Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 4

  • 50 033
  • 746
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 394
Здравейте, може ли да коментирате тези изследвания?
Мъж, 32г. Изследванията са пускани профилактично, няма оплаквания.
Притеснява ме Холестерол LDL 2.71, но и останалите които са извън граници.

Скрит текст:




Благодаря!

# 316
  • Мнения: 83
Здравейте,
Имам нередовен цикъл, пролактина ми е много висок, какво значи това?

# 317
  • Мнения: 29 446
Здравейте, леко завишени следните показатели

RDW-SD: 44,9 при реф. стойности 35.10 - 43.9;
LYMPH: 3.79 при реф. стойности 1 - 3.57
Глюкоза 6.24 при реф. стойности 2.8 - 6.10

за се пуснат ли наново изследвания и от какво може да е....

# 318
  • Мнения: 14 091
Петя, на много причини може да се дължи високото ниво на пролактин. Трябва да се направят изследвания за да се види каква е причината при теб. Иначе се отразява и на цикъла, да.

# 319
  • Мнения: 11 846
petia13 спазила ли си всички мерки за вземане на кръв за пролактин?
Иначе при засичане на висок пролактин, обикновено са прави още един месец за да се види да не е грешка и ендокринолог преценява, но обикновено се прави проверка за пролактином, иначе се изписват лекарства за намаляването му.

Soul Free кръвната захар е височка, аз бих я повторила отново и ако е такава трябва да се вземат мерки.

# 320
  • Мнения: 29 446
Soul Free кръвната захар е височка, аз бих я повторила отново и ако е такава трябва да се вземат мерки.

Благодаря за бързия отговор. А другите показатели?

# 321
  • Мнения: 11 846
Soul Free кръвната захар е височка, аз бих я повторила отново и ако е такава трябва да се вземат мерки.

Благодаря за бързия отговор. А другите показатели?

Първо там отклоненията са малки, второ това са показатели от кръвна картина, те никога не се тълкуват самостоятелно, оглеждат се и другите показатели затова се изследват заедно. Принципно повишен RDW може да има при ниски нива на желязо, В12 или фолиева киселина...но там се гледат както казах и другите показатели и хемоглобин и т.н.

# 322
  • Мнения: 83
petia13 спазила ли си всички мерки за вземане на кръв за пролактин?
Иначе при засичане на висок пролактин, обикновено са прави още един месец за да се види да не е грешка и ендокринолог преценява, но обикновено се прави проверка за пролактином, иначе се изписват лекарства за намаляването му.

Soul Free кръвната захар е височка, аз бих я повторила отново и ако е такава трябва да се вземат мерки.
Всичко съм спазила за изследването на пролактина, ще повторя пак.
Глюкозата преди 10 дена беше 3, а сега доста се е повишила.
Благодаря Ви много за отговора! 🌞

# 323
  • Мнения: 29 446
Благодаря още веднъж! Flowers Hibiscus

# 324
  • Мнения: 11 846
petia13 кръвна захар 3 също не е добре, това е ниска кръвна захар и обикновена има такава при висок инсулин. Добре е да го изследвате и него.

# 325
  • Мнения: 394
Здравейте, може ли да коментирате тези изследвания?
Мъж, 32г. Изследванията са пускани профилактично, няма оплаквания.
Притеснява ме Холестерол LDL 2.71, но и останалите които са извън граници.

Скрит текст:




Благодаря!

Да си побутна питането Simple Smile

# 326
  • Мнения: 226
petia13 кръвна захар 3 също не е добре, това е ниска кръвна захар и обикновена има такава при висок инсулин. Добре е да го изследвате и него.
Защо да е ниска,след като е в нормалните граници?

# 327
  • Мнения: 10 210
Референтните стойности са много широки и покриват пациенти на терапия. Оптималното е 4.5-5.5. Всяка друга стойност показва, че организмът се задъхва и трябва да се вземат мерки.

# 328
  • Мнения: X
petia13 кръвна захар 3 също не е добре, това е ниска кръвна захар и обикновена има такава при висок инсулин. Добре е да го изследвате и него.
Защо да е ниска,след като е в нормалните граници?

Защото на мен в спешно отделение, като ходих ми я мериха 3.2 и ми казаха, че е ниска. Обикновено оптимална е по средата.

# 329
  • Мнения: 11 846
petia13 кръвна захар 3 също не е добре, това е ниска кръвна захар и обикновена има такава при висок инсулин. Добре е да го изследвате и него.
Защо да е ниска,след като е в нормалните граници?

Отговорили са ви вече преди мен.

Границите на част от изследванията не съвсем реални първо, мога да дам пример с доста неща (вит.В12, ТСХ, инсулин, кр.захар... ). Също така това, че нещо е в граници, не се приема автоматично за добре има тълкуване на нещата според - възраст, здравословно състояние и т.н.  Както например за един диабетик една кр.захар 6-7 се приема за добре, за здрав човек не е. Или при бременна е нормално левкоцитите да са на горна граница или над даже.

Специално за кр.захар под 4 иначе се води хипогликемия, може да прочетете тук и навсякъде в интернет където чукнете https://medpedia.framar.bg/%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE% … D1%85%D0%B0%D1%80

Общи условия

Активация на акаунт