Най-доброто отопление според нашия дом

  • 29 303
  • 483
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 6 299
Едва ли по хотелите на морето,в случая,гостите се къпят само вечер.Чрез което всъщност се понижава температурата в бойлера.Докато при едно семейство, което по цял ден отсъства от дома си, това няма как да се случи.А и явно там са много по-подобрени и усъвършенствани системите,за разлика от едно обикновено домакинство,целящо малко икономия.
И допълнение към теб-с подово няма как да се охлажда.А ако хората живеят на някое топло място,и искат лятото да имат по-нормална за живот температури, трябва да заложат и на нещо друго.

# 436
  • Мнения: 1 304
Откакто спорихме есента слагам два еднакви термометъра, един на пода и един на 1.8-2 метра. Повече от 5-6 десети разлика не съм измерил. Без подово.
Правя и друг експеримент, някои помещения ги затварям и изключвам климатика, на места имам 13 градуса, на места 16, а на едно място даже 8. Стените ми са с двойна вата с фолио, всичко е изолирано. И на горния и на долния етаж съм проверявал.
Тоест, климатика върши много добра работа в добре изолирано жилище.

# 437
  • Мнения: 6 299
Въпросния втори етаж просто го изолирайте с 15 см изолация, обърнете го хубаво, сложете прозорците в ниши, изолирайте тавана с поне 15 см, а най-добре с 30 и не се занимавайте с подово.

Каменен под ще е студен целогодишно и помпата трябва да работи целогодишно за да не ходите по терлици.

Продължавайте с климатици.

За топла вода голям бойлер с панели, максимум един месец в годината ще доподгрявате.

И това, че подовото е вредно не е отменено. А е и скъпо.
Обичам когато хора, които нямат никаква предства за нещата дават акъл на килограми. Нищо от написаното относно подовото, ТП и бойлерът с панели Не е вярно!

# 438
  • Мнения: 1 304
Първо, абсолютно вярно е! - не всеки обича да ходи по плочки бос.
Второ, колко струват подово отопление, конвектори и термо помпа и колко струват 4 климатика?

3. Абсолютно невярно, е че технологията на термо помпите е по-добра, то е точно обратното, добре подбраните климатици в умерено време имат много висок COP , докато термо помпите никога нямат по-висок COP, дори на хартия.

# 439
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Климатикът и термопомпата имат една й съща технология (принцип) на работа (компресор, фреон, топлообменници)....както всичко останало касаещо отоплението, дяволът е в детайлите.
Всеки си решава според личното усещане за комфорт дали ще му духа, ще му грее или там каквото е...

При нас термопомпата е вода-вода, а инсталацията е с подово и с радиатори (в стаите без подово).

# 440
  • Мнения: 918
Искаме подово, защото смятаме че така ще ни е най-комфортно. В момента с климатиците, краката са ми постоянно ледени дори и с чехли. Иначе в стаите е добре, около 22 градуса държим. Помпата ще ни е въздух-вода. То е ясно че в началото инвестицията ще е повече, но се надявам с времето да си заслужава. Чета че излиза по-евтино отколкото на климатици (месечни сметки). Най-важен ми е комфорта и да не мисля децата, когато играят на пода. Цяла зима малкото докато лазеше, беше постоянно с елече и дебела блуза, защото корема му беше леден, а да стои само на килима няма как да стане. Разликата е 2-3 градуса на пода и на 1,5м височина...

# 441
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Както казах, поне според специалисти с доста повече знания от мен, термопомпите имат по-висока ефективност  (COP) в режим на поддържане спрямо климатиците. Термопомпата може да ви осигурява и топла вода. За охлаждането е вече малко сложно. С подово охлаждането е неприятно. Ако ще охлаждате с термопомпата конвекторите са неизбежни. Иначе има термопомпи, които както подово отопление и топла вода, могат да захранят тела за директно изпарение. Тоест все едно термопампата ще захрани тела от климатици.

Най-добре би било, за такава система и такива машини да се консултирате първо със специалист, след това да си правите изводи.

# 442
  • Мнения: 918
Няма да ползваме системата за охлаждане. Само за отопление търсим нещо

# 443
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
Не знаем какво представлява къщата ви ,но винаги ,когато първи етаж се отоплява ,подът на втори етаж е топъл .Всичко зависи от това какви топлозагуби има къщата ви .При адекватна изолация на пода на първи етаж ,може да е достатъчно комфортно да се ходи само по чорапи ,дори и при отопление с климатик .
Иначе, 22° при тавана и 19-20° при пода би било некомфортно и за мен .Нашият климатик е нагласен на 24° при пода ,нагоре колко е ,не ме интересува .Може би трябва да вдигнете градусите и да прецените .
 Не мисля ,че може да вземете термопомпа ,която да ползвате първо  за втори и после за първи етаж .Мощността и за двата етажа ще е различна и ако ще топли камо втори етаж ,може да идва твърде мощна и да цикли в он-оф .
А,ако сложите конвектори на първи етаж ,не мисля ,че ще се промени нещо особено .Ще трябва обаче да пробивате стените за тръбна инсталация за конвектори  и за отвеждане на конденза .

