Работа, CV-та, HR-и, съвети - 74

  • 40 742
  • 760
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 2 819
скаридка, действай смело и не мисли за тези неща, ама изобщо. Никой не би отишъл при началника си, за да го предупреди, че от утре ще си търси нова работа. Подобни запитвания от селски тип са валидни за ниско ниво фирми. Аз правя същото от време на време и не ми пука кой какво щял да си помисли. По - добре за него ще е да се замисли, защо се оглеждам изобщо, какви са ми мотивите, той какво ще направи, за да ме задържи, а не да се сърди. В тези неща място за чувства няма, работим за пари и с тях гледаме семействата си.

# 751
  • Мнения: 703
В тези неща място за чувства няма, работим за пари и с тях гледаме семействата си.

Така би трябвало да бъде, но в действителност много работодатели вкарват лични чувства в подобни ситуации, от което често няма как да се избяга. Това е особено разпространено в малки компании, в които волно или неволно се изграждат псевдосемейни отношения.

Скаридка би могла да съобщи на настоящия си работодател с уточнението, че единствено пробва, но без същински намерения (т.е. това което пише и тук, без допълнението за сериозната финансова разлика). Аз съм го правил веднъж. Wink

# 752
  • Мнения: 3 010
Скаридка, ако кандидатстваш в сериозна фирма, едва ли ще звънят за референции без твое знание. Това би било много непрофесионално.
И назад беше коментиран подобен казус.

# 753
  • Мнения: 3 481
Прави се неформално това обсъждане, ЧР-те повечето се познават и си се питат. Както и ние си обсъждаме с приятели условията в другите компании.

# 754
# 755
  • Мнения: 555
Прави се неформално това обсъждане, ЧР-те повечето се познават и си се питат. Както и ние си обсъждаме с приятели условията в другите компании.
Това е ужасно неетично. Още повече с оглед на това, че в България в голямата си част оценките са субективни и зависят от лични предпочитания. Каква е гаранцията, че даден кандидат е наистина лош служител, а не е оклеветен, по ред причини, като например:

- мениджърът му вижда пряка конкуренция в него
- служителят проявява критическо мислене и заради това е нодолюбван
- корпоративната среда е авторитарна и отровна
- просто не го харесват и са решили да му пречат да се развива
- засегнал е интересите на протежиран колега/мениджър

Също така, дори и хипотетично даден служител да не се справя с работата, не знам защо се смята, че едва ли не така ще е на всяко работно място. Тук ми убягва умението на ХР специалиста/мениджъра да отчита, че хората се развиват и подобряват работата си с времето и в провала няма нищо лошо. Както и че има различни типове управление и роли и не всеки пасва за всички тях. Както и че хората преминават през различни житейски ситуации - здравословни и лични проблеми, и това може в даден период от живота им да рефлектира на представянето им.

Клюкарстването с приятели не може да се сравнява с поведението в работна среда като професионалист (но дори и в този случай, когато си споделяте информация с приятели за компании, също съществува възможността за грешна преценка на базата на личен негативен опит. Това обаче не значи, че дадено работно място  е ужасно и на някой друг няма да му допадне).

По принцип искането на референции следва да се отправя към бивши вече работодатели на кандидата, а не към настоящия. Не знам защо у нас погрешно се интерпретира тази практика и се смята за адекватно да искаш препоръка от настоящ мениджър, въпреки че аз прилагам гореизброените точки и към бившите работодатели. Просто тази практика чисто културно не пасва в България.

И още нещо - ако получите много добра препоръка за кандидат, наемате го, но той не се справя или не се спогажда с екипа и със стила на управление, как ще го определите? Каква препоръка бихте дали на следващия му работодател? Вашата, която ще е лоша, предишната, която е положителна или някаква средноаритметична?

И как преценявате, че положителната препоръка е обективна, а не е продукт на приятелство или близко познанство между кандидата и лицето, отговорно за препоръката?

# 756
  • Мнения: 9 050
Май нямаш много идея как изглежда препоръката....
Ако даден човек не се е справял с работата, не значи, че ще му се даде лоша препоръка. В описаната от теб ситуация, когато ми е препоръчан, но не се справя, още докато ми е служител, ще съм проверила с препоръчалия го наблюденията си. Може да се окаже, че процесите в компанията не са негови и затова не се справя. Естествено, няма как цялата компания да си промени процесите, за да угоди на един. Ще се разделим. Но това не значи, че ако ми потърсят мнение, ще кажа "не става". Ще споделя, че ми е бил препоръчан и че наистина има еди-какви си качества, но при нас е показал колебливо представяне под стрес например. Или е изпитвал трудности при еди-какви си ситуации.
Така изглежда една професионална препоръка. Споделяш обективно мнение на база опит и наблюдения.

P.S. Много ми е сладко, когато кривите и опаки хора, които са вечно на контра, биват наричани "хора с критично мислене". Не, това не е критично мислене. Критичното мислене е конструктивно. И никой не е против хората с такова мислене. Даже са изключително ценни в творческите екипи.

# 757
  • Мнения: 8 603
В БГ кандидатите прилагат ли препоръки? Или става дума за препоръки между HR на фирми, споделяне?

# 758
  • Мнения: 9 050
За споделяне става дума. Между другото, има нова тема.

# 759
  • Мнения: 555
Аз именно имам предвид, че споделянето или неформалното обсъждане, както го нарече потребителката, която цитирах, са форма на клюкарстване. За мен не е професионално, съжалявам. Всеки има право на анонимност и в професионалния си живот и разкриването на данни, свързани с него, е форма на злоупотреба с лична информация. Както споменах, като цяло не съм ок с препоръките, дори и официални, за мен са субективни. 

Относно коментара за критическото мислене, не знам защо се отнесе до хора, които са с кофти характер. Критическото мислене е свързано с умението да се аргументираш добре или да виждаш пропуски в аргументацията, както и да се забелязват проблемните точки в една система или процес и на базата на това да се изготвят стратегии за преодоляването им. И да, когато служителят забелязва тези проблемни точки и ги комуникира, а не мениджърът му, може да се стигне до напрежение между двамата. Или друга ситуация - мениджърът също ги забелязва, но смята, че работата на служителя е да бъде само изпълнител и не му позволява да проявява критическото си мислене.

P.S. Виждам, че има нова тема, но не ми беше ясно дали и как мога да цитирам мнение от тази тема, но то с коментара ми да попадне в другата.

# 760
  • BG
  • Мнения: 2 217
Има нова тема, моля да пишете там. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт