Как да подготвим децата за професиите на бъдещето? Онлайн консултации с Петър Шарков

  • 77 700
  • 91
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 544
Дигиталните умения имат основна роля за успешното обучение и реализация в съвременния бързо развиващ се технологичен свят и особено в условията на криза.

В настоящата консултативна тема всеки вторник и четвъртък изпълнителният директор на Училищна Телерик Академия, Петър Шарков, ще отговаря на Вашите въпроси относно развитието и подготовката на учениците за професиите на бъдещето:

Как да превърнем интереса на учениците към технологиите в полезно начинание?
Защо е важно децата да са дигитално грамотни и как да го постигнат?
Как да развием потенциала на учениците и да ги подготвим за дигиталното бъдеще?
Как да сърфират безопасно в интернет и да управляват дигиталния си отпечатък?
Какви техники за по-лесно и ефективно учене и запомняне могат да използват?


Петър Шарков

Петър Шарков е изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия – най-мащабната безплатна ИТ инициатива за ученици от 1-ви до 12-ти клас. Той отговаря за дългосрочната стратегия за развитие на програмите, както и за ключовите партньорства с образователните институции и бизнеса.

Петър има дългогодишен опит в стартирането и управлението на организации, както и в изграждането на образователни програми и въвеждането на нови техники и методологии в обучението.
През 2011 г. той съосновава компания за ускорено учене чрез използване на иновативни инструменти - Mind Mapping, лицензирана от създателя на техниката - Тони Бюзан.

Петър Шарков има бакалавърска степен по "Приложна математика" от Софийски университет "Св. Климент Охридски" и е лицензиран обучител по метода за бързо и ефективно учене – сугестопедия. Специализирал е при създателя на метода - проф. д-р Георги Лозанов.




Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от #консултация в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят


Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пн, 12 апр 2021, 15:35 от BG-Mamma™

# 1
  • Мнения: 66
Здравейте, радвам се, че съм тук и се надявам да намерите постовете и дискусиите в темата за полезни.

Дигиталните умения имат основна роля за успешното обучение и реализация в технологичния свят, в който живеем и особено в условията на криза.
Сега, повече от всякога е важно да инвестираме в дигиталната грамотност на учениците, ако искаме да ги подготвим за професиите на бъдещето.

Наложените мерки за справяне с пандемията промениха драстично организацията на образователния процес и допълнителните извънкласни дейности, което несъмнено оказва влияние и върху възможността на учениците да определят по-лесно и сигурно своята професионална посока.

В следващите седмици ще се постарая да отговарям на вашите въпроси относно ученето онлайн и дигиталната грамотност. Ще се радвам да споделяте теми и въпроси, които са важни за вас и вашите деца.

# 2
  • Мнения: 11
Здравейте, радвам че сте тук, преди време доколкото имам спомен водихте курс за Mind mapping. Въпросът ми е дали продължавате да водите подобно обучение и ако да, дали има за деца. По отношение на академия Телерик се интересувам дали имате извънкласни обучения за компютърна грамотност,програмиране и т.н. за деца 2-3 клас.Благодаря предварително.

# 3
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 076
здравейте,
детето (на 14 е Wink ) се забавлява с компютърна анимация и програмиране на игрички.
ние с баща му сме далеч от такива дейности Simple Smile и се опитваме да намерим човек или школа, която да оцени какво знае и може, какво му липсва и да предложи обучение за надграждане, съобразено с нивото му.
можете ли да препоръчате?
Благодаря.

# 4
  • Мнения: 66
Здравейте, радвам че сте тук, преди време доколкото имам спомен водихте курс за Mind mapping. Въпросът ми е дали продължавате да водите подобно обучение и ако да, дали има за деца. По отношение на академия Телерик се интересувам дали имате извънкласни обучения за компютърна грамотност,програмиране и т.н. за деца 2-3 клас.Благодаря предварително.

Здравейте,

Много благодаря за въпроса. Програмите на Училищна Телерик Академия, в които обръщаме внимание на създаването на мисловни карти са разделени в 2 възрастови групи: 4-7 и 8-12 клас. За възрастова група 1-3 клас в София си партнираме с CoderDojo България. https://www.telerikacademy.com/school/students-1-3-grade
Децата се запознават с програмирането и технологиите с интерактивни работилниците по програмиране.
Отделно през компанията Mindmapping.bg в момента не се провеждат обучения за деца.

Надявам се да съм отговорил на въпросите Ви и оставам на разположение, ако възникне друго питане. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 66
здравейте,
детето (на 14 е Wink ) се забавлява с компютърна анимация и програмиране на игрички.
ние с баща му сме далеч от такива дейности Simple Smile и се опитваме да намерим човек или школа, която да оцени какво знае и може, какво му липсва и да предложи обучение за надграждане, съобразено с нивото му.
можете ли да препоръчате?
Благодаря.

Здравейте,

Ще се радвам да споделите малко повече за интересите на детето, за да мога да съм максимално полезен в предоставянето на информация. Ако е по-удобно за вас, можете да ми пишете на лично съобщение и да обсъдим най-подходящите възможностти за детето ви.
В Училищна Телерик Академия предлагаме разнообразие от програми по програмиране и дигитални науки за гимназисти. По този начин учениците имат възможност да припознаят интересите си и да надградят познанията си.

Оставам на разположение. Simple Smile

# 6
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 076
с удоволствие.
Simple Smile

# 7
  • Мнения: 66
Ще започнем с темата „Безопасно сърфиране в интернет“.

Това, което наблюдаваме като голям пропуск при повечето подрастващи е липсата на запознатост с тази така важна тема. В контекста на сегашната ситуация, в която всичко се случва онлайн, е важно учениците да знаят как безпроблемно да използват интернет пространството.

Как да създадем сигурна и надеждна парола за профилите си и да се предпазим от онлайн вируси

Употребата на силна и защитена парола е от изключително значение за безопасното ни присъствие в интернет. Препоръчително е тя да съдържа поне 12 символа и да се състои от комбинация от малки и главни букви, цифри, символи и др. Също така да не присъства в правописния речник, да не съдържа лични данни (име, телефон, рождена дата) и да не е създадена с предвидими „трикове“ (пример: h0use). Паролата трябва да се сменя редовно и да не се използва на няколко места и най-важното – да не е записана никъде и да не се сподвля с друг, защото може да попадне в ръцете на злонамерен човек. Силните пароли са трудни за помнене, но от голямо значение.

В онлайн пространството е от голямо значение да се предпазваме от вируси, които могат да ни навредят. Ето няколко ключови подхода за това:

o Използване на най-актуалната версия на добра и лицензирана антивирусна (и антималуер) програма.
o Обновяване си операционните системи, приложенията и програмите.
o Избягване да се отварят съмнителни линкове, реклами и имейли от непознати.
o Избягване на несигурни мрежи (отворен Wi-Fi).
o Използване на firewall.


Фишинг имейли и сайтове

Препоръчително е директно да изтриваме съмнителните (т.нар. фишинг) имейли, но ако все пак и ги отворим – да не следваме инструкциите им. Могат да се разпознаят по следните признаци:

o Липсва поименно обръщение, а имейл адресът на подателя няма общо с името на институцията, от която уж е изпратен имейлът.
o В имейла ни карат спешно да обновим профила си или да изпратим лична информация.
o Имейлът е написан с печатни или правописни грешки.
o Изискват да последваме линк и да посетим уеб страница или има прикачен файл, а подателят на имейла е неясен или съмнителен.


Освен фишинг имейли, съществуват и фишинг сайтове. Принципът им на работа е същият, като гореспоменатия - представят се от името на съществуваща институция като обикновено е копиран и дизайнът на оригиналния сайт. Можем да ги разпознаем по уеб адреса - той също може много да прилича на истинския, но ще има някои разлики. Друг сигнал е, ако връзката не е сигурна (адресът не започва с https), трябва да сме с повишено внимание. За тази цел се препоръчва да инсталираме приставката WOT (Web of Trust) към браузъра на компютъра си. Тя маркира нивото на безопасност на всеки сайт, който се появява. Когато теглим файлове, софтуер, игри или друго, също трябва да проверяваме сайтовете, от които смятаме да го направиш - като потърсим мнения по независими форуми за тези сайтове.

Използване на достоверни източници

Много е важно да можем да разпознаем истинските от лъжливите новини. В социалните мрежи ежеминутно се споделят новини от цял свят във връзка с актуалната тема за COVID-19 ваксините, но каква част от тях са истина и целят да информират хората за случващото се, а не да всяват паника или да получават някаква изгода от това? Има неща, по които можем да разпознаем дали една новина е фалшива:

o Тиражирана е от съмнителна медия и не може да се намери в авторитетните издания.
o Написана е неясно и некачествено (напр. с печатни и правописни грешки).
o Няма снимки, които да докажат написаното, или кадрите са общи и неясни.
o Позовава се на неконкретни авторитети (напр. „британски учени“).
o Написаното в интернет и комуникираното по телевизията не винаги е вярно. Хубаво е да проверяваме информацията, особено ако ще я разпространяваме.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 200
Здравейте, какво е мнението Ви за материала, включен за изучаване в предмет Информационни технологии - за профилирана подготовка след 10 клас?
  https://www.mon.bg/bg/100598
Интересува ме практически за какво би имал приложение, за какви работни позиции ще е от полза на ученик, завършил средното си образование.
Благодаря!

# 9
  • Мнения: 66
Здравейте, какво е мнението Ви за материала, включен за изучаване в предмет Информационни технологии - за профилирана подготовка след 10 клас?
  https://www.mon.bg/bg/100598
Интересува ме практически за какво би имал приложение, за какви работни позиции ще е от полза на ученик, завършил средното си образование.
Благодаря!



Здравейте Hands Wave

Много благодаря за този така интересен въпрос.
Обявената учебна програма е разделена на 4 модула, които покриват голяма част от дигиталните умения, които ще става все по-търсени и нужни. Само след няколко години 95% от професиите ще изискват дигитални умения и липсата на такива ще бъде равносилна на неграмотност.

МОДУЛ 1. „ОБРАБОТКА И АНАЛИЗ НА ДАННИ“ - Тук можем да говорим за професии като "Статистик", "Счетоводител", "Финансист", "Анализатор" и други. Компаниите и институциите използват инструменти за анализ, обработка и организация на данни, за да развиват бизнеса си и да проучват нуждите и нагласите на служителите си. Затова и търсенето на специалисти, които умеят да боравят с такъв вид информация, се цени на пазара на труда. Почти няма сектор, в който да няма нужда от умение за обработка и анализ на данни.

МОДУЛ 2. „МУЛТИМЕДИЯ“ - Директно се сещам за голяма част от направленията в сферата на дигиталния маркетинг - от създаване на видеа, презентации, визии и тн. Разбира се тези умения могат да се надградят и да послужат за основа на развитие в посока "Дизайн", "Режисура", "Реклама" и много други.
 
МОДУЛ 3 „УЕБ ДИЗАЙН“ - Ако преди години бизнесите можеха да си позволят да нямат онлайн присъствие, то сега това не е възможно. Уеб дизайнерът се занимава със създаването на икони, банери, обработка на снимките за сайта и много други "дребни неща", които са от изключително значение за цялостната визия и функционалност на сайта. Ако ученикът има интерес към създаването на уеб страници, то придобитите знания могат да бъдат надградени и в последствие да се ориентира към UX/UI професия.

МОДУЛ 4 „РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМИ С ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ” - Умението за решаване на проблеми е едно от ключовите качества на 21-ви век. То се прилага във всеки аспект от живота, освен в професиналното развитие на човека. Решаването на проблеми учи хората да са проактивни и търсят нови възможности, както и да стимулират своето креативното мислене.
В обобщение хората, които притежават тези умения, са подходящи за ръководни и лидерски позиции, както и повишава вероятността да поемат по пътя на предприемачеството.

