Розацея - тема 5

  • 36 360
  • 838
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 2 937
Аз да ви кажа, че при мен розацеята манифестира в пълната си сила точно, като минах на високо мазнинно хранене. Иначе ми беше екстра с него. Така че, както казва моят гастроентеролог - няма универсална рецепта. То затова е и толкова трудно. Ако имаше, всички щяхме да лъснем в лицата.

# 811
  • Мнения: 103
Аз да ви кажа, че при мен розацеята манифестира в пълната си сила точно, като минах на високо мазнинно хранене. Иначе ми беше екстра с него. Така че, както казва моят гастроентеролог - няма универсална рецепта. То затова е и толкова трудно. Ако имаше, всички щяхме да лъснем в лицата.

Благодаря за споделения опит! Много интересно със сигурност. Наистина сме изключително уникални като флора и фауна.

# 812
  • Мнения: 1 012
Mikaaa, можеш ли да споделиш кой крем със, сяра (измиване) използваш конкретно?

# 813
  • Мнения: 219
Добро утро, искам да попитам как ползвате азелаиновата киселина? Аз преди мажех крем Сконорен, но сега не е наличен в аптеките от доста време.

# 814
  • София
  • Мнения: 769
Добро утро, искам да попитам как ползвате азелаиновата киселина? Аз преди мажех крем Сконорен, но сега не е наличен в аптеките от доста време.

Доста пъти сме я обсъждали азелаиновата назад в темата. Веднъж или два пъти на ден, зависи от крема (% на съставката вътре), зависи от състояноето, зависи как ви понася.. Първоначално може да се започне с с веднъж дневно вечер и да се проследи как ще се чувства кожата, при някои хора дразни в началото и затова трябва постепенно и плавно да се вкара в рутината.

# 815
  • Мнения: 219
Благодаря LoLo30, аз съм ползвала няколко пъти азелаинова киселина, но само под формата на крем Скинорен и сега използвам един заместител на Скинорен, закупен от Гърция. На мен ми действа много добре, определено ми помага. Исках по-скоро да разбера какви продукти с киселината ползвате като марки. Понеже от аптеките твърдят, че няма заместител на Скинорен в България.

# 816
  • Мнения: 424
Благодаря LoLo30, аз съм ползвала няколко пъти азелаинова киселина, но само под формата на крем Скинорен и сега използвам един заместител на Скинорен, закупен от Гърция. На мен ми действа много добре, определено ми помага. Исках по-скоро да разбера какви продукти с киселината ползвате като марки. Понеже от аптеките твърдят, че няма заместител на Скинорен в България.
Е как да няма като има метроруборил.

# 817
  • Мнения: 103
Mikaaa, можеш ли да споделиш кой крем със, сяра (измиване) използваш конкретно?

За крем със сяра взимам от аптека, която приготвя екстемпорале - 20% серно съдържание, те на място могат да посъветват за състав конкретно за розацея. За жалост отдавна вече няма готови серни кремчета по аптеките.

Сапун съм ползвала този - https://www.magazinbilka.com/index.php?route=product/product&product_id=774

- има и разни по-завъртяни варианти, но този ми върши добра работа. Ползвала съм го и за глава тъй като имам себорея.

Но и двете не ги ползвам нон стоп, тъй като изсушават. Хубава хидратация на лицето след ползване е задължителна.

Последна редакция: пн, 24 апр 2023, 14:54 от Mikaaa

# 818
  • Мнения: 482
Здравейте, преди 10 години започнаха моите мъки с това нещо, като дълго време всъщност не знаех, че става дума за розацея. После един от дерматолозите все пак успя да разбере и диагностицира проблема, за който вече тогава подозирах от четене на своя глава. При мен няма спукани капиляри толкова, но страшно много пъпчици (и засягане на очите). Общо взето досега най-успешно съм успявала да контролирам ситуацията с хранителен режим, тъй като кремовете са били с временен ефект. За лазер сега видях, че има писано в темата и ще се върна да чета по-детайлно. Не знам защо досега дерматолог не ми е споменавал за този вариант.

Ситуацията при мен се влошава всяка зима, особено около преходния период. През лятото също има проблем в началото с увеличаването на слънчевите лъчи, но установих, че след ходене на море по-продължителен период и по-често през лятото изцяло решава проблема поне за  летните месеци, есента и удължава появата до февруари-март. Преди с ходене на море за по-кратко и да речем веднъж, два пъти за сезон нямаше такъв ефект.

Тази зима отново беше подобна, но признавам, че наруших хранителния режим и резултата е налице - за съжаление за пръв път от толкова години има разпространение към нова зона. В процес на корекция на храненето съм, търся си наново тригърите, защото освен стандартните алкохол, кафе, млечни, глутен, ми се струва, че проблем ми прави и пилешко или риба (проблемите с тези две неща започнаха след един Ковид…ама това е друга тема). Замислям се пак и за дерматолог, ако не се подобрят нещата (в града няма особен избор за бърза реакция, а от последния при който ходих не съм много доволна честно казано - получих много неприятен флъш след един от предписаните от нея кремове).

 Междувременно искам да попитам от кой CC или Bb крем в момента сте доволни? Преди използвах CC крем (и фон дьо тен) на Буржоа и бях много доволна, но тъй като е cc крема е спрян от производство не мога да намеря подходяща алтернатива за кожа с розацея. Преди години съм пробвала серията на Ла Рош за розацея, но никак не ми се отрази добре. За Миша чета смесени отзиви. В друга тема ми препоръчаха Лумене, реших да го взема, но не ми се отразява добре - изсушава много зоните с розацея и става плачевна картинка.

