Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - Тема 23

  • 35 432
  • 727
  •   1
Отговори
# 705
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 266
Съгласна съм за културния шок на живеещите дълги години в чужбина. Но все пак аз говоря за сравнително млади хора, около 40+, ще поживеем, ще видим.

Относно купуването на имот в чужбина, не е вярно, че не могат да си го позволят, напротив, повечето имат. Не навсякъде е непосилно да си купиш имот, пък и определено има значение какво работиш.

# 706
  • Мнения: 3 290
Непосилно може да е в Лондон, Мюнхен и разни от сорта, ама в чужбина живот има не само в столиците, за разлика от България.

# 707
  • Мнения: 2 780
В процентно съотношение на населението в столица/държава долу горе всички държави имат еднакво съотношение. Просто големите държави имат 10х население, а са само няколко пъти по големи от БГ като площ. Съответно имат и повече големи градове. Но като цяло цената на имотите се определя от локация, гъстота нанаселението и заплати.

# 708
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 266
И от държавата се определя, както и от вида на имота. А някои държави имат разни схеми за закупуване на имоти. За мен лично темата е сложна.

# 709
  • София
  • Мнения: 5 931
Anguished Мои роднини "тръгват" чак сега, на по 40 + год да купуват имот в Париж, Хора, които живеят от години там и са на добри служебни позиции, Досега все под наем. Та 1 млн евро за апартамент, вярно голям апартамент, Confused ама не е в Центъра и даже не е в най-престижен район на Париж. Ами какво да ви кажа... Хайде мерси сега.. за мен поне. И ипотека тепърва с години Angry
Мое мнение е, но това е напълно безумна цена Confused Децата им са в кварталното у-ще, за което не съм чула от самите тях много добри отзиви. Отделно 50 % в класа им са чужденци, главно мюсюлмани.
Не мисля че ще се връщат в Бг, той единият в семейството им не е българин, може и заради това. Преди години имаха мерак за имот тук, после обаче наследиха малък апартамент, към който нямат голям интерес.
Другите пък роднини, кой вСАщ, кой в Германия. Доволни , имат къщи, не са толкова скъпи...
Ама живеят на село
Далече от град и всичко. И тъпеят. Сами се оплакват. Далеч  от роднини, далече от живот и т.н. На село на 50 км от Центъра на града в който работят. Все едно в Радомир, да имаш имот и да живееш, а да работиш в София , ами ще е евтино в Радомир, да. В хубави квартали на хубави градове е много скъпо да се купи
Пък знам ли , всеки си решава. Говорят че ще се връщат, но не ги знам, всеки явно според конкретната си семейна ситуация.
Някои просто не доживяха... умряха си с тази мечта. От първите напуснали Б-я след 90 та год, починаха в чужбина . децата им нямат сантимент към България и е ясно защо

# 710
  • Мнения: 2 041
Моя братовчедка живее в Мюнхен от студентка. Купи 2016 г., като беше на 30 г., апартамент с две спални, хол, трапезария и кухня за 300 хил. EUR. За тотален ремонт. Дойдоха майстори от БГ и за 1 месец направиха апартамента-естествен паркет, скъпа баня.
Сега цената на апартамента е около 800 хил.евра.
Забравих да кажа, че заемът е с ниска фиксирана лихва за 25 години, омъжи се междувременно и изобщо не усещат вноската за кредита. Имат апартаменти в България, които стоят заключени. Децата им са малки, ходят на детска градина и говорят и двата езика. Не знаят дали някога ще се връщат, по-скоро не. Но няма да си продават и жилищата, предпочитат засега да стоят.

# 711
  • София
  • Мнения: 8 553
Сестра ми в момента ремонтират стара къща в Германия. По различни програми на локално и федерално ниво, ще им възстановят доста приличен процент от разходите по осъвременяването. На 30 км са от голям град, но там 30 км са нищо, защото транспортът е уреден, здравеопазване и изобщо нормален живот има даже в селата. Не е особено много като Радомир-София, по това, което аз знам.

# 712
  • София
  • Мнения: 5 931
Е да, нищо не са 30км, ама всеки ден , и в двете посоки.... ами деца ако имаш? Отделно дали на всеки ще му хареса "селски" живот. Спокойствие , да. Къща , хубаво. Не всеки обича уединение и пак, там си чужденец и комшиите не са ти роднини... Абе сами са семействата, сами си живеят , контакти малко имат. За мен си е изолация отвсякъде , та и без пари да ми дават къща, не може да се сравнява като цена с хубав квартал в столица ( например)

# 713
  • Мнения: 2 313
То накрая да не излезе, че един харесва едно, друг харесва друго.

# 714
  • София
  • Мнения: 8 553
При тях нито това плашене с детето не е обосновано (имат си), нито това с изолацията (изобщо не са изолирани от съседите си). Не е моят живот, за да го разнасям по форумите; исках само да отбележа, че има разлики между живота тук и там, така че това, което тук ни притеснява не е непремнно притеснително и там. Не правят нищо по принуда, а защото на тяхното семейство така им харесва и са преценили, че е за добро.

Последна редакция: пт, 13 авг 2021, 20:39 от ToniShu

# 715
  • Мнения: 14 588
Цитат
. Освен това според мен има и интерес от чужденци да живеят тук, защото няма мигранти, пък сме в ЕС.
Ах,тези мигранти.Навсякъде ни критикуват,че не ги искаме,а на чужденците това им харесва.Лицемери,но това не е тайна.Вече всеки ден се говори за засилен миграционен натиск по границата ни с Турция.Истина е,че никой не иска да остане у нас,но си мисля,че в един момент ще ни принудят от ЕС,да ги задържим тук на наша издръжка.Те ще го преживеят на първо време.После ще щъкат накъдето им душа иска.По въпроса,не виждам в бъдеще добра доходност от имоти в Б-я.Ако нямах ,тепърва не бих се занимавала с покупка с инвестиционна цел,еле пък на кредит.Времената са много несигурни.

# 716
  • Мнения: 35
А колко са тъмните прозорци вечер.Май не е само ,че хората са на море.

# 717
  • Мнения: 3 290
Тъмни са, защото не светят във всички стаи. Като си говорят и си вярват, живеят си в собствен свят някои и това е във всяка тема.

# 718
  • Мнения: 9 754
Ми да - 3-стаен апартамент вечер, хората са в (кухньохола), евентуално детската да свети също. Значи поне 1/3 от прозорците на обитаемо жилище са тъмни. Или пък се прибират след заведение, тогава направо в спалнята - за кратко само 1/3 от прозорците светят на обитаемо жилище.

# 719
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
Интересно е това, което споделяте да чужбина. Разнообразява темата. Демографските прогнози по най-песимистичния сценарий очертават в България хората да се концентрират около големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас. София е европейска столица, тук винаги ще има желаещи да живеят, мигрират, обучават. За сметка на все по обезлюдяващите се малки градчета.
Пловдив се развива, цените са по-ниски, но климатът е ужасяващ. Климатичните промени също не са за подценяване. Това лято най-ниски бяха температурите във Варна и Бургас.
Времената са несигурни, да. Но не никога не са били сигурни. И живеещите през 1985 са смятали, че социализмът ще е вечен, но уви.
Такъв е животът, мени се, днес печелиш, утре губиш.
Интересно е човек ако има пари къде би ги инвестирал в момента, освен в имот?

Общи условия

Активация на акаунт