Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 35 473
  • 727
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 9 787
аз не знам какво се безпокоят някои от това, че са им откраднали снимките в интернет пространството. Ако ви се разправя, можете да прозвъните всички крадци на снимки и да им кажете да ги свалят, ще ги свалят, също и обяви. Иначе, кой знае и колко клиенти са си копирали снимките? При всяка нова обява снимките ви пак са на разположение, какъв е смисъла толкова да се пазят наемодателите?
Също и за телефоните....Това, че брокерите ви имат телефона, може да бъде и положително, защото те са идвали някога във вас, имат инфо за жилището...
По първа точка - не желая да ми развяват из нета снимки на жилището, за да си набират оферти, без да са си мръднали задника, дори да го видят. И да ми го пускат на 1001 различни цени (наеми), само за да излязат по-напред в търсачките. Което ми дава идея - ако и когато пак тръгна да отдавам и ми се появи брокер с клиент на обявен по-нисък наем, брокерът да ми покрие разликата за година...
По втора точка - ако си самонает, примерно, и си в комфорта на собствено жилище/офис, може и да е приятно да се поразговориш с брокери. Ако работиш на място, което не предполага цял ден да ти звънят по телефона и да ти задават въпроси от рода - На кое етаж е? Точен адрес? Има ли Х, У и И кратко в жилището, при положение, че всичко е подробно написано в обявата? Още ли е актуална обявата? А ще свалите ли Х пари, че имам много сериозен клиент?, а ти да трябва да обясняваш или дори да затваряш грубо телефона, пак си е безпокойство. Все пак на работното място не съм, за да си върша лична работа. Като се покаже непознат номер на личния ми телефон, аз не знам дали не е някакъв проблем с близки и роднини, например, или е поредният досаден брокер, който си попълва табличките и отчита дейност пред шефовете си. Ако е на другата карта/телефон, мога да преценя дали ми е удобно или не да вдигна. А като го отдам, нищо че обявата е свалена, през седмица-две някои фирми презвъняват обявите, които са ги вкарали в техните си таблици. Ами да си гледат работата (казано дипломатично).

# 571
  • Мнения: 8 804
аз не знам какво се безпокоят някои от това, че са им откраднали снимките в интернет пространството. Ако ви се разправя, можете да прозвъните всички крадци на снимки и да им кажете да ги свалят, ще ги свалят, също и обяви. Иначе, кой знае и колко клиенти са си копирали снимките? При всяка нова обява снимките ви пак са на разположение, какъв е смисъла толкова да се пазят наемодателите?
Също и за телефоните....Това, че брокерите ви имат телефона, може да бъде и положително, защото те са идвали някога във вас, имат инфо за жилището...
По първа точка - не желая да ми развяват из нета снимки на жилището, за да си набират оферти, без да са си мръднали задника, дори да го видят. И да ми го пускат на 1001 различни цени (наеми), само за да излязат по-напред в търсачките. Което ми дава идея - ако и когато пак тръгна да отдавам и ми се появи брокер с клиент на обявен по-нисък наем, брокерът да ми покрие разликата за година...
По втора точка - ако си самонает, примерно, и си в комфорта на собствено жилище/офис, може и да е приятно да се поразговориш с брокери. Ако работиш на място, което не предполага цял ден да ти звънят по телефона и да ти задават въпроси от рода - На кое етаж е? Точен адрес? Има ли Х, У и И кратко в жилището, при положение, че всичко е подробно написано в обявата? Още ли е актуална обявата? А ще свалите ли Х пари, че имам много сериозен клиент?, а ти да трябва да обясняваш или дори да затваряш грубо телефона, пак си е безпокойство. Все пак на работното място не съм, за да си върша лична работа. Като се покаже непознат номер на личния ми телефон, аз не знам дали не е някакъв проблем с близки и роднини, например, или е поредният досаден брокер, който си попълва табличките и отчита дейност пред шефовете си. Ако е на другата карта/телефон, мога да преценя дали ми е удобно или не да вдигна. А като го отдам, нищо че обявата е свалена, през седмица-две някои фирми презвъняват обявите, които са ги вкарали в техните си таблици. Ами да си гледат работата (казано дипломатично).
ако някой си позволи да намали цената, му се обаждам в  удобно извън раб. време, или му казвам, че няма да работя с тяхната фирма.
Можеш да използваш телефон с 2 сим карти, можеш да не отговаряш на повикванията в раб време, но след работа да звъннеш обратно. Даже може да си настроиш телефона да им се извинява със смс, че не можеш да говориш сега.
Непознат номер  на личния, наистина ли това си мислиш? За близките мисли само хубави работи.  Аз, си мисля, че е грешка, или реклама, като видя непознат номер.
А като се отдаде под наем, прозвъни всички брокери да свалят обявата. Не ги чакай да те прозвъняват. Аз си записвам на кои фирми съм разрешила да ми търсят клиенти  и накрая ги уведомявам.  А ако някой самозванец си е просвоил обявата, вече решавам според случая дали да му се обадя.
Даването под наем си е бизнес също,  и трябва говорене по телефона.

