Кръщене - организация, общи въпроси, традиции, подаръци

  • 42 385
  • 299
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 13 791
На тази възраст няма да се съблича. Ще си събуе само чорапите.

Последна редакция: чт, 29 фев 2024, 16:43 от Fever Ray

# 286
  • Мнения: 2 774
Здравейте, ще правим Кръщенето на синът ни след няколко месеца и сега решихме кои да са кръстниците.
Понеже не съм наясно, и двамата ли се вписват в кръщелното или трябва да изберем само един от тях?

# 287
  • Мнения: 1 142
Здравейте, ще правим Кръщенето на синът ни след няколко месеца и сега решихме кои да са кръстниците.
Понеже не съм наясно, и двамата ли се вписват в кръщелното или трябва да изберем само един от тях?
Мисля, че кръстникът е само един, разбира се, може да са си двама по време на церемонията, но май се вписва само единият доколкото знам, може и да не е навсякъде еднакво. Най-добре е да питате директно в църквата, в която ще се проведе кръщенето.

# 288
  • Мнения: 32
Здравейте!

Ще правим кръщене на дете на 1 година. От лични съображения, не бих искала да я събличам чисто гола в църквата.

Знаете ли дали е задъжлително да е гола? Възможно ли е да й се потопят само краката и да остане по пелена?

Средата на месеца ще посетим лично църквата, но бих искала да чуя мнения.

Мерси.

# 289
  • Мнения: 2 995
На всичките кръщенета на толкова малки деца попът винаги е казвал да ги събличат чисто голи и да махат всичко. Дали е разписано някъде като канон, не зная.

# 290
  • Мнения: 936
На Малкия миналата година му беше кръщенето.
Беше по гащички.
След потапяне го облякахме със нови дрехи.
Може би не е необходимо да се съблича детето чисто голо.Евентуално по памперс гащички.

# 291
  • Мнения: 7 203
Малкият нямаше и годинка, когато му направихме кръщенето, но трябваше да е чисто голичък, без памперс. Знам само, че по-големи деца не ги събличат изцяло.

# 292
  • Мнения: 53
Признавам си, че не четох цялата тема, но август сме на кръщене (плюс първи рожден ден) на дъщеричката на близки приятели.
Идея нямам дали е нормално за такъв повод пари в плик, но се надявам да е прието и най-вече предвид, че сме двамата със съпруга ми да ме ориентирате каква сума е нормалният минимум, когато са две събития в едно.
Тоест не се водя по минимума, да мога и две заплати бих дала, но не искам пък да се изложим с малка сума.
За момента сме решили около 250лв.
Знам, че е много относително и всеки си гледа бюджета, но не искам нито да се изхвърляме, нито пък да се изложим.

# 293
  • Мнения: 7 203
Нормално е да се дадат пари за такъв повод. 250 лв ми се струва добра сума.

# 294
  • Мнения: 69
Привет! За кръщене на 15.08 (Голяма Богородица) трябва да подаря икона ( такова е изискването на кръщелника). Въпроса ми към Вас, мили дами, на кой светец на бъде иконата - Богородица, с името на кръщелника (Даниела), с името на кръстника (Никол) или някой друг, моля за Вашия съвет Blush

# 295
  • Мнения: 43
Според мен или с името на кръщелника, не с името на кръстника, или на Богородица, дори мисля, че това е най-добрия вариант щом кръщенето ще е на 15.08.
Аз като кръстница подарих икона на Св.Галина, ръчно рисувана понеже и малката се казва Галина.

Привет! За кръщене на 15.08 (Голяма Богородица) трябва да подаря икона ( такова е изискването на кръщелника). Въпроса ми към Вас, мили дами, на кой светец на бъде иконата - Богородица, с името на кръщелника (Даниела), с името на кръстника (Никол) или някой друг, моля за Вашия съвет Blush

# 296
  • Melmak
  • Мнения: 3 533
Здравейте!

Имам нужда от съвет! Ще бъдем кръстници на братче и сестриче, деца на наши приятели, на които сме кумове. Кръщенето ще е и за двете деца.
Малко набързо се случиха нещата, нямам много време за организация.

