Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 3

  • 16 212
  • 288
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 495
Здравейте. Силно съм притеснена за майка ми която от скоро започна доста да забравя. Например- къде са й ключовете, кога й е часът за лекар, също и разни дати примерно- кога ще ходя на почивка и кога ще се върна. Ежедневието й е доста стресово и тя прекрасно го осъзнава и иска да направи промяна. Често е доста притеснена, че забравя и е напълно наясно със ситуацията.
Възможно ли е след като тя е осъзнава състоянието си да се касае за Алцхаймер? Също така какви са причините за болестта? Тя твърди, че пътуване до далечна дестинация и стреса около пътуването й е докарало проблемите със забравянето??

# 256
  • Мнения: 1 919
Ако е отскоро, има вариант да е преумора и стрес. Има прости тестове за Алцхаймер в нета. Най-простото е да нарисува часовник - циферблат с означаване на часовете по него. Но най-добре посетете невролог - пита за имената, текущ месец, ден от седмицата.

# 257
  • Мнения: 1 495
Ако е отскоро, има вариант да е преумора и стрес. Има прости тестове за Алцхаймер в нета. Най-простото е да нарисува часовник - циферблат с означаване на часовете по него. Но най-добре посетете невролог - пита за имената, текущ месец, ден от седмицата.
А не не, за такива неща от рода на месец, година и имена няма проблем. По скоро забравя къде са й ключовете, дали ми е звъняла да ми каже нещо и двете забелязахме, че го прави винаги когато е под стрес.

# 258
  • Мнения: 449
Ще цитирам думите на един специалист:
"Да забравиш къде са ти ключовете, не е проблем, да забравиш за какво се използват, тогава вече говорим за сериозен проблем".

Последна редакция: ср, 02 авг 2023, 16:15 от shlqpchy2

# 259
  • Мнения: 1 495
Ще цитирам думите на един специалист:
"Да забравиш къде са ти ключовете, не е проблем, да забравиш за какво се използват, тогава вече говорим за сериозен проблем".
Това и аз го четох някъде, но това не е ли вече късен симптом?

# 260
  • Мнения: 449
Не, доста хора след като минат 50 и започва настъпване на дегенеративни промени. Умират нервни клетки, което е съвсем нормално. Майка ми на 42 я изкараха с корова атрофия и казаха, че след време ще има Алцхаймер. Водихме я при едно светило, каза начален стадий на Алцхаймер. Майка ми в момента е на 53. Наскоро ѝ се наложи още един ЯМР, където пък в разчитането излезе, че има аневризма в мозъка. Потърсихме проф. Станимир Сираков, той каза че нито аневризма има, нито корова атрофия и камо ли Алцхаймер. Това беше потвърдено от още двама независими специалисти. А майка ми си забравя от години, най-редовно и различни неща. Плакали сме като малки деца от щастие, но и от яд, че сме живеели в лъжа толкова дълги години...

# 261
  • Мнения: 1 495
Не, доста хора след като минат 50 и започва настъпване на дегенеративни промени. Умират нервни клетки, което е съвсем нормално. Майка ми на 42 я изкараха с корова атрофия и казаха, че след време ще има Алцхаймер. Водихме я при едно светило, каза начален стадий на Алцхаймер. Майка ми в момента е на 53. Наскоро ѝ се наложи още един ЯМР, където пък в разчитането излезе, че има аневризма в мозъка. Потърсихме проф. Станимир Сираков, той каза че нито аневризма има, нито корова атрофия и камо ли Алцхаймер. Това беше потвърдено от още двама независими специалисти. А майка ми си забравя от години, най-редовно и различни неща. Плакали сме като малки деца от щастие, но и от яд, че сме живеели в лъжа толкова дълги години...
Моята майка лично според мен ( не съм лекар, но това са ми наблюденията) има тревожно разстройство. Постоянно е притеснена за нещо, често изпада в нервни кризи. Много е преживяла, но откакто я помня си е така. Следствие на стреса който в повечето случаи сама си създава започна да забравя разни дребни неща, които преди не е забравяла. Накарах я да отиде при личния и да иска направление за където трябва. Иначе е с 2 микро инсулта и аневризма в мозъка до колкото помня. Силно се надявам да не се окаже Алцхаймер.