# 572
  • Мнения: 2 465
Също и за телефоните. На мен ми е по-неприятно да купувам нови карти и да си давам личните данни  при мобилните оператори, отколкото да откажа на някои брокери. Това, че брокерите ви имат телефона, може да бъде и положително, защото те са идвали някога във вас, имат инфо за жилището, няма пак да идват да снимат и само с едно 'да' от ваша страна, започват да търсят.

Тук не съм съвсем съгласна. Понякога имам чувството, че няма брокер в София, който да не ми е позвънил по обявата. И малцина са брокерите, идвали на място. Ако някой брокер иска да дойде да снима, казвам му като дойде с клиента си да снима колкото иска. Аз няма да се разхождам само за да си правят снимки брокерите.
може да ти е ниска цената, щом ти звъни цяла София.
И аз така казвам, да идват с клиент, но вместо да играят цирк да ти представят някого за клиент, по-добре сама им предложи снимките по мейл, първоначално пускат обява с твойте снимки, а после след първия оглед си правят техни снимки.
Не знам дали е ниска. Отдавам си имота за 1 ден от освобождаването. Последно купих карта за обява миналото лято, като телефонът звъни различно от обичайното. Все още се случва да звънне някой да пита дали е свободен. Не съм махнала картата от телефона. Както спомена някой, знам, че е за обявата и мога просто да прекъсна входящо обаждане в неподходящ момент.

Цитирам, за да не става чаршаф: "Даването под наем си е бизнес също,  и трябва говорене по телефона." Да, трябва, но смислено и ползотворно говорене по телефона, а не непрестанно актуализиране на базата данни на тази или онази агенция.

# 573
  • Мнения: 9 787
Е, аз не съм телефонистка, нито работя в кол-център. Затова правя това, което казах.
Всеки да си решава кой вариант го устройва.

Какво си мисля за непознат номер - моите близки ми звънят в работно време само, ако е нещо неотложно. И аз на тях по същия начин. Уроци за позитивно мислене не са ми нужни, а и не са по темата.

# 574
  • Мнения: 8 804
Също и за телефоните. На мен ми е по-неприятно да купувам нови карти и да си давам личните данни  при мобилните оператори, отколкото да откажа на някои брокери. Това, че брокерите ви имат телефона, може да бъде и положително, защото те са идвали някога във вас, имат инфо за жилището, няма пак да идват да снимат и само с едно 'да' от ваша страна, започват да търсят.

Тук не съм съвсем съгласна. Понякога имам чувството, че няма брокер в София, който да не ми е позвънил по обявата. И малцина са брокерите, идвали на място. Ако някой брокер иска да дойде да снима, казвам му като дойде с клиента си да снима колкото иска. Аз няма да се разхождам само за да си правят снимки брокерите.
може да ти е ниска цената, щом ти звъни цяла София.
И аз така казвам, да идват с клиент, но вместо да играят цирк да ти представят някого за клиент, по-добре сама им предложи снимките по мейл, първоначално пускат обява с твойте снимки, а после след първия оглед си правят техни снимки.
Не знам дали е ниска. Отдавам си имота за 1 ден от освобождаването. Последно купих карта за обява миналото лято, като телефонът звъни различно от обичайното. Все още се случва да звънне някой да пита дали е свободен. Не съм махнала картата от телефона. Както спомена някой, знам, че е за обявата и мога просто да прекъсна входящо обаждане в неподходящ момент.

