Френски мадами-2

  • 13 803
  • 290
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 292
Здравейте френски мадами  Wink
Ноемврийската майка и френска мадама Поля откакто отлетя zа България не е писала в нашите теми. Има ли някоя от вас новини от Поля ?
Благодаря ви и лек ден  Wink

# 76
  • Мнения: 147
Знаете ли колко излиза тук шофьорския курс?И аз успях да подам документите за тукашна книжка,само дето сега карам с едно хвърчащо листче, тъй като още нямало отговор от българска страна #Cussing out,но това е друг въпрос....,питам защото мъжът ми не успя да хване този едно-  годишен срок и сега го карат да кара курса на ново  #2gunfire!Само дето не разбрах само изпита ли трябва да защити или целия курс да изкара  newsm78?
chaumont-честито апартамент   bouquet!Че и градинка си имате   newsm10, страхотно!И ние като търсихме квартира държах да има градинка, че съм голям фен на природата и на цветята!Даже тази година успях да се запозная и с градинарството на зеленчуци,като си засадих малко домати,салатки,лук и ягодки,че нещо не ми харесват вкусът им по магазините smile3506- определено не са като българските, така вкусни!
Честито и на madame   bouquet!Аз до като не посетих доктора не бях сигурна че съм  preggo!И се учудих че ми насрочиха дата чак след месец, след като имах +тест и ми закъсняваше с две седмици   !Но вътрешно в себе си се радвах на +теста  Grinning!
Слънчев ден на всички   Nature Sunny!

# 77
  • FRANCE
  • Мнения: 2 241
Благодаря на всички. Аз пробвах с още тестове и те все положителни излизат Hug
Сега остана и гинеколожката ми да намери време за мен

успешен ден на всички  bouquet

# 78
  • Мнения: 1 909
Strumphete, честито ти ходещо човече!  Пази го от прекалени падания, да не се обезкуражи. Ще му правите ли прощъпулник?

Sea-fr, неприятно че ще трябва да кара наново курса мъжа ти. Не мога да ти помогна с точни цени, ама си е скъпичко, нещо ми се върти в главата като около 30 евро на час, ама да не те излъжа. 4удя се дали след влизането на България в ЕС няма да започнат да признават нашите книжки и дали не си струва да поизчакате Thinking
 
Madame, ще намери време за теб гинеколожката, как няма да намери, а и ти имаш още време. Спокойствие и силна храна Grinning

Лек уикенд ви желая на всички

# 79
  • Мнения: 545
sea-fr, защо мъжът ти трябва да кара шоф.курсове при условие, че има бг книжка??  newsm78
Аз имах 1 год. след последната ми студентска година, за да си сменя бг книжката с френска. И стана много бързо и лесно, дори не ми искаха превод и е безплатно. Взеха ми българската, дадоха ми френска доживотна...

За това не разбирам какви курсове..  Sick Иначе май излизат около 1000 евро ..

Поздрави,
Клео.   smile3502

# 80
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 770
sea-fr, защо мъжът ти трябва да кара шоф.курсове при условие, че има бг книжка??  newsm78
Аз имах 1 год. след последната ми студентска година, за да си сменя бг книжката с френска. И стана много бързо и лесно, дори не ми искаха превод и е безплатно. Взеха ми българската, дадоха ми френска доживотна...

За това не разбирам какви курсове..  Sick Иначе май излизат около 1000 евро ..


Клео, ако не си дошьл тук като студент, имаш право на една година от влизането ти на френска територия, да поискаш да ти "приравнят" българската книжка.
Ако си блейка като мен и не си запознат с френското законодателство, и не се интересуваш от въпроса, тъй като нямаш кола  Laughing и изпуснеш този едноодишен срок, си караш целия шофьорски курс, от А до Я. За курса тъкмо имам актуална информация, тъй като се записах преди месец  Grinning.
Курсът ми излиза 880 евро, в което са включени: обработка на досието, учебни материали (учебник с правилата), първоначална оценка на нивото, 20 часа кормуване, право на явяване на "листовки" и изпит по кормуване, както и практикуване на "листовки" в изпитни условия в школата колкото пъти искаш.

Вивита, тези дни си мислех да питам какво стана с Поля, че не се е появявала откакто замина за България. Дано всичко да е наред!

Щрумфет, честит ти ходещ юнак, скоро прощъпулник ще трябва да стягаш  Grinning

Madame, добре дошла при нас, честит ти положителен тест! Като си записваше час не каза ли, че се съмняваш че си бременна? При мен това подейства и получих час още същата седмица... Иначе гинекологът ще ти обясни какво трябва да направиш и ще ти изпише необходимите изследвания. Пък и ние сме тук да помагаме  Grinning.
Едно от първите неща, които трябва да направищ е бързо да решиш къде искаш да раждаш, че  местата бързо свършват, особено в големите градове  Grinning

Мариякара, доста нанагорно ми идват ученето и шофьоркият курс, ама да е жива и здрава майка ми, която е тук да се занимава с Камбанка. Но пък за курса беше сега или никога, както и изборът беше да продължа да си късам нервите на старата работа от СДД на СДД за малко пари или да се запиша на курс и да си късам малко по-малко нервите на нова работа за повече пари  Laughing Laughing Laughing

Лека вечер от мен момичета!

# 81
  • Мнения: 4
Здравейте момичета Simple Smile
Още една френска мадама се присъединява към вас Simple Smile
Някой знае ли какви документи трябва да занеса в префектурата, за изваждане на работна carte de sejour? Или ако може да ми помогнете с линк със списък на документите ?
Merci

# 82
  • Мнения: 1 194
Здравей Пом!
Добре дошла. На въпроса ти- мисля че няма един отговор-зависи от това в кой град си, каква е сегашната ти ситуация, а също и факта ЕС, който ще промени нещата в много отношения.
Аз например бях студентка, правих смяна на статута към работна виза и с една дума -списък с документи в интернет не намерих. Отидох в Префектурата в Париж и там ми обясниха процедурата. Ако до сега нямаш carte de sejour, но се е намерил работодател да те наеме, знам, че процедурата е доста сложна и се прави от него, ти само чакаш, но ЕС мисля,че доста ще улесни нещата. Абе не ти отговорих, знам, но ако дадеш повече инфо мож да сме ти повече от полза.

Имам въпрос като заговорихме за шоф. книжки. Аз имам още няколко месеца (до 31 януари) да подам за смяна с френска. Даже миналия път в префектурата ги новех, но мъжът ми ме нави...да не подавам. Като влезем в многократно цитирания от мен ЕС нямало да има нужда от смяна на книжките, можем да караме с бг такива. Той смята , че е по-добре-заради точките, радарите и тн. И аз му се вързах, ама днес пак размислих и се чудя дали все пак да не поискам аз френска, да ми е мирна главата? Ако трябва да карам курс-нямам ни време, ни кураж...Как мислите?

# 83
  • Мнения: 147
Ох аз с моя нарушен сън май пак ще будувам тази вечер  Rolling Eyes и ще ви чета какво да правя   Joy!Не знам дали и Вие така сте били като мен докато сте бременеели, ...  ooooh!!
Ами да изтърва си срока не защото е нямал кола   Laughing,ами защото нашето СБА в България ни уверяваше че техните книжки са международни и ние правихме ли та правихме всяка година и си плашехме ли плащах ме    #2gunfireА то се оказа закона друг- с българските имаш право само 3 месеца след което ако притежаваш карт де сежур в рамките на една година трябва да подадеш за френска като искат извадка от БГ КАТ че нямаш нарушения и си редовен шофьор,след това превеждай и легализирай, та така аз успях!Но и друго имаше аз като идвах в Франция като чужденец ми изпратиха по пощата книжка-пътеводител за живота в Франция и какви права и задължения имам спрямо държавата и така научих доста неща.
Rotsa -мерси за инфото!Ама това така ще ни ощети от закупуването на другата кола   Rolling Eyes,че ме натъжава,...много са им скъпи тези курсове   ooooh!, а колите им и те едни цени имат Shocked!Ама без книжка не може,... Tired!То за сега само аз карам ама коремче вече опира във волана  Laughing!
 Pomme -мисля че наистина работодателя се занимава с това,поне така беше с мъжа ми и доста чака.А и този новия закон който въведоха в Франция за чужденците,които нямат диплома с европейски статут нямат право да започнат работа ,но не знам ако самия работодател не гарантира за теб и има ли възможност той да признае дипломата ти?!Не знам много объркано стана, а и ще става с ЕС   Crazy!
Вече и аз не знам с тези документи къде, как се пътува колко си свободен в този свят  #Crazy?!Сигурно след поне година ще ни се изяснят всички права относно този ЕС! Heart Eyes