Надявам се да съм бил полезен с дадените примери и оставам на разположение. Relaxed

# 10
  • Мнения: 66
Изборът на правилната кариера е важно решение.
Необходимо е да следим тенденциите и посоката на професиите на бъдещето. Учениците могат да намерят идеалната за тях кариера, като помислят над интересите и уменията си и идентифицират областите, в които се вписват добре.

От МОН споделят, че след 10 години 85% от професиите ще бъдат изцяло непознати за нас днес, а основната част от тях ще са в технологичния сектор. Въпреки че специалистите предлагат различни прогнози за професиите на бъдещето, всички са единодушни, че технологичните умения, природните и инженерните науки и математиката ще са ключови.

Споделям 8 перспективни професии, които набират скорост и ще продължат да са актуални в бъдеще. Този списък може да помогне за взимане на информирано решение относно бъдеща кариера.

Софтуерен разработчик
Разработката на софтуер е сред най-популярните области. Тъй като все повече компании се насочват към дигитални платформи и разчитат на дигитални продукти, търсенето за тази роля нараства. Те са отговорни за програмирането и създаването на софтуерни продукти. Освен техническите умения, разработчикът на софтуер трябва да има силно развити комуникационни умения и да може да работи в екип.

Data Scientist (Изследовател на данни)
Data Science е един от най-горещите сектори в момента и то с основателни причини. Количеството данни, които използват компаниите и техните клиенти, се увеличава експоненциално. Виждайки как нараства търсенето на изследователи на данни през последните няколко години, тя се нарежда сред едни от най-добрите варианти за кариера през следващото десетилетие.

Изследователите на данни работят в почти всички сфери, включително електронна търговия, изследователски организации, маркетингови агенции и др. Те търсят трендове в големи обеми от информация. Създават статистически анализи с помощта на алгоритми за машинно обучение, както и техники за автоматизация, които опростяват ежедневните им процеси.

Анализатор на данни
Докато изследователите на данни анализират данните и разработват решения, компаниите имат нужда от професионалисти, които да направят данните разбираеми за всички. Това правят анализаторите на данни.

Има известно припокриване между изследователите на данни и анализаторите на данни, но основните разлики са, че изследователите използват програмни езици като Python и R, докато анализаторите на данни могат да използват SQL или Excel за заявки, създаване на различни видове анализи или осмисляне на техните данни.

Ако детето ви е добро в математиката и статистиката, това би било подходящо за него.

Разработчик на блокчейн
Няма как да не сте попадали на новини за биткойн – най-популярната криптовалута, която се основава на блокчейн. Но именно блокчейн е по-интересната тема. Много експерти вярват, че базираните на него технологии ще революционизират различни индустрии поради техния уникален и практически потенциал - включително финанси, здравеопазване, логистика, транспорт и др., търсят разработчици на блокчейн, за да им помогнат да се подготвят за динамичните нужди на бъдещето. Поради тези причини, преследването на кариера в тази технологична област може да бъде подходящо.

Експерт по изкуствен интелект и машинно обучение
Експертите по изкуствен интелект (AI) и машинно обучение (ML) са много търсени и непрекъснато се увеличават. AI и ML намират приложения в различни индустрии, включително финанси, здравеопазване, медицина, образование, производство и др.

Въпреки че търсенето на такива професионалисти е много голямо, има огромен недостиг на квалифицирани и талантливи експерти, което може да е прекрасна възможност за развитие.

Мениджър на компютърни и информационни системи
Той отговаря за всички дейности, свързани с компютрите в рамките на компания или друга организация. Работата може да включва анализ на компютърни нужди, препоръчване на подобрения на системата, инсталиране и поддръжка на компютри и софтуер.

Много организации имат няколко души, отговарящи за управлението на компютърни и информационни системи, всеки с различен набор от отговорности. Например, главен информационен служител (CIO) наблюдава цялостната технологична стратегия на организацията. Главен технически директор (CTO) пък оценява новите технологии, за да определи как може да се внедри специфични технологични решения.

Специалист по киберсигурност
Тъй като обществото ни става по-дигитализирано, заплахата от кибератаки нараства. Компании и организации по целия свят разчитат на експерти по киберсигурност, които да им помогнат да се справят с тези заплахи. Специалистите по киберсигурност помагат служителите да са наясно как да следват най-добрите практики за сигурност.  Те са отговорни за разработването на цялостни програми, политики, стандарти и процедури за информационна сигурност. Непрекъснато проучват възможностите за нерегламентирано достъпване до компютърни системи, рисковете от изтичане на информация, разработват и тестват системи за предотвратяването им.

Дигитален маркетолог
Дигиталният маркетинг включва комбинация от технически умения и креативност, тъй като съдържа раздели и от двете области. Някои от задачите на дигиталните маркетолози включват създаване и оптимизация на съдържание, онлайн реклама, работа със социални мрежи и др.

Ще се радвам да споделите, ако възникнат някакви въпроси по темата. Relaxed

Също така искам да пожелая светли Великденски празници на всички.
Тъй като ще отсъствам в периода от 3 май до 7 май, ще имам готовност да отговарям на вашите въпроси в дискусията след 9-ти май. Relieved

# 11
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 076
светли празници и от нас с детето. Simple Smile
свързахме се с преподавателя.
Благодаря.

# 12
  • Мнения: 66
Здравейте. Blush Надявам се по празниците сте имали възможност да си починете и да се изключите от дигиталното пространство. Hug
В днешния дигитален свят ставаме все по-фокусирани и обвързани с технологиите и социалните мрежи. Това ни отваря много нови възможности – да научаваме нови неща, да се развиваме, да общуваме дори и отдалечени, но и има своите негативни страни. Стрес, умора и претоварване с информация, са част от възможните негативни ефекти за физическото и емоционалното здраве.

Провеждането на дигитален детокс е един от начините да си зададем лимити и да се предпазим. Ключовото е да го направим по начин, който не ни оставя чувство за откъснатост от това, което се случва онлайн.

Какво е дигитален детокс и как работи?

Дигиталният детокс е период от време, през който човек се въздържа от използване на електронни устройства като смартфони и компютри. Той е възможност за намаляване на стреса и фокусиране върху взаимодействията с другите. Също така може да помогне за предотвратяване на пристрастяване към технологиите.

Първата стъпка към успешен дигитален детокс е изборът на възможен период от време и придържането към него. Например, откъсването за един месец от интернет е трудно постижима цел. Ако обаче не сърфирате в интернет вечер и през уикенда, вероятно няма да е толкова непосилно.

Детоксът не означава пълно отделяне от технологиите. Процесът често е по-скоро за определяне на граници и да си направите равносметка за навиците ви на използване на устройствата. Той трябва да облагодетелства, а не да вреди на емоционалното и физическото ви здраве.

Друг начин да стартирате дигиталния си детокс е да изключите известията на телефона си. Много приложения като Facebook, Instagram и YouTube изпращат сигнали всеки път, когато получите съобщение, споменаване или нова публикация. Вместо да ги проверявате постоянно, отделете определено време всеки ден за преглеждане.

Какви са позитивите за тялото и ума от дигиталния детокс?

Спите по-добре
Многобройни проучвания са установили, че използването на устройства нарушава съня ни. Светлината, която излъчват, стимулира мозъка ни и спира производството на мелатонин. Също така на всеки се е случвало да бъде събуден през нощта от текстово съобщение, което не е било важно.

Стойката на тялото се подобрява
Независимо дали си наклонен над бюро или прегърбен заради телефон или таблет, дигиталните устройства не са полезни за стойката.

Продължителността на задържане на вниманието се подобрява
Много хора винаги имат устройства в обсега на ръцете си, приветстващи разсейване. Толкова сме свикнали да разделяме вниманието си между различни устройства, и задачи, че може да бъде трудно да поддържаме вниманието си за твърде дълго. Дигиталният детокс може да ви помогне да промените начина на работа на мозъка си, за да се концентрирате върху една задача, което в крайна сметка ви прави по-концентрирани и продуктивни.

Контролиране на чувството на стрес
Сърфирането в интернет, проверката на социалните мрежи и дори гледането на телевизия са свързани с производството на кортизол, хормона на стреса, тъй като те могат да ни причинят напрежение. Намалявайки използването на тези устройства и намирането на алтернативни забавления водят до намаляване на нивата на стрес.

Лесни идеи, които да приложите на практика:

Мини детокс - ако имате нужда от устройствата си през деня, опитайте да направите мини-детокс в края на деня.
Седмичен детокс - изберете един ден от седмицата, в който да не използвате никакви устройства.
Специфичен детокс - ако едно приложение, сайт, игра или дигитален инструмент заема твърде много от времето ви, фокусирайте се върху ограничаването на използването на този проблемен елемент.
Детокс за социални медии - съсредоточете се върху ограничаването или дори напълно премахването на използването на социални медии за определен период от време.

Зная, че първоначално може да е плашещо да оставите всичките си устройства и да се отдадете на почивка от тях. В момента всичко се случва онлайн. Почти целия ни социален живот е там, но не забравяйте да се погрижите за себе си.

Изпробвайте препоръките ми и ще се радвам да споделите как са се отразили на вас и децата ви. Hands Raised Hands

# 13
  • Мнения: 1 751
Здравейте,

Благодаря за материалите, които споделяте. Аз имам малко по-различен въпрос. Какви са стъпките по които трябва да върви едно 10 годишно дете с интерес и успехи в математическите състезания с логическа насоченост? Видях че има състезания и по Информатика и Информационни технологии, но за дете незанимавало с това преди, от къде е най-добре да започне? Каква литература или курсове бихте препоръчали за тази възраст, за да може плавно да навлезе?

Благодаря предварително!

# 14
  • Мнения: 66
Здравейте,

Благодаря за материалите, които споделяте. Аз имам малко по-различен въпрос. Какви са стъпките по които трябва да върви едно 10 годишно дете с интерес и успехи в математическите състезания с логическа насоченост? Видях че има състезания и по Информатика и Информационни технологии, но за дете незанимавало с това преди, от къде е най-добре да започне? Каква литература или курсове бихте препоръчали за тази възраст, за да може плавно да навлезе?

Благодаря предварително!

Здравейте и благодаря за въпроса!

За деца, които имат изявен интерес към математиката и състезанията, препоръчвам програми, свързани с решаване на алгоритмични задачи и структуриране на логика. Тези знания ще помогнат на детето Ви да започне участието си и в състезание по информатика.

Опитът ни през последните няколко години показва, че най-подходящата възраст за започване на подобно обучение за ученици е в 4. клас.

В Интернет можете да разгледате различни школи в София и страната, които предлагат обучения по C++ за деца и ученици. Също така, ние от Училищна Телерик Академия ще отворим над 20 безплатни школи в цялата страна през следващата учебна година.

Моля, имайте предвид, че алгоритмичното програмиране е сложно и изисква много търпение и усилия, докато се стигне до резултати. Децата, които нямат изявен интерес съм математиката и състезанията, обичайно насърчаваме да започнат с друга програма. В Училищна Телерик Академия предлагаме програми за начинаещи, които развиват дигиталната грамотност и уменията по програмиране.

Бих могъл да Ви дам по-точна информация за нашите школи през следващата учебна година, ако споделите населеното място, от което се интересувате.

Споделям и няколко учебника, които са близки до темата Алгоритмично програмиране. Те могат да дадат на Вас и детето Ви по-добра ориентация за тематиката и сложността на материала.

