрастна, защото за едни може да е 45, за други 60+ Преди пандемията летях много и съм виждала какви ли не представители на професията.
Майка на приятелка на дъщеря ми, по онова време вероятно беше на около 45+ реши да става стюардеса, изкара курс от порядъка на 5-6 месеца някъде по северозападното крайбрежие и стана. Доколкото знам, вече няколко години работи. Заплащането е ниско. Семейството и лети с работодателната компания почти безплатно, предполагам, че това е била и целта.

# 59
  • Мнения: 1 140
Здравей, трябва да имаш навършени 21 години за да се занимаваш с тази професия.
Това е едновременно прекрасна и ужасна професия, но за млад човек. Работата е динамична, интригуваща, но до там.
Изключително отговорна, изискваща доста качества. Трябва да си наясно, че това не е просто работа, а начин на живот защото ти няма да имаш ежедневие като на нормалните хора. Един твои ден може да започва в 04:00 и в 20:00 вече да нямаш търпение да заспиш, или да приключва в 10:00 след като си бил цяла нощ на работа. Ти нямаш рутина, ставаш и лягаш по всяко едно време, за теб няма ден и нощ, събота и неделя или празници. Доста често пропускаш семейни празници и събирания. Облъчва те радиация и се “бориш” с налаягането при всяко едно излитане и кацане.
Това е работа, която наистина трябва да обичаш, иначе защо би търпял всичко това, а в същото време не трябва да я обичаш прекалено защото не е работа за цял живот.
Съветвам те да опиташ защото определено те учи на много неща, най-малкото на дисциплина и отношение.

Общи условия

Активация на акаунт