# 819
  • Мнения: 132
Здравейте, участъците където се появяват традиционно червени петна са сухи .Не ползвам cc /bb крем , а фон дьо тен за чувствителна кожа (моят е Аlverde от DM ) .За основа преди фон дьо тен: за цялото лице ползвам rosacure крем , а на сухите зони cicaplast  b5 та ла рош -крем.След това фон дьо тен.
Дерматоложката ми каза преди време " Докато кожата е суха ,ще се дразни , но е важно и да не се омазнява " .Права е , но балансът при розацея е труден .Затова е толкова сложно всичко и е на проба -грешка .Всеки трябва да си намери точните продукти .Вътрешно приемам пробиотик периодично , цинк таблетки и мента глог валериана ( за успокояване) .При мен от стрес и притеснение се проявява най -вече розацеята .В момента съм в дълга ремисия , но все пак поддържам , за да не се стига до крайни състояния...

# 820
  • Мнения: 482
Здравейте, участъците където се появяват традиционно червени петна са сухи .Не ползвам cc /bb крем , а фон дьо тен за чувствителна кожа (моят е Аlverde от DM ) .За основа преди фон дьо тен: за цялото лице ползвам rosacure крем , а на сухите зони cicaplast  b5 та ла рош -крем.След това фон дьо тен.

Благодаря за споделената рутина! Цикапласт на Ла Рош наистина е добър. Фон дьо тен все още имам като вариант този на Буржоа, обаче през лятото гледам да премина към по-лека текстура. Но на Алверде бях пробвала преди две години  фон дьо тен - Perfect Cover мисля. Искаше ми се да премина към нещо по-натурално уж. Беше много приятен като текстура, добре покриваше и не изсушаваше наистина, но много лесно се премахваше в зони, където попадне вода (миенето на зъби след нанесен фон дьо тен през деня беше приключение) или се допре салфетка дори след хранене. Дали става дума за същия фон дьо тен Perfect Cover или има и друг техен продукт?

Иначе наистина е така - голям проблем е да се оцели правилната хидратация и рутина като цяло с розацеята. Но то и с тригърите е така - докато намериш какви са тригърите, взели че се добавили нови или на старите вече не се реагира със същия интензитет. Индивидуална борба е.

# 821
  • Мнения: 132
Да, perfect cover Alverde е фон дьо тенът. Понася на кожата ми .

# 822
  • Мнения: 103
Вметвам само набързо за Цикапласта на LRP - много хора се изпъпчват от него, включително и аз. Добра алтернатива, ако на някой не му понася е на Avene Cicalfate.

# 823
  • обл. Шумен
  • Мнения: 336
Моите пори много се запушват. Преди си правех парна баня, но спрях след като се появи розацеята. Ходех на козметик да ми прави парна баня, но рядко. Не ползвам фондьотен, но си мисля че ако започна, съвсем ще си запуша порите. Всъщност ползвам само измивна пяна, метроруборил и слънцезащитен понякога - и двата на Изифарма.
Та въпросът ми е как си почистване порите?

# 824
  • Мнения: 482
Емилия, лично имам проблем само с порите по носа и брадичката (става дума за запушване). Там почиствам веднъж седмично с уред за почистване на пори на най-ниска степен и много внимателно след маска с розова глина. После тоник (няма да  препоръчвам, не съм много доволна от сегашния, прави ми флъшове, обикновена лавандулова вода също е ок), серум с ниацинамид и хидратиращ крем. Цялата процедура я правя вечер. Преди нямах розацея по носа, имах в лека степен по брадичката, а сега пък обратното - имам по носа, и не излизам след това, защото интервенцията си личи. До сутринта с всичките кремове след това се успокоява и имам почистени пори, без червенина и възпаления. По бузите, където преобладаващо имам розацея нямам проблем с порите и съответно не пипам там с уреда. Парна баня и на мен вече откакто се сдобих с розацея не ми понася по разбираеми причини. Има едни ултразвукови уреди за домашна употреба, хвърлила съм и на тях око, но не знам как се съчетават с розацеята.

За ежедневно почистване - сутрин пяна на Веледа, вечер според зависи - ако съм слагала фон дьо тен или cc минавам с мляко за почистване на грим за чувствителна кожа (със смесени чувства съм към последните две, които пробвах, но бях изключително доволна от Attitude лилавата бутилка с пробиотици за чувствителна кожа, май пак ще го търся, просто идва по-скъпо и исках да оптимизирам), и после вече с пяна. Ако не съм слагала нищо - само пяна.

Скрит текст:
Преди години, още в началото на розацеята използвах само коригираща пудра, не слагах фон дьо тен или cc, в много близък цвят на моя смесена с зелен нюанс на Лили Лоло и третирах спотово. Мисля, че беше оптимален вариант, за да няма почистване и с лосион след това и да трябва да се почистват порите. Обаче сега вече имам доста по-големи зони като поражение и често не се чувствам комфортно да съм без “маска”. Случва се, но е рядкост. Особено, когато някой се втренчи или почне да разпитва “какво, защо” ми е много неприятно. Чакам с нетърпение летните месеци, защото тогава наистина след първия проблемен период, след морските периоди, най-накрая имам що годе нормална кожа и мога да не я покривам с нищо. До…зимния период, когато постепенно пак става деградация до пролетта и цикъла се повтаря.

Последна редакция: чт, 27 апр 2023, 14:52 от lenchita

Общи условия

Активация на акаунт