Цитирам, за да не става чаршаф: "Даването под наем си е бизнес също,  и трябва говорене по телефона." Да, трябва, но смислено и ползотворно говорене по телефона, а не непрестанно актуализиране на базата данни на тази или онази агенция.
направо вдигни цента, излиза, че е  ниска.

# 575
  • Мнения: 2 465
направо вдигни цента, излиза, че е  ниска.

Не се тревожи за мен и наема, който искам. Ти вдигни своя!

# 576
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Може би ако е по-нисък наема, не си заслужава да се дава на агенции. Защото те искат и потенциалните наематели да платят, а хората с нисък бюджет ще търсят да избегнат плащания, които са отгоре на наема. Те ще търсят обяви, на сайтовете, където наемодателите публикуват без посредник.
Ако е по-висок, и се търсят по-високо платежоспособни клиенти, то и те предпочитат някой да им даде на готово предложение според техния вкус, и не се занимават да търсят. Готови са и да платят 50% от първия наем на посредника, който ще им предложи каквото търсят. Чужденци също биха търсили чрез агенции, те наемат като правило по-скъпи жилища и по-лесно е да общуват с наемателите чрез посредник.
Чрез повече агенции ще стигне и до повече потенциални наематели и това може да спести време, а съответно и да донесе пари по-скоро, което ще компенсира платеното на брокера. Това за ексклузивното отдаване от една агенция не го разбирам, защо трябва да се ограничавам с потенциалните клиенти само на тази агенция. Никога не може да кажеш кой ще ти доведе правилния наемател, и в много случаи са били не особено известни и големи агенции.
Аз пусках лично на сайтовете на имот.бг и имоти.нет, където обявите са без посредник, но там публикуват и агенции, и те, обикновено с мое разрешение, публикуват обявата ми също и от тяхно име, т.е. същата обява я има от няколко агенции на един сайт. Факт е, че никой не ми се е обадил директно, винаги са били агенции, да предлагат клиенти. Може би защото наистина апартаментът е от по-високата ценова категория, и платежоспособните наематели търсят подобни само през агенциите.

# 577
  • София
  • Мнения: 2 399
Мойта брокерка си води професионален фотограф, чието възнаграждение плаща тя от нейния хонорар. После ми праща снимките да ги имам и аз.

Доволна съм. Селектира ми ги по критериите, за които съм категорична (примерно без домашни любимци). Проучва приемливите и ми препоръчва кой според нея би се задържал повече и кой би пазил повече. Изготвя договора по моите изисквания и прави протокол за състоянието на апартамента с цветни снимки. Според мен си заслужава хонорара.

# 578
  • Мнения: 9 787
За съжаление това не е масова практика, поне при "масовите" наеми. Вероятно твоите жилища са в (по-)високия ценови сегмент.
Масово е брокерите да носят договори за наем, свалени от нет-а, написани като от студенти-първокурсници.

# 579
  • Мнения: 8 804
на професионален фотограф с брокер не съм попадала, но някои брокери идват с професионални фотоапарати.

# 580
  • Мнения: 2 465
Последният брокер, с когото работих, доведе професионален апартамент да направи снимки в имота.

# 581
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Оф боже, няма да изстрелвам ракета в космоса, че да не приема едно име от непознат. Не е казано, че ще опра до него, спокойно - не ме мисли.

Някои хора си въобразяват, че знаят къде се намират.

# 582
  • София
  • Мнения: 16 030
Нали има брокери във форума - пишете им и ги наемете. Чела съм добри отзиви за тях.

# 583
  • Мнения: 332
Наем на боксониера в какъв диапазон върви? До метро и ново строителство, в един от най-желаните квартали. Но не е напудрена, съмсем базови настилки, мебели и довършване.

# 584
  • София
  • Мнения: 2 399
Много малко информация. По това описание, бих казала между 400 и 650.

Кой е кварталът, респективно коя е спирката на метрото, какво е изложението, има ли гледка, как са общите части, етаж, балкон, все неща, които влияят на цената.

Общи условия

Активация на акаунт