Козунаци 2021-ва

  • 52 836
  • 857
  •   1
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 2 435
Nad_tab,  може ли да кажеш каква е твоята рецепта?

# 766
  • София
  • Мнения: 4 884
Пробвам се с моите недодялани козунаци, но не искат да втасат. Стоят си сплескани и не знам какво да ги правя... 🤪
Активира ли предварително маята? Кое втасване правиш в момента?
Първото втасване на тестото беше сполучливо и в хлебопекарната. След спирането обаче си стоят сплескани и не се надуват.

# 767
  • Мнения: 270
Аз продължавам със снимките - страшно вкусни, въздушни, много конци, пухкави - просто перфектни за моя вкус!


# 768
  • София
  • Мнения: 11 732
............... и голямото козунакоправене приключи, край, стоп, готова съм. Първо ще покажа козунакът на Мики и ще споделя , че е разкошно  тесто, стегнато , но и меко, не лепи по ръцете и се подлага на всякакви форми, много лесно с това тесто се работи. Благодаря, Мики , за рецептата, стана разкошен козунак, но няма от твоята плънка, нямах сили повече да се занимавам и е само с кандирани череши, лимонови корички и кандирани порт. корички. Нямам разрез , защото е горещ, по-късно ще снимам и разреза и с твое разрешение ще си го кача в блога, като дам линк към основната рецепта, т.е. теб, благодаря!!!
Другите ги показвам общо, козунак с маскарпоне, със заквасена сметана,  злополучен Кулич не ми е ясно защо не ми се получи, но ще го покажа, понякога има и грешки. Работила съм Кулич, имам две или три рецепти пуснати и са прекрасни, но тук - греда, ама не се ядосвам.
Допълвам се, кое успях да постигна, отвътре при захапване е мек, влажен и може да се отбележи захапката, аз това най-вече търся.
[/url

]


][/url]
и разрез набързо
][/url]

и гаден Кулич
[/url]
Светли празници пожелавам на всички! Цун!!

# 769
  • Мнения: 2 394
Благодаря, nad_tab, на мен ми е любима плетка, пък е детето я харесало. Simple Smile
Мокра захар е при Ейприл, предполагам.

Ейприл, чудно изглеждат! Simple Smile

Благодаря, половината заслуга е твоя заради чудесната рецепта. Да, мокра захар е, ММ обича по сладко и затова слагам повече и после си я чопля от моето парче. 😀

# 770
  • In transit
  • Мнения: 11 914
Чудесни козунаци сте показали всички!
Марчева, благодаря за милите думи! Разбира се, че може да пуснеш рецептата щом ти е харесала.

Аз показвам моя сбъркан козунак Joy Ама като тръгвам още сънена стартер да правя... но пък навреме успях да си коригирам грешката и се получи чудесен козунак. Забравих да снимам малките, които бяха за подарък. Докато изстинаха и заминаха. Малко по-късно едната приятелка ми звънна, че вече бил свършил. Joy Така, че съм доволна.







Светли празници момичета! Flowers Bouquet

# 771
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Габи, ако след първото втасване в хлебопекарната тестото е извадено на стайна температура и има много голяма разлика в температурите, шоково се спира процесът на втасване.... и, честно казано не знам как, при какви условия и дали изобщо се възобновява. Температурата по време на целия процес трябва да бъде еднаква или поне близка. Все още не е късно да направиш втори опит, а може да пробваш о тези варианти с нощно втасване, които се коментират, аз не съм ги пробвала. Стискам палци!

# 772
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 607
Тази година надминах себе си 😊 Направих три козунака по рецепта на Морена , станаха прекрасни. Тази година месих с планетарен миксер за първи път, беше ми мечта, много по-бързо и лесно е с този помощник...Доизмесвах и малко на ръка, за да “усетя” тестото дето се казва , но резултата е повече от задоволителен, утре ще видим вкуса..
.

Весели празници , момичета 🙏🏻

# 773
  • София
  • Мнения: 10 325
Габи, ако след първото втасване в хлебопекарната тестото е извадено на стайна температура и има много голяма разлика в температурите, шоково се спира процесът на втасване.... и, честно казано не знам как, при какви условия и дали изобщо се възобновява. Температурата по време на целия процес трябва да бъде еднаква или поне близка. Все още не е късно да направиш втори опит, а може да пробваш о тези варианти с нощно втасване, които се коментират, аз не съм ги пробвала. Стискам палци!

