Защо майки са агресивни към други майки?

  • 14 889
  • 442
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 408
Аз не пиша из ФБ групи, само тук във форума и предимно в майчинските теми. Рядко съм попадала на нападки или злобни коментари. Но ако се зачетете в темите за кърмене, захранване, ще откриете откровено тъпи въпроси. Мен ме избива на смях в повечето време и пускам иронични коментари понякога, но то просто няма как да реагираш сериозно на въпроси от типа "кърмата ми мистериозно спря", "кърмата ми не е хранителна, "с какво да захраня на 4м" и тн.
и то задени от хора, които очевидно не са си направи труда да прочетат допълнителна информация. Някоии неща дори могат да бъдат опасни за бебето и е нормално други майки с повече опит и знания да искат да помогнат като покажат грешката на някой. Обаче този някой приема това като заяждане, защото всъщност не търси съвет, а валидация на собствената си глупост. Та, така, според мен Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо се жалваш от фейса тук? Във фейса можеш да си подбираш контактите, а това да рискуваш да зададеш въпрос там е като да ти се изсипе лавина.
Като цяло, ако не си готова да получиш всякакви отговори, по-добре не задавай въпроси. В момента, в който публично попиташ нещо, трябва да знаеш, че поне половината отговори да не ти харесат.

Преди да пропиша във форума не съм подозирала колко въпроси от Средновековието все още мъчат младите жени.  Доста хора тук помним знаменити въпроси като осоляването на новородено, за да не му мирише потта, както и мазането с ракия на бебето, за да заспи.

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 08:11 от Andariel

# 17
  • Мнения: 354
Мани. Пълно е с кисели хора, които ако не се заядат с някой и не си излеят агресията и яда не могат да живеят.

Аз например на повечето теми тук не гледам сериозно, а по скоро за забавление. Защото или въпросите са нелепи, или последващите коментари.
И си казвам: чай да попиша и аз малко глупости, докато чета и се забавлявам.

Иначе в реалния живот около мен нямам киселяци. Ако в магазина, на улицата или в таксито се натъкна на такива съм толерантен.

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 08:41 от Иван Вазов

# 18
  • София
  • Мнения: 22 884
Аз съм на мнението, че ако не може да се напише нещо полезно е по-добре да се замълчи, ама не много хора мислят като мен. 😀
В теми за даване за акъл много, много не влизам, защото не обичам да ми дават и съответно аз да давам. По отношение на бебета да кажем, не се сдържам и пиша само ако наистина смятам, че майката, чудейки се за нещо, може да постави детето в опасност. Например не мисля, че АМ може да навреди на детете, макар и кърмата да е по-полезна. Не одобрявам и  дългото с години кърмене, но си замълчавам. На скоро обаче една дама във ФБ беше писала, че според нея и докторът и нямало нищо лошо, даже вече било препоръчително да се дават алергени на малки деца. Тя на нейното още на 10 ден му давала биберон, натопен с мед. Според мен това си е живото застрашаващо и не можах да си замълча. Винаги обаче като коментирам нещо подобно гледам да го правя умерено и спокойно, а не да размахвам пръст.

# 19
  • Мнения: 567
Хората като цяло са си злобни сякаш.., и аз отскоро съм родител имам 11 месечно бебе , контактувах с друга майка за децата ни да обменяме опит и тн , но тя доста често ми намекваше че не се прави това така или така и ми задаваше такива въпроси каквито си писала и аз винаги се чувствах зле като си пишем и затова спрях да контакувам  с нея и това е. Някой като не те кара да се чувстваш добре Чао и това е , всеки е различен всеки гледа детето си както той смята за добре и така

# 20
  • Мнения: 174
Някой пита да не би да пиша дисертация? Ами не, по-скоро съм от “пострадалите майки”, които както си седят мирно и тихо даже, иде някой на гости в нас и от нищото успява да ми обясни аз как съм “нам-каква, защото”. А в пътите, в които съм имала “глупостта” да си изкажа мнението- леле. Сега си представете изнервени хора в интернет. Дали им олеква е по-интересно? Някой ще каже, че не би трябвало да ти пука за непознати, а познатите какво да ги правим? Аз не съм чак толкова дебелокожа и си признавам, че на моменти ми докривява доста, като някой ме засипе с разни УЖ възпитани квалификации.

