Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 3

  • 16 007
  • 288
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 349
Докато събирах документи за ТЕЛК видях, че майка ми за първи път има поставена диагнозата "Начален Алцхаймер" 2012г. Към 2016 започна да се губи в квартала и дори зад  блока. Вече не си спомням от колко години не ни познава - 2017 ме мислеше за медицинска сестра и смяташе, че е в болница. Тя е със съдова деменция обаче.
Благодаря! И вие датирате като нас от 2012. Честно казано още не знам каква е разликата във видовете деменция. Когато се опитвах да разбера от една лекарка преди 4 г., когато майка ми лежа в Александровска, това което ми каза и не мога да забравя беше: "Няма значение от вида деменция, накрая стават едни и същи" Sad

# 241
  • Мнения: 3 901
Здравейте, може ли някой да сподели препоръка за лекар за диагностика на деменция/алцхаймер? В момента майка ми е с такива симптоми, но аз  се тревожа и за себе си и искам да отида на лекар. При майка нещата са ясни, тя е на 87 г и отключи тези симптоми след счупване на крак, от стрес. Пие мексия и пирацетам, но не забелязвам никаква разлика от преди когато още не пиеше нищо. С нея доведох невролог от поликлиниката вкъщи, защото беше мого сложно с излизане и водене по болници. Аз, обаче, мога да отида на изследване но не знам къде. Не ми се иска да е същата лекарка от поликлиниката. Ще ви бъда много благодарна ако ми препоръчате някой.

# 242
  • София
  • Мнения: 391
Чела съм за генетични изследвания, но най-вероятно са много скъпи. Ето тук например, но няма цени.
https://cellgenetics-lab.com/nevrologia/

# 243
  • Мнения: 999
Може да си направите тест при невро-психолог, като начало.

# 244
  • Мнения: 3 901
Може да си направите тест при невро-психолог, като начало.
Да, но при кого да отида с направлението?

# 245
  • Мнения: 3 176
Може да си направите тест при невро-психолог, като начало.
Да, но при кого да отида с направлението?

Александровска София, ако ви върши работа

# 246
  • Мнения: 3 901
Може да си направите тест при невро-психолог, като начало.
Да, но при кого да отида с направлението?

Александровска София, ако ви върши работа
Благодаря! И аз натам се бях насочила, но не знам работят ли с направления.

# 247
  • Мнения: 999
Не съм сигурна дали теста се покрива от направление. Може да звънете в Александровска за повече информация.

# 248
  • Мнения: 349
Здравейте, включвам се с един по-странен въпрос. Прочетох книгата на Георги Господинов, отличена с Букър - "Времеубежище" и там като терапия е заложено привеждане на обстановката на болните с деменция с мебели от тяхната младост - в нашият случай от соц-а. Някой от вас прибягвал ли е до подобни методи и работят ли? Знам, че майка ми има интерес към старите спални със секция и дори беше обвинила съседката, която има такава, че я била откраднала от нея. Наскоро ни говореше и за старите касетофони. Обмислям дали да не пробвам, очевидно е доказана терапия. Благодаря.

# 249
  • Мнения: 1 338
В дома на моята баба се опитвахме да не променяме нищо, доколкото е възможно, защото всяка промяна я объркваше и довеждаше до стрес. Не знам как би било обратното - да се смени нова вещ, с която са свикнали със стара. Вярно е, че някои спомени от миналото за моменти стават по-силни от настоящето. Обаче настоящето също не спира да съществува за тях. По-скоро може да ползвате някакви други стимули - да си говорите за минали неща, да пеете песни от младостта. Обаче не знам как е възможно това, защото тези неща вие дори може да не сте ги чували, а те да са съвсем ясни в главата на болния от деменция. Болните поради объркване наистина често се случва да обвиняват другите хора в неща, за които не помнят какво се е случило. При тях и задръжките са по-слаби, добрите обноски често отиват на заден план в момент на стрес.

# 250
  • Мнения: 349
Благодаря ! Проблемът е, че майка ми вече страда от пълна афазия и е невъзможна комуникацията с думи. Може би ще опитаме с визуални неща, като спалнята от соца, пък да видим...

# 251
  • Мнения: 191
Искам да попитам вашите близки с деменция имат ли ТЕЛК и има ли смисъл да се придобие. Да не остане само ходене по лекари и накрая нищо.

# 252
  • Мнения: 999
И мен ме интересува въпроса с ТЕЛКа, има ли някакви облекчения, които биха могли да се използват с него? Disappointed

# 253
  • Мнения: 3 901
Мисля, че има възможност за личен асистент. Аз смятам да подам за майка ми макар, че много бавно става всичко. Трябваше по-рано да го направя и вече можеше да има ТЕЛК и да и стана л.асистент  и да взимам някой лев та ако се наложи да плащам на някого да ме сменя..

# 254
  • Мнения: 197
Майка ми с инсулт й дадоха 87%.Миналата зима вследствие на тежък ковид развитието на деменцията много се ускори. Щом осъзнах, че е деменция веднага подадох документи за Телк за влошено състояние. Поради забавяне от тяхна страна, а междувременно майка падна и счупи и крак, писах до Министерство на здравеопазването, до РЗИ, не мина без скандали, дадоха ни дата, съответно 100% с чужда помощ. Сестра ми ползва 4ч и идва една жена на 4ч, горе долу около 800лв ни дават за личен асистент, което си е помощ. Опитайте. Искат, поне в Телк Хасково, консултация с психиатър, клиничен психолог, невролог. Успех и сили на всички!

Общи условия

Активация на акаунт