Аз го правя с машина, не ми се прецаква втасването. Конци има доволно заради разточването на тестото и усукването на фитилите.

Nad_tab,  може ли да кажеш каква е твоята рецепта?

За 2 малки и един среден козунак.
150гр. мляко
9г. суха мая(Doves farm, има я на био щанда на Фантастико, с нея няма прецакано нито едно тесто)
130гр.захар
10гр. теч.подсладител
150гр.яйца
50гр. заквасена сметана
30гр.олио+40гр.масло за тестото и 30гр.масло за мазане на тестото(само ако искаме козунака по-мек за по-дълго!)
1/2ч.л.сол
15гр.ром, есенции ванилия и лимон, лимонови корички.
610гр. брашно за баница(пресято) днес го правих с 50/50 за баница и козунак + 10-20 ако трябва, не го добавям в робота! Тестото трябва леко да подмазва, маслото и олиото го втвърдяват и се оформя хубава топка.


Слагам в машината всичко без мазнината, отгоре брашното и маята, слагам на програма за сладък хляб, на второто измесване добавям маслото и олиото бавно, лъжичка по лъжичка, докато го поеме цялото. Оставям в машината за час и половина и час и 2 съм го оставяла, все си става.
Разделям тестото на 3 и всяка топка още на 3, разточвам на тънка кора ако го искам по-дълго мек мажа с разтопено масло, ръся със стафиди, орехи, мак, локоум или друга плънка, навивам на тънко руло, плета на плитка, като усуквам фитилите и разпределям в тави. Оставям да удвои обема, затворено във фурната, ако е меко тестото, няма нужда от топлина.
Намазвам с яйце, ръся със захар. Пека в загрята фурна, долен реотан с вентилатор на 170С, 35мин. Пръскам стените на фурната с вода 3 пъти първите 2 мин от печенето за хрупкава коричка.

Ако го правя с прясна мая, то активирам 25гр. мая с леко затопленото мляко и 50гр. брашно извадено от общото количество. Оставям го за 20мин. покрито, разбърквам и оставям за още 10мин. добавям го към мокрите съставки.

Последна редакция: сб, 01 май 2021, 22:19 от nad_tab

# 774
  • Мнения: 7 113
Ето и моите козунаци по рецепта на Морена. Още не сме ги опитали, но изглеждат и ухаят добре.
Весели празници на всички!

# 775
  • Мнения: 6 622
Страшни магьосници сте! Ако не бях си хапнала козунак днес нямаше да издържа да разгледам цялата тема!
Ние също сме доволни от нашите козунаци днес. Утре ще правим още един и един втасва в момента. Правим ги по рецепта, която си налучкахме с щерката след много опити. Вкусът им е разкошен.
Този беше с три плънки и едно охлювче без, че не всички вкъщи обичат. Разкошен стана, но нямам снимка цял, че го начупихме още горещ. Конците са повече, но на снимка не успявам да ги хвана.



А този е изцяло направен от детето . Не е чупен понеже е за една приятелка. Яйчицата и те са произведение на двете деца. Общо взето вкъщи беше много приятен ден. Забавлявахме се много около приготовленията.



# 776
  • Мнения: 345

Току що извадени от фурната, по рецепта на Джемма за традиционен козунак. Светли празници на всички!

# 777
  • Мнения: 6 367
Всичко показано е прекрасно 😀
Пожелавам да имате прекрасен ден утре с близките си хора! А и всички толкова сте се постарали да ги зарадвате!


# 778
  • Мнения: 46 561
Да се включа и аз с нашия козунак. Весели празници! Flowers Four Leaf Clover
Скрит текст:
Дело е на мъжа ми, аз съм мързел Flushed

# 779
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 869
Светли празници на всички!
Последните козунаци са все още във фурната, току-що я изключих. Не направих снимки, а последната седмица през ден месех.
Чудесна рецепта, Морена, благодаря ти!

Общи условия

Активация на акаунт