Рак на белия дроб - тема 7

  • 39 576
  • 763
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 813
Някой разбира ли нещо от тези изследвания 😒

# 586
  • София
  • Мнения: 5 745
Това са само ПКК и глюкоза (т.нар. кръвна захар). Хемоглобинът е висок за жена, но друго всичко е в норма.

# 587
  • Мнения: 10 570
Всичко е супер!

# 588
  • Мнения: 813
Да,само ПКК е,тука профилактични,защо е толкова висок този хемоглобин и лимфоцити нещо не виждам , благодаря ви ♥️

# 589
  • Мнения: 10 570
Не се притеснявай за хемоглобина, само 2 единици е по-висок, което си е в рамките на лабораторна грешка.
Погледни предходния път, когато сте правили ПКК какви са били стойностите. Би следвало да ги има в епикризата от последното лечение също.

# 590
  • Мнения: 813
Винаги е бил около 140-145 освен в началото на лечението беше 160 пак някъде..

# 591
  • Мнения: 528
whitefang  честито за прекрасния резултат! Нека са е все така винаги!!!!!
И при нас току що дадоха резултатите!!!!!
Татко е подходящ да ТТ - отчетена е мутация в EGFR  exon 19!  Поне така казаха от Трансхеликс. И отделно доколкото разбирам е подходящ и за ИТ....( Кейтруда)
Ще се радвам на коментари и благодаря предварително!!!



# 592
  • Мнения: 813
Чудесни новини, най-вероятно ще започнат с таргетна терапия

# 593
  • Пловдив
  • Мнения: 2 075
Фани ,според мен са малко ниски белите кръвни клетки,въпреки ,че са в норма(предполагам страничен ефект от TKI -то). Лимфоцити няма ,защото няма диферинцаилно броене на белите кръвни клетки(само ПКК+ Глюкоза). Хемоглобина както е писала Зиги е висок .Задух има ли още? Може да е в отговор на затруднено дишане повишаването му. Но не е притеснително висок.


kalina_malina80:
Подходящ е за таргетна терапия с EGFR тирозин киназни инхибитори - някой от изброените.
Това ,че PD-L1 e положителен няма значение за първата линия терапия (не може да се прилага при активни мутации в EGFR ALK/ROS1).А и не е достаъчно висока експресията. Лошото е че най-вероятно няма да има отговор към ИТ с PD-1 Чекпоинт инхибитори ,като втора линия ,след евентуална придобита резистентност към EGFR ТКИ-тата . Поне това показва практиката - при EGFR мутиралите тумори няма реална инфилтрация на тумормната микросреда от T-лимфоцити, и е друга причината за по-високата експресия на PD-L1.Нещо повече доста честа е хиперпрогресия след провал на EGFR TKI при употребата на PD-1 CPI . Дори има потребител тук ,който след резистентност към EGFR TKI , и висок PD-L1 ,при последваща смяна на лечението с PD-1 CPI , e продължила прогресията .
Едно старо клинично проучване ,прекратено преждевременно:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29874546/

В търсене на противодействие на един от механизмите за избягване на имунния отговор при EGFR мутирал NSCLC:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33537094/

Но да гледаме от позитивната страна. Може да има добър отговор към някой от изброените EGFR TKI и да постигне дълготрайна ремисия баща ви.А и е добре ,че е умеренодиференциран (G2) - т.е не е толкова агресивен тумора.  Добри са резултатите !

Редакция: Калина, нали в момента няма метастази от белодробния карцином ,а и засегнати лимфни възли? В този случай ,най удачно би било да се консултирате с добър гръден хирург за
радикално хирургично лечение ,стига да може да го понесе след VATS-a. и  с онколог ,за последваща ,аджувантна терапия с EGFR TKI (Осимертениб е одобрен в САЩ,за такава употреба наскоро). А то и ако не IIIB-IV стадии май няма да одобрят лекарствено лечение.Извинявам се ,но не помня напълно случая ,осен ,че е в белия дроб е открита лезията след операция за колоректален карцином,или тотално бъркам.

Последна редакция: пт, 03 сеп 2021, 14:28 от whitefang

# 594
  • Мнения: 813
Понякога има,но предполагам е вследствие от намаляването на хапчетата,тя и кашлицата й се усили.От 7 минаваме на пълната доза.

# 595
  • Мнения: 528
Фани ,според мен са малко ниски белите кръвни клетки,въпреки ,че са в норма(предполагам страничен ефект от TKI -то). Лимфоцити няма ,защото няма диферинцаилно броене на белите кръвни клетки(само ПКК+ Глюкоза). Хемоглобина както е писала Зиги е висок .Задух има ли още? Може да е в отговор на затруднено дишане повишаването му. Но не е притеснително висок.


kalina_malina80:
Подходящ е за таргетна терапия с EGFR тирозин киназни инхибитори - някой от изброените.
Това ,че PD-L1 e положителен няма значение за първата линия терапия (не може да се прилага при активни мутации в EGFR ALK/ROS1).А и не е достаъчно висока експресията. Лошото е че най-вероятно няма да има отговор към ИТ с PD-1 Чекпоинт инхибитори ,като втора линия ,след евентуална придобита резистентност към EGFR ТКИ-тата . Поне това показва практиката - при EGFR мутиралите тумори няма реална инфилтрация на тумормната микросреда от T-лимфоцити, и е друга причината за по-високата експресия на PD-L1.Нещо повече доста честа е хиперпрогресия след провал на EGFR TKI при употребата на PD-1 CPI . Дори има потребител тук ,който след резистентност към EGFR TKI , и висок PD-L1 ,при последваща смяна на лечението с PD-1 CPI , e продължила прогресията .
Едно старо клинично проучване ,прекратено преждевременно:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29874546/

В търсене на противодействие на един от механизмите за избягване на имунния отговор при EGFR мутирал NSCLC:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33537094/

Но да гледаме от позитивната страна. Може да има добър отговор към някой от изброените EGFR TKI и да постигне дълготрайна ремисия баща ви.А и е добре ,че е умеренодиференциран (G2) - т.е не е толкова агресивен тумора.  Добри са резултатите !


