Не ми харесва да кърмя

  • 10 978
  • 175
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 4 844
Аз знам, че се препоръчва при рефлукс, когато бебето не наддава добре. Ако наддава, няма нужда да се започва по-рано. И също, че бебето трябва да може да стои стабилно, което е един от признаците за готовност.

# 151
  • MI
  • Мнения: 11 803
Пистакио, майка ми ми каза, че полулегнали ни е давала сокчета и пюрета, такива са били препоръките тогава. И сега много дават в шезлонг например, но аз не бих рискувала най-малко защото рискът от задавяне е много по-голям така.
Филомена, пет и половина, не пет. Когато имаше всички признаци че е готова - седи сама спокойно с опора, не избутва лъжичката с език, държи здраво главата и има изявен интерес към храната. Това при повечето деца се случва около шест месеца. На 4+ е абсурд да го има всичко това, освен е някакви супер големи изключения. СЗО говори за около 6 месеца, не за точна възраст "Around the age of 6 months"
За развиващите се страни, при много лоши хигиенни условия всъщност препоръчват да се изчака и след шесте месеца....

# 152
  • Мнения: 11 087
Нели, Параход, да разбирам, че и двете сте захранили децата ви на 5 месеца, но сте против?! Не намирам логика Thinking
Къде пише, че съм против?

Иначе да, в някои съвременни схеми захранване след 4.5 навършени месеца е допустимо. Има специфични случаи (много ограничени),  в които може дори да е препоръчително. Това не значи две седмици по-късно да яде по едно бурканче и да се отнема от млечния порцион. По-рано от тази възраст не е добра идея и няма сериозни научни източници в последните 50 години, които да говорят в подкрепа на подобно решение.

Лично за мен между 5.5 и 7 е добрият вариант, в зависимост от конкретните нужди и развитие на бебето.

Но каквато и да е възрастта на първоначално захранване, нищо, различно от кърма, АМ или неподсладена вода (при изкуствено хранене) не се слага в шише. Това противоречи на самия смисъл на захранването. Писах го май и в друга тема тия дни Simple Smile

# 153
  • Мнения: 174
Колкото зле е да не се кърми, толкова зле е да се кърми по 3 години. Обаче и от двата отбора са еднакво агресивни и необосновани. И двете си имат неудобства и негативи, къде за детето, къде за майката. Къде здравословни, къде емоционални.

# 154
  • Мнения: 11 087
Колкото зле е да не се кърми, толкова зле е да се кърми по 3 години.
Bowtie Bowtie Bowtie

Наздраве за безкрайния източник на забавление, който форумът предоставя в тези трудни времена!

# 155
  • Мнения: 174
Нещо конкретно или пасивна агресия просто? Дадох две опции, коя Ви дразни конкретно? Или всичко?

Колкото зле е да не се кърми, толкова зле е да се кърми по 3 години.
Bowtie Bowtie Bowtie

Наздраве за безкрайния източник на забавление, който форумът предоставя в тези трудни времена!

# 156
  • MI
  • Мнения: 11 803
Ех, какво тролове имаше навремето, четеш и вярваш. Сегашните за нищо не стават. Rolling Eyes

# 157
  • Пловдив
  • Мнения: 14 404
Ми аз например кърмя вече второ дете близо три години - и двата пъти по желание на самото дете. Правя ли нещо лошо на някого (детето, себе си, форума или друг? здравословно или емоционално?), какво е това нещо и къде е агресията?

-----
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

Аз не виждам някой да твърди подобно нещо, но в "Бг-мама" нещата винаги са отворени за свободна интерпретация от четящия. Simple Smile
Така е, ама аз  не виждам също така някой да е твърдял, че дадено дете ще е умно и здраво само защото е кърмено(?!), обаче ти по-горе специално отричаш такова ненаправено от никого твърдение. Wink

Последна редакция: пн, 29 мар 2021, 12:36 от Магдена

# 158
  • Мнения: 174
Особено ако е момченце психолозите съветват да не се къпете голи с него като започне да осъзнава какво се случва, да говори. Сега да помислим- колко е в реда на нещата дете да може да си поиска само кърма с думи? Това мислите ли как му се отразява в дългосрочен план? Моето мнение е (няма да навлизам в прекалени подробности за научна литература) е че жените, които кърмят след двете години, го правят защото изпитват физическа наслада от това. СЗО слага пред 2-те години тактичното “UP TWO two years”. Няма да изненадам по-запознатите с материята, че зърната си остават ерогенна зона, а освобождаването на напрежение през ерогенна зона има своето психосексуално значение. Наскоро си говорех с възрастен психолог за феномена на дългогодишното кърмене и той беше категоричен за тази връзка и удоволствието за самата майка над това за детето.