„Програмиране на C++“ - Лилия Иванова, Виолета Вазова, Иван Стоянов

„Алгоритми, програми и задачи - ръководство за начална подготовка по информатика за олимипади и състезания“ - Емил Келеведжиев, Зорница Дженкова

„Първи стъпки в програмиране на C/C++“ - Бисерка Йовчева, Ирина Иванова

 

Надяваме се споделената информация да е от полза.

Оставаме на разположение!

# 15
  • Мнения: 66
Честит ден на детето! Simple Smile Днес ви споделям как можем да стимулираме мозъка си и да го използваме по-ефективно. Макар края на учебната година да наближава, това умение би могло да се приложи във всеки един аспект на живота и да доведе до благоприятни резултати. То е полезно както за учениците, така и за нас порасналите. Simple Smile
Чували ли си твърдението, че хората използват само 10% от мозъчния си капацитет и ако можехме да използваме повече, щяхме да сме способни на почти всичко? В действителност това не е така. Използваме много повече от 10%, само за да функционират органите и нервната ни система. Вярно е обаче, че можем да използваме мозъка си много по-ефективно.
Съществуват редица техники, които да ни помогнат да отключим неговия потенциал. Най-блестящите умове не се различават коренно от обикновения човек, те просто използват мозъка си по-ефикасно и често го тренират. Споделям ви 8 практики, с помощта на които веднага ще подобрите начина, по който мозъкът ви работи.

1. Запознайте се с възможностите на мозъка си
Лявото полукълбо е доминиращо при общуване и отговаря на доминиращата ръка при около 92% от хората. То контролира речта, разбирането, аритметиката и писането. Доминиращо е за цифри, думи, линии, списъци, логика и анализиране.
Дясното полукълбо контролира въображението, пространствените способности, артистичните и музикалните умения - ритъм, цветове, ориентиране в пространството, карти и мечтателство.
Повечето хора мислят, че, за да си креативен, трябва да ползваш дясното си полукълбо. Всъщност тайната е да използваш и двете балансирано, независимо какво правиш. Най-добрите идеи трябва да са логични и рационални, за да работят. Най-научните и аналитични подходи трябва да бъдат уникални, обмислени и гениални.
Кое от двете полукълба е по-развито при вашето дете?

2. Развивайте креативността си
Креативността е умение, което може да се развива и процес, който може да се управлява. Кен Робинсън дава следното определение - "креативността е процес на създаване на оригинални идеи, които имат стойност." Ние се раждаме с безкрайно въображение, което е в основата на креативността. Всичко около нас е плод на нечия креативност. От химикалката и листа, до дрехите, технологиите и т.н. Ако ние хората не бяхме креативни, отдавна щяхме да сме изчезнали от планетата Земя. За да кажем, че наистина сме креативни, трябва идеите, които генерираме, да имат стойност и да могат да влязат в употреба.
Ето няколко идеи как да стимулирате и развивате креативността си - експериментирайте постоянно, задълбайте в поне едно изкуство, генерирайте по-често идеи (например чрез мисловни карти) и посещавайте нови места.

3. Тренирайте паметта си
Не можем да си спомним нещо, ако никога не сме го научили, и не може да научим нещо, ако не му обърнем достатъчно внимание. Да обработим част от информацията в паметта си, отнема около 8 секунди интензивен фокус. Ако се разсейваме лесно, е хубаво да избираме тихо място, където няма да бъдем прекъсвани.
Мозъкът получава информация чрез нашите пет сетива: зрение, мирис, допир, вкус и слух. Използвайте възможно най-много от сетивата си. Опитайте се да свържете информацията с цветове, текстури, миризми и вкусове. Физическият акт на пренаписване на информация може да помогне да я запечатаме в съзнанието си. Дори и децата ви най-вече да учат визуално, прочитането на глас помага за запомнянето.
За по-сложен материал е ключово да се съсредоточи върху разбирането на основните идеи, а не върху запаметяването на изолирани детайли.

4. Редовно четене
Не подценявайте силата на четенето. То ни носи нови идеи и може да повлияе и подобри ума. Четенето подобрява общите знания, което ни прави по-способни да провеждаме интересни разговори. Разширява комуникационните ни умения и развива аналитични умения.

5. Движение и грижа за тялото
Мозъкът често се описва като „мускул“. Необходимо е да се упражнява за по-добро представяне. Когато се упражняваме, сърдечната честота се увеличава, кислородът се изпомпва към мозъка с много по-бърза скорост и новите мозъчни клетки се развиват по-бързо. Колкото повече мозъчни клетки създаваме, толкова по-лесно е клетките да общуват помежду си, развивайки нови невронни пътища.
Редовните упражнения подпомагат добрата памет и учене и намаляват стреса. Но освен физическите упражнения, медитацията също може да бъде изключително ефективна. Смята се, че тя подобрява вниманието, фокуса, съпричастността и дори имунитета ни.

6. Набавяне си качествен сън
Сънят е ключов за укрепване на паметта и качествено учене. Ако не спим достатъчно, обемът на сивото вещество може да започне да намалява.

7. Храните се правилно
Човешкият мозък консумира до 25 процента от енергията ви, затова е важно с какво се храните и как го „захранвате“. Сигурно сте чували за храни, които са полезни за мозъка – те включват цитрусовите и горските плодове, а дори и шоколада. Храни като риба, плодове и зеленчуци помагат на мозъка да работи оптимално.

8. Бъдете социални
Общуването има тенденция да ангажира множество области на мозъка. Наличието на социален контакт (включително и онлайн) може да бъде от полза за мозъка, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

# 16
  • Мнения: 1 684
Здравейте, дъщеря ми прябва да избере какъв курс да специализира следващите две години. Избора е между SQL и JAVA Script . Какво бихте препоръчали за момиче на 18 години?

# 17
  • Мнения: 66
Здравейте, дъщеря ми прябва да избере какъв курс да специализира следващите две години. Избора е между SQL и JAVA Script . Какво бихте препоръчали за момиче на 18 години?

Здравейте.Simple Smile Благодаря за интересния въпрос. Първо правя уточнение, че и JavaScript и SQL са езици за програмиране, които основно се използват за уеб разработи, като SQL се използва за извършване на операции с база данни. Логически погледнато бих препоръчал да започне с JavaScript като първа стъпка, но и обратното е възможно.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 235
Здравейте, за 11-ти и 12-ти клас по новата програма синът ми ще изучават немски, руски (в такава гимназия е),български, математика и спортни дейности. Трябва обаче да изберат и още два предмета, които са нещо като профилиращи. Той се е спрял на биология и химия, защото смята да следва медицина. Този предмет, който избере за първи ще се изучава 5 часа седмично, а другият 2 часа седмично, които са крайно недостатъчни и при всички положения ще ходи на допълнителни уроци. Въпросът ми е кой предмет да избере за първи- биология или химия? Никой от семейството не е с медицинско образование и не знам как да го посъветвам.

Последна редакция: вт, 08 юни 2021, 10:39 от popy1979

# 19
  • Мнения: 66
Здравейте, за 11-ти и 12-ти клас по новата програма синът ми ще изучават немски, руски (в такава гимназия е),български, математика и спортни дейности. Трябва обаче да изберат и още два предмета, които са нещо като профилиращи. Той се е спрял на биология и химия, защото смята да следва медицина. Този предмет, който избере за първи ще се изучава 5 часа седмично, а другият 2 часа седмично, които са крайно недостатъчни и при всички положения ще ходи на допълнителни уроци. Въпросът ми е кой предмет да избере за първи- биология или химия? Никой от семейството не е с медицинско образование и не знам как да го посъветвам.

Здравейте. Simple Smile

Много зависи от направлението в медицината, към което се е насочил. Бих ви препоръчал да вземете предвид кой от двата предмета го затруднява повече и да запише него като първи. Така ще има възможност да напредва паралелно в подготовката си за кандидатстване.

Поздрави,
Петър Шарков

# 20
  • Мнения: 66
Днес ви споделям малко повече за създаването на мисловни карти. Те са един от най-силните методи за бързо и лесно запомняне. Това е така, защото паметта ни е преди всичко визуална. При опит да си спомним нещо, обикновено в съзнанието ни изскача образ.

Какво са мисловните карти:
За разлика от традиционното водене на бележки или линеен текст, в мисловните карти информацията е структурирана по начин, който наподобява как действително работи мозъкът ни. Тъй като това е дейност, която е едновременно аналитична и художествена, тя ангажира мозъка по много по-богат начин, като помага във всичките му познавателни функции. Те дават възможност по креативен и организиран начин да изразяваме мислите и идеи си и да представим сложни концепции. Могат да бъдат приложени във всеки един аспект от живота.

Мисловните карти представят едновременно „голямата картина“ и детайлите, като подобряват ученето и креативността. Те се прилагат успешно при водене на записки, целеполагане, решаване на проблеми, генериране на идеи, запаметяване на информация, планиране на проекти и много други.

Как работят?
Всички мисловни карти имат естествена организационна структура, която започва от центъра и използват линии, символи, думи, цвят и изображения според прости и удобни за мозъка концепции. Съзнателното преобразуване превръща дълъг списък от монотонна информация в цветна, запомняща се и високо организирана диаграма, която работи в съответствие с естествения начин на работа на мозъка.
Хората, които използват мисловните карти в своето ежедневие организират и представят своите мисли по-добре, учат много по-бързо и лесно, както и генерират по-креативни идеи.

Мисловните карти могат да бъдат създадени по много различни начини, но те споделят едни и същи основи

1. Започваме от центъра на бял лист хартия, обърнат хоризонтално, като пишем или рисуваме идеята, която възнамеряваме да развием.
Започвайки от центъра на страницата, даваме свобода на мозъка си да генерира идеи във всички посоки, свободно и по естествен път.

2. Най-добре основната тема да е кратка. Да съдържа една дума.
По този начин мисловната карта ще е много по-ефективна.

3. Използвайте картинка или снимка за централната си идея.
Защото една снимка (картинка) е равносилна на 1000 думи и помага да използваме и стимулираме въображението си.

4. Правете извити разклонения вместо прави линии.
Защото присъствието на много прави линии е скучно за мозъка.

5. Създайте съответните подтеми около тази централна тема, свързвайки всяка от тях с центъра. След това на всяко ниво свързвайте новите разклонения с предишните, както сметнете за добре.
Мозъкът работи с асоциации. Когато свързваме разклоненията ние виждаме връзката между нещата много по-ясно и можем да запомним информацията по-лесно.

6. Слагайте само по 1 ключова дума на разклонение.
Защото така подпомагаме асоциативното мислене и правим мисловната си карта много по-гъвкава.

7. Използвайте различни цветове, символи и рисунки.
Цветовете са също толкова стимулиращи и вдъхновяващи за мозъка, както и картинките. Те изпълват с живот мисловната карта и развиват креативното мислене.

8. Използвайте картинки навсякъде, където можете.
Както централната картинка, така и всяка друга е равносилна на 1000 думи. Ако една мисловна карта съдържа 10 картинки, би била равносилна на 10 000 думи текст.

9. Използвайте различен размер на текста, цвят и подравняване. Варирайте дебелината и дължината на линиите. Осигурете колкото се може повече визуални сигнали.
За да подчертаем важните точки. Всяка малка разлика помага да ангажираме мозъка си.

Ще се радвам да споделите дали вие или децата ви сте създавали мисловни карти и какво мислите за този метод на учене. Simple Smile

# 21
  • Мнения: 13
Здравейте, бих искала да попитам дали имате подходящи курсове по програмиране за начинаещи гимназисти. Дъщеря ми тази година завърши 7 клас, на матурата по математика изкара 99.75 точки, въпреки че учи в квартално училище. Проявява силен интерес към математиката, но не иска да учи в СМГ.