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 08:58 от Alichka_Balichka

# 21
  • Мнения: 25 441
Аз не пиша из ФБ групи, само тук във форума и предимно в майчинските теми. Рядко съм попадала на нападки или злобни коментари. Но ако се зачетете в темите за кърмене, захранване, ще откриете откровено тъпи въпроси. Мен ме избива на смях в повечето време и пускам иронични коментари понякога, но то просто няма как да реагираш сериозно на въпроси от типа "кърмата ми мистериозно спря", "кърмата ми не е хранителна, "с какво да захраня на 4м" и тн.
и то задени от хора, които очевидно не са си направи труда да прочетат допълнителна информация. Някоии неща дори могат да бъдат опасни за бебето и е нормално други майки с повече опит и знания да искат да помогнат като покажат грешката на някой. Обаче този някой приема това като заяждане, защото всъщност не търси съвет, а валидация на собствената си глупост. Та, така, според мен Hug

Точно това си мислех и аз. При положение че във форума, а и изобщо в интернет, е пълно с полезна информация, не виждам защо трябва да се задават въпроси, когато просто трябва малко да се почете. В книжарниците също има купища книги, в които са дадени отговорите на почти всички въпроси, при това от специалисти – лекари, психолози и т.н.
Вярно, че в социалните мрежи общуването е неформално, все едно сме седнали на пейката пред блока и си лафим за какво ли не, но и не се възмущавайте, че получавате отговори в съответния стил. Каквито са хората навън, такива са и тук.
Та съветът ми е – за да не получавате неадекватни отговори, редуцирайте количеството на въпросите си. Постарайте се сами да си намерите отговорите. Ползвайте търсачките по предназначение.

# 22
  • Мнения: X
Не е особено продуктивно това отношение "всички са смотани, само аз в бяло". Имам чувството, че съм чела твоя тема, беше станал някакъв въргал в нея, е, не беше случайно.

# 23
  • Мнения: 174
Попадала съм на твои мнения и ми прави впечатление, че ти за темите които са ти ок и си минала оттам? защитаваш и вадиш сто довода “за” и как не трябва да се осъжда (секцио), а там където не е имало разминаване от правия път (кърмене) обвиняваш бързо и безапелационно. Поне така съм го усетила от прочетени коментари. И не мисля, че във форум, в който има от хора с 12 клас до доктори на науките, може да се определи кое е тъпо. Вероятно толкова знаят наистина 🤷🏻♀

Аз не пиша из ФБ групи, само тук във форума и предимно в майчинските теми. Рядко съм попадала на нападки или злобни коментари. Но ако се зачетете в темите за кърмене, захранване, ще откриете откровено тъпи въпроси. Мен ме избива на смях в повечето време и пускам иронични коментари понякога, но то просто няма как да реагираш сериозно на въпроси от типа "кърмата ми мистериозно спря", "кърмата ми не е хранителна, "с какво да захраня на 4м" и тн.
и то задени от хора, които очевидно не са си направи труда да прочетат допълнителна информация. Някоии неща дори могат да бъдат опасни за бебето и е нормално други майки с повече опит и знания да искат да помогнат като покажат грешката на някой. Обаче този някой приема това като заяждане, защото всъщност не търси съвет, а валидация на собствената си глупост. Та, така, според мен Hug

Няма такова нещо. Всеки си има грешки, аз в това число. Старая се да не обиждам, обаче.

Не е особено продуктивно това отношение "всички са смотани, само аз в бяло". Имам чувството, че съм чела твоя тема, беше станал някакъв въргал в нея, е, не беше случайно.

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 09:35 от Alichka_Balichka

# 24
  • Мнения: 6 622
Като си уверена, че отглеждаш детето си по правилният начин не ти пречат чуждите съвети.
На мен колко съвети са ми давани... Даже без да питам. Усмихвам се и подминавам.
"Ама още ли го кърмиш?" "До кога ще го кърмиш? "Защо още не си го захранила" " Ама как може да му даваш ягоди вече" и още много други.
Приемам, че хората се опитват да помогнат, като всеки дава съвет според собствените си разбирания. Аз обаче, щом съм достатъчно зряла за да стана майка се чувствам уверена в изборите си и не търся чуждо одобрение.

# 25
  • Мнения: 3 987

Ами това всъщност е отговор, тези зрели хора така мислят. Не знам защо се очаква да се съгласят веднага с питащия. Насаждане на мнение не знам как се прави. Това че аз казвам нещо, което друг не приема, не е насаждане.

Не и в случаите, които е описала авторката. Тук във форума е много показателно, във всяка втора тема е, и не е свързано само с майките. Любимото ми беше как една жена пита какво да пие срещу гадене и отдолу 15 човека - ами аз повръщах до 9 месец и не съм умряла, аз пък не съм повръщала въобще, как така ще пиете нещо - повръщайте си, така се чисти организма.
Жената пита черно на бяло - какво да пие, а не дали да повръща или не. Просто четенето с разбиране е много сложно и не е за всеки и хората виждат една дума, която ги жегва и почват да пишат есета по нея, които нямат нищо общо с въпроса.
Аз съм питала къде да намеря еди си какво => 20 коментара - не ти трябва такова, стринка ми носи друго. Аз купувам това, трябва и ти да си го купиш. Ама въпросът ми не беше да ми се дадат съвети какво да си купя, а от къде да купя това, което вече съм си избрала.

