Работа, CV-та, HR-и, съвети - 74

  • 41 014
  • 760
  •   1
Отговори
# 225
  • Бургас
  • Мнения: 1 127
Хм, аз пък на интервю си правя изводите за фирмата от въпросите, които НЕ ми задават. Отдавна си знам стойността и на интервю за работа основно аз интервюирам бъдещия работодател, колкото и нескромно да звучи. Не съм във високите позиции, но имам достатъчно опит и вече мога да им подавам репликите. Общото взето са копи-пейст и грам не ги интересува дали си амбициозен, находчив и с потенциал за развитие. Търсят си роби в общия случай, за смешни пари. Ако все пак се окажеш амбициозен и работлив, идва им дюшеш, товарят те като магаре, а насреща нищо. Е, в техните очи смятат, че са те оценили подобаващо. Нали ти имат доверие и ти възлагат още и още задачи, защото се справяш, какво повече искаш. Евентуално може да хвърлят 50 лв на 3 години веднъж, да не е без хич. За 15 години опит, това са ми наблюденията за БГ работодателя, поне в моя град - Бургас.
В последните 2-3 години като съм ходила по интервюта направо е било за забавление, защото на такива глупости се наслушах, че направо е абсурдно. Директно съм прекратявала интервюта, включително такива, на които са ми казвали, че ме искат в екипа още на първо интервю. И като им кажа, че аз не ги искам, се потрисат, че и пак да съм си помислела.
Трагедия е положението извън София, но на софиянци не им се вярва, по това което чета в темата вече с години. Заплати, каквото се коментират за София, тук не можем и да сънуваме. И не става дума тук за кадърност, квалификация и амбициозност. Просто това се предлага, ако искаш.

# 226
  • Бургас
  • Мнения: 6 905
Потвърждавам последното мнение за Бургас.
Малко преди да започне пандемията ходих на интервю за ИТ позиция. След обстойно интервю ме попитаха каква ми е очакваната заплата. Казах, че бих искала 1200лв. стартово (само да кажа, че това е много висока заплата тук). Настъпи лек смут. След като се окопитиха, ме попитаха какви други знания и компетенции имам за да заслужа (цитирам) "такава висока заплата". Толкова за провинцията. Така, че не вярвайте в пресата писаниците за високите заплати в ИТ сектора. Самата фирма тогава се беше рекламирала в местните сайтове, че отваря врати и набира хора, а заплатите са средно 3-5000. Дрън-дрън, оказа се, че повече от 7-800лв не дават.

# 227
  • София
  • Мнения: 11 768
Хубавото на пандемията е че все повече фирми отварят опцията WFA ( work from anywhere) и ще има опция хора от цяла България да кандидатстват за места в Софийски офиси, при нас го направихме вече пробно, върви чудесно за момента. Да уточня че разминаване в заплатите няма, каквито в София, такива и за WFA. Така че, надявам се че в близко бъдеще няма да се чува репликата "ама в провинцията не е така" и ще има равен шанс за почти всички ( подчертавам, почти)

# 228
  • Бургас
  • Мнения: 6 905
За съжаление обаче много малко професии могат да работят от вкъщи.

# 229
  • София
  • Мнения: 11 768
За съжаление обаче много малко професии могат да работят от вкъщи.

Не са никак малко, щом НАП в София цяла година работят хоум офис, така че много може да се направи, даже за  в бъдеще трябва да се държи едни здравословни 20/30% да са хоум офис.

# 230
  • Мнения: 3 010
От една година съм вкъщи, даже малко повече от година. За мен и за повечето колеги оптималното би било 2 на 3 дена вкъщи/офис. Фул тайм на работа мисля да не се връщам.

# 231
  • Мнения: 47 996
Аз работя с млади хора които уж искат да се върнат в офис. Ама уж. Защото масово се изнесоха извън София Wink, гледат си децата, боледуват, пътуват, работейки. Хем не отсъстват, не ги притеснява карантина или затворена градина и т.н. Да, не може 100 процента от болестите да спрат и да си работиш, но спад в ползваните болнични,например,има. Дали човека е в провинцията или не, и за нас няма значение. Simple Smile

# 232
  • София
  • Мнения: 2 856
Моделът WAH ще продължи със сигурност в известна степен, но не навсякъде и невинаги зависи от фирмите. Това какво предлагат сега и какво ще е след време, никой не може да каже. Като каже големият клиент, искам служителите обратно в офиса и айде, до тук е с хората извън София.

# 233
  • Мнения: 31
WFA при нас не важи. Голяма IT корпорация. Защото не може от anywhere, а само от областта, в която е регистрацията на работодателя. В случая София град. Това е причината, която са ни казали.
Любопитно ми е при вас какво значи anywhere?
Аз например искам да отида в еди кое си село, но то е извън София, а не ми е разрешено, ако си спазвам договора.

# 234
  • София
  • Мнения: 2 856
При нас също работното място вкъщи трябва да отговаря на определени изисквания, не може да седна на плажа.

# 235
  • Бургас
  • Мнения: 6 905
И при нас не важи WFA. Работата е такава, че може съвсем спокойно да се върши от къщи, защото сме аутсорсинг и така или иначе клиента е в чужбина и връзката ни с него е чрез платформи. Даже миналата пролет цели два месеца си бяхме хоум офис. НО шефът (българин) не разрешава. Този балкански манталитет, че щом си в къщи едва ли не не вършиш работа още го има. Може цял ден да си бъркаш в носа, ама да си там в офиса.

# 236
  • София
  • Мнения: 11 768
Anywhere се предполага навсякъде по света, но ние за сега се ограничаваме в България. Започнахме със съседни градове и разширихме към други области. Хората нямат право да работят на друг адрес от този който са заявили, т.е ако си заявил че си в Русе, там си, не се местиш на село.

Irene много Софийски фирми разрешават, огледай се.

# 237
  • Сф
  • Мнения: 4 767
Ние от 13 март миналата година сме хоум офис. Плаче ми се вече, искам да се връщаме в офиса, но не дават.
И при нас е разрешено само от градовете, в които има наши офиси- София + още един в БГ, но знам, че има колеги, които не го спазват и окончателно са се преместили в провинцията.

# 238
  • София
  • Мнения: 38 537
Да ви кажа какво стана. Имам близка там и тя ми каза, че
1. Позицията въобще не е това, с което ме омайваха.
2. Заплатата е малка и няма шанс за мърдане
3. Позицията всъщност не е свободна
4. Аз всъщност ще продължа да работя за тях, на хонорар.
В село е, но засега транспортът ме устройва и работното време не е пълно.

# 239
  • Мнения: 558
Rockstar, в крайна сметка можеш да поработиш известно време за опита и за CV, след като самата позиция се припокрива с твоите интереси и след известно време да търсиш друго.

И аз вече имам нужда да се върна в офиса, но явно това скоро няма да се случи. Предпочитам работата в офис - може би само по желание или от време на време да се работи от вкъщи. Освен че ми липсва живия контакт с хора, друга важна (поне за мен) причина е, че работата от вкъщи увеличава разходите за ток/отопление. А засега компаниите не споменават нищо за покриване на битови сметки и Интернет.

Общи условия

Активация на акаунт