Редакция: Калина, нали в момента няма метастази от белодробния карцином ,а и засегнати лимфни възли? В този случай ,най удачно би било да се консултирате с добър гръден хирург за
радикално хирургично лечение ,стига да може да го понесе след VATS-a. и  с онколог ,за последваща ,аджувантна терапия с EGFR TKI (Осимертениб е одобрен в САЩ,за такава употреба наскоро). А то и ако не IIIB-IV стадии май няма да одобрят лекарствено лечение.Извинявам се ,но не помня напълно случая ,осен ,че е в белия дроб е открита лезията след операция за колоректален карцином,или тотално бъркам.

Тоест, да разбирам, че въпросната ТТ може и да не сработи и тогава оставаме без варианти, така ли?
Аз мислех, че ТТ е за 1-ва линия, после 2-ра линия е ИТ и накрая ХТ...Явно не съм разбрала, а и трудно наваксвам с материала все още...
Искам за ви попитам - какво означава reversible и irreversible EGFR inhibitors? Тоест какво се има предвид под обратими и необратими? В смисъл на лечение? Или?
....
Прикачвам резултата от РЕТ - метастази нямаше, но за възли не мога да разбера....Истината е, че след VATS друг хирург попита "Ама той (визирайки хирурга правил VATS) защо само го е мъчил, а не е премахнал тумора? ---- аз не знам как да отговоря на този въпрос и не знам дали не е било грешка....Още тогава се чудех защо не са го отстранили.....
Незнам.....
Страх ме е какво ще стане ако не отговори добре на ТТ и какво следва тогава??


# 596
  • Мнения: 10 570
kalina_malina80,
най-добре вторият хирург да звънне на първия да го пита защо не е махнал лезията, от която е взел материала за биосия.
Нямам вече думи за лекарските критики към чуждата работа....
Това, което на мен Минчев от Токуда ми обясни е, че при положение, че има повече от една лезия и другите са разположени в различни части на дробовете, операция е безсмислена, защото е тежка и само ще влоши качеството на живот на пациента, без да го излекува.

# 597
  • Пловдив
  • Мнения: 2 075
Нямах в предвид ,че таргетната терапия няма да сработи,а че при тази мутация(EGFR) обикновено няма отговор към имунотерапия с PD-1 чекпоинт инхибитори,въпреки високата експресия.
Може би има засегнати лимфни възли . С VATS незнам дали е възможно да се направи атипична резекция ,може би и затова не е премахнат тумора.
Следващата ви стъпка е избор на онкологична болница/отделение ,където ще се лекува . С резултата от ПЕТ/CT-то и хистологията+генетичните изледвания - ако решите да се лекувате в БГ.Онко-комитета ще определи лечение. Най-вероятно таргетна терапия с EGFR TKI , но може и да назначи и консултация с гръден хирург за резекция на тумора и нов PET /CT -да проследят лимфните възли.

# 598
  • София
  • Мнения: 1 152
здравейте, да се отчета и аз за кръвните полазатели на баща ми, понеже ни беше за първи път кръвопреливане (явно съм горда, че съм открила топлата вода Wink ).
В Иван Рилски стигнах до лекар, доста добро впечатление ми направи по телефона - всичко ми обясниха като нищо не знаех, но щяха най-рано другата седмица да го приемат. Затова се спрях на варианта Токуда. Понеже тук писахте, че там се плаща "много" за кръвопреливане, реших да звънна да ги питам колко точно, но "политиката на болницата била, че не давали такава информация по телефона", което ме озадачи и се вдигнах да отида ня място да попитам. Да кажа тук, дано съм полезна: 305 лв е пътеката в Хематологията за 2 дни ("май"), + си носите бележка за дарител, направлението там го пишат след заплатена консултация с хематолог (+95 лв). Самостоятелна стая е 115 лв/ден, за придружител от 25-45 лв/ден, придружителя си плаща антигенен ковид тест, но това са допълнителни "екстри".
В разговор с един лекар ми спомена, че "този карцином на белия дроб" водел до влошаване на нивата на еритропоетина (сега и аз научавам този термин) и в Онкологията трябва да го изследват и съответно да му приложат медикамент (имало такава пътека за онкологията), това се правело, "за да не се налагат чести кръвопреливания". Еми хубаво, и това ще им кажем там, те ще го напишат в епикризата и дано това става с един прием, когато е ХТ+ИТ вливката, а не се налага друг тормоз по отделен прием.

# 599
  • Пловдив
  • Мнения: 2 075
Няма такова нещо . Недребноклетъчен Белодробен Карцином не води до "влошаване на нивата на еротропоетин".  Да не е имал предвид Дребно Клетъчен?! Може да е нисък Хемоглобина от Лъчетерапията и/или от ХТ. Ако не може с добавки да се възставят до следтващата вливка кръвните показатели ,може да се приложи медикамент който стимулира хемопоетезата.Той някакви добавки приема ли?

Общи условия

Активация на акаунт