# 444
  • Мнения: 6 299
Ако е само за отопление, то препоръчвам само с подово да си я изградите. Не ви трябват конвектори. Конвектори се ползват ако се ТП ще се ползва и за охлаждане. Конвекторите заемат място и при режим на охлаждане трябва да осигурите отвеждане да кондензната вода в канализацията или през стените навън, като се връзва към водосточните тръби. Имайте предвид, че за да работи ефективно при загряване на бойлер, той трябва да е минимум 300 литров. Трябва ви трифазен ток, техническо/сервизно помещение, в което да разположите отделните части на системата. Има вътрешно тяло, снопове от тръби, буферен съд. Осигурена връзка с чешмяна вода, от която да се захрани системата и при необходимост да се допълва. Системата може да се напълни и с пропиленгликол, за да не замръзват тръбите при много студено време и ако в къщата не се живее постоянно. За да е ефективно подовото, то под него задължително се постовя изолация с фибран, а върху тръбите в замазката се слага пластификатор. Също така най-добър ефект се постига с подово покритие от гранитогрес или теракота, тъй като тези материали  се нагряват, задържат топлината дълго време  и я отдават доста часове, след като ТП е изключена.
Лятото плочките държат студено, но това не значи, че охлаждат въздуха.
Тези системи са сложни и изискват сериозна инвестиция. За да се прецени правилната мощност на ТП и въобще какво да включва системата и как да е разположена спрямо вашата къща, е най-добре да си възложите изготвянето на проект от фирма специализирана за отопление, вентилация и климатизация. В проекта се взимат предвид много фактори, като квадратура и кубатура на помещенията, климатични особености на населеното място, изложение на помещенията, наличие на изолация, вид на дограмата, етажност, вътрешни стълби, бани, коридори, ел. табло и място за ревизия на тръбите в самата къща, наличие на wi-fi за отдалечено командване на ТП, разполагане на термостати в стаите, къде ще бъде разположено външното тяло и ред други. При комбинация на системата с подгряване на водата в бойлера със слънчеви панели, то имайте предвид, че те осигуляват достатъчно топла вода само при ясно време. През останалото време в случай, че торлата вода е изразходвана, то ТП я подгрява. Тя има различни възможности на работа. Само за отопление, само да подгрява водата, чрез самата ТП и комбинирано, както и бойлерът да се подграва само на ток, без ТП и само от слънчевите панели.

# 445
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Фаталина, зависи от къщата каква мощност изисква, вече Панасоник, Митсубиши и Самсунг пуснаха термопомпи с доста висока отдавана мощност които консумират до 4 киловата  и могат да се захранят на монофазен ток.


Нелина, не се засягай, но не си права за он-офф циклите при термопомпа на два етажа. Ако единия етаж се стопли, а другия иска още много енергия, има системи, които могат да регулират поотделно мощността. Аз съм виждал триетажна къща с различна на всеки етаж изолация, захранена с една термопомпа влизаща в офф режим над 12⁰ външна T⁰

# 446
  • Мнения: 918
Разбира се, че ще си направим проект към някоя фирма, която ще го направи. Просто събирах мнения 🙂

# 447
  • Пловдив
  • Мнения: 2 915
  Василев , може и да не съм права ,разбира се , но не си ме разбрал ,защото съм го написала неразбираемо  .Мисълта бе ,че ако вземат двойно по-мощна помпа сега  ,за да е достатъчна за двата етажа, но за момента я ползват само за втори етаж ,а на първи продължат с климатици ,докато си направят подово на първи ,някога в бъдещето .

# 448
  • София
  • Мнения: 245
zwezdi4ka14, аз само ще изкажа личното си впечатление от ТП с подово - не съжалявам грам за избора ни. Нямаме конвектори, защото нямаме място за такива, а и не искаме охлаждане. Подовото ми беше много важно на мен специално, именно заради детето - постоянно е на пода и въобще не се притеснявам, че ще настине, а и за мен е по-комфортно да си седна на топло долу докато си играем.

# 449
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
  Василев , може и да не съм права ,разбира се , но не си ме разбрал ,защото съм го написала неразбираемо  .Мисълта бе ,че ако вземат двойно по-мощна помпа сега  ,за да е достатъчна за двата етажа, но за момента я ползват само за втори етаж ,а на първи продължат с климатици ,докато си направят подово на първи ,някога в бъдещето .
Да  не съм те разбрал. Наистина си права.

Общи условия

Активация на акаунт