Комисионна за брокер при покупка на жилище.

  • 28 374
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 199
При нас разходите за закупуване на жилище преди 3 месеца бяха следните :

Комисионна брокер: 1,5% като процентът е такъв, защото ни е близка, иначе работи на около 3%. 5% комисионна ми звучи абсурдно.
Данък придобиване: 3%
Нотариални такси: около 1%

Брокер винаги има как да се заобиколи, но лично от моя опит съветвам, ако имате възможност да не го заобикаляте. Ние работихме с кредитен консултант и брокер, които ни спестиха толкова много мъки и разправия с документи, че си заслужиха комисионните неколкократно. Тук разбира се има огромно значение колко адекватен е брокерът, защото го има и вариантът, в който ще ви скъса нервите и ще си хвърлите парите на вятъра.

# 16
  • Мнения: 756
Здравейте! Да повдигна темата...Интересува ме ако банката е отказала кредит агенцията връща ли депозита, т.е. аванса от нейният процент и как става това?

# 17
  • Мнения: 199
Здравейте! Да повдигна темата...Интересува ме ако банката е отказала кредит агенцията връща ли депозита, т.е. аванса от нейният процент и как става това?

Ние лично не сме плащали аванс на брокера, с който работихме, но подписахме договор за ексклузивност с нея. Цялата сума й заплатихме след подписване на предварителен договор със строителя. Според мен преди всичко трябва да се свържете с кредитен консултант, който да ви ориентира от кои банки, какви кредити и на какви условия можете да получите (един вид предварително одобрение, което не е ангажиращо за нито една от страните). Тогава вече можете да подписвате с агенции и ако е нужно да плащате аванси.

# 18
  • Мнения: 756
Здравейте! Да повдигна темата...Интересува ме ако банката е отказала кредит агенцията връща ли депозита, т.е. аванса от нейният процент и как става това?

Ние лично не сме плащали аванс на брокера, с който работихме, но подписахме договор за ексклузивност с нея. Цялата сума й заплатихме след подписване на предварителен договор със строителя. Според мен преди всичко трябва да се свържете с кредитен консултант, който да ви ориентира от кои банки, какви кредити и на какви условия можете да получите (един вид предварително одобрение, което не е ангажиращо за нито една от страните). Тогава вече можете да подписвате с агенции и ако е нужно да плащате аванси.
Става въпрос за моя близка, която иска да купи старо строителство апартамент, обзаведен. За да го свалят от продажба, един вид, че е капариран, от агенцията са й поискали 2000 лв. Има вероятност банката да не й отпусне кредит и тя се чуди какво става с тези пари.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 980
Обикновено т.нар. стоп капаро остава риск за купувача.
По-добре приятелката да пообиколи банките, за да види къде биха я одобрили на база доход и кредитна история, след което да плаща. Впоследствие също може да получи отказ на база конкретно обезпечение, размер на кредита спрямо обезпечението, но поне предварителното проучване да е направено.

# 20
  • Мнения: 199
Здравейте! Да повдигна темата...Интересува ме ако банката е отказала кредит агенцията връща ли депозита, т.е. аванса от нейният процент и как става това?

Ние лично не сме плащали аванс на брокера, с който работихме, но подписахме договор за ексклузивност с нея. Цялата сума й заплатихме след подписване на предварителен договор със строителя. Според мен преди всичко трябва да се свържете с кредитен консултант, който да ви ориентира от кои банки, какви кредити и на какви условия можете да получите (един вид предварително одобрение, което не е ангажиращо за нито една от страните). Тогава вече можете да подписвате с агенции и ако е нужно да плащате аванси.
Става въпрос за моя близка, която иска да купи старо строителство апартамент, обзаведен. За да го свалят от продажба, един вид, че е капариран, от агенцията са й поискали 2000 лв. Има вероятност банката да не й отпусне кредит и тя се чуди какво става с тези пари.

 Аз не бих давала каквито и да е пари преди да знам каква сума и при какви условия може да ми отпусне банката. Не знам какъв точно е случаят на приятелката, но имайте предвид, че е масова практика при брокерите да обясняват как са се наредили още 15 човека на опашка за този апартамент, ама те го пазят за вас и трябва ей сега, веднага да капарирате, защото по-добра оферта няма да намерите. В повечето случаи това са пълни глупости и просто се опитват да ви натиснат да затворите сделката по-бързо. Според мен рискът да плаща каквото и да е преди да е говорила с банка е твърде голям.