# 262
  • Мнения: 449
А какво ще правят с аневризмата? Ще я следят или ще а оперират? И да попитам, има ли някакви оплаквания поради аневризмата?
П.С: Не смятам, че е Алцхаймер. На ЯМР щеше да проличи.

# 263
  • Мнения: 1 495
А какво ще правят с аневризмата? Ще я следят или ще а оперират? И да попитам, има ли някакви оплаквания поради аневризмата?
П.С: Не смятам, че е Алцхаймер. На ЯМР щеше да проличи.
За сега следят аневризмата. Не съм чула да има някакви оплаквания. Последното ЯМР не помня от кога е, имам някакъв спомен, че е от преди година. Ако Алцхаймер се развива от скоро няма как да е показал на предишно ЯМР? Или той се вижда на скенер години преди симптомите?

# 264
  • Мнения: 449
Вижда се като изтъняване на мозъчната кора(атрофия). Даже така разграничават и видовете деменция. Но, по принцип, след 50-та година на повечето възрастни започват да им се смалява мозъка(умират клетки, изтънява кората и т.н). Ако е имало нещо, определено е щяло да се види на ЯМР.

# 265
  • Мнения: 1 495
Вижда се като изтъняване на мозъчната кора(атрофия). Даже така разграничават и видовете деменция. Но, по принцип, след 50-та година на повечето възрастни започват да им се смалява мозъка(умират клетки, изтънява кората и т.н). Ако е имало нещо, определено е щяло да се види на ЯМР.
Благодаря Hug! Дай Боже да не е нещо страшно .

# 266
  • Мнения: 449
Вярвайте, аневризмата е по-опасна и трябва изкъсо да се следи! А кажат ли операция, направо се действа. Ако сте от София Ви препоръчвам и проф. Станимир Сираков да разчете ЯМР. Може да прочетете повече информация за него в интернет.

# 267
  • Мнения: 1 495
Вярвайте, аневризмата е по-опасна и трябва изкъсо да се следи! А кажат ли операция, направо се действа. Ако сте от София Ви препоръчвам и проф. Станимир Сираков да разчете ЯМР. Може да прочетете повече информация за него в интернет.
Благодаря много за съветите!

# 268
  • Мнения: 449
Няма за какво! Бъдете здрави!

# 269
  • Варна
  • Мнения: 853
Здравейте дами.На 46г.съм от 2г.с корова атрофия фронто темпорално на скенер.От март тази година при ямр пак същото,но вече тръгнала и странично.От Варна съм,но нямам диагноза.невролозите ми изписват само гинко билоба.Имала съм дегенеративни проблеми и това е.Бях при проф.Капрелян,който каза,че трябват допълнителни изследвания и да си взема направление за болница.Но така и не се стигна до хоспитализация.Размотаваше ме два месеца и на края се отказах.Миналия месец се свързах с лекарка от Александровска болница в София.Обясних й всичко и ми насрочи дата за края на Август за прием за изследвания. Каза че ще ми правят пак скенер,но не каза какъв и лумбална пункция.Някой ако е минал през това,моля да каже пункцията с пълна упойка ли ще е и скенера какъв е.Може ли да е Пет скенер,защото аз имам обикновен и ямр  и й казах.Най много се притеснявам от пункцията,ако е без упойка.В момента има експериментално лечение,за Алцхаймер в начален стадий и имам шанс за стопиране на атрофията,затова искам да имам точна диагноза.Баба ми беше с много тежка деменция,неуточнена и майка ми я гледа 10г.Единственото успокояващо нещо беше,че беше много добра до последно и не е създавала проблеми,не беше на легло,но не познаваше никого,само се усмихваше като не знаеше какво да отговори.Почина от Ковид.Малко дълго стана.

Общи условия

Активация на акаунт