ЕНДОМЕТРИОЗА - Тема 16

  • 38 581
  • 736
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 16
Здравейте,на 28години съм и имам проблем който е от близо година.Попринцип съм с болезнена менструация и съм свикнала,пия хапчета и минава,но както казах от година някъде се появява една внезапна режеща болка ниско долу 3ти или 4ти Ден от цикъла и трае няколко часа и после няколко дни имам една остатъчна тъпа дърпаща болка.
Болката не се повлиява от лекарствата ,а и то ме боли толкова много че повръщам ако се опитам да пия нещо, понякога повръщам и без да съм пила нещо, просто от болка си повръщам всички стомашни сокове..   
Ходих на гинеколог,гледаха ме на ехограф каза че нямам кисти,казаха ми че нищо ми няма и че може би съм за гастроентеролог,отидох и от там ми казаха че нищо ми няма.Днес в работата отново ми стана така ...заболя ме много и започнах да треперя от болка бях пред припадане,реших да ида до бърза помощ и да ме погледнат докато ме боли с надеждата че ще се види.... но уви.... Казаха ми хормонално било и да пия спазмалгон (който отдавна не ми помага и за първия ден на цикъл) Мислите ли че и при мен е ендометриоза?
Никой неможе да каже дали  имаш ендометриоза, но това са симптоми, които попринцип трябва да накарат лекарите да се съмняват за ендометриоза. Аз бях със същите оплаквания цели 5г. преди да ми открият ендометриозата и на мен все ми казваха, че нищо ми няма, докато не се появи киста и се наложи да се оперирам.Ако това продължи да се повтаря те съветвам да посетиш и други лекари. И дано не е ендометриоза!

# 46
  • Мнения: 726
Пуснете си Антимюлеров хормон + Инхибин Б. Много информативно е също съотношението на LH спрямо FSH изследвани на 3ти ден от месечен цикъл.
Какво трябва да бъде съотношението на LH спрямо FSH? Имам изследвани и тях, но немога да разбера дали са добре.

С уточнение, че това съотношение е валидно само при изследване на 3ти ден от цикъла:
Fsh и LH при млади момичета е в съотношение 1:1, при жени в репродуктивна възраст е 1:1,5 в полза на Fsh (това е перфектното съотношение, но отклонения до  1:2,5 се считат за нормални). При повишаване на LH на 3ти ден от цикъла с повече от 2 към 1 светва лампичка за няколко състояния - намаляване на яйчниковия резерв, СПКЯ, тумори на яйчника в доста по-редки случаи.
Ако ви е сложно да и ги изчислите може да ми ги пратите на лични и да ви насоча. Отново с уговорката, че не съм лекар, а говоря от собствен опит и прочетеното дотук.

Най-най- най- информативно за яйчниковия резерв е броенето на антралните фоликули от гинеколог в началото на цикъла + излседване на АМХ.

# 47
  • Мнения: 98
Здравейте!
 Откриха ми ендометриозна киста 3х2 см. Минах лапароскопия. В тази връзка се чудех дали можете да ми помогнете със следните въпроси:
1. След като всичко е изчистено в първите месеци от лапарото води ли се официално вече нямам ендометриоза? Или независимо дали е изчистено човек се води с постоянна диагноза ендометриоза?
2. Тъй като имах киста само на единия яйчник Трябва ли да следя да правя опити за забременяване само когато яйчникът, който никога не е имал киста, е на ход да дава яйцеклетка? Ако да, знаете ли защо?
3. Ако човек забременее след лапаро и има имплантиране шансът за аборт пак ли е по-голям спрямо жени, които никога не са имали ендометриоза?

благодаря!