# 21
  • Мнения: 1 013
Повечето брокери, които единствени държат обявата искат стоп- капаро за да я свалят от мрежата.
Няма законов регламент за тази процедура.

# 22
  • Мнения: 128
Здравейте! Имам следния казус-харесахме апартамент, обадихме се на брокерката ни и тя ни заведе да го видим. Харесахме го и на живо. После видях, че има обява и от собственика. Та, има ли вариант да си договарям цената и всичко със собственика и да не плащам комисионна на брокера? Тъй като тя единствено ни заведе до мястото. Естествено след огледа подписах Споразумение за сътрудничество. Прочетох, че ако закупя имота дори и не чрез нея пак дължа комисионна. Пише, че ако го закупят и свързани лица с мен също. И тук е големия казус. С мъжа ми нямаме брак, съответно той ако го купи аз няма да фигурирам никъде. Четох какво означава и свързано лице. Единствено по точката - ако с лице упражнявате контрол върху трето лице то вие сте свързани лица. Това да го разбирам ли, че мъжа ми като е при познал детето ни, то ние упражнява е контрол върху него и сме свързано лица? Ох, дано разбрахте логиката ми. Дали е възможно, въпреки че съм подписала договор за сътрудничество можем да купим апартамента без да даваме комисионна? По мои изчисления ще е около 12000 лева, които не са никак малко. Ще се радвам на информация и опит от ваша страна.

# 23
  • Мнения: 131
Здравейте! Имам следния казус-харесахме апартамент, обадихме се на брокерката ни и тя ни заведе да го видим. Харесахме го и на живо. После видях, че има обява и от собственика. Та, има ли вариант да си договарям цената и всичко със собственика и да не плащам комисионна на брокера? Тъй като тя единствено ни заведе до мястото. Естествено след огледа подписах Споразумение за сътрудничество. Прочетох, че ако закупя имота дори и не чрез нея пак дължа комисионна. Пише, че ако го закупят и свързани лица с мен също. И тук е големия казус. С мъжа ми нямаме брак, съответно той ако го купи аз няма да фигурирам никъде. Четох какво означава и свързано лице. Единствено по точката - ако с лице упражнявате контрол върху трето лице то вие сте свързани лица. Това да го разбирам ли, че мъжа ми като е при познал детето ни, то ние упражнява е контрол върху него и сме свързано лица? Ох, дано разбрахте логиката ми. Дали е възможно, въпреки че съм подписала договор за сътрудничество можем да купим апартамента без да даваме комисионна? По мои изчисления ще е около 12000 лева, които не са никак малко. Ще се радвам на информация и опит от ваша страна.
 консултирайте се с адвокат и измислите начин да купите имота без да плащате рекета на тариката. 200-300лв макс ще ви струва. Уведомете продавача че обявата е публикувана от брокер, много е възможно това да е направено без тяхното съгласие.

# 24
  • Мнения: 206
Ако брокера няма позволение от продавача да предлага неговия имот, то тогава този документ не е ли парлама?!

# 25
  • Мнения: 40 318
Не, двете не са свързани.

# 26
  • Мнения: 2 741
Ще купувате имот за 400хиляди лева и се циганите за 12 хиляди? След огледа брокерката би трябвало да съдейства и провери много неща, за което взима и тази такса от 3%.

# 27
  • Мнения: 40 318
Ще купувате имот за 400хиляди лева и се циганите за 12 хиляди? След огледа брокерката би трябвало да съдейства и провери много неща, за което взима и тази такса от 3%.

Трябва, ама дали? Адвокатът ще направи същото за 600 лева.

# 28
  • Мнения: 2 741
Ако е читава ще го направи. Дали си заслужава или не, не мога да кажа, но щом се наема е редно да се плати, иначе ставаме измекяри като някои от тях. На който му е скъпо или не му се плаща, търси други начини да си намери. Аз съм правил и двете. Когато не може без брокер си плащам, но никога не съм прецаквал брокер така. Именно заради такива хора брокерите практикуват тези абсурдни процедури.

# 29
  • Мнения: 206
Доверието е взаимно, както от клиента към брокера, така и обратното Simple Smile
Като няма разписани правила винаги е хубаво да се прескочи не подлежащия на контрол брокер!

Общи условия

Активация на акаунт