Първокласници- 2021/2022

  • 30 271
  • 715
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 209
Включвам се в темата. Вчера и днес уредихме първокласника с раница и униформа. Остават терадките, за които имам вече списък, но може би ще изчакам август и тогава ще купувам.

# 121
  • Мнения: 1 291
Не помня дали се представих в темата. Виждам познати имена. Тази година дъщеря ми -трето дете вкъщи ще е в първи клас при класната на малкия батко.

Нашите момчета са с раници от Лидл. Вече втора година. Доволни сме. Оттам ще дебна и за несесер на Херлиц, пълен.

Нещо си спомням за хранителни продукти от БЧК за децата, одобрени за еднократна помощ за първокласници. Някой да знае нещо?

# 122
  • Мнения: 1 209
Като се има на предвид, че еднокртанта помощ ще е за всички деца не съмнява да има и хранителните продукти.

# 123
  • Мнения: 743


Нещо си спомням за хранителни продукти от БЧК за децата, одобрени за еднократна помощ за първокласници. Някой да знае нещо?

В БЧК вървят с година назад. Миналата година даваха на родителите на децата, които са били записани в първи клас за учебната 2019/2020 и де факто вече бяха второкласници. Тази година трябва да дадат за следващите първолаци от 2020/2021. При тях имаше изискване за доход. Знам, защото имам първолаче от този набор, което на есен ще е 2 клас. Така, че за нашите първолачета (2021/2022) ще се чуе догодина дали ще ги включат в този списък.

# 124
  • Варна
  • Мнения: 1 952
https://btvnovinite.bg/bulgaria/300-lv-pomosht-za-vsichki-parvok … gNJ3DPUWgnf7Oifl8
Записвам се Simple Smile
 И аз имам първолак ,ще е при госпожата на големия ми син ,който ще е в 5 клас тази година.
Раница още не сме купили ,но определено ще е на Габол ,големият вече 5-та година ще я ползва ,нищо и няма ,колко учебници е издържала няма да ви казвам.
Униформата е поръчана, на 6.07 имаме родителска среща,след нея вече на пазар за тетрадки и т.н.

Последна редакция: пт, 02 юли 2021, 21:13 от Velina_p

# 125
  • при него
  • Мнения: 1 237
Здравейте момичета, включвам се и аз с първокласник. Вълнението е голямо, днес ще ходим за униформа. За мен, това че са с униформи е голям плюс.
За раница още не сме мислили и изобщо  не сме ориентирани и са ми много полезни всички мнения в тази посока.
Да попитам, дали  може някой да ме ориентира относно пробите манту, правят ли се от личните лекари или другаде трябва да се ходи?

# 126
  • Мнения: 1 606
Проба Манту се прави от личния лекар на детето. Това влиза в имунизационния календар и е тяхно задължение. Но обикновено събират няколко деца от конкретния набор, защото с 10 дози в ампула. Лекарската на дъщеря ми звънна миналия месец и заведох.

# 127
  • Мнения: 12 352
В Русе на учениците ги правят от Тубдиспансера (само те ги правят в Русе) и идват на предварително обявена дата в училище. Ако детето не е на училище в този ден оставят в медицинския кабинет бележка и родителят води детето при тях. Пробите се правят в определени дни заради отчитането след 72 часа.

# 128
  • Мнения: 374
За Варна ги правят в Курортна поликлиника , или в клиниката на д-р П.Цветкова на ул.Чаталджа и бул.Ген.Колев след бележка на лечния лекар. Пробата е 15 лв, ваксината също 15 лв.

# 129
  • София
  • Мнения: 213
За Варна ги правят в Курортна поликлиника , или в клиниката на д-р П.Цветкова на ул.Чаталджа и бул.Ген.Колев след бележка на лечния лекар. Пробата е 15 лв, ваксината също 15 лв.

Много тъпо, че взимат пари като би трябвало да са безплатни. Ние сме в София и педиатъра би ваксината.

# 130
  • Мнения: 1 606
За Варна ги правят в Курортна поликлиника , или в клиниката на д-р П.Цветкова на ул.Чаталджа и бул.Ген.Колев след бележка на лечния лекар. Пробата е 15 лв, ваксината също 15 лв.

Когато е по имунизационен календар не би трябвало да искат пари. Това е задължителна ваксина на определена възраст и се осигурява от РЗИ. Задължението е на личния лекар да я вземе и направи. Странно ми е да искат да плащаш за нещо, което ти се полага.

# 131
  • Мнения: 12 352
Ваксината не се слага, ако пробата е добра. За Русе е безплатно.

# 132
  • София
  • Мнения: 3 524
Проба Манту се прави от личния лекар на детето. Това влиза в имунизационния календар и е тяхно задължение. Но обикновено събират няколко деца от конкретния набор, защото с 10 дози в ампула. Лекарската на дъщеря ми звънна миналия месец и заведох.
По темата с мантуто+БЦЖ, кой може и кой не, да ги прави, копирам тук линк към отговор на НЗОК по конкретен въпрос, вкл. за таксите https://www.nhif.bg/page/10?section15_page=15&archive15=9-2018
На големия ми син взеха проба и сложиха ваксина в Тубдиспансера в София (2ра градска) срещу някаква такса, понеже тогавашния ЛЛ не поставяше такива ваксини. На малкия пробата беше направена от новия ни ЛЛ. Таксите явно се дължат към другите клиники, когато ваксината и пробата не се правят от ЛЛ- аз поне така го разбирам отговора на НЗОК, в който се казва, че те заплащат, но на ОПЛ.
Що се отнася до това кога пробата е такава, че да наложи слагане, не помня какъв беше резултата, но му сложиха ваксина на големия. На малкия остана за края на август, понеже ЛЛ не беше събрала деца да ги ваксинира с един флакон. Мен ме притеснява тази ваксина, понеже при големия, мехура който се образува, беше много дълго време, повече от 6 месеца, "активен"- непрекъснато ту се подуваше, ту спадаше, ту сълзеше, а не трябва да се слага лепенка, трябва да диша, и нищо не можеш да направиш... та и сега ми е притеснено за дребното...

# 133
  • при него
  • Мнения: 1 237
Да споделя ъпдейт по темата с Манту-то. Личната лекарка ми каза, да отида при нея за бележка. На бележката ще пише, къде да се обадя за час за Манту. Утре ще ходя.
Междувременно, по информация от колежка, на бележката се дават 3 телефона на РЗИ (за София говоря), на които след дни упорито звънене, най-накрая успяваш да се свържеш и ти дават ден и час за Манту в РЗИ, за след около 2 седмици. Не знам дали при всички е така или е частен случай. Пиша го за всеки случай, за да не се чака в последния момент.

# 134
  • София
  • Мнения: 4 574
Личната привика малката още пролетта и направи мантуто. Ако се наложи ваксина, предполагам че тя я прави. За София става дума. Явно зависи как лекарят си е организирал нещата.

Общи условия

Активация на акаунт