Не ми харесва да кърмя

  • 10 992
  • 175
  •   1
Отговори
# 120
  • MI
  • Мнения: 11 841
Е че те и тази статия са написали че разликата е много малка (3-4 точки) и вероятно не се дължи на самото хранене. Проблемът на СЗО е, че са много бавни, те работят с научни изследвания които други са направили и трябва да има натрупване на такива. Очевидно в ситуация като сегашната с КОВИД това не работи, защото трябва да се вземат бързи решения на база на малко информация - нещо което те никога не са правили, поне не в такъв мащаб. Ситуацията с кърменето е съвсем различна, там има предостатъчно натрупана информация, на практика няма особени съмнения кое е по-добре. Неслучайно има забрана за реклама на АМ и в много страни педиатрите са длъжни да оказват помощ за кърмене или поне не трябва да ти препоръчват да замениш с АМ. Реално в човешката история има едни 30-40 години в които е направен експеримент да не се кърми и да се захранва много рано, казват с помощта на парите на производителите на тези храни. Сега казват че не е бил успешен експериментът и ако се ползва АМ поне да не се захранва преди около 6 месеца, но кой да чуе.
Аз казах че съм дохранвала в началото. На мен ми стигна да помириша АМ и да изчета състава на доста АМ. Аз за нас не бих купила нещо с такива съставки, признавам си го. Съответно направих каквото трябва за да мине на кърма.

# 121
  • Мнения: 5 402
Нели, силно се надявам, че вашето семейство се храни поне на 90% с продукти (месо, зеленчуци, плодове, варива и тнт) от собствено земеделие. В противен случай, няма как да знаеш какво приемаш и какъв му е съставът.
Лесно е да четеш етикетите със съдържание когато ги има и да цъкаш с език. Ами там където няма?
И пак ще помоля за източник на информацията за този 30-40 годишен експеримент и за това кой е обявил резултатите? Навсякъде си писала "казват", та дай малко повече информация, кои са тези "те" и какво точно са казали?

# 122
  • MI
  • Мнения: 11 841
Има много изследвания, от сайта на СЗО може да се насочиш. Очевидно няма да намериш думата експеримент, моя си е. Joy И не, не са наше земеделие, но избягвам да купувам от супермаркетите определени продукти и да, дори вкусът е различен. Много внимавам с храненето, и нашето, и на детето, не пушим и т.н. Аз моят избор съм го направила, засега дава резултат. Няма как да огранича всички рискови фактори, но тези които мога - да. Не виждам защо да не го правя и за детето, което има повече нужда от нас. Всеки си избира, но мисленето то въздухът е мръсен, що пък да не пуша никога не съм го разбирала. Това че дядото на Пенка е пушил по две кутии и е умрял на 90 без проблеми с дробовете не значи че са ОК цигарите. Аз предпочитам да се доверя на науката.

# 123
  • Мнения: 5 402
Нели, аз искам да видя, на кои изследвания и проучвания се базира тезата ти?
Затова питам конкретно?
Например за това с повишения риск за диабет и наднормено тегло на деца хранени с АМ? Може ли линк, защото ми е интересно да видя къде и как е направено проучването и какви са резултатите?

# 124
  • Мнения: 1 176
Не мисля, че някой е казал, че кърмата не е най-добрата и че другото не е заместител. Тя се усвоява най-добре, както съм и писала в предишен коментар. Това, с което не съм съгласна, е, че има кагорични данни за това колко по-здрави и умни са децата в дългосрочен план. СЗО можеха да напишат, че има проучвания за връзка между кърменето и интелигентността, което пак нямаше да звучи добре. Те са написали, че такава връзка със сигурност има, което е много непрофесионално.
Нели, браво на теб и други майки, които са успели да се преборят с проблемите в кърменето, но не си мислете, че другите не сме успели заради мързел.

# 125
  • Мнения: 5 402
Храненето на детето, независимо дали с кърма или АМ, трае активно около година. Разбира се, че оказва някакво влияние, това никой не го отрича.
За мен обаче за теглото, интелекта и цялостното развитие на малкото човече, са по-важни следващите поне 10-15 години.
Дали ще го научиш да се храни и спортува правилно. Дали ще работиш в посока развитие на логическото мислене. Дали ще успееш като родител да откриеш собствените си дефицити в знанията и уменията и ще успееш да ги компенсираш при детето си.
То ако всичко се решаваше от кърмата/АМ щеше да е лесно. Въпреки всички въпросни проучвания, не бих разчитала и "лежала на кълката", че детето ми ще е здраво и интелигентно само защото е било кърмено. Simple Smile

# 126
  • MI
  • Мнения: 11 841
Ала бала, разбира се че не осъждам който не е успял. Много добре знам колко е трудно, имах плоски зърна, недоносено дете, макар и малко, което нямаше сили да суче и никаква помощ плюс постоянни запушвания, разранени зърна и т.н. Това до към три месеца. Ясно ми е за какво става въпрос.
Рокет, нали не мислиш че с новородено леко недоносено и без никаква помощ освен от ММ, който все пак и работи, съм чела научни изследвания за да реша?! Стигна ми казаното от лекарите, прочетеното в сайта на СЗО и тукашното МЗ. Проверих че има такива изследвания и до там, все пак съм учила достатъчно че да знам че никое търсене в интернет и четене така на статии може да замени образование, продължаващо поне 10 години. Rolling Eyes Толкова ли е трудно да се напише Breast-Feeding and Diabetes и да се изберат научните статии щом ти е важно? Гугъл предлага винаги търсене и сред научни статии всъщност. Има предостатъчно. Диабетът е заради по-големият риск от наднормено тегло.