# 48
  • Мнения: 726
Здравей, ще се опитам да отговоря на въпросите ти.
Първия въпрос не го разбирам особено. Имаш ендометриоза, кистата ти е оперирана и за момента я няма, но винаги остават мини лезии и ендометриални клетки, които не могат да се махнат. Има жени, които нямат изобщо лезии, въпреки, че имат киста. Няма как да ти се отговори с черно или бяло, тоест имаш-нямаш, защото ендометриозата е сложна болест. Като цяло, има нещо бъгнато в нашите тела, което позволява да се появи и щом веднъж са се появили лезии/кисти е въпрос на време да се появят отново. Ендометриозата няма лечение, могат само да се отстраняват нейните проявления - кисти и лезии.
2. Оперираният ти яйчник е функционален и можеш да си забременееш от него. Не трябва да следиш нищо, прави си опити всеки месец. Simple Smile
3. По-високият шанс за аборт при ендометриоза идва от имунологичните процеси, които често съпътстват заболяването. Консултирайте се с доц.Русев да ви назначи изследвания, ако се притеснявате от аборт. Като цяло и жени без ендо могат да имат ембриотоксини, повишени НК клетки и тн, но при нас са по-често срещани като че ли. Може да си направите и биопсия на ендометриума, за да проверите за токсична среда, но това не е изследване, което бих си пуснала без да имам несупех, а просто, за да видя какво става, защото си е инвазивно и гадно.
Друга евентуална причина за аборт може да е влошеното качество на яйцеклетките, но то се влошават също и при намаляване на резерва, така че пак не е казано, че щом има ендо, значи и яйцеклетките са зле. Моите бяха супер като правих ин витро. И ембриотоксини нямам, и биопсията от ендометриума ми беше добре, така че изобщо не е засължително да имате проблем.

# 49
  • Мнения: 1 998
Здравейте момичета, не помня дали тук или във фейсбук в групата за ендометриоза беше задаван въпрос дали след операция болестта се е завърнала, та тогава коментирах, че при мен засега не е. Сега обаче дойде моментът и аз да се отчета, че имам нова киста. Операцията ми беше през юли 2019г, изкарах си 6м на Золадекс и през март тази година се навърши година, откакто се възстанови цикълът ми. Аз от 3г се боря да забременея, но не се получава и вече уж ни насочиха към инвитро. Ходя на прегледи всеки месец и досега нито един лекар не ми беше казал, че имам нова киста, до миналата седмица. За пръв път отидох при д-р Б. Бойчев в Тутракан, защото с мъжа ми решихме там да опитаме да направим инвитрото, към което ни насочиха, та той ми каза, че на левия яйчник имам нова киста около 2см. Започнаха и моите притеснения къде ще му излезе краят с тази ендометриоза...

# 50
  • Мнения: 726
Сънче, има все пак вероятност да се объркат и да е задържан фоликул или кистозно жълто тяло. Още повече, щом други лекари не са я видели преди това. Изчакай си следващия цикъл и потърси второ мнение, според мен, може все пак да се окажа обикновена киста. Стискам палци да се окаже така Flowers Four Leaf Clover

# 51
  • Мнения: 1 998
Аз миналия месец бях на стимулация с Летрозол, защото пък предния месец още искахме да правим инсеминация и видяха, че не нарастват добре фоликулите, та ми назначиха стимулация на следващия цикъл. От нея направих 2 хубави фоликула на десния яйчник, а на левия нямаше нищо, затова допускам, че не е нищо задържано от миналия месец, а и при прегледа ми прави впечатление, че като ми гледат десния яйчник (с вагинален ехограф) не усещам нищо, а като гледат левия и усещам лека болка, дори и лекарят ме попита дали усещам, а аз преди все си мислех, че може да е нещо заради нарастващи фоликули или нещо друго, все си търсех друга причина. Не знам, ще видим какво ще стане. Така или иначе до инсе не се стигна, защото и на мъжа ми му излязоха лоши показателите и ни насочиха за инвитро, та от Тутракан сега му искат и те спермограма, след което ще обсъждаме какво ще правим. Иначе пък аз този месец си имах и един хубав фоликул отдясно, което ме изненада.