# 22
  • Мнения: 66
Здравейте, бих искала да попитам дали имате подходящи курсове по програмиране за начинаещи гимназисти. Дъщеря ми тази година завърши 7 клас, на матурата по математика изкара 99.75 точки, въпреки че учи в квартално училище. Проявява силен интерес към математиката, но не иска да учи в СМГ.

Здравейте,

Поздравления за отличните резултати на дъщеря ви!

Относно школите на Училищна Телерик Академия - и трите ни програми за 8-12 клас са предвидени за начинаещи. От учениците не се изискват предварителни познания по програмиране. Необходимо е единствено да кандидатстват през сайта на академията и да се явят на входен изпит при начало на приемната кампания. Можете да се запишете във формата за интерес и да получите имейл преди старта на кампанията https://www.telerikacademy.com/school/sign-up-form

В секция "за ученици" можете да видите информация за всяка една от програмите https://www.telerikacademy.com/school/students-8-12-grade и дъщеря ви да си избере. Кратки описания на програмите можете да намерите и на страница "за родители" https://www.telerikacademy.com/school/parents

Оставам на разположение, ако имате допълнителни въпроси.

# 23
  • Мнения: 13
Здравейте, бих искала да попитам дали имате подходящи курсове по програмиране за начинаещи гимназисти. Дъщеря ми тази година завърши 7 клас, на матурата по математика изкара 99.75 точки, въпреки че учи в квартално училище. Проявява силен интерес към математиката, но не иска да учи в СМГ.

Здравейте,

Поздравления за отличните резултати на дъщеря ви!

Относно школите на Училищна Телерик Академия - и трите ни програми за 8-12 клас са предвидени за начинаещи. От учениците не се изискват предварителни познания по програмиране. Необходимо е единствено да кандидатстват през сайта на академията и да се явят на входен изпит при начало на приемната кампания. Можете да се запишете във формата за интерес и да получите имейл преди старта на кампанията https://www.telerikacademy.com/school/sign-up-form

В секция "за ученици" можете да видите информация за всяка една от програмите https://www.telerikacademy.com/school/students-8-12-grade и дъщеря ви да си избере. Кратки описания на програмите можете да намерите и на страница "за родители" https://www.telerikacademy.com/school/parents

Оставам на разположение, ако имате допълнителни въпроси.

Благодаря ви за полезната информация!

# 24
  • Мнения: 353
Здравейте, г-н Шарков,

Дъщеря ми е 9 клас и не може да реши към каква професия да се насочи. Има афинитет към езиците, психологията и философията и иска да работи нещо свързано с това да помага на хората, но няма силен интерес към нито една професия.
Какво бихте ни препоръчали, за да се насочи по-конкретно и да има време да избере подходящи профилиращи предмети.

# 25
  • Мнения: 66
Здравейте, г-н Шарков,

Дъщеря ми е 9 клас и не може да реши към каква професия да се насочи. Има афинитет към езиците, психологията и философията и иска да работи нещо свързано с това да помага на хората, но няма силен интерес към нито една професия.
Какво бихте ни препоръчали, за да се насочи по-конкретно и да има време да избере подходящи профилиращи предмети.

Здравейте. 😊

Много благодаря за интересния въпрос. Като цяло в 9-ти клас е повече от нормално човек да не знае какво иска да работи. Не е нужно детето толкова рано да се профилира, по-скоро бих ви предложил да я насърчите да се запише на различни кръжоци/клубове по интереси, за да види кои неща са й интересни и кои – не. Нека дъщеря ви опознае колкото се може повече теми/предмети от първо лице (да разшири фунията), и по този начин на по-късен етап ще е по-подготвена да избере кое ѝ е било по-интересно, полезно и приятно (да стесни фунията до няколко професии). Също така освен да се включи в различни клубове и извънкласни дейности, винаги може да поговори и с хора, практикуващи различни професии, за да се поинтересува какво представлява работата им.

Има хубави инициативи като ABLE Mentor, от които също може да получи допълнително вдъхновение. Споделям линк към сайта им. https://www.ablementor.bg/ Кандидатстването е отворено за ученици от 10 и 11 клас.

Надявам се да съм бил полезен.

# 26
  • Мнения: 353
Благодаря ви!

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Здравейте,

Пиша Ви с молба да ме насочите към подходящи занимания за дете в  10 клас. Обмисляме  профил информатика без желание и амбиция за програмиране. Интересът ни и свързан с по-висока технологична грамотност, която съответства на времето в което живеем и бъдещето, което ни предстои. Гимназията не е известна с добри традиции в обучението по информатика и затова бихме искали да намерим подходяща извънкласни форма за обучение, която да компенсира пропуските в училище.


Не знаем къде да потърсим подходящи занимания, тъй като повечето са насочени към програмиране.

# 28
  • Мнения: 66
Здравейте,

Пиша Ви с молба да ме насочите към подходящи занимания за дете в  10 клас. Обмисляме  профил информатика без желание и амбиция за програмиране. Интересът ни и свързан с по-висока технологична грамотност, която съответства на времето в което живеем и бъдещето, което ни предстои. Гимназията не е известна с добри традиции в обучението по информатика и затова бихме искали да намерим подходяща извънкласни форма за обучение, която да компенсира пропуските в училище.


Не знаем къде да потърсим подходящи занимания, тъй като повечето са насочени към програмиране.

Здравейте,

Много благодаря за въпроса. Радвам се да споделя, че до броени дни в Училищна Телерик Академия отваряме приемната кампания за новата учебна година и ще имаме 3 програми подходящи за възрастова група 8-12 клас - дигитални науки, разработка на игри и уеб програмиране. С оглед на коментарите ви бих предложим да разгледате и да се насочите към програмата по Дигитални науки (https://www.telerikacademy.com/school/students-8-12-grade/digital-science). Тя е с практическа насоченост, като в нея учениците научават кои са професиите на бъдещето и как да се реализират в тях, докато опознават най-новите технологии. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 796
Здравейте,
а във Варна ще има ли Телерик Академия?

# 30
  • Мнения: 66
Здравейте,
а във Варна ще има ли Телерик Академия?

Здравейте,

Да, през тази учебна година ще има школи на Училищна Телерик Академия във Варна.

# 31
  • Мнения: 1 569
Скъпи родители,

Нашите партньори от Училищна Телерик Академия официално обявиха старта на приемната кампания за новата учебна 2021-2022 година. Отворени са рекордните 130 школи в 41 населени места, в които могат да кандидатстват и вземат участие абсолютно безплатно ученици между 4-ти и 12-и клас!

Ние от BG-Mamma вярваме в каузата, която Училищна Телерик Академия преследват, затова подкрепихме инициативата, като тази година осигурихме откриването на 7 от школите в Пловдив, Пазарджик, Благоевград, Правец и Търговище.


🏫 До 8 октомври може да задавате всичките си въпроси на Петър Шаркова в тази тема!

# 32
  • Мнения: 412
Здравейте, предлагате ли някакво обучение за деца с ниско зрение?

# 33
  • Мнения: 66
Здравейте, предлагате ли някакво обучение за деца с ниско зрение?

Здравейте,

На този етап Училищна Телерик Академия няма разработени обучения за деца с ниска зрителност.

# 34
  • Мнения: 1
Здравейте и аз имам голяма дилема ,искам да попитам тези от вас който са минали от андроид към Aple ,как се справихте с менюто  лесно ли се работи, немога да се реша ,а всички ми казват няма какво да го мислиш взимай Aple и не се замисляй, но и менюто е на английски и се чудя как ще се оправям
Благодаря на всички ви

# 35
  • Мнения: 66
Здравейте и аз имам голяма дилема ,искам да попитам тези от вас който са минали от андроид към Aple ,как се справихте с менюто  лесно ли се работи, немога да се реша ,а всички ми казват няма какво да го мислиш взимай Aple и не се замисляй, но и менюто е на английски и се чудя как ще се оправям
Благодаря на всички ви

Здравейте,

Това, което мога да ви посъветвам е, ако имате познат с iphone, да разгледате и тествате дали се справяте с менюто и телефона като цяло, за да добиете представа дали ще ви е лесно да се ориентирате при смяна на телефона.

Надявам се съм бил полезен. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 66
Здравейте. Simple Smile

В периода 20.12.2021-03.01.2022 г. няма да съм на разположение да отговарям на запитванията ви.

Нека празниците са предпоставка настоящата година да завърши с весела нотка и да направи път за една свежа и светла Нова година, изпълнена със здраве, нови знания, приятни емоции и много покорени върхове.

С най-добри пожелания,
Петър Шарков

Последна редакция: пт, 17 дек 2021, 18:55 от Петър Шарков

# 37
  • Мнения: 66
🎉 Честита нова година! 🎉

Нека 2022 година бъде чудесна и изпълнена с много покорени върхове!



С най-добри пожелания,
Петър Шарков

# 38
  • Мнения: 2 755
Много полезна информация, благодаря! Имам два въпроса, относно профилиращия предмет ИТ. Кои допълнителни курсове бихте препоръчал за ученици в 11-ти и 12-ти клас, избрали да се реализират в тази професия? Кои фирми, дават възможност за обучение и работа на прохождащи IT-специалисти? Ако го сметнете за реклама, може и на лични съобщения. Благодаря!

# 39
  • Мнения: 676
Здравейте, има ли Академия Терелик в Пловдив?
Синът ми е 5клас, учи засилено математика, приет след 4клас, любим предмет са му Информационните технологии, в училище предметът се изучава много малко. Може ли да посещава вашата академия, кой курс е подходящ за него?
Благодаря ви предварително.

# 40
  • Мнения: 66
Много полезна информация, благодаря! Имам два въпроса, относно профилиращия предмет ИТ. Кои допълнителни курсове бихте препоръчал за ученици в 11-ти и 12-ти клас, избрали да се реализират в тази професия? Кои фирми, дават възможност за обучение и работа на прохождащи IT-специалисти? Ако го сметнете за реклама, може и на лични съобщения. Благодаря!

Здравейте.
За да съм максимално полезен, ще съм благодарен да ми изпратите малко допълнителна информация на лично съобщение: В кой клас е детето през тази учебна година и къде учи? На какво ниво е по информатика, какви езици за програмиране знае и към какви има интерес? Също така има ли разписан план за профилиращите предмети, тъй като те могат да варират спрямо плана определен от преподавателите в съответното училище?

Здравейте, има ли Академия Терелик в Пловдив?
Синът ми е 5клас, учи засилено математика, приет след 4клас, любим предмет са му Информационните технологии, в училище предметът се изучава много малко. Може ли да посещава вашата академия, кой курс е подходящ за него?
Благодаря ви предварително.

Здравейте.
Да, Училищна Телерик Академия има школи по програмиране в Пловдив. В момента няма отворен прием, затова можете да заявите интерес и да получите информация за предстоящата приемна кампания за 2022-2023 г. през есента. https://www.telerikacademy.com/school/sign-up-form
Всяка от програмите за 4-7 клас е подходяща за сина ви, така че може да избере някоя спрямо интересите си.

# 41
  • Мнения: 676
Благодаря ви ще следим, а кога горе-долу се обявява следващият прием?

# 42
  • Мнения: 66
Благодаря ви ще следим, а кога горе-долу се обявява следващият прием?

Приемната кампания се провежда в началото на есента, през месец септември.

# 43
  • Мнения: 66
Здравейте, Hands Wave

Тъй като често става въпрос за насоки как учениците да се развият в сферата на програмирането, ви споделям статия с 11 съвета за кариера в софтуерното инженерство.

