Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално? -Тема 54

  • 49 947
  • 755
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 719
Повечето апартаменти се продават с право на строеж, а не с прилежащ терен;
Повечето, които са строени върху общински терени - почти всички панелки, ЕПК-та и т.н., но не и при новото строителство (под ново строителство визирам сградите след 90-те).

# 61
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 751
Гърне без похлупак, правилно сте разбрали разликата между: да имаш отстъпено право на строеж и идеални части от земята.
При погиване на сградата вероятността 30-40 собственици/ или колкото и да са там/ на апартаментите в нея, да се организират и да построят нова сграда, било то като притежатели на право на строеж или на идеални части от земята, според мен клони към нула. И двата случая губите.
Застраховка на имота по би ви свършила работа.

# 62
  • Мнения: 5 985
Гърне без похлупак, правилно сте разбрали разликата между: да имаш отстъпено право на строеж и идеални части от земята.
При погиване на сградата вероятността 30-40 собственици/ или колкото и да са там/ на апартаментите в нея, да се организират и да построят нова сграда, било то като притежатели на право на строеж или на идеални части от земята, според мен клони към нула. И двата случая губите.
Застраховка на имота по би ви свършила работа.

Да, съгласна съм с всичко, което си написала. Simple Smile
Мен май повече ме притеснява идейният аспект, ако мога така да се изразя - че нямаш частица, макар и малка, от земята, а изплащаш само въздуха, един вид. Иначе, по отношение на рационалните доводи, съм съгласна с пишещите. Разбирам, че в ролята на собственик на апартамент, на практика е едно и също дали притежаваш идеални части от парцела, или - не.

# 63
  • Мнения: 2 921
Както и сама каза, в старите сгради масово няма идеални части и всички живеем във въздуха Grinning Дали ако нещо се случи за 5 години ще можеш да построиш върху общинска или частна земя, не е много различно.

# 64
  • Мнения: 126
В повечето случаи, строителите прехвърлят земята, защото не им трябва, за да не и плащат данъци и т.н. За вас няма разлика дали е право на строеж или идеални части. Даже и да има някой съсобственик идеални части, той може да ги препродаде, все тая е.

# 65
  • Мнения: 5 985
Както и сама каза, в старите сгради масово няма идеални части и всички живеем във въздуха Grinning Дали ако нещо се случи за 5 години ще можеш да построиш върху общинска или частна земя, не е много различно.

Така е, но не можете ли да си купите, ако пожелаете? Simple Smile Общината не го ли предлага като опция? Четох нещо в тази връзка, но не знам как стоят нещата законово към момента.

# 66
  • Мнения: 103
Здравейте. Бихте ли споделили кои строители в София имат добра схема на плащане (около 30-40% преди акт16)?

# 67
# 68
  • Мнения: 59
Средни цени в София и България:

https://www.imoti.net/bg/sredni-ceni

# 69
  • Мнения: 9 937
Определено тази "статистика" има доста пробоини.

# 70
  • Мнения: 3 964
"Гаранти коза" е обявена във фалит в Турция, проектът в "Младост" се намалява тройно
В София компанията "ГК България" ЕАД ("Гаранти коза България" до май 2019 г.), инвестира в два големи проекта - "Гранд каньон" в район "Младост" и друг - на терена на бившия електрокарен завод на бул. "Цар Борис III". Неин собственик според Търговския регистър е нидерландската компания "ГК Глобъл Б.В.".

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2021/04/24/4202458_garanti_koza_ … ef=home_NaiNovoto

От офиса на "ГК България" ЕАД на въпрос на "Дневник" дали фалита на "Гаранти коза" в Турция ще се отрази на изпълнението на проекта в "Младост", обясниха, че ще се обадят допълнително, когато могат да коментират ситуацията.


На последното заседание на комисията по архитектура на Столичния общински съвет бе обсъдено писмо-искане от "ГК България" да се намали три пъти застрояването в проекта "Гранд каньон" - от 91 882 кв.м РЗП да стане 30 000 кв. в. Сградите да бъдат две, а не три и то с 20-ина м по-ниски. Общинските съветници отложиха решението си по искането на строителната компания за следващо заседание.

# 71
  • Мнения: 9 937
Какво толкова странно има в новината? Проект/и, които определено са "изхвърляне" за условията в България, конкретно в София, дори и в ситуация без каквато и да било криза,  са си рискови.
Това няма нищо общо с проекти за (обикновени) жилищни кооперации, които ако са добре балансирани като разходи и приходи, продължават да си се случват. Почти всеки от пишещите живее/работи/минава покрай такива строежи. И те си вървят.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 668
Аз сега прочетох, че строителят е поискал да се намали 3 пъти квадратурата, а не общинския съвет. Явно не са имали кандидати.
Те май продаваха по 2500Е, когато цените бяха по 600 на дупка, на някои други места, и 800 завършени.

# 73
  • Мнения: 3 964
Много скъпо продаваха, още на чертеж. И отдавна не се строи. Така си стои дупката.
Но както пише в коментарите в интернет - Артекс, ще се радва да вземе терена и да се развихри с небостъргачи.

Надали има много купени на зелено апартаменти.
Цените са космически за зелено и района.

Това е от сайта на bulgarianproperties за Грант Каньон

"Комплексът предлага общо около 1 050 апартамента.
1. Студиа от 45 до 50 м2 – цени от 111 000 Евро;
2. Двустайни апартаменти от 55 до 75 м2 – цени от 200 000 Евро;
3. Тристайни апартаменти от 85 до 90 м2 – цени от 230 000 Евро;
4. Четиристайни апартаменти от 135 до 155 м2 – цени от 385 000 Евро."

Последна редакция: вт, 27 апр 2021, 01:23 от Не се сърди, човече

# 74
  • Мнения: 138
Здравейте на всички! Нахлуват в темата, защото усещам, че може да съм излъгана. Става въпрос за реновираните ЕПК на бул. Мария Луиза. Трябваше да закупя бързо инвестиционен имот и повечето там бяха разпродадени, затова се свързах с агенция, представящи се за “Респе*т имоти”. Бързо сключихме предварителния договор и оставих 10%. Не искам да изпадам в подробности, защото не знае кой чете темата. Имам всички данни на замесените, но преди да предприема нещо искам да потърся мнения тук, ако сте чували нещо за агенцията или нещо по съмнително за сградата, ще съм благодарна за отговорите.

Общи условия

Активация на акаунт