Ще коментирам всичко с майката, разбира се, но все пак горе-долу какво се очаква от нас?

Погача?
Дрешки за децата - мисля да я питам дали е харесала нещо, да го поръчам или да ги платя. Трудно ще оцеля размера.
Удачен вариант ли са червени гривнички със златен елемент като подарък за спомен? Или медальони златни кръстчета?

Отделно пари като подарък?

Задължителен ли е комплект за кръщене? Едното дете е на 1 г, другото на 3.

# 297
  • Мнения: 936
Здравейте!

Имам нужда от съвет! Ще бъдем кръстници на братче и сестриче, деца на наши приятели, на които сме кумове. Кръщенето ще е и за двете деца.
Малко набързо се случиха нещата, нямам много време за организация.

Ще коментирам всичко с майката, разбира се, но все пак горе-долу какво се очаква от нас?

Погача?
Дрешки за децата - мисля да я питам дали е харесала нещо, да го поръчам или да ги платя. Трудно ще оцеля размера.
Удачен вариант ли са червени гривнички със златен елемент като подарък за спомен? Или медальони златни кръстчета?

Отделно пари като подарък?

Задължителен ли е комплект за кръщене? Едното дете е на 1 г, другото на 3.

Здравейте.
Ние правихме кръщене на малкия тогава беше на 2 г и 9 м.
Аз си поръчах погачата,тортата ,кърпата за кръщенето със името му и датата и часа.
Купих му сребърно синджирче със кръстче.
Общо взето всичко необходимо за кошницата за кръщенето.
За църквата купих малка кърпа,червено вино и сладки.

Всичко друго беше от кръстника.
Той му купи златна паричка ,дрешките за кръщенето и пари му даде.
Ние подарихме икона на кръстника..
Виж ако искаш и имаш време има таблица за ръста на децата и ще прецениш да купиш..

# 298
  • Мнения: 2 995
Хечи, това което знам аз - кръщавана съм доста голяма (мисля на 6 или 7 бях), моите дечица не са кръщавани още, защото се мотая, но съм се интересувала и наскоро бяхме гости на такова събитие: кръстникът е само 1 за всяко дете, т.е. вие с мъжа ти може да сте двойка, но в кръщелното на детето има 1 име и в ритуала участва един човек. Подарява на детето златно кръстче с или без синджирче (това в моите очи е по-скоро по желание и според възможностите, аз не бих го очаквала, но пък някои хора държат), също има задължение да купи дрехи за цялостно обличане, от чорапите, през бельото, до горните дрешки. За самия ритуал има и кърпа, може да е бродирана с името на детето, виж с майката има ли очаквания за съдействие с организацията на самия ритуал. И за размера я питай, че това с таблиците невинаги върши работа.

# 299
  • Melmak
  • Мнения: 3 533
Благодаря за инфото!

Голямото детенце върви много високо и много слабичко. Бях й купила подарък дрешки и бяха за нейната възраст, но не паснаха добре, защото е като манекенка (пу, пу, жива и здрава). За това бих предпочела майката да избере, а аз да платя.

Иначе знам, че кръстникът е 1, обаче децата са две, не знам дали ритуалът ще е един или ще са два. Просто си представих с мм да сме двамата там, да държим децата примерно гушнати, аз едното, той другото. Иначе нямам нищо против да е само той кръстник, защото е най-добър приятел с таткото. Но сами разбирате на кого пада организацията, предвид, че мъжете не разбират много.

Гледам разни комплекти за кръщене с кърпи, бродирани с имена, свещи, кутийка за косичка и не знам какво още беше. И помислих, че това е задължително!

Иначе нямам против да купя нищо от традиционните неща, просто не знаех кое и как!

Благодаря ви, ще говоря с майката, все пак да каже и какви са очакванията.

Общи условия

Активация на акаунт