Интервално хранене/периодично гладуване/Fasting - тема 10

  • 76 225
  • 759
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 7 737
алоооууууу, дай дефиниция за психарска тема или поне линк

да не съм спам.... с огромно прискърбие съобщавам за добри резултати без закуска, с лек уклон към обеден ОМАД
ама ми тъжно...обичам да ям сутрин, всъщност ми е любимото хранене, по-по- най- любимо е закуска с кюфтета

# 271
  • Мнения: 1 176
Знаеш ли, Таня, това е интересна тема за дискусия, но като че ли се провалям в намирането на информация, та ще си позволя да я почна тук.
Първо! Голямa уговорка с голяма удивителна! Не говоря за популярните интервали, които се ползват масово, включително в тази тема (18/6, 16/8, 20/4, ОMAD).
С тази уговорка обаче, твърденията, така преразказани, от другата тема (не съм ги чела) не са съвсем безпочвени. Чела съм, дори в източници подкрепящи интервалното гладуване, че не е препоръчително за хора предразположени към изпадане в крайности, хранителни разстройства и още редица психични заболявания.
И тук идва въпросът ми - къде е мярката и трябва ли да има такава по отношение честотата на дългите фастове - 2, 3, 5 дни - АКО човек се чувства добре на тях и не страда от изразени симптоми на постоянен глад, слабост, раздразнителност, липса на енергия и т.н.?
Срещали ли сте и понятието "fasting high"? Попадна ми в точно една статия и говореше точно за фалшиво чувство на енергичност и еуфория, но така и не го намерих споменато другаде.

# 272
  • Мнения: 2 275
Ох, много любима ми е закуската и не се "хващам" на провокации от страна на Херци. Хич няма и да опитвам.
"Психарска" е темата за вируса и интервалното беше спам там, но нали трябва да се унищожават различни виждания и тогава всички методи са добри. В интерес на истината, няколко потребителки, запознати с интервалното и ВМНВХ защитиха доктора.
А доктор Меркола наистина е лекар (и домашен)
https://french.mercola.com/sur-dr-mercola.aspx
Продава и хранителни добавки и за това има проблеми. Сетих се, че точно по този начин бяха нападнати лекарите Дюкан, Тим Ноукс (спортна медицина,  че и той с добавки) и един швед (забравих му името). И доктор Берг (алтернативна медицина) си е навлякъл проблеми с неговите добавки. Тия там "добавки" на разни съмнителни (китайски) фирмички на никой ли не пречат? Аз не си давам парите за никакви добавки,  само питам.
Наскоро открих, че и доктор Фънг е "любимец " на някакъв мускулест любител на тренировки и протеини та и той е в групата на "шарлатаните". И доктор Шишонин и много други. Няма смисъл от задълбочаване и губене на време по личните виждания и на едните и на другите.

evenfall отваряш наистина интересна тема.
Най-напред да уточним, че интервалното хранене е в рамките на 24 часа. Повече от 24 часа без храна минава в категорията най-обикновено гладуване и с всичките правила за захранване. И за повече от 3 дни си трябва съвет/наблюдение от лекар.
И интервалното хранене и лечебното  гладуване НЕ са подходящи за хора с хранителни разстройства, а и за някои други заболявания.
Тук една съфорумка писа нещо от сорта "искам да мина на интервално за да намаля още повече калориите". Ето това виждане на интервалното води до провал/здравословни проблеми и извода "вредно е, трябва често да се яде, не е за мен и т.н."
Най-добре е да се остави лечебното гладуване за лечебно гладуване, а не отслабване. А интервалното ХРАНЕНЕ за ИНТЕРВАЛНО ХРАНЕНЕ.
Доктор Берг в едно видео казва, че не може на едно хранене да изяде всичките му необходими калории и за това избягва ОМАД. Избягва, но му се е случвало. Няма проблем за кратко време недохранване,  но за седмици-месеци-години ....
И накрая : всички сме различни. Важното е да е по вкус, лесно, успешно и да се чувстваме отлично.
А идеята "минимум 5 часа между хранения" е стара и свързана с инсулина.
А идеята " прозорец без храна 14-16 часа" е също стара, но тя е свързана с начина на живот. Така, де: като се стъмни в 18 часа и няма телевизия/интернет , че и осветление хич никой не е седял всяка вечер до полунощ да хапва /пийва и рови по хладилник/мазе. А сутрин първата грижа е била за животните, къщата (палене на печка....) и чак тогава закуска, ако въобще има такава.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 11:08 от tania6

# 273
  • Мнения: 12 705
Мда, правилно в заглавието на темата е първо "интервално хранене", а не гладуване, ама всеки втори в глада се вторачил...
Не става със системно недохранване, също както и системно недоспиване не е ОК, поне аз еднакво вредни ги считам.

# 274
  • Мнения: 1 176
Обикновено избягвам да съм дребнавото grammar nazi, но буквалният превод на fasting e точно "гладуване", включително в името на темата и първия пост.
Съгласна съм обаче, че може би сбърках и не трябваше да я приемам като събирателно за fasting-a като цяло и така наречените prolonged fasts (това ли наричаме "лечебно гладуване" на български?), които гонят преди всичко автофагия, са за другаде. Позволих си да попитам, просто защото се надявах, че покрай едното може да сте чели нещо и за другото, игнорирайте.

# 275
  • Мнения: 12 705
Друга ми беше мисълта, не преводаческа...
Това че се ограничава времето за хранене, а не непременно количеството. Но много хора това не го разбират, за тях е в реда на нещата баш да си гладуват. Което не е добре ако се случва редовно и продължително.
А то фаст и като пост се превежда, ама там вече хептен ще се омотаем с термините.

# 276
  • Мнения: 1 176
Скрит текст:
Да, и постите са ограничаване на някои видове или всякаква храна за определен период от време. И двете сме прави Wink

[...] много хора това не го разбират, за тях е в реда на нещата баш да си гладуват. Което не е добре ако се случва редовно и продължително.
Факт. Не споря и всъщност разбирам реакцията. Просто сбърках темата Simple Smile

# 277
  • Мнения: 7 737
е, как до 24 часа...
аз фаствам по 36, няма сега да ходя в темата за лечебния глад
тук преди няколко години пишеше един, който не ядеше 5-7 дни
звучеше като надрусан и изглеждаше зле (пускаше и снимки), но той беше убеден за себе си, че е в отлично психично състояние
физическото няма да го коментирам, защото той след 5тия ден само лежеше

за добавките - Роналдо е рекламно лице на хербалайф, има си и собствена линия швйкове

таня, да не е Питър Атия докторът??

# 278
  • Мнения: 2 275
Хич не си сбъркала темата. Напротив.
Добре ще бъде да се изясни какво,как и защо.
Нали сме тук за да споделяме опит и информация?
Терминологията е различна или с една дума се означават няколко неща или една дума има различен смисъл в различни езици и става....весело.
Казваме и "яйчен фаст" ,когато цял ден сме на яйца. Нито е фаст нито е яйчен, защото има масло и сирене.
Подробности. Нещо като чашата, пълна до половината или празна половината.
Автофагията настъпва 17-18 часа след последното хранене, което означава възможност за няколко часа такъв процес при 20-24 прозорец. По-лесно е за повечето хора и резултата е "с натрупване". Колкото-толкова и малко е по-добре от нищо.
Може да се "разтегне" интервала. В крайна сметка никой не стои с часовник в ръка и да почва хранене на минутата.
Стига да няма хранителни разстройства и други здравословни проблеми.
....
Херци, на теория е до 24 часа. Иначе всеки по преценка. Веднага "налазват" другите (с ангелски и други супи ) и почва една....Би трябвало от 24 до 48 да е междинно /преходно/и за двете.
Ако Питър Атия е в групата на "шарлатаните" значи е той. А кой беше, инженер по професия се наложило да завърши медицина за да спре обвиненията , че не е лекар и няма право да говори за успеха си в борбата с диабет 2? И обвиненията обикновенно са от хора, които нямат нищо общо с медицината.  Като боксьор ли беше или борец швед дето обяви ,че ВМНВХ е за мързеливите. Тъкмо и аз съм от тях.
....
Преди 20 години ходих на една сбирка "хербалайф" с приятелка. Направо на секта ми заприличаха, а като и почнаха да излизат "свидели" и аз излязох от залата. Имаше едно 300-400 човека.
А тези, от WW ми приличат (от това което съм чела/виждала по филмите ) на нещо като дружество на анонимните алкохолици " сгреших с пакет бисквити.....а, не е добре, не трябва и т.н.).
Заговорих за интервално хранене или гладуване (кой как вижда 6 или 9), защото ми стана интересно.
Защо интервалното е опасно и трябва лекарско наблюдение , а лечебното  гладуване е полезно , заедно с всички плодолечения и подобни. С какво е опасно, ако не закусваш или не вечеряш ,защото не си гладен?
Херци, оня господин май някъде към 15-17 дни не яде и само лежеше.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 14:21 от tania6

# 279
  • Мнения: 451
Наскоро попаднах на тази темичка и реших да пробвам.Нека кажа ,че се уплаших ,когато кантара ми показа 70кг.Та от 22.08 съм на 16/8.
Оказа се лесно.Чувствам се чудесно .Единствено сутрин нещо ми дразни на стомаха,предполагам че е от кафето и ще пробвам да го заместя с чай.
Миналия четвъртък се теглих.Резултата беше -1кг.За 4 дена това си е много добре.Не бързам за никъде и ако продължавам да съм все така пълна с енергия и все по-слаб апетит ,смятам да направя този режим свой начин на живот
Благодаря за страхотната тема,момичета

# 280
  • Мнения: 11
Привет:) аз съм с 15 кг след раждане и започнах фастинг. Успях да сваля 5 за около 2 месеца. Въпросът ми е: ако правя 20/4 мога ли при мнооого голям глад да унищожа някоя ябълка или нарушава ефекта?

# 281
  • Мнения: 2 528
Да, ябълката нарушава ИГ.
А след ябълка гладът е още по - голям.

# 282
  • Мнения: 1 409
Здравей, ябълката ще наруши фаста. Както и преди сме коментирали, идеята не е да умираш от глад, да се мъчиш, да гледаш часовника и да мислиш само за ядене. Интервалът се увеличава постепенно в отговор на сигналите на тялото. Ако изпитваш постоянен глад на 20/4, организмът ти не е готов все още и се стресира, а с малко бебе това е последното, от което имаш нужда. Гладът е физиологична нужда, слушай тялото си - ако ти се пишка, няма да стискаш, докато стане Х часът, защото сега не е време за пишкане. Та така и с глада.

# 283
  • Мнения: 18 542
Мен ябълкаме остъргва яко и без фаст. По-добре лъжичка кокосово или краве масло.

# 284
  • Мнения: 2 275
Хихи. След ябълка мога цяло прасенце да хапна.
Какви стомаси имате,които могат да бъдат излъжени? Моят нищо не го лъже.
Няма никакъв смисъл да се тормозиш/стискаш зъби/гризеш нокти за да докажеш ,че имаш воля.
Идеята е да ядеш при глад, а не защото е време/час. Но си трябва време да се стигне до това и става постепенно.

Общи условия

Активация на акаунт