За напълно начинаещ, програмирането може да бъде предизвикателство, затова в тази статия са изброени стъпките, които да предприеме детето, за да придобие нужните умения и да стартира развитието си в света на софтуерното инженерство.

Link https://www.telerikacademy.com/school/about/news/11-saveta-za-ka … noto-inzhenerstvo

Ще се радвам да споделите дали този тип материали са полезни за вас и децата. Simple Smile

Поздрави,
Петър Шарков

# 44
  • Мнения: 66
Как да подготвим децата за дигиталните професии на бъдещето?

В свят, в който технологиите се развиват скорострелно и изменят цели индустрии, как можем да подготвим учениците за професии, които може би все още не съществуват? Това, което можем да направим, за да подготвим новото поколение, е да им предоставим ключови умения и компетенции, които да направят младежите адаптивни.

Днес ви споделям седем принципа върху които да се фокусиратеи да създадете добра основа. За някой от тях вече сме си говорили.

Развиване на умения за учене
Разбирането, запаметяването и управлението на информация са ключови в контекста на свят, в който огромен обем разнородна информация е постоянно достъпна. Ако учениците усвоят ефективни умения за учене, те ще могат да разрастват капацитета си през целия си живот, не само в училище. Има различни методи за подобряване на паметта и ускоряване на процеса на учене, като създаването на мисловни карти е един от най-изпитаните.

Креативност
Развиването на собствената ни креативност ни позволява да намираме по-добри решения на проблеми и ни дава по-богато разбиране за света, което на свой ред води до създаване на иновации. Креативността се „тренира“ като учениците не ги е страх от провал и опитват нови неща, без да се стремят към съвършенство на всяка цена. 

Функционална и дигитална грамотност
Функционалната грамотност обозначава умението на човек да намира, осмисля, преработва и представя информация или да решава проблеми в ситуации, близки до реалните. Дигиталната грамотност, на свой ред, се занимава с възможностите на човек да използва различни дигитални технологии като способ за ефективно боравене с информация, в комбинация с това да спазва и прилага правила за сигурност и етични норми, свързани с ползването на информацията. За да си взаимодействаме със света около нас, са ни необходими и двата вида грамотност. 

Владеене на езика на технологиите
Не всеки ученик трябва да се стреми да е програмист, но всеки трябва да знае какво стои зад технологиите и как да ги управлява, за да е успешен в професиите на бъдещето. Технологиите дават огромни възможности, които може да са от полза във всяка сфера, и е важно да сме не само техни консуматори, а да използваме потенциала им по конструктивен начин.

Комуникационни умения
Каквато и професия да изберат в бъдеще, на учениците ще им се налага да комуникират с хора с различни виждания и убеждения, произход, интерес и социален статут. Умението да комуникираш ефективно с разнообразни аудитории е ключово както днес, така и в бъдеще.

Работа в екип
В основата на най-успешните компании не стои продукта или услугата, която предлагат, а екипа. В екипната работа математиката не важи и, ако успеем да се сработим добре, 1 + 1 може да е равно на много повече от 2.

Предприемчивост
Последният принцип, на който трябва да научим следващото поколение, е да следва мечтите си. Да търсят тази професия, която ще ги вдъхновява и пали, така че да я практикуват с удоволствие. В случай, че тя все още не съществува, те могат да са тези, които да я създадат.

Link https://prepodavame.bg/kak-da-podgotvim-detsata-za-digitalnite-p … ii-na-badeshteto/

Поздрави,
Петър Шарков

# 45
  • Мнения: 66
Честита Баба Марта!  Simple Smile

Пожелавам ви да бъдете здрави, румени, засмени, радостни и безкрайно вдъхновени!
Нека заедно дадем старт на една прекрасна пролет, която да бъде изпълнена с незабравими емоции и слънчеви усмивки!

# 46
  • Мнения: 66
Здравейте, дами.

Искам да ви честитя празника и да ви пожелая бъде изпълнен с усмивки, внимание, радост и така да бъде всеки следващ ден!

Ще се радвам да ми споделите какви теми са интересни за вас, така че да ви предоставя полезна информация за тях. Simple Smile

Петър Шарков

# 47
  • Мнения: 6
Ще ми бъде интересно да споделите какви са професиите на бъдещето.
Имам син на 10 год. с интереси към конструиране и лекуване на човешкото тяло.
Иска да стане лекар,за да направи хората безсмъртни.

# 48
  • Мнения: 66
Ще ми бъде интересно да споделите какви са професиите на бъдещето.
Имам син на 10 год. с интереси към конструиране и лекуване на човешкото тяло.
Иска да стане лекар,за да направи хората безсмъртни.

Благодаря за предизвикателния и интересен въпрос.
От МОН споделят, че след 10 години 85% от професиите ще бъдат изцяло непознати за нас днес, а основната част от тях ще са в технологичния сектор. Трудно е да предвидим какви ще са те, но знаем едно – в огромната си част те ще изискват дигитални умения, които всеки ученик трябва да усвои. Затова насочваме вниманието им към ключови умения и компетенции, за да се справят независимо от търсенето. Въпреки че специалистите предлагат различни прогнози за професиите на бъдещето, всички са единодушни, че технологичните умения, природните и инженерните науки и математиката ще са ключови. Ето няколко ключови умения, на които учениците да наблегнат:

- развиване на умение за учене
- функционална и дигитална грамотност
- креативност
- умение за работа в екип
- комуникационни умения и тн.

Затова в Училищна Телерик Академия предоставяме безплатно обучение по програмиране и дигитални технологии на българските ученици, в които поставяме основите на тяхната успешна реализация.

# 49
  • Мнения: 132
Здравейте, проявявам интерес по темата .Обмислям преквалифициране с курсове.Можете ли чисто практически да ме ориентирате, програмистът конвенционална работа от 8 ч до 17 ч , примерно ли е ,било то и работа от вкъщи.И също какво ниво на английски език е нужно. Английският ми е начално ниво .Пречка ли е това?Благодаря

# 50
  • Мнения: 66
Здравейте, проявявам интерес по темата .Обмислям преквалифициране с курсове.Можете ли чисто практически да ме ориентирате, програмистът конвенционална работа от 8 ч до 17 ч , примерно ли е ,било то и работа от вкъщи.И също какво ниво на английски език е нужно. Английският ми е начално ниво .Пречка ли е това?Благодаря

Здравейте и благодаря за интересния въпрос. Преквалифицирането с курсове е чудесна идея, ако програмирането и технологии представляват интерес за вас. Simple Smile

Отговарям директно на въпросите ви:

- Нивото на английски език зависи от компанията, в която решите да започнете, но със сигурност владеенето му е предимство. Има компании, в които цялата ежедневна комуникация преминава на английски език, но има и компании, за които няма да е ключово условие.

- Относно местоработата и работното време - дали е от вкъщи или не също зависи от компанията. Има фирми, които са flexible и имат възможност за хоум офис, работа от офис пространство и смесен модел. Може да изберете кариерен път в чуждестранна компания с различно часово работно време, което отговаря на търсенето ви. Строго индивидуално е за всяка компанията и не мога да дам конкретен отговор, но се вижда тенденция повечето компании да са flexible по отношение на мястото за работа. Работното време също е индивидуално - ако имате среши с клиенти или друга специфика, може да се отрази на продължителността на работния ден.

Надявам се да съм бил полезен.

Поздрави,
Шарков

# 51
  • Мнения: 66
Здравейте,

Днес искам да ви споделя успешната история на една вече пораснала млада дама, част от общността на Училищна Телерик Академия.

Боряна е пример за ученик, който не е имам никакви познания по програмиране преди да се запише в програмите на Училищна Телерик Академия и въпреки това успешно преминава през обученията.

Вижте какво споделя тя за наученото по време на школите. Надявам се да ви е интересно. Simple Smile

https://www.telerikacademy.com/school/about/news/details/boryana … a-po-programirane

# 52
  • Мнения: 66
Ирина започва да посещава школата по разработка на игри в Училищната Телерик Академия, когато е в 9 клас.

По това време занятията се провеждат в София и са по три дни от месеца. За всяко от тях, Ирина пътува от родния си град – Ловеч, но физическото разстояние, което й се налага да преодолява всеки път, не я спира.

💡 Вижте какво споделя за мотивацията си и придобитите знания. - https://---shoretner923-3LEst9O

Надявам се да ви е интересно.

# 53
  • Мнения: 21
Здравейте. Синът ми през учебната 2022/2023 ще е 11клас и има желание да се запише на уеб курса в Telerik
School Academy, но той също така ще посещава и курса ИТ Кариера от МОН. Лекциите съобразени ли са с този курс от МОН или се препокриват и са по едно и също време. Също така колко човека са нужни да се сформира група тъй като ние сме от град Хисаря, Пловдивско и се чудим дали може в града да се сформира група или само в областния град.
Благодаря предварително за отговорите!

# 54
  • Мнения: 66
Здравейте. Синът ми през учебната 2022/2023 ще е 11клас и има желание да се запише на уеб курса в Telerik
School Academy, но той също така ще посещава и курса ИТ Кариера от МОН. Лекциите съобразени ли са с този курс от МОН или се препокриват и са по едно и също време. Също така колко човека са нужни да се сформира група тъй като ние сме от град Хисаря, Пловдивско и се чудим дали може в града да се сформира група или само в областния град.
Благодаря предварително за отговорите!

Здравейте,

Всички школи на Училищна Телерик Академия са предназначени за ученици с базови познания за дигиталните технологии. В рамките на програмата по уеб програмиране младежите започват да усвояват едно от най-ценните умения в дигиталния свят – програмирането. Научават се да създават динамични уебсайтове и професионални уебприложения с едни от най-модерните технологии. Споделям модулите, които се засягат в програмата, тъй като не съм запознат с учебния план на ИТ Кариера от МОН.

https://www.telerikacademy.com/school/students-8-12-grade/web-development

Модул 1 - Създаване и структуране на уебстраница с HTML
Модул 2 - Основи на дизайна и стилизиране със CSS
Модул 3 - Световни платформи за уеб приложения
Модул 4 - Професионален адаптивен дизайн с Bootstrap
Модул 5 - Създаване на динамика и програмиране с JavaScript
 
Относно въпроса за школа в Хисаря - има няколко стъпки и елементи за стартиране на школа в населено място.
След като намерим финансиране за 1 или няколко школи в град, правим избор на преподавател/и и избор на подходящи програми, с които да стартираме. В същото време сключваме партньорство с организация, която предоставя зала за провеждане на обученията. Като следваща стъпка, екипът на Училищна Телерик Академия провежда обучение по програмите ни за новите учители. Следва набиране на заинтересовани ученици (групите са с размер 20-30 деца) и определяне на график за школата.

Поздрави,
Петър Шарков

# 55
  • Мнения: 66
📣 Днес е последният срок да се включите в кампанията на Училищна Телерик Академия за заявяване на интерес и да спечелите някоя от наградите.

Обучението е безплатно и на достъпен език. Бъдете сред първите, които ще научат за предстоящата приемна кампания.
 
✅ Споделeте в кои населени места има най-голям интерес за школи през следващата учебна година.

👉 Запишете се: https://---shoretner923-3uH0ZL8

Последна редакция: пт, 15 апр 2022, 17:03 от Петър Шарков

# 56
  • Мнения: 38
Ще ми бъде интересно да споделите какви са професиите на бъдещето.
Имам син на 10 год. с интереси към конструиране и лекуване на човешкото тяло.
Иска да стане лекар,за да направи хората безсмъртни.

И аз се присъединявам към въпроса Ви !