Това са от "любимия" ми тип хора - които просто искат да кажат нещо, за да не изглеждат все едно не разбират, обаче нивото им на интелигентност не позволява да видят отстрани, че така изглеждат още по-глупаво.

# 26
  • Мнения: X
А, този момък с гаденето е специален случай, това му е поне десета тема и контекстът е друг. Няма какво смислено да му се отговори.

# 27
  • Мнения: 1 073
Не случайно в цял свят е популярен терминът “мом шейминг”. Съдят се решенията на жените как да си отглеждат децата. По принцип жените имаме отвратителния навик да се бъркаме в чуждите решения и да ги критикуваме дори и да не ни се иска мнението. За мен това е отвратително държание.
Съдиш някого за АМ и че детето е с памперс на 2 години, но ако му забие шамар пред всички обръщаш поглед в страни и “я, туй не е моя работа”
Аз лично бих показала един среден пръст на всяка една, която ми каже ама що така правиш, що детето не е с 10 ката дрехи, що си му дала АМ, що е толкоз енергично, що, що, що! Simple Smile
Аз от жени съм чувала най-грозните епитети за същия пол. Зли сме, вкоренето ни е от село яяяяяко Simple Smile

# 28
  • Мнения: 3 987
А, този момък с гаденето е специален случай, това му е поне десета тема и контекстът е друг. Няма какво смислено да му се отговори.

Не-не, не младежа с дебилните въпроси. Това си беше стара тема, от преди година сигурно, нормална жена пита как да намали гаденето - просто очите ми останаха на челото като прочетох 15 коментара и нито един по темата...

# 29
  • Мнения: 6
Много са неприятни подобни жени - независимо дали са познати и роднини, които си натрапват съветите, или непознати във ФБ, които те нападат, че не си гледаш добре детето.

Аз за съжаление от подобни хора (близки на семейството ми жени) буквално се отвратих от кърменето. Просто като се сетя какъв ужас беше с постоянно натякване и едва ли не вменяване на вина и ми се плаче буквално Cry Което е тъжно, защото кърмене в началото наистина е много специален и съкровен момент между майката и детето. Обаче на мен постоянно ми се натякваше колко съм несериозна, каква лоша майка съм, че не кърмя често. То първо беше “ама защо се изпомпваш, а не на гръд” (може би защото имам трудности), “защо храниш детето смесено с кърма и АМ”, “ама защо така отби детето” (може би защото от простотии, интриги и напрежение ми секна кърмата).

Та, за агресивните, настойчиви и налагащи си неисканото мнение майки мисля, че са много вредни същества и трябва да бъде ограничен контактът с такива.

В моя случай за съжаление не се получи така. защото макар, че аз лично ограничих контактите си с най-активната “съветница”, която ми ръсеше непоискан акъл буквално през 5 минути в месинджър или вайбър, тя продължи настойчиво да контактува с мъжа ми. И да го навива как се правило и че нещата, които аз правя за детето ( и не само за кърменето, ами и за съня, за памперсите колко често се сменят, какво се дава при колики, колко да разхождам детето....) не са по правилния начин. Разбирайте - не са по НЕЙНИЯ начин.

И..... всичките онези гадости “защо така, а не иначе”, които съм изброила горе, ми се натякваха от мъжа ми Cry


Това буквално ми съсипа самочувсъвието,  семейните взаимоотношения и като цяло ми остави супер неприятни спомени от началото на майчинството ми. От това още много боли като се сетя за него Cry

А защо жена причинява подобно нещо на друга жена? Въпросната съветница на мъжа ми е негова близка приятелка, която е от типажа жени “аз разбирам всичко и сега ще ти обясня как се прави”. Има деца в началното училище,  които според нея са супер, абе генийчета направо. Само че не е съвсем така Grinning Както и да е.... С мъжа ѝ постоянно спорят и се карат за нещо, той не я отразява особено.

Та в този ред на мисли, настойчиво съветващите  и налагащи мнението си майки са просто едни много нещастни и не особено успешни в личния си живот жени. И които компенсират тази си празнота, като се вмешават в чуждото лично пространство и се изживяват като гурута на кърменето и майчинството. По-далеч от такива!

П.П. И мъжете си дръжте по-далеч
от тях Joy

Последна редакция: нд, 25 апр 2021, 09:49 от September_

Общи условия

Активация на акаунт