# 127
  • Мнения: 5 402
Нели, ясно де, разбрах, че реално не си чела самите проучвания.

Въпросните проучвания се базират на статистически данни, затова е изключително важно да не се прочита само общия извод, а да се разгледа как и от къде са били събирани тези данни.
Както писах и по-рано, едно е да са събирани в САЩ, където културата на хранене е една, друго е да са събирани в Европа, Азия или Африка.
Просто когато човек се аргументира със статистика, трябва да е малко по-конкретен от "казват", "смята се", "счита се". Не се хвърлят разни твърдения във въздуха. Особено, когато обясняваш, че не би дала нещо не детето си (АМ заради състава му), което на много други майки им се налага да дават. Simple Smile

# 128
  • Мнения: 656
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

# 129
  • Мнения: 5 402
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

Аз не виждам някой да твърди подобно нещо, но в "Бг-мама" нещата винаги са отворени за свободна интерпретация от четящия. Simple Smile

# 130
  • France
  • Мнения: 12 896
Проблем с актуалността и истинността на препоръките на СЗО има от поне 2 десетилетия. Там не постъпват НАЙ-добрите лекари, а най-препоръчаните чиновници. Факт, който избухна с пълна сила покрай ковид. Не само за кърменето и за захранването имат некоректни данни, но и за нуждата от гинекологични прегледи и взимане на натривки. За тях е достатъчно след 25г и на всеки 3г. Нещо, което всеки гинеколог ще ви каже, че е недостатъчно, особено като се има предвид все по-ниската възраст на сексуални контакти.
Проблемът на СЗОто е, че дава един миш-маш, без да уточни страна и цвят. Най-вероятно е за да е по-политическо коректно. Не виждам как може да се съпоставя едно дете, родено в Бразавил и друго, родено в Брюксел. Няма как да бъдат сравнени и липсата на питейна вода, и възможността за хигиенизиране на прибори и биберони. Та до липсата на контрацепция за майката.
Аз кърмя, защото ми е приятно. Ако на някоя жена не ù е приятно, уважавам нейния избор и наистина не вярвам, че ощетява детето си.

# 131
  • MI
  • Мнения: 11 841
Разбира се, че повечето са американски изследвания, което не променя факта, че и в Италия препоръките са същите. И че има и италиански изследвания по въпроса. И абстрактните на някои съм ги чела после, казах че когато решавах не съм. Wink
Всъщност повечето изследвания са в развитите страни. Не в Африка. Просто там финансират една идея повече науката.

# 132
  • Мнения: 1 459
С риск да възмутя някого, вчера след седем месеца кърмене се реших да си опитам кърмата. Бях чела, че обикновено е сладникава на вкус и наистина е така. Опитвала съм и АМ, когато остане от  бебето (на смесено хранене сме). Не може да се сравнява като вкус. Дори най-скъпите са ми отвратителни. Вече всеки сам преценява какво да избере. Преди две седмици получих мастит с температура близо 39 и да не разправям още какви проявления. Колкото и да се опитвах с компреси, инфекцията се задълбочаване и лекарка от Майчин дом ми предписа Антибиотик. Мислех да отбия малкото, но тя каза да продължавам с кърменето, антибиотикът бил адаптиран за кърмачки и ползите от кърменето били повече дори и с него, отколкото да минем на АМ. Тъй че мнения всякакви. Сега продължавам да кърмя, ще видим докога. Лично мен това с мастита за малко не ме отказа.

# 133
  • Мнения: 5 402
Никой не твърди, че кърмата не е по-полезна или по-вкусна.
Опитвам се да обясня, че това, че кърмата е полезна, не значи, че АМ е вредно. Simple Smile

Но който разбрал-разбрал. Simple Smile

# 134
  • Мнения: 11 140
Аз, като цял живот съм ръфала вафли и филии с кетчуп, пушила по 1 кутия на ден и пробвала де що има наркотик, живяла на 50км от тец и мина за уран -  дали ще предам невероятни антитела и чудотворна имунна система чрез кърмата си?
Представи си - да.
Да не говорим, че и кравите за АМ не са гледани в луксозен ритрийт на Марс, а в доста по-лоши условия от теб. За рапицата и другите неща, дето се слагат вътре, същото важи.
Само с пушенето и употребата на алкохол ПО ВРЕМЕ на бременност и кърмене има някои проблеми, но не и с пушенето извън този период.

Изследванията не се правят, нито се одобряват от СЗО, а се правят от научни колективи.
Ето няколко по разискваната тема - има за диабет тип 1 и тип 2.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17093156/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481976/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4504097/

Общи условия

Активация на акаунт