

Чували ли си твърдението, че хората използват само 10% от мозъчния си капацитет и ако можехме да използваме повече, щяхме да сме способни на почти всичко? В действителност това не е така. Използваме много повече от 10%, само за да функционират органите и нервната ни система. Вярно е обаче, че можем да използваме мозъка си много по-ефективно.
Съществуват редица техники, които да ни помогнат да отключим неговия потенциал. Най-блестящите умове не се различават коренно от обикновения човек, те просто използват мозъка си по-ефикасно и често го тренират. Споделям ви 8 практики, с помощта на които веднага ще подобрите начина, по който мозъкът ви работи.
1. Запознайте се с възможностите на мозъка си
Лявото полукълбо е доминиращо при общуване и отговаря на доминиращата ръка при около 92% от хората. То контролира речта, разбирането, аритметиката и писането. Доминиращо е за цифри, думи, линии, списъци, логика и анализиране.
Дясното полукълбо контролира въображението, пространствените способности, артистичните и музикалните умения - ритъм, цветове, ориентиране в пространството, карти и мечтателство.
Повечето хора мислят, че, за да си креативен, трябва да ползваш дясното си полукълбо. Всъщност тайната е да използваш и двете балансирано, независимо какво правиш. Най-добрите идеи трябва да са логични и рационални, за да работят. Най-научните и аналитични подходи трябва да бъдат уникални, обмислени и гениални.
Кое от двете полукълба е по-развито при вашето дете?
2. Развивайте креативността си
Креативността е умение, което може да се развива и процес, който може да се управлява. Кен Робинсън дава следното определение - "креативността е процес на създаване на оригинални идеи, които имат стойност." Ние се раждаме с безкрайно въображение, което е в основата на креативността. Всичко около нас е плод на нечия креативност. От химикалката и листа, до дрехите, технологиите и т.н. Ако ние хората не бяхме креативни, отдавна щяхме да сме изчезнали от планетата Земя. За да кажем, че наистина сме креативни, трябва идеите, които генерираме, да имат стойност и да могат да влязат в употреба.
Ето няколко идеи как да стимулирате и развивате креативността си - експериментирайте постоянно, задълбайте в поне едно изкуство, генерирайте по-често идеи (например чрез мисловни карти) и посещавайте нови места.
3. Тренирайте паметта си
Не можем да си спомним нещо, ако никога не сме го научили, и не може да научим нещо, ако не му обърнем достатъчно внимание. Да обработим част от информацията в паметта си, отнема около 8 секунди интензивен фокус. Ако се разсейваме лесно, е хубаво да избираме тихо място, където няма да бъдем прекъсвани.
Мозъкът получава информация чрез нашите пет сетива: зрение, мирис, допир, вкус и слух. Използвайте възможно най-много от сетивата си. Опитайте се да свържете информацията с цветове, текстури, миризми и вкусове. Физическият акт на пренаписване на информация може да помогне да я запечатаме в съзнанието си. Дори и децата ви най-вече да учат визуално, прочитането на глас помага за запомнянето.
За по-сложен материал е ключово да се съсредоточи върху разбирането на основните идеи, а не върху запаметяването на изолирани детайли.
4. Редовно четене
Не подценявайте силата на четенето. То ни носи нови идеи и може да повлияе и подобри ума. Четенето подобрява общите знания, което ни прави по-способни да провеждаме интересни разговори. Разширява комуникационните ни умения и развива аналитични умения.
5. Движение и грижа за тялото
Мозъкът често се описва като „мускул“. Необходимо е да се упражнява за по-добро представяне. Когато се упражняваме, сърдечната честота се увеличава, кислородът се изпомпва към мозъка с много по-бърза скорост и новите мозъчни клетки се развиват по-бързо. Колкото повече мозъчни клетки създаваме, толкова по-лесно е клетките да общуват помежду си, развивайки нови невронни пътища.
Редовните упражнения подпомагат добрата памет и учене и намаляват стреса. Но освен физическите упражнения, медитацията също може да бъде изключително ефективна. Смята се, че тя подобрява вниманието, фокуса, съпричастността и дори имунитета ни.
6. Набавяне си качествен сън
Сънят е ключов за укрепване на паметта и качествено учене. Ако не спим достатъчно, обемът на сивото вещество може да започне да намалява.
7. Храните се правилно
Човешкият мозък консумира до 25 процента от енергията ви, затова е важно с какво се храните и как го „захранвате“. Сигурно сте чували за храни, които са полезни за мозъка – те включват цитрусовите и горските плодове, а дори и шоколада. Храни като риба, плодове и зеленчуци помагат на мозъка да работи оптимално.
8. Бъдете социални
Общуването има тенденция да ангажира множество области на мозъка. Наличието на социален контакт (включително и онлайн) може да бъде от полза за мозъка, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.