Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Розацея - тема 5

• 148
  • 10
  •   1
Отговори
В тази тема  споделяме личен опит  и обсъждаме тревогите си

Единодушно изказваме предупреждение да не ползвате никакви кортикостероидни кремове.

Почистване на кожата на лицето – с тампон с преварена вода (хладка), отвара  от лайка, хума (много рядко при сериозно запушване на порите), растителни масла.

На фармацевтичния пазар се предлагат много и все нови, нови продукти, които обещават справяне с проблема. Винаги, при възможност, изисквайте тестери и прилагайте пробно поне 2 седмици преди да решите, че това е вашия крем или козметика. Избирайте неароматизирани кремове  и без парабени. Когато се появят признаци на раздразнение прекратявайте употребата им.

Ползвайте през цялата година слънцезащитни продукти с висок фактор. Предпазвайте се от излагане на силно слънце и топлина – аксесоари като широкополи шапки и чадъри ще са ви в помощ.

https://www.rosacea.org/physicians/treatmentalgorithms Какво е розацея, подтипове и предложения за третиране - англ.

https://www.banyanbotanicals.com/info/blog-the-banyan-insight/de … tta-from-the-body Аюрведа за дисбаланса на Питта доша - англ.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/exd.12517/full Едно от десетките изследвания за появата на розацея, специализирана медицинска статия  - англ.

http://www.dermamirabel.com/bg/klinichna-dermatologiya/rozatseya Какво е розацея, подтипове и предложения за третиране - бг

С пожелание за здраве и много добри резултати на всички, никакво обезкуражаване!!!

Огромна благодарност към всички, които участват в темата и споделят лични успехи и проблеми в борбата с овладяване проявите на розацея. Благодаря за преведените текстове и за всяка информация.

Последна редакция: чт, 08 апр 2021, 14:52 от Фръц!

# 1
  • София
Радвам се, че има нова темичка. Намирам за много полезно споделянето на съвети тук. И веднага бързам да се включа с един въпрос за слънцето и слънцезащитата. Чудех се лятото дали с 30 фактор на лицето ще е окей или задължително трябва да е по-висок- 50+ ?  Само да кажа - лично при мен
странно,но реакция от слънцето нямам и досега не съм имала оплаквания, нито парене и т.н. поне не съм забелязала. Дори преди да разбера за розацеята се излагах стабилно на слънце без много да се пазя... Знам, че за повечето е огромен дискомфорт дори малкото показване на слънце, при мен не е чак така. Въпреки това сега съм решила да се съобразя със всички препоръки, та как мислите, дали 30 или 50 фактор е по-добре да си взема? И също да попитам тези, които са с 50ти - много ли белички оставате?  Аз хич не се харесвам без тен, та не знам... освен да слагам доста тъмен бб крем/фон-дьо тен друг начин не виждам.
Гледах също слънцезащитните с цвят, какво ще кажете за тях, харесват ли ви или предпочитате без цвят (първо ще питам за мостра) Извинявам се,ако вече е било обсъждано преди.

# 2
Лоло това за SPF е супер тема и аз се интересувам. В западните форуми са луди по него даже слагат и когато си стоят в къщи и когато е облачно. Това което основно разбрах че SPF основно е два вида минерален и химически. Минералния е с цинков оксид и винаги остава бял слой. Затова има tinted които да се слее с цвета на кожата. Минералния стои на повърхността на кожата като един щит. Също трудно се маха после. Химическият е като крем той попива в кожата затова не се вижда и работи като абсорбира енергията на лъчите. В розоцея форумите препоръчват минералните защото химическите филтри може да дразнят кожата. Обаче от минералните SPF или ставаш бял или при tinted все едно си с фон дьо тен, запушва порите,  стои като мазен на кожата, трудно се маха не ми харесва а химическият го слагаш и просто изчезва все едно няма нищо.

# 3
  • София
Полезна информация. Значи трябва да се гледа минерален или химиченки е да е преди да взема. Аз засега съм се спряла на Bioderma Photoderm max SPF 30 или 50, но още не знам по-високата защита ли да избера (страх ме е с 50 да не си остана брашнено бяла, никога не съм слагала повече от 30) И другата чуденка е дали да е с цвят, иска ми се да е с цвят поне да не ме е срам като излизам, иначе без цвят отгоре трябва и фон дьо тен и става много...

# 4
Лоло, здрасти. Лятото го карам с 50+ и пак хващам тен на лицето. Високият фактор само помага да не се излагаш директно на UV лъчи, но със сигурност не защитава изцяло. И аз преди нямах проблеми със слънцето и можех да изкарам цял ден на плаж, но последните 2-3 години започнах много да се изчервявам (или поне порозовявам стабилно) и започнах да избягвам каквато и да е слънчева светлина освен ако не съм с висок SPF. Иначе, оцветените слънцезащити най-често са предлагани в един или два цвята макс и има шанс да не съвпаднат с твоя цвят на кожата.

# 5
Lolo bioderma photoderm max е с химически филтри, така че със сигурност няма да оставя бял слой, това не трябва да те притеснява в случая.

# 6
  • София
Благодаряя ви! А пък в краен случай ако още се колбая ще пробвам няколко пък все ще нацеля подходящия (надявам се). 😊

# 7
Аз да попитам пак, има ли някой с колит тук и това да му се отразява върху лицето ?

# 8
  • София
Аз да попитам пак, има ли някой с колит тук и това да му се отразява върху лицето ?

Аз съм със синдром на раздразненото черво, но не знам дали това е допринесло за розацеята, предстоят ми изследвания, за да се установи от какво точно е.

# 9
И при мен е този синдром или поне така се надявам да не е нещо по-сериозно, може и да се наложи колоноскопия. При вас в какво се изразява ?

# 10
  • София
И при мен е този синдром или поне така се надявам да не е нещо по-сериозно, може и да се наложи колоноскопия. При вас в какво се изразява ?

При мен се изразява единствено в това,че имам подуване на корема, независимо какво хапна. Будя се с нормален, плосък корем и след това с напредването на деня започва да се подува и то много и до вечерта вече е страшно.  Друг дискомфорт май нямам. Но пак казвам не знам това до колко влияе. Като бях на преглед дерматолога ме пита как ми е стомаха и аз даже забравих да го спомена това, та другия път ще му кажа. Но доколкото знам този синдром се получава на нервна почва,както е при мен, а пък и розацеята също може да се отключи от стрес и нерви.

Общи условия

Активация на акаунт