И имам още един:

На каква възраст е редно да започнем да запознаваме децата с дигиталните устройства, програмирането и професиите на бъдещето?

# 57
  • Мнения: 66
Ще ми бъде интересно да споделите какви са професиите на бъдещето.
Имам син на 10 год. с интереси към конструиране и лекуване на човешкото тяло.
Иска да стане лекар,за да направи хората безсмъртни.

И аз се присъединявам към въпроса Ви !

И имам още един:

На каква възраст е редно да започнем да запознаваме децата с дигиталните устройства, програмирането и професиите на бъдещето?

Здравейте и благодаря за интересния въпрос. Simple Smile

Вярвам, че програмирането, също като чуждите езици, се усвоява най-лесно в ранна детска възраст, но също така е важно съдържанието на програмата/курса/школата/учебния предмет да е съобразена с конкретната възрастова група.
В Училищна Телерик Академия сме разделили програмите си в 2 възрастови групи: 4-7 и 8-12 клас, съобразявайки материала с възрастта на учениците и представянето му на достъпен за тях език.

# 58
  • Мнения: 66
👩‍🦰 Цветана Димитрова е обучител с 11-годишна история в преподавателската мрежа на Училищна Телерик Академия.

Тя е сред първите учители, които се запалват от идеята в градовете из цялата страна да бъдат създадени школи на Училищна Телерик Академия.

👀 Вижте какво споделя тя.

https://---shoretner923-3kVnOF5

# 59
  • Мнения: 38
Преподаването онлайн ли е или задължително трябва да е присъствено? Как можем да се включим от чужбина?

# 60
  • Мнения: 66
Преподаването онлайн ли е или задължително трябва да е присъствено? Как можем да се включим от чужбина?

Здравейте,

При възможност, занятията на Училищна Телерик Академия са присъствени. Този формат се отразява много положително на учениците и тяхната ангажираност с изучавания материал. За дете в кой клас става въпрос?

Петър Шарков

# 61
  • Мнения: 30
Здравейте,
Какво е необходимото ниво на английски език за започване на стаж или работа като програмист (по-точно Frontend) ?
Ако изкарам интензивни курсове по-английски за А1, А2, B1 всеки по 3 месеца тоест общо 9 месеца дали ще са достатъчни ? Някой казват, че с няколко курса за общо 10 месеца няма да стане.

# 62
  • Мнения: 66
Здравейте,
Какво е необходимото ниво на английски език за започване на стаж или работа като програмист (по-точно Frontend) ?
Ако изкарам интензивни курсове по-английски за А1, А2, B1 всеки по 3 месеца тоест общо 9 месеца дали ще са достатъчни ? Някой казват, че с няколко курса за общо 10 месеца няма да стане.

Здравейте. Relaxed

От основно значение за подобряване на нивото на английски език, както и усвояване на всяко друго познание, е мотивацията ви. Изцяло зависи от вас и дали ще полагате усилия и ще се упражнявате. Simple Smile

Надявам се съм бил полезен.

Петър Шарков

# 63
  • Мнения: 57
Здравейте!
Много интересна тема, много полезна информация!
Искам да Ви попитам в какво горе-долу се състои теста за кандидатстване в телерик програмите за гимназисти? На какво се набляга повече? Търсят ли се някакви определени качества и умения? Благодаря предварително и поздрави!

# 64
  • Мнения: 66
Здравейте!
Много интересна тема, много полезна информация!
Искам да Ви попитам в какво горе-долу се състои теста за кандидатстване в телерик програмите за гимназисти? На какво се набляга повече? Търсят ли се някакви определени качества и умения? Благодаря предварително и поздрави!

Здравейте,

Предварителна подготовка за приемния тест на Училищна Телерик Академия не е нужна, защото за нас е от значение да видим как децата естествено се справят с поставените логически задачи. От учениците не се изискват предварителни познания по програмиране.

Поздрави,
Петър Шарков

# 65
  • Мнения: 141
Здравейте, г-н Шарков!

Синът ми е на 11 години. От съвсем ранна възраст има афинитет само и единствено към техника, инструменти, дърводелство, ремонтира каквото му попадне .. доста е сръчен и съобразителен. По цял ден гледа и се учи в нета от клипове кое как се майстори 😊 Мина няколко начални курса по роботика, но като се стигне до програмиране и му става скучно. В София не успях да намеря курс по дърводелство или нещо подобно. Математиката не му е сила, но се справя. В търсене съм на техническа гимназия, в която ще може да се развива с желание. Моля за Вашите препоръки.. Благодаря Ви предварително!

# 66
  • Мнения: 66
Здравейте, г-н Шарков!

Синът ми е на 11 години. От съвсем ранна възраст има афинитет само и единствено към техника, инструменти, дърводелство, ремонтира каквото му попадне .. доста е сръчен и съобразителен. По цял ден гледа и се учи в нета от клипове кое как се майстори 😊 Мина няколко начални курса по роботика, но като се стигне до програмиране и му става скучно. В София не успях да намеря курс по дърводелство или нещо подобно. Математиката не му е сила, но се справя. В търсене съм на техническа гимназия, в която ще може да се развива с желание. Моля за Вашите препоръки.. Благодаря Ви предварително!

Здравейте,

Благодаря за интересното запитване. Спрямо споделената от вас информация за интересите на детето - да изполва ръцете си, да строи/поправя и т.н, бих ви предложил да разгледате различните специалности в следните няколко гимназии в столицата: ТУЕС, ПГТЕ „Хенри Форд“, Професионална гимназия по електротехника и автоматика, ПГТ „Макгахан" и СГСАГ „Христо Ботев“.

Поздрави,
Петър Шарков

# 67
  • Мнения: 141
Благодаря Ви за информацията!
Всичко добро!



Здравейте, г-н Шарков!

Синът ми е на 11 години. От съвсем ранна възраст има афинитет само и единствено към техника, инструменти, дърводелство, ремонтира каквото му попадне .. доста е сръчен и съобразителен. По цял ден гледа и се учи в нета от клипове кое как се майстори 😊 Мина няколко начални курса по роботика, но като се стигне до програмиране и му става скучно. В София не успях да намеря курс по дърводелство или нещо подобно. Математиката не му е сила, но се справя. В търсене съм на техническа гимназия, в която ще може да се развива с желание. Моля за Вашите препоръки.. Благодаря Ви предварително!

Здравейте,

Благодаря за интересното запитване. Спрямо споделената от вас информация за интересите на детето - да изполва ръцете си, да строи/поправя и т.н, бих ви предложил да разгледате различните специалности в следните няколко гимназии в столицата: ТУЕС, ПГТЕ „Хенри Форд“, Професионална гимназия по електротехника и автоматика, ПГТ „Макгахан" и СГСАГ „Христо Ботев“.

Поздрави,
Петър Шарков

# 68
  • Мнения: 10 477
Малко по-различен въпрос.
Имате ли програми за стаж на ученици, вече обучаващи се в паралелки с професия Програмист (10-12 клас, т.е 16-18 годишни)? Вкл. след завършени 3 нива във вашите курсове (4-8 клас) т.е. след един прекрасен старт, даден от вас, вече на съвсем прилично работно ниво за определени езици?
Как поддържате интереса и развивате уменията на вече навлезлите в познанията, за да задържите мотивацията до реален старт на кариерата като програмист? Имате ли продължаващи програми и стажове? Благодаря!

# 69
  • Мнения: 66
Малко по-различен въпрос.
Имате ли програми за стаж на ученици, вече обучаващи се в паралелки с професия Програмист (10-12 клас, т.е 16-18 годишни)? Вкл. след завършени 3 нива във вашите курсове (4-8 клас) т.е. след един прекрасен старт, даден от вас, вече на съвсем прилично работно ниво за определени езици?
Как поддържате интереса и развивате уменията на вече навлезлите в познанията, за да задържите мотивацията до реален старт на кариерата като програмист? Имате ли продължаващи програми и стажове? Благодаря!

Здравейте. Simple Smile

Благодаря за запитването. Радвам се, че ученикът е преминал през толкова много програми на Училищна Телерик Академия, както и че продължава обучението си в професия Програмист.
Като образователна инициатива, в академията по-рядко се разработва конкретен софтуер, което да даде възможност на ученици да трупат стаж в сферата на програмирането. Разбира се, ако ученикът има интерес към разработка на нови програми, материали или преподаване - ще се радвам да се свърже с мен или екипа на академията по email.

Вярвам, че след преминатите обучения и курвове има уменията да продължи да се развива в сферата на програмирането и самостоятелно. Това, което бих препоръчал е да следи активно за обяви за стажантски програми на компании от ИТ сектора. https://dev.bg/company/jobs/junior-intern/

# 70
  • Мнения: 472
Когато училищата в даден регион не работят с академия Телерик може ли детето онлайн да се обучава? Ако да как и къде?

# 71
  • Мнения: 61
Когато училищата в даден регион не работят с академия Телерик може ли детето онлайн да се обучава? Ако да как и къде?

Здравейте,

За кой регион става въпрос и на каква възраст е детето?
Винаги когато е възможно, школите на Училищна Телерик Академия протичат присъствено. Само програмите за 12-ти клас са в онлайн формат.

Петър Шарков

# 72
  • Мнения: 66
Здравейте, Blush

Вълнувам се да ви споделя, че на 29 април, заедно с колегите от Училищна Телерик Академия, организираме първо издание на "Фестивал на бъдещите дигитални лидери на България" в Sofia Tech Park.

По време на събитието ще имате възможност да разгледате впечатляващи проекти от възпитаници на академията от цялата страна, да обмените опит с други родители и да отпразнуваме заедно финала на учебната 2022-2023 година.

Какво да очаквате?

💻 Изложение на 100+ дигитални проекта, разработени от ученици, които се обучават в школите в академията
🤩 Вдъхновяващи истории от интересни личности
👨‍🎓 Среща с наши възпитаници и преподаватели от цялата страна
🏆 Игри, награди и други изненади


Събитието е безплатно като предварителната регистрация е задължителна. 
https://www.telerikacademy.com/school/fest

Поздрави,
Петър Шарков

# 73
  • Мнения: 38
Преподаването онлайн ли е или задължително трябва да е присъствено? Как можем да се включим от чужбина?

Здравейте,

При възможност, занятията на Училищна Телерик Академия са присъствени. Този формат се отразява много положително на учениците и тяхната ангажираност с изучавания материал. За дете в кой клас става въпрос?

Петър Шарков

А от кой клас може да се започне, на каква възраст? Моите са малки още

# 74
  • Мнения: 66
Преподаването онлайн ли е или задължително трябва да е присъствено? Как можем да се включим от чужбина?

Здравейте,

При възможност, занятията на Училищна Телерик Академия са присъствени. Този формат се отразява много положително на учениците и тяхната ангажираност с изучавания материал. За дете в кой клас става въпрос?

Петър Шарков

А от кой клас може да се започне, на каква възраст? Моите са малки още

В школите на Училищна Телерик Академия могат да вземат участие ученици от 3-ти клас до 12-ти клас включително.

# 75
  • Мнения: 132
Здравейте, дъщеря ми е студентка по математика в СУ. Според Вас какви са бъдещите й кариерни възможности?

# 76
  • Мнения: 1 684
Имаше отговор на един потребител. Защо е изтрит? Мисля се изреждаха доста видове математика, които да са от полза за  кариера в областта на изкуствения интелект.