А и много ясно, че ще иска. Пак казвам- то не знае, че може и без, след като от раждането до момента все суче. Не е научено да спре. Аз съм привърженик на идеята за кърмене 6-12 месеца като оптимален здравословен физиологично и емоционално период. И да уточня- няма нищо лошо в това да се изпитва удоволствие от кърменето. Даже има една връзка как жените, които не успеят да усетят насладата от кърменето, след първоначалният болезнен период, вероятно имат подобни проблеми и в сексуално отношение. Но няма да задълбавам, да не ме изгорят на площада 😀

Ми аз например кърмя вече второ дете близо три години - и двата пъти по желание на самото дете. Правя ли нещо лошо на някого (детето, себе си, форума или друг? здравословно или емоционално?), какво е това нещо и къде е агресията?

-----
Добре де, разбрахме, че АМ е пълно с витамини, а кърмата е токсична... 😀

Аз не виждам някой да твърди подобно нещо, но в "Бг-мама" нещата винаги са отворени за свободна интерпретация от четящия. Simple Smile
Така е, ама аз  не виждам също така някой да е твърдял, че дадено дете ще е умно и здраво само защото е кърмено(?!), обаче ти по-горе специално отричаш такова ненаправено от никого твърдение. Wink

# 159
  • Мнения: 6 559
Айде, забихме във Фройдизма Joy
Аз съм се къпала с детето-момче на 1,9г. Идва с мен и във ВЦто. Виждал ни е голи като се къпем и вече знае, че е момче като тати и има буба, а мама е момиче и няма. Знае, че момчетата пишат прави, а момичетата седнали. Как ще се научи ако не ни вижда? Децата учат по подражание, да видят, да усетят, да преживеят, а не с голи обяснения.
Кърмих го до година и 4-5 месеца, когато сам св отби, ако не беше щях още да кърмя. Който не е кърмил, не знае явно, че зърната "загрубяват" и всъщност нищо не се усеща. Даже толкова време след отбиването, аз все още не усещам нищо със зърната си, което е малко кофти, но се надявам да мине Sunglasses
Ще очакваме Едиповия комплекс като стане тинейджър Joy

# 160
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз пък познавам две майки на деца на 2г и 4-5 месеца, които още кърмят, но им е досадно до не знам къде. Кърмят защото чакаха децата да се отбият уж сами, което не стана. Едната е в процес на отбиване, другата още събира сили за недоспиването и плача.

# 161
  • Пловдив
  • Мнения: 14 404
Моето мнение е (няма да навлизам в прекалени подробности за научна литература) е че жените, които кърмят след двете години, го правят защото изпитват физическа наслада от това
Твоето мнение по този въпрос е едно напълно необосновано и невярно мнение, от учтивост да не кажа направо, че е глупост. Без значение дали имало, или нямало нещо лошо в това, да се изпитва удоволствие.

Цитат
Даже има една връзка как жените, които не успеят да усетят насладата от кърменето, след първоначалният болезнен период, вероятно имат подобни проблеми и в сексуално отношение.
И съм сигурна също така, че има и контра-теория, че дълго кърмещите не могат да усетят насладата, където и е мястото - при секса, та избиват надругаде - към кърменето. Не знам дали има такава теория, ама направо си плаче да има при това изобилие от теории.

А иначе ако някой може да убеди моя син, че не му се полага да суче вече (и отказът да му се даде да суче не е повод да се напъне и да пищи с все глас, нито да помрънква упорито: "икам тут"), има бира и пържени картофи от мен. Ма то, милото, сигурно вижда как майка му се мъчи с тия незадоволени цици и прави, каквото може.

# 162
  • Мнения: 6 764
Нямам опит с толкова продължително кърмене. Моето момиче проходи рано, на 10 месеца, 2 седмици преди годината вече беше супер стабилна и щъкаше навсякъде. По принцип беше останало само 1 кърмене преди сън, но тя започна да си идва при мен, да пробва да ми съблече блузата, за да се самообслужи. На мен това ми подейства като ясен сигнал да приключим вече. Не мога да приема за пораснало дете да е в реда на нещата да разкопчае майка си и да си похапне. Притежава цял нов набор и умения, за да я държа да суче като бебе. Иначе много пъти съм ставала свидетел на подобна картина, когато не са моите гърди и дете, хич не ми е драма 🙂
Признавам от двете ни, аз бях тази, която прие по-драматично приключването на тази ера. Дори до някъде ми беше мъчно колко лесно прие отбиването 😂

# 163
  • France
  • Мнения: 12 555
За съжаление, наистина зърната загрубяват и губят от чувствителността си Cry За мен е време едно дете да бъде отбито, когато може само да си боцка кюфтенцата с виличка.

# 164
  • MI
  • Мнения: 11 803
Момичета, не хранете трола. Толкова глупости изписа из темите, че се чудя само дали е мъж или скучаеща домакиня. Rolling Eyes
Разбира се, че Фройд не е казал подобни глупости. Има си теория за кърмене над година, но то по тази теория въображаемото дете на Аличка би имало същите проблеми като това кърмено 5 години. Ако беше прочела преди да пише, щеше да го знае.

Общи условия

Активация на акаунт