Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 66

  • 38 912
  • 729
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 725


Тiтi до колкото съм чела, често ниския феритин при добро желязо е в следствие на недобър баланс цинк/мед , най-често цинка е висок за сметка на медта. Има проблем в самото предвижване и складиране на желязото в организма. Може да се пусне и церулоплазмин, ако той е нисък показва, че липсва биоактивна мед, която да движи желязо.

Мда, моят цинк е нисък, а пък мед ми е на висок. Купих си цинк да пия.
Не знаех, че цинк-мед имат връзка  с феритина.
Не знам, дали има връзка това, но аз съм с таласемия и винаги желязото ми е било към горната граница.
Благодаря много, mibobo!

# 691
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте! Преди година си направих тези изследвания, а ехографът потвърди хашимото с хипофункция. Изписаха ми само Селен за 6 месеца, но аз се чувствам ужасно-напълняване, косопад, умора, нисък пулс, безсъние… Спрях глутен, млечни, никакво сладко, храня се нисковъглехидратно, но нямам никакво подобрение. Чудя се вече…, да потърся ли второ мнение?

# 692
  • Мнения: 1 518
Разбира се, че тр да търсиш второ мнение. Твърде дълго си чакала. Още тогава не са били добри изследванията. Първо, имаш нужда от хормон за щж. Второ, желязото ти е мн ниско заедно с феритина. Трето, запознай се с бавните въглехидрати и тези с нисък глекимичен индекс и ги включи в менюто си, защото жлезата страда. Четвърто, задълбай при кръвната захар и инсулина. Изследвай С-пептид, GAD65 и IA2-antibody отново заедно с трикратни кр захар и инсулин, защото гликираният хемоглобин е лош на фона на "уж" добрия нома-индекс. Без да се шашкаш, целта е да изключиш инсулинозависим диабет (който също е автоимунно).

# 693
  • Мнения: 19 337
Бонго, клас може да се качи феритина?

# 694
  • Мнения: 1 518
Дъждец, честно казано не знам и тепърва дълбая и буквално налучквам в този проблем. Когато желязото е стабилно, би трябвало и феритинът да е с добри нива, но реалността не е такава. Аз и малката (хашитата), когато сме с ниско желязо много ни пада косата. Детето е било и с феритин 70 (но пак ниско желязо) и пак й падаше косата. Вдигнем ли го - косопадът спира. Голямата ми дъщеря, която е здрава, също често има ниско желязо. При нея обаче косата не пада, а се изразява и я хващам, че й е спаднало по това, че мц започва да й идва през 20 дни. Като навакса желязото, цикълът се нормализира на 30 дни. Друго, което наблюдавам е, че започна ли да давам б12, желязото и при двете рязко се срива. Затова много внимавам с него и само, ако критично имат нужда, им давам (последния път беше 29 при малката). Желязото наистина тр да е с много добри нива преди да се започне б12. Наваксването с храна при нас обаче не става. Сега чета за синьо-зелени водорасли (афа) и с тях също ще пробвам. Не знам. Наистина желязо-феритин е много сложно. Мисля, че всичко е свързано с червата и усвояването.

# 695
  • Мнения: 63
като стана дума за водорасли - имате ли наблюдения и опит с прием на спирулина (на прах, на добавка, без значение)? как и колко влияе на  жлезата и автоимунния процес?

//бтв, не разбрах защо беше изтрито предното ми мнение в темата, в което питах дали сте правили статистика в темата кой как (от хората с тироидни проблеми) е прекарал ковид и какви поражения има върху организма след това, но здраве да е;

# 696
  • Мнения: 11 876
Бонго това за В12 и желязото си е написано по книгите дето се вика, при лечение с големи дози В12 нивата на желязото намаляват. И затова когато има нужда от прилагане на В12 а желязото е ниско се прилага успоредно с него, само че отдалечени през деня. Аз редовно давам така тъй като често има нужда от прием и на двете. Иначе всички анемии са свързани с червата, затова при нас преди да се открият непоносимостите сина ми беше даже с тройна анемия - желязо, В12 и фолиева. Като отидохме в гастроотделението и като видяха теста с непоносимостите и докторката първо ме попита - анемии има ли?


guantanamera не съм ти видяла мнението за статистиката...а може да го изтрие само модератор, така, че каква е причината нямам идея. Иначе на въпроса ти - статистика чак не сме тръгнали да правим, споделяли сме иначе кой как е изкарал.

# 697
  • Мнения: 476
Момичета, четох, че не сме допустими за кръводарители заради антителата. От там изниква въпроса дали при кръводаряване правят някакво изследване, което да индикира проблема.
Миналото лято кръводарявах, сигурна съм че взеха някаква проба, но какво изслеваха !? Тогава не знаех за Хаши.

# 698
  • Мнения: 11 876
Не само заради антителата, но и тези които са с хипофункция и приемат хормон.
Иначе нямам идея какво изследват, вероятно някакви базови неща, едва ли е за всякакви заболявания.

# 699
  • Мнения: 19 337
Бонго, благодаря!
Аз не помня вече дали си изследвах желязото. Феритинът ми е нисък много и ми пада косата. Взех да пия Приорин и сякаш има някакъв ефект, но ми е чудно как да го вдигна тоя феритин. При хора с висок пише да не се яде месо, тоест явно местото го покачва, а аз ям доста такова.
Б12 май не съм пускала скоро.

# 700
  • Мнения: 48 031
Дъщеря ми също е с нисък феритни. Заради друго лекарство приемаше много фолиева. Между другото приема й може да маскира недостиг на б12 при изследване. Много е сложно. Никой хематолог не предписва нищо,всичко е в границите, нищо че на долни...а като пиеш сам витамини,се обърква още повече.
Наистина зависи от червата. Но да ти обърне някой внимание на червата...уви Sad

# 701
  • Мнения: 11 876
Ако някой има намерение да си купува книгата Първопричината...на Изабела Уенц , сега има тази с твърди корици намалена и е по-евтина от тази с меки https://www.ozone.bg/product/tireoidit-na-hashimoto-p-rvoprichin … ta-tv-rdi-korici/

# 702
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте! Преди година си направих тези изследвания, а ехографът потвърди хашимото с хипофункция. Изписаха ми само Селен за 6 месеца, но аз се чувствам ужасно-напълняване, косопад, умора, нисък пулс, безсъние… Спрях глутен, млечни, никакво сладко, храня се нисковъглехидратно, но нямам никакво подобрение. Чудя се вече…, да потърся ли второ мнение?

Здравейте!
Това са днешните ми изследвания.



Имам записан час след 2 седмици. Бихте ли коментирали?

Последна редакция: чт, 12 авг 2021, 14:09 от Mарuя

# 703
  • Мнения: 11 876
Mарuя има хипофункция, Т3 и Т4 са много ниски. Вит.В12 и Д са добре, но желязото може да се вдигне още малко.

Преди това пускала ли си инсулин или сега за първи път? Защото за нисковъглехидратно хранене този резултат над 7 на мен лично ми се вижда малко висок.
Съдя по себе си, тъй като преди време аз бях с инсулин  7,7 и след преминаване на нисковъглехидратно хранене 5 месеца по-късно беше 4,6.

# 704
  • София
  • Мнения: 448
Много благодаря, че отново се отзова! Да, странно, но се е вдигнал от  4,80 на над 7. Не знам, косата ми капе ужасно, често треперя и нямам никаква енергия, килограмите….
Днес, докато чаках за лабораторията, една дама коментира, че вече много ендокринолози изписвали и Канчанар гугулу, вместо хормон. Някоя от вас да го е пила и да има подобрение?

Общи условия

Активация на акаунт