# 84
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
sea-fr, защо мъжът ти трябва да кара шоф.курсове при условие, че има бг книжка??  newsm78
Аз имах 1 год. след последната ми студентска година, за да си сменя бг книжката с френска. И стана много бързо и лесно, дори не ми искаха превод и е безплатно. Взеха ми българската, дадоха ми френска доживотна...

За това не разбирам какви курсове..  Sick Иначе май излизат около 1000 евро ..


Клео, ако не си дошьл тук като студент, имаш право на една година от влизането ти на френска територия, да поискаш да ти "приравнят" българската книжка.
Ако си блейка като мен и не си запознат с френското законодателство, и не се интересуваш от въпроса, тъй като нямаш кола  Laughing и изпуснеш този едноодишен срок, си караш целия шофьорски курс, от А до Я. За курса тъкмо имам актуална информация, тъй като се записах преди месец  Grinning.
Курсът ми излиза 880 евро, в което са включени: обработка на досието, учебни материали (учебник с правилата), първоначална оценка на нивото, 20 часа кормуване, право на явяване на "листовки" и изпит по кормуване, както и практикуване на "листовки" в изпитни условия в школата колкото пъти искаш.


Зелена клонке, искам да ти кажа, 4е са те прецакали  Rolling Eyes  Това 4е имаш бг-книжка те освобождава от задължителните 20 4аса кормуване. И аз така изпуснах срока от незнаене и си платих само 5 4аса кормуване, за да ме светнат с тукашните изисквания. После се явих на Кода и след това и на кормуването. Излезе ми около 300 евро +още 100, защото се наложи да се ява втори път на кормуване, скъсаха ме първия  Embarassed

# 85
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551

Имам въпрос като заговорихме за шоф. книжки. Аз имам още няколко месеца (до 31 януари) да подам за смяна с френска. Даже миналия път в префектурата ги новех, но мъжът ми ме нави...да не подавам. Като влезем в многократно цитирания от мен ЕС нямало да има нужда от смяна на книжките, можем да караме с бг такива. Той смята , че е по-добре-заради точките, радарите и тн. И аз му се вързах, ама днес пак размислих и се чудя дали все пак да не поискам аз френска, да ми е мирна главата? Ако трябва да карам курс-нямам ни време, ни кураж...Как мислите?

Мария, това не е вярно. И аз го обмислях като вариант, но влизането ни в Европа няма да го промени. Дори западноевропейци, с установено жителство  тук са длъжни да си ги сменят.

# 86
  • Мнения: 147
Ако е вярно това  Mama Strumpf  много ще ни спестят  Money от банковата сметка   Joy!

# 87
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 770

Зелена клонке, искам да ти кажа, 4е са те прецакали  Rolling Eyes  Това 4е имаш бг-книжка те освобождава от задължителните 20 4аса кормуване. И аз така изпуснах срока от незнаене и си платих само 5 4аса кормуване, за да ме светнат с тукашните изисквания. После се явих на Кода и след това и на кормуването. Излезе ми около 300 евро +още 100, защото се наложи да се ява втори път на кормуване, скъсаха ме първия  Embarassed

Мамо Щрумф, merde alors!!! Ама и аз като не се сетих да кажа, че имам друга книжка... Ама май ще е по-добре да си изкарам 20-те часа, защото за последен път съм карала през 93-та  Laughing. Уж казват, че на се забравяло, ама аз вяра си нямам. Навремето като се качих на колело след 10-годишно прекъсване, първото нещо, което успях да направя е да се изтърся доста неелегантно на асфалта  Joy

Мария, аз бих си оправила книжката докато не са минали сроковете, защото мисля, че влизането на България в ЕС няма да го промени, тъй като ще останем постоянни резиденти тук.
В този ход на мисли, вие момичета имате ли френско гражданство или не сте искали?