# 52
  • Мнения: 100
[video][/video] Здравейте, момичета! Стискам палци на всички Ви, да забременее те и да видите така желаните 2 чертички и всичко да мине леко. 🥰
Та, извинете ме ако въпроса ми не е за тук.
Как свалите кг-те след Золадекса. Аз бях 55-60кг преди противозачатъчните, и Золадекс. Сега съм 73,много кофти време олучих да ме оперират по време на Ковид с локдауните,когато нямаше къде да се излиза и да си стоим вкъщи. Сега се опитвам да ги сваля, правя тренировки, но трудна работа..... 🥺

# 53
  • Мнения: 9
Здравейте. Не знам дали има други мъже участници в темата,даже и в целия сайт,но вече не знам какво да направя и Лам кои да се обърна. Извинявам се ,ако нещо греша или не спазвам някакви правила на сайта,моля да ме извините за невежеството ми. Знам,че има много жени които страдат от тази коварна болест ендометриоза, затова пиша тук за някакви съвети от жени които имат опит с тази болест. Моята половинка се бори 5 години с тази болест. До момента има две операции,които са отворени не лапароскопски. При първата казват,че има киста и махат единия яйчник. При втората също киста на другия яйчник,тогава само махат част от яйчника и множество сраствания. Сега отново е с киста 3 см и множество сраствания,даже лекаря каза, че яйчника е срастнал с матката.  Това ни го каза проф. Тимева от Щерев. Също каза , че яйчниковия и резерв е много малък и няма шанс за инвитро само с донорска яйцеклетка. Проф. Тимева и изписа регулон за 3 месеца и онзи ден ходихме пак на преглед при нея, каза че кистата за 3 месеца няма разтеж и да пие още 3 месеца регулон. И според нея още не е за операция, да бе нямало смисъл от операция, защото след трета операция щяла да влезе в менопауза. Единственото решение било забременяване с донорска яйцеклетка,което щяло да облекчи нещата за две три години. Не знам какво да правя, първо нямам такива средства за донорска яйцеклетка това са много пари няма от къде да ги взема, второ кистата и срастванията много ме притесняват и най много ме притесняват евентуална трета операция. Просто искам най важното за моята половинка, тя да е добре. Не знам какво да правя,затова търся съвет от други жени които имат повече опит с това заболяване. Благодаря ви предварително!

# 54
  • София
  • Мнения: 8 131
Здравейте. Не знам дали има други мъже участници в темата,даже и в целия сайт,но вече не знам какво да направя и Лам кои да се обърна. Извинявам се ,ако нещо греша или не спазвам някакви правила на сайта,моля да ме извините за невежеството ми. Знам,че има много жени които страдат от тази коварна болест ендометриоза, затова пиша тук за някакви съвети от жени които имат опит с тази болест. Моята половинка се бори 5 години с тази болест. До момента има две операции,които са отворени не лапароскопски. При първата казват,че има киста и махат единия яйчник. При втората също киста на другия яйчник,тогава само махат част от яйчника и множество сраствания. Сега отново е с киста 3 см и множество сраствания,даже лекаря каза, че яйчника е срастнал с матката.  Това ни го каза проф. Тимева от Щерев. Също каза , че яйчниковия и резерв е много малък и няма шанс за инвитро само с донорска яйцеклетка. Проф. Тимева и изписа регулон за 3 месеца и онзи ден ходихме пак на преглед при нея, каза че кистата за 3 месеца няма разтеж и да пие още 3 месеца регулон. И според нея още не е за операция, да бе нямало смисъл от операция, защото след трета операция щяла да влезе в менопауза. Единственото решение било забременяване с донорска яйцеклетка,което щяло да облекчи нещата за две три години. Не знам какво да правя, първо нямам такива средства за донорска яйцеклетка това са много пари няма от къде да ги взема, второ кистата и срастванията много ме притесняват и най много ме притесняват евентуална трета операция. Просто искам най важното за моята половинка, тя да е добре. Не знам какво да правя,затова търся съвет от други жени които имат повече опит с това заболяване. Благодаря ви предварително!
Задължително направете консултация с поне още един специалист. После ще го мислите/мислим пак. Аз лично имам противоречиви мнения за Тимева.
И защо отворени операции??

