Работа, CV-та, HR-и, съвети - 74

  • 40 998
  • 760
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 9 050
TeiYo, добре е да прочетеш докъде и какво е отговорност и задължение на работодателя и откъде нататък и какво не е. Защото това, което пишеш, е много сладко, но е абсолютна глупост.

# 706
  • Мнения: 3 010
Прочети и ти закона за защита от дискриминация и какви задължения имат към хора с подобен профил? Насочи ме къде да прочета тези задължения на работодателя, които имаш предвид, освен в Трудовия кодекс? Тъкмо да науча нещо полезно от форума и да си обогатя юридическите познания Grinning

# 707
  • Мнения: 5 010
Работодателя няма такива задължения,затова няма къде да ги прочетеш.

# 708
  • Мнения: 9 050
Прочети и ти закона за защита от дискриминация и какви задължения имат към хора с подобен профил? Насочи ме къде да прочета тези задължения на работодателя, които имаш предвид, освен в Трудовия кодекс? Тъкмо да науча нещо полезно от форума и да си обогатя юридическите познания Grinning
Би ли цитирала къде в ЗЗДискр. е задължението на работодателя да осигурява работни места за хора с увреждания и да им осигурява условия за достъпност отвъд пределите на работната му площ (предприятието)?
Да не говорим, че по принцип работодателят няма задължения по отношение на придвижването на служителите му до работното място. Може, ако иска, да дава средства, да организира транспорт или да осигурява места за паркиране. Но, ако иска. Не е длъжен.

Иначе, започни със ЗЗБУТ на първо време.

Последна редакция: нд, 01 авг 2021, 20:48 от Нищо лично

# 709
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Точно я подкокоросват и нахъсват,колкото да остане без работа.Дано да не им се върже.
Буболина, спри с тези глупости, моля те! Как точно ще я освободят от работа защото е поискала паркомясто? Това да не ти е ЕТ Пенчо Станчев от село Кошница?

# 710
  • Мнения: 5 010
Срочния договор няма да стане безсрочен.

# 711
  • Мнения: 9 050
Изпитателният срок не прави договора срочен 😉

# 712
  • Мнения: 5 010
Ще е до изпитателния срок,ако решат да я махнат.

# 713
  • Мнения: 3 010
Благодаря за насоката. Бизнес центърът всъщност има места за хора с увреждания. Няма спомената горна граница за часове ползване, нито упомената такса. Би трябвало дамата да е ок.

# 714
  • Мнения: 9 050
Ще е до изпитателния срок,ако решат да я махнат.
Разбрах те какво искаш да кажеш. Просто за твоя информация, че договор с изпитателен срок не е задължително срочен договор.

# 715
  • Мнения: 8 820
Аз и ти сме на едно мнение,нека по-запознатите,които са категорични какво се полага да кажат.
в ЕС по закон работодателят е длъжен да обезпечи необходимите условия, за да могат тези хора да изпълняват работата. Работодателите са длъжни да назначават към 3% хора с увреждания от общия брой работници, при най-малко 20 работници. Даже, ако не е назначил тези хора, ще плаща солидна  глоба.
Ако работодател иска да даде предизвестие на такъв човек, това може да стане само със съгласие на Службата заетостта (трудовата борса). Такива назначавания са изгодни за работодателя, защото той плаща по-ниски такси за този работник, даже получава от държавата и други поощрения. Плаща по-ниски вноски на здравната каса, застраховки. Държавата му дава специални премии да оборудва работното място според потребностите на работника.
Така, че, Буболина73,
според тебе, да си мълчи, да знае и помни, че е назначен,  и трябва да се радва и да е благодарен, че си е намерил работа изобщо, и нищо да не иска повече...
Такъв човек не можеш да го уволниш.
Тези хора в ЕС напускат само, ако те поискат. Работодателят може да им прекрати   тр. правоотношение, само ако са в пенсионна възраст. Мисли си, пожизнено са си там. Законът ги защитава и трябва да свикнем да живеем с тях, да им правим път и т н

За паркирането: имат си този паспорт за паркиране и той им дава много права, когато са на обществени места. Работодателят, ако не може да им осигури безпрепятствен достъп  до работното място, им дава 1 ден платен свободен ден. Също  при лошо време (напр. сняг, дъжд, киша, поледица) са налице  обективни предпоставки работникът да получи платен свободен ден, ако ползва личен автомобил.
Ако пък пусне съобщение, че лицето Х. има нужда, а няма къде да паркира, веднага  негови колеги ще си отстъпят парк-мястото и ще идват на работа с колело/мотор.

# 716
  • Мнения: 5 010
Всичко това,което го изброяваш важи и за България,само че,нито в ЕС,нито в България някой се е засилил да назначава инвалиди,ако не са му много близки.И в БТ има програми за инвалиди,при които от работодателя се иска само да те назначи, заплата и осигуровки се поемат от държавата,познай дали назначените не са членове на семейството на работодателя.Точно по причината,че работник или служител с ТЕЛК се освобождава само с разрешение от ИТ.На документи е едно,в действителност е друго.

# 717
  • Мнения: 8 820
Всичко това,което го изброяваш важи и за България,само че,нито в ЕС,нито в България някой се е засилил да назначава инвалиди,ако не са му много близки.И в БТ има програми за инвалиди,при които от работодателя се иска само да те назначи, заплата и осигуровки се поемат от държавата,познай дали назначените не са членове на семейството на работодателя.Точно по причината,че работник или служител с ТЕЛК се освобождава само с разрешение от ИТ.На документи е едно,в действителност е друго.
Не става за един ден, всеки за себе си  и от своята позиция трябва да се промени.
Ако си мениджър, опитай да назначиш някой, който не е от семейството ти!
Ако си HR, да го избереш и да убедиш ръководството.

@Marsala_  се бори,  споделя проблема, защото иска да помогне и на други хора!  Можеше да си мълчи...

# 718
  • Мнения: 3 010
От мен въпрос. Надявам се да е ОК в тази тема да попитам, но - тези от вас, ползвали майчинство, доколко оставахте на разположение на заместници, шефове, колеги по време на майчинството? Изцяло се изключвате, или примерно си вземате по един час седмично да погледнете мейли или да вземете обаждане? Как поддържахте връзка с колеги по време на този период? Също, колко време след раждане се върнахте в офиса, почасово ли, фул тайм ли?
Съзнавам, че това са относителни неща и зависят от много фактори, но ще ми е полезно да прочета как са се справили други жени. За мен е първо майчинство и наистина не знам много-много какво да очаквам. Работя от 19-годишна с незначителни паузи, обичам да ходя на работа като цяло и ми е важна кариерата. За съжаление нямаме баби наоколо, но винаги има вариант за платена грижа. Предварително благодаря!

# 719
  • Мнения: 47 988
Аз много отдавна съм била майчинство, но имам преки наблюдения. Различно е. Имам колежки, които буквално не ползват изобщо майчинство ( включително само частично болничния за раждане), такива, които поработват ( на граждански договор почасово) и такива, които излязоха в майчинство и всички варианти на удължаването му. Причините за завръщане предсрочно са финансови и запазване на позицията. Ако и ти имаш такива съображения, си говори с ръководството. Иначе по време на майчинство нямаш задължение да работиш Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт