Ваксини срещу ковид-19, актуална информация и отчетна тема

  • 878 397
  • 16 912
  •   1
Отговори
# 16 860
  • Мнения: 5 565
А ММ беше с течащ нос като из ведро и болки в гърлото за точно един ден. Тестове за ковид и грип - отрицателни (с ваксини е и срещу двете). Каква беше тая работа, не ни стана ясно.

# 16 861
  • Мнения: 5 309
Аз преди 10 дена спрях антибиотика и от вчера пак ме боли гърло. Какво е това чудо...Ковида го изкарах с една хрема, а това два пъти за 1 месец и то с ваксина.
Аз бях така почти два месеца, накрая гърлото ми беше станало на рани, та УНГ се сети да ми пусне секрет и се оказах с бактериална инфекция, която беше устойчива на антибиотика, който бях пила. Та, изпих си подходящия и сега съм добре.

# 16 862
  • Мнения: 7 856
Има бабешки метод, който в много случаи помага за гърло, но определено е неприятен. Мене ме е спасявал, когато предписаният ви антибиотик не свърши работа.
Счуквят се или се пресоват две-три скилидки чесън. Изчаква се няколко минути и с клечка за уши или нещо подобно се маже гърлото. Изчаква се колкото може, без да се жълта. В резултат - болки, щипане и сълзи...
Но след няколко пъти обикновено проблемът изчезва (чесънът си е сериозен антибиотик).

# 16 863
  • Мнения: 5 309
Има бабешки метод, който в много случаи помага за гърло, но определено е неприятен. Мене ме е спасявал, когато предписаният ви антибиотик не свърши работа.
Счуквят се или се пресоват две-три скилидки чесън. Изчаква се няколко минути и с клечка за уши или нещо подобно се маже гърлото. Изчаква се колкото може, без да се жълта. В резултат - болки, щипане и сълзи...
Но след няколко пъти обикновено проблемът изчезва (чесънът си е сериозен антибиотик).
На кои бактерии въздейства чесъна? Питам за следващият път.

# 16 864
  • Мнения: 3 396
Има бабешки метод, който в много случаи помага за гърло, но определено е неприятен. Мене ме е спасявал, когато предписаният ви антибиотик не свърши работа.
Счуквят се или се пресоват две-три скилидки чесън. Изчаква се няколко минути и с клечка за уши или нещо подобно се маже гърлото. Изчаква се колкото може, без да се жълта. В резултат - болки, щипане и сълзи...
Но след няколко пъти обикновено проблемът изчезва (чесънът си е сериозен антибиотик).
На кои бактерии въздейства чесъна? Питам за следващият път.

Широкоспектърно му е действието. Ако искаш да прочетеш повече, потърси с “Garlic and antibiotic”. Бих ти пуснала линкове, но са много, включително и от научни списания. Има и научно-популярни текстове от реномирани институции.

Примерно: https://asm.org/Articles/2019/July/Old-Wives-Tales-and-Garlic-as … Antibiotic-Are-Mi

# 16 865
  • Мнения: 2 360
Не съм писал и влизал доста отдавна тук, ама тази статия доста ме възмути

https://www.dnes.bg/obshtestvo/2023/03/04/ogromen-finansov-resur … 34#comment-newest

Щели сме да купуваме милиони ваксини още 2 години за да ги бракуваме.

# 16 866
  • Мнения: 5 642
То това вече няма общо с ковида, а с евродалаверите.

# 16 867
  • Мнения: 3 565
И аз слушах тази сутрин министъра за ваксините. Оплаквал се човекът в Брюксел, не ги искаме ваксините. Но, и за мен точната дума е евродалаверите на еврочиновниците. Кога ли народът ще ги измете, сърдехме се навремето на нашите бюрократи.

# 16 868
  • Мнения: 7 307
Интересно какви щяха да бъдат коментарите, ако България не се беше включила в общите договори и поръчки и не беше осигурила нужното количеството ваксини. Помним как наши и ваши се сдобиваха с дефицитните Пфайзери, без да мислят за евродалаварите, а плебеите се блъскахме на опашки в зелени кодидори, за да се доредим до някоя Астра.

Лесно се коментира и заклеймява от дистанцията на времето, когато ситуацията вече не е толкова черна и не измират по няколко десетки души на ден.

Иначе да, и аз смятам, че е редно да се преразгледат договорите и да се предоговорят количествата с оглед на променената ситуация. Но и ми е интересно господин министърът на базата на каква точно експертиза в областта на вирусологията и имунологията изказва категорично мнение, че ваксините са вече ненужни?