# 77
  • Мнения: 971
Да, не прави чест на човека, който е репортнал коментара ми и админите тук. Намерих друга тема на г-н Шарков, в която се казва, че съвсем "Не е задължително да си Математик, за да си успешен в ИТ сферата". Факт е, че държавните БГ университети изостават от новостите в ИТ и Бизнес образованието по света, което до някъде се покрива от частните академии. Аз говорех за онези под 1% млади хора, които ще се стремят към 6,7,8-цифрена годишна заплата - там Математиката е необходимо и достатъчно условие. Бащата на Сергей Брин е професор по Математика - факт и който се интересува може да намери сам повече информация по темата.

# 78
  • Мнения: 66
Здравейте, дъщеря ми е студентка по математика в СУ. Според Вас какви са бъдещите й кариерни възможности?

Здравейте и благодаря за запитването. Живеем във времена, в които професиите се променят по-бързо от очакваното. Изучаването на математика в дълбочина дава възможност на студентите да се реализират в различни сфери, като на пример - да се занимават с научни изследвания, финанси, счетоводство, статистически анализи, обработка на данни, включително и програмиране, изкуствен интелект и други актуални теми.

По-важното е, че математиката развива изключително силно умението да "решаваме проблеми", освен логиката и аналитичното мислене. Това са умения, които са много ценени особено при ръководни позиции, където взимането на решения и решаването на проблеми са ежедневие.

Ако мога да обобщя - фактът, че дъщеря ви учи математика открива много възможности в различни сфери, които не е задължително да са свързани само и единствено с числа и формули.

Последна редакция: вт, 04 юли 2023, 09:40 от Рaдост

# 79
  • Мнения: 66
Имаше отговор на един потребител. Защо е изтрит? Мисля се изреждаха доста видове математика, които да са от полза за  кариера в областта на изкуствения интелект.

Здравейте, давам ви допълнителна информация по темата.

Част от дисциплините в математиката, които дават добра основа и подготвка, ако искаме да се занимаваме с изкуствен интелект са:
- Математически анализи
- Теория на вероятностите
- Статистика
- Линейна алгебра
- Дискретна математика

Тъй като изкуственият интелект е комплексна материя, познания и в други области, като информатика и обработка на данни също са важни. По-конкретно:

- Машинно обучение (Mashine learning)
- Невронни мрежи (Neural networks)
- Обработка на естествен език (Natural Language Processing)
- Разпознаване на глас и образ (Image & Voice recognition)

Петър Шарков

# 80
  • Мнения: 246
Записване за безплатно обучение по програмиране и дигитални технологии



Училищна Телерик Академия, най-мащабната безплатна ИТ инициатива за ученици от 3-ти до 12-ти клас в България, стартира приема за 100 школи в 40 населени места в цялата страна. Приемът за 2023/ 2024 учебна година е отворен за всички желаещи до 5-и октомври. От кандидатите не се изискват предварителни познания по програмиране. Програмите са съобразени с възрастта и интересите на учениците, а участието в тях е напълно безплатно.

Имате въпроси, свързани с обученията? Задайте ги към Петър Шарков в тази тема

# 81
  • Мнения: 66
Днес ви споделяме участието ни в Непримиримите Подкаст, който силно препоръчваме да следите. Подкастът предлага изключително стойностно съдържание и ви среща с редица успешни български личности.

Част от теми, които обсъдихме са:
✅Дигитална грамотност
✅Извънкласни активности
✅Движение

Може да го слушате в любимата си платформа още сега:
👉soundcloud: https://on.soundcloud.com/jhBwP
👉iTunes: https://apple.co/2xBbhkm
👉spotify: https://spoti.fi/2SjtsA5
👉Google Podcasts: http://---shoretner923-2L9nzG3
👉YouTube: https://youtu.be/VjIqAMaQMP4

Поздрави,
Петър Шарков

# 82
  • Мнения: 66
Да си само на 19, но с над три години професионален опит в сферата на програмирането – историята на Алекс Цветанов

Днес ви запознаваме с един възпитаник на Училищна Телерик Академия, Алекс е пример за личност, която се е развила заедно с израстването на самата Академия. Той е минал през почти всички обучения, предлагани някога от Училищна Телерик Академия и Телерик Академия. Още в 3-ти клас започва да посещава курсове по информатика в СМГ. Тогава, в стремежа си да напредне възможно най-бързо с материала, през зимната ваканция Алекс изчита целия учебник по информатика за 9 клас.

Гладът за знания на младежа е незадоволим и започва да посещава курса, предвиден за две години по-големите от него петокласници. Алекс е сред учениците, които се включват като помощници в школите по „Разработка на игри“ . Задачата на помощниците е да оказват съдействие на учениците, които се затрудняват с материала. Алекс съвестно и отдадено влиза в ролята и помага на всеки, който има нужда. Споделя, че тази роля му е помогнала най-много да се развие и е научил най-много.
 
Алекс започва първата си работа на 16 години към Codix, където остава до  началото на 12 клас. След това е привлечен от великобритански Startup, след това работи във VMWare, а в момента е в Chaos Group. Успоредно с това е студент в курс в ТУ-София, специалност „Компютърно и софтуерно инженерство“.

Линк към цялата статия: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/da-si-samo-na-1 … a-aleks-tsvetanov

# 83
  • Мнения: 66
Димитър Татарски: "Приятелската среда в школите стимулира децата да комуникират свободно и да задават въпросите си"

Димитър Татарски (Митко) е от онези позитивни и зареждащи хора, които се срещат все по-рядко. Неговата енергия е толкова вдъхновяваща, че ако го познаваш няма как да не ти въздейства. Той е част от преподавателската мрежа на Училищна Телерик Академия  в направление „Разработка на игри“.  Присъствието на Митко  в нашите редици е ключово, тъй като е представител на алумни общността ни. През 2012 г. той  е посещавал школите ни по алгоритмично програмиране и разработка на игри.

Като преподавател той се стреми към изграждането на неформална, приятелска среда, в преподаването си. Желае децата да се чувстват комфортно и свободни да комуникират.

„Аз се опитвам обученията да са неформални и средата да бъде приятна на децата. Стремя се да се чувстват все едно са пред компютъра с приятели и програмират, а не все едно са в училище и всички трябва да мълчат.“, споделя Митко.

Линк към цялото интервю с Димитър Татарски: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/dimitar-tatarsk … avat-vaprosite-si

# 84
  • Мнения: 124
Петър Шарков, каква е причината алгоритмичното програмиране да не се предлага за София тази година?  Какво става с децата, които досега са ходили на алгоритми и с желаещите да започнат такова?  Какви са плановете за алгоритми в София за бъдеще?

# 85
  • Мнения: 66
Петър Шарков, каква е причината алгоритмичното програмиране да не се предлага за София тази година?  Какво става с децата, които досега са ходили на алгоритми и с желаещите да започнат такова?  Какви са плановете за алгоритми в София за бъдеще?

Здравейте, malkon,

Благодаря за запитването. Алгоритмично програмиране не се провежда към Училищна Телерик Академия от миналата учебна година.

Основната причина е, че има школи по алгоритмично програмиране в Софийска Математическа Гимназия, където могат да се запишат деца от целия град. На страницата на училището ще бъде публикувана информация за записване.

Оставам на разположение, ако мога да съм полезен с нещо допълнително.

Поздрави,
Петър Шарков

# 86
  • Мнения: 66
Как детето ви да развие умение за учене през целия живот

Ученето не се изчерпва просто с ходенето на училище. То е процес през целия живот и е нещо повече от получаване на конкретна оценка по предмет или диплома. Всеки ден човек може да научи нещо ново. Както храната подхранва телата ни, упражненията правят тялото и ума ни по-силни, а сънят ни зарежда. Ученето подхранва умовете ни. То е ключово, за да станем по-критично мислещи, да открием нови начини да израснем, защото то е от съществено значение за това кои сме.

Ето и няколко прости, но ефикасни съвета от нас.

Отделяне на време за учене нови неща
С толкова много информация, налична в интернет, може да се поеме контрола върху личното развитие на детето и това да се превърне в ежедневен навик. Възможностите за учене са на една ръка разстояние всеки ден. Имаме достъп до голямо разнообразие от източници на информация -  книги, бюлетини, курсове, статии в блогове, подкасти или дори видеоклипове в YouTube.

Изключете телевизора
Вместо да прекарвате свободното си време, излежавайки се на дивана и гледайки телевизия, правете нещо креативно и практично. Знайте, че всяка загубена минута си отива завинаги. Човек не може без забавления, но един или два часа са напълно достатъчни за гледане на сериали.

Трениране на мозъка
„Нямам специален талант. Аз съм само изключително любопитен.” — Алберт Айнщайн, физик-теоретик

Важното е да детето ви да е отворено към научаването на нови неща през призмата на различни сфери и теми. Нека не се ограничава до един вид съдържание. Чрез изучаването на историята може да научи за великите лидери от миналото. Изследването на изкуството може да му помогне да направи творчески обрати в някоя област.

Учене чрез действие
Ние се учим най-добре, като правим неща и придобиваме умения, като ги практикуваме отново и отново. Повечето умения отнемат значително време за придобиване и усъвършенстване. Музиканти от световна класа отделят до осем часа на ден за усъвършенстват своите умения. Спортистите постоянно тренират и имат спортни психолози, които да ги съветват, насочват и мотивират.

Четене на книги
Ако детето ви чете книга по един час на ден, би могло да прочете около 50 книги за една година.
Четенето изостря ума и може да даде знание и мъдрост. То е чудесен начин за отворяне на нови хоризонти и за тренировка на мозъка. Чрез четенето на биографии на успешни хора може да се поучи от уроците, които споделят. Чрез художествената литература може да учи чрез въображението си и това на автора.

Обединяване на всичко споделено
Сега е чудесно време да детето ви да поеме отговорността да научи повече. Нека задава въпроси, ако не разбира нещо. Най-добре би било да приложи ученето в ежедневна практика и да избере кариера, която го насърчава да се развива. В тази възраст то е способно да направи ученето приоритет сега и до края на живота си.

Линк към цялата статия:https://www.telerikacademy.com/school/about/news/kak-da-razviesh … rez-tselia-zhivot

# 87
  • Мнения: 66
Защо детето ви да учи дигитални науки?

Все повече от кариерните възможности в бъдеще ще изискват дигитални умения. Само до няколко години 95% от професиите ще изчезнат, ще бъдат автоматизирани или трайно ще се изменят. Но технологиите ще имат и положителен ефект - като създадат нови професии и работни места.

Независимо дали детето ви ще избере да се занимава с програмиране, или да се развива в друга област, уменията да управлява дигиталните технологии и да пише код, ще му помогнат да си намери перспективна и интересна работа и да се превърне в предпочитан специалист. Как може да стане това?

Днес си говорим с Елизавета Каснакова, трейнър в Училищна Телерик Академия, която ще представи обученията по Дигитални науки.

За кого са подходящи обученията на Училищна Телерик Академия?
За всички деца с интерес към технологиите или тези, на които им е писнало компютърът да управлява тях, а не те него.

Какво учат учениците в програмата по Дигитални науки?
Програмата по Дигитални науки е широкоспектърна и цели да ориентира младите нинджи в света на дигиталните умения и програмирането. Освен върху техническите умения, тя се фокусира и върху така наречените soft skills (личностни умения), които са не по-малко важни и даже ключови за успеха на всеки човек.

В тази програма започваме първо с това да се научим как да учим бързо и ефективно. След това се гмуркаме в света на визуалното програмиране със Scratch и micro:bit (или App Inventor за 8-12 клас). Учим се на дигитална грамотност и как да си направим сайт с HTML и CSS. Както и се запознаваме с най-модерните технологии, професиите на бъдещето и уменията на 21-ви век. Учениците придобиват необходимите им знания, за да боравят безопасно и отговорно с технологиите, както и са с една стъпка напред пред връстниците им с базови знания по програмиране, които им помагат да реализират идеите си по интересен и различен начин. Също така се запознават с възможностите на дигиталния свят и това, че технологиите са наш приятел и е в наши ръце да ги управляваме, така че да правим света едно по-добро място.

