Създаване на група за близки на болни от Алцхаймер 3

  • 16 220
  • 288
  •   1
Отговори
# 225
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Здравейте! Някой пробвал ли е лечението с Амброксол?
Да, ние.

Може ли да споделите как сте пили и какъв беше ефекта? Баща ми е с деменция, след инсулт. През годините е получвал микроинсулти без да разбере. Преди 3 г получи малко по-сериозен инсулт, но не е лежал в болница. Просто му изписаха Сомазина. Неща обаче взеха да се влошават. Нищо не му се прави, спи много, от скоро взе да не се усеща кога му се ходи до тоалетна ( не винаги, но се случва).

# 226
  • София
  • Мнения: 393
Здравейте! Някой пробвал ли е лечението с Амброксол?
Да, ние.
Може ли да споделите какъв беше/е ефекта?
Татко почина миналата зима от Ковид, така че съм позабравила вече.
Но.... Преди да почне да пие хапчетата главно си мълчеше. Ние не живеем заедно, ходехме всеки уикенд да ги виждаме с майка, все още ни познаваше, но главно си мълчеше. Решихме, че по-добре няма да стане и решихме да рискуваме. Започнах постепенно да вдигам дозата - на две три седмици. Доста време отне, но се забеляза подобрение. Пак не беше разговорлив, но докато ние си говорехме покрай него започна да се включва в разговорите, а учудващото беше, че репликите му бяха на място и си личеше, че следи разговора. Вярвам, че благодарение на хапчетата той успя да съхрани последната част от разума си почти две години и води що годе приличен живот преди Ковида да ни го отнеме.

# 227
  • Мнения: X
Кои са тези хапчета? Може ли допълнително информация?

# 228
  • Мнения: 1 919
Амброксол се съдържа в сиропите за кашлица. Може и в хапче да го има, имаше проучване, публикувано в предната тема.
Ивка, благодаря и съжалявам за загубата ви.

# 229
  • София
  • Мнения: 393
Кои са тези хапчета? Може ли допълнително информация?
Аз поръчвах от Германия
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B00IQ8WQXM/ref=ppx_yo_dt_b … _s00?ie=UTF8&th=1

# 230
  • Мнения: 4 611
Дали можете да препоръчате дом за възрастни в и около София?

# 231
  • Мнения: 3
Питане!
До Galia_m и всички, които са компетентни!
Какво представляват памперс-гащи, как се използват, откъде се купуват, доколко са ефективни?
Много е важно за нас да го знаем и да се подготвим за по-нататък. Предварително благодаря!

# 232
  • Мнения: 1 919
По аптеките ги има,  с 1-2 лв са поскъпи от същия размер памперси. Просто не е с лепки като памперса, а с ластик в горната част. Можеш да се вдига/сваля многократно като гащи, ако болният все пак ходи до тоалетна. Аз ползвам и допълнителни подложки и понякога сменям само подложката  - пак от аптеката са подложките.

# 233
  • Мнения: 3
Благодаря!
Венета1958

# 234
  • Мнения: 2 053
Някой има ли идея за държавните домове как стоят нещата? Срещу пенсия може ли да бъде приет човек и има ли значение какъв й е размера?

# 235
  • София
  • Мнения: 2 031
Моята майка я приеха наскоро в такъв дом. Пенсията й няма и 500 лв. Баща ми подаде документи и после чакаше одобрение.
След приемането й в дома минаха 2 месеца, докато започнат да й спират пенсията. Дотогава той все ходеше нещо да доплаща или да носи нещо, което й е нужно. Не знам занапред как ще бъде.
Предполагам, че всеки дом си има негова политика.

# 236
  • Мнения: 1 015
Rodiva, тази информация за София ли е? Дълго ли чакахте да ви приемат в дома? Не знам в София дали изобщо могат да се намерят свободни места по държавните домове?
Pensive

# 237
  • София
  • Мнения: 2 031
Не, не е за София. За Североизточната част на страната става въпрос. Но и там мина месец докато се освободи място. Тук предполагам е много по-трудно.
Късмет на вас! Hug

# 238
  • Мнения: 350
Здравейте. Интересувам се има ли случаи сред вашите близки с бавно протичане на болестта? Чета, че средната продължителност на живот с дементни форми е 7 години. Моята майка е на 71 и първите симптоми се появиха преди 11 години. Последните 2-3 години доста бързо се влошават нещата. Диагнозата е фронтотемпорална деменция с почти пълна афазия - има запас от 10 думи, с които борави, останалата реч е неразбираема, съответно не асимилира нашите думи.  Това, което напоследък ме притеснява, че не винаги ни разпознава и ни мисли за чужди хора. Тиха и кротка е , но понякога изпада в леки агресивни състояния, без да се случват инциденти. Това, което най-много я успокоява е котката и само нейното име все още знае. Какво бихме могли да очакваме в близко бъдеще при тази картина? Благодаря!

# 239
  • Мнения: 1 919
Докато събирах документи за ТЕЛК видях, че майка ми за първи път има поставена диагнозата "Начален Алцхаймер" 2012г. Към 2016 започна да се губи в квартала и дори зад  блока. Вече не си спомням от колко години не ни познава - 2017 ме мислеше за медицинска сестра и смяташе, че е в болница. Тя е със съдова деменция обаче.

Общи условия

Активация на акаунт