Sea-fr, аз като бях бременна, спях като заклана, дори се нервирах като трябваше да ставам по 5 пъти на нощ до тоалетната. Та поне нощните будувания ми бяха спестени, в това отношение имах късмет. Вярно че колите тук са доста скъпи, ама по-добре е мъжът ти да изкара курс, ако може, че иначе сама ли ще се караш до болницата?  Laughing Laughing Laughing

Pomme, за работна carte de sejour, мисля че работодателят ти трябва да почне процедурата и всички документи. Ако си добре с френския можеш да погледнеш на сайта на на френската администрация : http://www.service-public.fr/
там има много добра търсачка и обяснения за всички възможни документи за каквото се сетиш. Ако си във Франция, можеш да се обадиш направо в префектурата да питаш (или работодателят ти). Но е дълго и оплетено...

Някой питаше за чуждестранните дипломи - там е една мътна и кървава, можеш да поискаш equivalence du niveau d'etudes от съответната академия (ако ви интересува процедурата, мога да ви я опиша по-подробно, сигурно имаи други които са минали по този път), дават ти един хубав документ където пише, че  на базата на досието ти, удостоверяват че си изкарал еди-колко си години в БГ образователна система и че вече работодателят ти решава дали да ти пизнае съответното ниво или не. Освен това, знам, че ако работодател иска да те наеме на работа, ако си чужденец, той плаща по-виоки такси (поне на мен така ми го обясниха на интервю за работа като ме питаха дали имам фр гражданство). Абе, купон да става...

Надин, докога ще са ти гостите? Дано да успееш да си починеш след това.

Мишенце, ти да не би да роди вече?

Мистик, Аня, Поля, Шомонт и другите, къде се загубихте?

Лек ден от мен, ние отиваме на обед у свеки  Wink  Laughing


# 88
  • Мнения: 7 605

Имам въпрос като заговорихме за шоф. книжки. Аз имам още няколко месеца (до 31 януари) да подам за смяна с френска. Даже миналия път в префектурата ги новех, но мъжът ми ме нави...да не подавам. Като влезем в многократно цитирания от мен ЕС нямало да има нужда от смяна на книжките, можем да караме с бг такива. Той смята , че е по-добре-заради точките, радарите и тн. И аз му се вързах, ама днес пак размислих и се чудя дали все пак да не поискам аз френска, да ми е мирна главата? Ако трябва да карам курс-нямам ни време, ни кураж...Как мислите?

Мария, това не е вярно. И аз го обмислях като вариант, но влизането ни в Европа няма да го промени. Дори западноевропейци, с установено жителство  тук са длъжни да си ги сменят.

Права си......аz съм с немска книжка но си карах с нея  Mr. Green  zаЩото нямах Carte de Sejour (ве4е от ноември 2003год. не се иzдава такава на жители от други държави на ЕС), дори колата си я карахме с немски номера  Whistling  Само един път ни спряха и се правихме на туристи  Whistling

# 89
  • Мнения: 1 194
Zdrawejte! Niamam kredor...
Na men vsashnost ot samata Prefectura mi kazaha, che kato vlezem v ES niama da ima nujda da si smeniam knijkata. Az inache niamashe da se hvana samo za dumite na muja mi. Daje mi dadoha dokument s iziskvaniata i raznite dokumenti za smiana i tam pishe cherno na bialo che za grajdanite na UE ne e zadyljitelno, no ako iskash da ia smenish niama da ti otkajat.Ta stava edin vid vapros na izbor. Ama az nali vse niamam viara na "pulnopravieto " na Bulgaria, misleh si da ne stane belia...
A moje i da ima razlika dali si jenen za francuzin, ili kato men sis ednogodishna karta, koiato teoretichno moje da ne ti podnoviat...

Rotsa, az niamam frensko grajdanstvo. Zaduljavat me obache da poiskam(zaradi rabotata)....chudia se koga li shte se zahvana s tova....
Tatjana, ça fait plaisir de te voir.... ;-)Merci za otgovora
Posle pak shte pisha che s tazi latiniza...

Общи условия

Активация на акаунт