Защо е ключово учениците да се запознаят с дигиталните технологии и програмирането от ранна възраст?
Технологиите са бъдещето. Освен ако не настъпи някакъв катаклизъм, който почти да разруши света, то все повече и повече ще се дигитализираме. В миналото повечето хора не са могли да четат и да пишат – днес на никого не му минава през ум, че е възможно да не можеш да си напишеш името. По същия начин дигиталната грамотност става все по-задължителна – имаш ли устройство в ръцете си, трябва да знаеш как да боравиш с него. Не е задължително да си програмист, но базовите знания по програмиране ще направят дигиталния ти живот много по-лесен и приятен. Те помагат да се отървем от онези ожесточени моменти на ярост, в които искаме да хвърлим компютъра през прозореца, защото нещо не работи и не знаем как да го оправим. А текущата пандемия само доказа необходимостта от дигитални умения, когато устройствата бяха единственият начин, чрез който можем да общуваме.

Кое е най-ценното умение, което учениците усвояват в рамките на Училищна Телерик Академия?
Умението да не се страхуват от предизвикателства – че дори и някоя технология да изглежда сложна, те могат да се справят стъпка по стъпка. Гордея се когато учениците използват новите си знания, за да участват по състезания с техните проекти или да правят презентации в училище по нестандартни начини (правейки сайт, приложение за телефон, дигитална книга и т.н.).

Защо учениците да се запишат за школи по дигитални науки?
Нека пробват – няма какво да загубят. Ако им хареса – супер, ще се сдобият с нови готини умения. Ако не им хареса – пак супер, от рано ще разберат, че тази сфера не им е интересна. Плюс все пак ще са подобрили дигиталната си култура, което в един свят на технологии става задължително.

Линк към интервюто: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/zashto-da-uchish-digitalni-nauki

Последна редакция: вт, 03 окт 2023, 10:40 от Рaдост

# 88
  • Мнения: 66
Създаване на мисловни карти

Знаете ли, че мозъкът обича визуалната информация? Възприема я в пъти по-лесно, запомня я по-добре и я възпроизвежда с лекота. Паметта ни е преди всичко визуална. При опит да си спомним нещо, обикновено в съзнанието ни изскача образ. Един от най-силните методи за по-лесно и бързо учене е чрез мисловни карти.

Какво са мисловните карти:
За разлика от традиционното водене на бележки или линеен текст, в мисловните карти информацията е структурирана по начин, който наподобява как действително работи мозъкът ни. Тъй като това е дейност, която е едновременно аналитична и художествена, тя ангажира мозъка по много по-богат начин, като помага във всичките му познавателни функции. Те дават възможност по креативен и организиран начин да изразяваме мислите и идеи си и да представяме сложни концепции. Могат да бъдат приложени във всеки един аспект от живота.

Мисловните карти представят едновременно „голямата картина“ и детайлите, като подобряват ученето и креативността. Те се прилагат успешно при водене на записки, целеполагане, решаване на проблеми, генериране на идеи, запаметяване на информация, планиране на проекти и много други.


Мисловната карта е създадена от mindmapping.bg

Как работят?
Всички мисловни карти имат естествена организационна структура, която започва от центъра и използват линии, символи, думи, цвят и изображения според прости и удобни за мозъка концепции. Съзнателното преобразуване превръща дълъг списък от монотонна информация в цветна, запомняща се и високо организирана диаграма, която работи в съответствие с естествения начин на работа на мозъка.

За какво можете да използвате мисловните карти?

✅Водене на бележки
✅Разрешаване на проблем
✅Изучаване и запаметяване на информация/учебен материал
✅Планиране
✅Проучване и обединяване на информация от множество източници
✅Представяне на информация
✅Създаване на креативни решения

Мисловните карти могат да бъдат създадени по много различни начини, но те споделят едни и същи основи

1. Вие или вашето дете може да започнете от центъра на бял лист хартия, обърнат хоризонтално, като пишете или рисувате идеята, която възнамерявате да развиете.

Започвайки от центъра на страницата, давате свобода на мозъка си да генерира идеи във всички посоки, свободно и по естествен път.

2. Стремете се основната тема да е кратка. Да съдържа една дума. Изкушението да напишете цялостна фраза е огромно, но винаги търсете възможност да я съкратите.

По този начин мисловната карта ще е много по-ефективна.

3. Използвайте картинка или снимка за централната идея.

Защото една снимка (картинка) е равносилна на 1000 думи и ви помага да използвате и стимулирате въображението си.

4. Правете извити разклонения вместо прави линии.

Защото присъствието на много прави линии е скучно за мозъка.

5. Създайте съответните подтеми около тази централна тема, свързвайки всяка от тях с центъра. След това на всяко ниво свързвайте новите разклонения с предишните, както сметнете за добре.

Мозъкът работи с асоциации. Когато свързваме разклоненията ние виждаме връзката между нещата много по-ясно и можем да запомним информацията по-лесно.

6. Слагайте само по 1 ключова дума на разклонение.

Защото така подпомагате асоциативното мислене и правите мисловната си карта много по-гъвкава.

7. Използвайте различни цветове, символи и рисунки.

Цветовете са също толкова стимулиращи и вдъхновяващи за мозъка, както и картинките. Те изпълват с живот мисловната карта и развиват креативното мислене.

8. Използвайте картинки навсякъде, където можеш.

Както централната картинка, така и всяка друга е равносилна на 1000 думи. Ако една мисловна карта съдържа 10 картинки, би била равносилна на 10 000 думи текст.

9. Използвайте различен размер на текста, цвят и подравняване. Варирайте дебелината и дължината на линиите. Осигурите, колкото се може повече визуални сигнали.

За да подчертаете важните точки. Всяка малка разлика помага да ангажирате мозъка си.

Създаването на мисловни карти е интригуваща и неизчерпаема тема. Ако искате да научите повече, ви препоръчваме да погледнете https://mindmapping.bg/.

Линк към цялата статия: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/sazdavane-na-mislovni-karti

# 89
  • Мнения: 66
Какъв дигитален отпечатък оставяме след себе си

Интернет и социалните медии са неразделна част от живота ни, дават ни чувство за свобода на изразяване. Всичко е толкова достъпно и лесно – на един клик разстояние. Те са и незаменим източник на знания, възможности и забавление. Дигиталният свят крие и дългосрочни рискове. Затова е важно вашето дете да знае какви следи оставя в интернет пространството и как да ги управлява.

Какво е дигитален отпечатък
Информационната следа, която оставяме, когато използваме интернет и различни дигитални устройства. Дигиталният отпечатък непрекъснато нараства, докато търсим и споделяме информация, разглеждаме сайтове, участваме в групи и други. Всичко това оставя зад нас следи от личната ни информация на разположение за другите онлайн.

Дигиталният отпечатък може да повлияе при кандидатстване в университет и работа. Някои работодатели и университети проверяват за личен дигитален отпечатък при вземане на решение за назначаване или прием. Децата и младежите трябва да са наясно, че това, което публикуват днес, би могло да има последици след време.

Какви видове дигитален отпечатък има
Пасивен: информация за нас, която даваме несъзнателно, докато използваме интернет.
Пример: IP адрес, търсене в Google

Активен: информация за нас, която съзнателно даваме и споделяме, докато използваме интернет.
Пример: споделяне на снимка във Facebook, изпращане на имейл, създаване на блог/влог

Да се погрижим за дигиталния си отпечатък
Както вашето дете, така и всеки един от нас трябва да внимава какви са настройките за сигурност и поверителност на профилите ни в социалните мрежи и на сайтовете, в които се регистрираме.
✅Помнете, че всичко остава в интернет завинаги.
✅Трийте нещата, от които се притеснявате. Това няма да ги премахне, но ще ги направи по-трудно откриваеми.
✅Премахвайте тагове (маркери), които други хора ви поставят, ако е без ваше или позволение и ви притесняват. Докладвайте ги, ако е нужно.
✅Отписвайте се от профилите си. Премахвайте или деактивирайте всички профили, които вече не използвате.
✅Периодично проверявайте в търсачките каква информация се появява, когато напишете името си.

Линк към статията: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/kakav-digitalen … yame-sled-sebe-si

# 90
  • Мнения: 66
Когато жаждата за знания не се влияе от големите разстояния – историята на Ирина Христова

Днес ще ви разкажем за Ирина ,която започва да посещава школа по разработка на игри в Училищната Телерик Академия, когато е в 9 клас. По това време занятията се провеждат в София и са по три дни от месеца. За всяко от тях, Ирина пътува от родния си град – Ловеч, но физическото разстояние, което й се налага да преодолява всеки път, не я спира. Мотивацията й е насочена към придобиването на знания и умения в посока програмиране и създаване на игри. С усмивка си спомня:

„9-10 клас да си представиш, че ще направиш игра, после ще я показваш на майка си и баща си и ще им дадеш да играят един срещу друг, беше много вълнуващ опит.“



В 12 клас Ирина отново се записва, но не на едно, а на две обучения, които посещава паралелно – школа по дигитални науки на Училищна Телерик Академия и професионалната програма на Телерик Академия. Тогава взима решението да премине в задочна форма на обучение в училище и да се премести в София.

„Дойдох в столицата с идеята да уча в Телерик Академия, тъй като занятията бяха по 4 часа на ден и ако искаш да усвоиш материала, трябват и поне още 4 часа работа вкъщи.“
На въпроса как съчетава двете обучения, тя споделя следното:
„Общо взето слизах на долния етаж, за да съм на едната и се качвах веднага след това на горния етаж, за да продължа с лекциите на другата.“

Усърдната работа, безсънните нощи и личното време, отделено за постигане на високи резултати, не й тежат. Напротив, дори споделя мил спомен за работна среща с колеги от курса, която продължава с часове дори в навечерието на Коледа.

Ирина споделя, че е виждала записването в професионалната програма на Академията като трамплин да започне работа. Така се и случва. По-малко от месец след завършване на програмата започва работа.

Към днешна дата Ирина вече има 3-годишен професионален опит в областта на програмирането. Успоредно с това тя следва компютърни науки във Факултета по математика и информатика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Линк към статията: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/kogato-zhazhdat … na-irina-hristova

# 91
  • Мнения: 66
Иво Дилов – бивш възпитаник на Училищна Телерик Академия: Удовлетворението от преподаването е в това, да помагаш на учениците да се развиват и да събуждаш желанието им за работа
 
Днес ви разказваме за Иво Дилов,който също е възпитаник на Училищна Телерик Академия с почти 10 години опит в преподаването. Още когато е в 7 клас започва да помага на учителите, преподавайки на по-малките от него. През 2016 година се присъединява за три години към преподавателската ни мрежа в направленията на курсовете по алгоритмично програмиране и разработка на игри. Към момента следва магистратура „Изкуствен интелект“ в Софийски университет.



Като основна цел в преподаването си, Иво си поставя да събуди желанието на учениците сами да се подготвят допълнително. Той винаги дава насоки на учениците как сами да достигнат до информация, която могат да разгледат и им предлага материали, които могат да прочетат допълнително. За него едно от най-важните умения, които следва учениците в 21 век да развият, е ефективното търсене на информация в интернет. Затова се стреми да използва всяка възможност, която се отдава на учениците, да упражнят контролирано това умение.

Линк към цялата статия: https://www.telerikacademy.com/school/about/news/ivo-dilov-udovl … ieto-im-za-rabota

Общи условия

Активация на акаунт