# 55
  • Мнения: 9
За отворените операции, такава беше преценката на лекарите. При последната операция направена от д-р. Налбански от Майчин дом тогава каза,че не може лапарпо. От тогава при които и лекър да сме ходили всеки ни пита,защо отворени операции и,че не е трябвало такива. А относно за второ мнение вече не знам към кои да се обърна,ако можете да ни насочите към някои специалист ще съм ви благодарен.

# 56
  • София
  • Мнения: 8 131
Наистина отворените операции за мен са грешка, но така или иначе вие не сте лекари, направили сте, каквото са казали те. Вече е минало.
Потърсете мнение от репродуктивен специалист. Или някой с по-особено мислене.
Може да пробвате и с Попов. Той бе е многословен, но пък е малко като д-р Хаус.
Бих препоръчала и консултация със Сигридов, но при него да стигне небременна жена е почти невъзможно.
В неговия център работи и един млад лекар, негов ученик, за който също има добри отзиви, но нямам лични впечатления. Мога да издиря името ако имате интерес.
П.П. На колко години е жена Ви? Питам, защото е важно в случая.

# 57
  • Мнения: 286
След като сте в Щерев, Ви препоръчвам вместо при проф. Тимева, да отидете при д-р Магунска. Тя също работи в Щерев и се занимава специално с ендометриоза. Освен това е много добър хирург. Преди 3г. ми прави лапаро при много тежка ендометриоза. Всичко в корема ми е било една голяма "топка", заради срастванията. И въпреки това ми запази тръби, яйчници и всичко. Освен това, ако приятелката Ви има останала част от яйчника мисля, че е възможно да опитате ин витро. Може да е и на естествени цикъл. Как се установи изчерпаният яйчников резерв? Има ли изследван АМХ? И жени с много намален резерв успяват да изкарат по някоя качествена яйцеклетка и да забременеят. Според мен си заслужава да опитате. Освен това с ендометриоза можете да кандидатствате по фонда за асистирана репродукция и със сигурност ще ви одобрят. Пък към донорска яйцеклетка винаги може да се премине. Прави ми впечатление, че повечето лекари много бързо и лесно насочват към донорство, без да си направят труда да опитат. Успех!

# 58
  • Мнения: 9
Наистина отворените операции за мен са грешка, но така или иначе вие не сте лекари, направили сте, каквото са казали те. Вече е минало.
Потърсете мнение от репродуктивен специалист. Или някой с по-особено мислене.
Може да пробвате и с Попов. Той бе е многословен, но пък е малко като д-р Хаус.
Бих препоръчала и консултация със Сигридов, но при него да стигне небременна жена е почти невъзможно.
В неговия център работи и един млад лекар, негов ученик, за който също има добри отзиви, но нямам лични впечатления. Мога да издиря името ако имате интерес.
П.П. На колко години е жена Ви? Питам, защото е важно в случая.
Къде практикува този д-р Попов? Жена ми е на 34 не е раждала до сега,но и двамата вече много искаме бебе.

# 59
  • София
  • Мнения: 8 131
Наистина отворените операции за мен са грешка, но така или иначе вие не сте лекари, направили сте, каквото са казали те. Вече е минало.
Потърсете мнение от репродуктивен специалист. Или някой с по-особено мислене.
Може да пробвате и с Попов. Той бе е многословен, но пък е малко като д-р Хаус.
Бих препоръчала и консултация със Сигридов, но при него да стигне небременна жена е почти невъзможно.
В неговия център работи и един млад лекар, негов ученик, за който също има добри отзиви, но нямам лични впечатления. Мога да издиря името ако имате интерес.
П.П. На колко години е жена Ви? Питам, защото е важно в случая.
Къде практикува този д-р Попов? Жена ми е на 34 не е раждала до сега,но и двамата вече много искаме бебе.
Болница Вита. Млада е още, със сигурност потърсете още мнения преди да преминете към донорска яйцеклетка

Общи условия

Активация на акаунт