# 16 869
  • При семейството си
  • Мнения: 6 625
В България, и не само, се обявиха приоритетни групи за ваксинация. В другите страни, заради строгите, понякога направо налудничави мерки, същите се ваксинираха. В БГ откриха зелените коридори (колко се блъскахте, като винаги се коментираше ниското ваксинационно покритие и интерес) и след около 3-4 седмици масово беше достъпна ваксинацията с всякакви всксини при ОПЛ.
Ковид ваксините, в сегашната ситуация, безплатни ли за всички групи трябва да останат и по колко милиона следва да се осигурят?

# 16 870
  • Мнения: 7 307
На този етап милиони ваксини не са нужни и казах, че съм съгласна, че е нужно предоговаряне.
Може би не трябваше да купуваме изобщо, за да сте спокойни, че не ви ограбват и не участваме в евродалавера?
А нещо за ролята на държавата за мижавия интерес към ковид ваксинацията? И за ролята й към контрола на ваксините от задължителния каледар - тема, която министърът също засяга в днешната си изява?

Блъскахме се и още как - на зелен коридор в единствения кабинет в общинската болница, обслужваща над 70 000 души население. В началото интересът не беше чак толкова малък, имаше желаещи. Имаше и някаква истерия, породена точно от дефицита на "хубавата" ваксина, която уж беше за приоритетните групи, но покрай тях (или може би вместо тях) се облажиха и не толкова приоритетните връзкари.

# 16 871
  • Мнения: 54 633
Блъскахме се и ни връщаха по няколко пъти, по ред причини. Най-вече поради неработещия портал за регистрация и липсата на кадри по места. Не е вярно, че всички ЛЛ са ваксинирали.
Ясно е, че за момента не са нужни толкова ваксини, но явно не може да се откажат. Това, обаче не е по вина на редовите граждани. Има кой да мисли и решава.

# 16 872
  • Мнения: 7 307
и след около 3-4 седмици масово беше достъпна ваксинацията с всякакви всксини при ОПЛ.
Това го пропуснах, може и да е дописано. Не че е от особено значение на този етап, но не отговаря на истината.

Моята ЛЛ така и не предложи ваксини на пациентите си. Това беше и една от причините да я сменя. Подобна беше ситуацията и при ЛЛ на повечето ми познати. Масово всякакви ваксини бяха достъпи след много повече от 3-4 седмици. Във ваксианационния кабинет, в който аз се ваксинирах, когато отидох за първа доза в средата на март имаше само АЗ. Два месеца по-късно, когато отидох за втора доза, вече имаше Пфайзер, но не и Модерна.
Та нека бъдем коректни все пак.

# 16 873
  • При семейството си
  • Мнения: 6 625
Не е дописвано.
Аз се обърках, преди време истерии, че е толкова ниско нивото на ваксинация у нас, сега…то било някакъв страшен наплив, пък държавата бе осигурила нужните пунктове и ваксини, та стълпотворение пред зелените коридори било от плебеи.
Едит: Това дописвам. Аз лично се ваксинирах при ОПЛ, както и доста мои познати, не много  време след тези в зелените коридори. Мъжът ми беше един от първите в тях, та да…помака няколко часа.

# 16 874
  • Мнения: 7 307
Моя грешка, значи аз не съм догледа и съм пропуснала при първото четене.

Хайде да не се правим на ощипани. Опитите за ирония не са особено уместни. Помним ситуацията в началото, някои бяхме там и наистина имаше блъсканици и разправии, неприятно беше. Факт е, че в началото интересът беше по-висок. Истерия може и да не е най-точната дума за ситуацията, но определено имаше вълнение и опасения дали ще се доредиш до ваксина, след като си чакал няколко часа в коридора. Защото ваксините на съответната дата свършваха, после се обявяваше друга дата и пак отначало. И на този фон разни селебритита, които дори се хвалеха във фейсбук с Пфайзер ваксините си, които уж бяха предназначени за приоритетните групи. За голяма част от желаещите зелените коридори бяха единствена опция в първите месеци. Да не споменавам и това, че при нас зелените коридори се появиха известно време след като в София вече работеха.

Дописвам се и аз: последно ваксина слагах през декември 2021 г. На онзи етап моята предишна ЛЛ все така не ваксинираше. Лекарката на ММ - също. ЛЛ на най-близките в обръжението ми също не ваксинираха. Сегашната ми ваксинираше от самото начало, в което на ЛЛ започнаха да отпускат флакони с ваксини. Ходеше да реди в РЗИ за ограничено количество, което не стигаше за всички желаещи.

Последна редакция: сб, 04 мар 2023, 22:46 от Birdflower

Общи условия

Активация на акаунт