Отговори
# 75
  • Мнения: 6 396
Ох, много глупаво с тези нови правила за редакции. Обърквам се вече кога как да публикувам... Rolling Eyes
Пиша сега за Invisible, че добавих втората част на задачата с танкера.
Извинявам се на останалите.

# 76
  • Мнения: 4 160
Barbabeau ах тези сметки, тези сметки
13.4=42 Head Band
Втората част забравихме,че и танкерът се движи
А ако се разминават в различни посоки,какво е правилото?
Вадят се дължините на превозните средсва ли?

Последна редакция: нд, 06 юни 2021, 15:48 от The Invisible

# 77
  • Мнения: 541
Здравейте, някой може ли да помогне, поне малко, благодаря предварително Simple Smile

# 78
  • Мнения: 6 396
А ако се разминават в различни посоки,какво е правилото?
Вадят се дължините на превозните средсва ли?
Според мен разминаването отново е 75 метра, но се вади разстоянието, което изминава идващият насреща съд. Thinking
Ако танкерът този път е срещу течението, скоростта му става 15 - 3 = 12 км/ч.
Параходът по течението е 21 + 3 = 24 км/ч.
t е времето на разминаване

75 метра (танкер + параход) - отместването на танкера, което скъсява пътя на разминаване = пътят на парахода, докато се разминава

75/1000 - 12t = 24t
36t = 3/40
t = 1/480 ч. = 7,5 сек.

# 79
  • София
  • Мнения: 3 298
Ant12 , благодаря ти за решението.
Ние стигнахме до 9(а-в) и до там. Малко ми е чудно дали третокласник, дори стигнал до националното кенгуру, може да разсъждава като теб.

# 80
  • Мнения: 19 379
Този тип задачи как се решават?
Мисля, че е за осми клас.

# 81
  • Мнения: 4 160
НОК е 9х2-4 което е равно на (3х-2)(3х+2) и Д.С х различно +-2/3
(х+2)(3х+2)-(3х-2)(2х+3)=7+х-2х2
разкриваме скобите
3х2+2х+6х+4-(6х2+9х-4х-6)=7+х-2х2
3х2+8х+4-6х2-5х+6=7+х-2х2
-3х2+3х+10=7+х-2х2
х2-2х-3=0
разлагаме
х2+х-3х-3=0
х(х+1)-3(х+1)=0
(х+1((х-3)=0
корени х1=-1 х2=3 принадлежат на Д.С.

# 82
  • Мнения: 10 999


Може ли помощ за 15-та задача. Благодаря.

# 83
  • Мнения: 19 379
Много благодаря, Инвизибъл!

Кристина, начертай медиана и височина към хипотенузата. Ще получиш правоъгълен триъгълник с ъгъл 30градуса към височината, а медианата че е хипотенузата му. Така ако височината е х, медианата ще е 2х. Медианата е равна обаче на два пъти хипотенузата на големия триъгълник.
Лицето става (4х.х):2=50
x=5, а 4х=20

# 84
  • Мнения: 98
Ant12 , благодаря ти за решението.
Ние стигнахме до 9(а-в) и до там. Малко ми е чудно дали третокласник, дори стигнал до националното кенгуру, може да разсъждава като теб.
Очевидно решението на Ант12 е вярно, но аз не разбирам, къде в задачата е казано, че номерът на блока трябва да се получава по единствен начин, защото лексикално много решения удоволетворяват условието, вкл. 21 – 12 = 32 – 23 = 9 и т.н., например на МБГ често има задачи с повече от един отговор, .т.е. трябва да се изброят възможните решения. Конкретно това не виждам, къде е споменато или се подразбира от условието "то съществува единствено число ab, такова че
ab – ba = X."

# 85
  • Мнения: 927
"то съществува единствено число ab, такова че
ab – ba = X."

Номерът на даден блок е единствено число. Блокът не може да има два номера едновременно (например. блок N 9 и блок N 27 едновременно).

Всъщност, в единствеността на номера на блока се крие и цялата "хитрина" в тази задача.

Предполагам, че именно това е причината задачата да е формулирана с номера на блокове, а не просто с числа, които Николай и Петър са си намислили.

Последна редакция: пн, 07 юни 2021, 11:08 от Ant12

# 86
  • София
  • Мнения: 3 298
Е, вече като сме го разчепкали, може да перефразираме така:
Детето успяло да открие кой е блока, защото получената разлика е уникална. Всички други разлики (9, 18, 27,...) дават по два резултата и не може еднозначно да се каже.Въпросът е по-скоро как точно се доказва, че няма друго число, освен 91, на което разликата с обърнатото, е единствена.

# 87
  • Мнения: 98
тоест кога разликата 9(а-б) => а-б е от уникални цифри:
ако б>1, то ще има поне още едно число: б-1, за които а-б=а-1-(б-1)=х и само при б=1 разликата Х ще е уникална,

не ги разбирам още условията на задачите и тепърва се сблъсквам с тях, но и детето понякога ме пита такива въпроси, например Блоковете са единствени числа, но никъде не е казано, че номерът на моя блок не може да се получи и от разликата на друг блок (или дори число) cd с обърнатото число dc. Но наистина задачата иначе няма смислъл.

# 88
  • София
  • Мнения: 3 298
По-скоро самата разлика е единствено число.
91-19=72, самото 72 не може да се получи от разлика на други две числа.
А ако вземем друго произволно 85 примерно, разликата с обратното е 27 и тя може да се получи и от 96-69, 74-47, 52-25, 41-14.
Ако се изпишат всички възможни числа, те не са толкова много (около 50) : втората цифра да е по-голяма от 0 и по-малка от първата и се намерят разликите, само на 91-19 ще се получи 72. Другите разлики ще са числа, кратни на 9, но ще се повтарят.

Умни са били и Петър и Николай в тази задача, определено повече от мен.

# 89
  • Мнения: 927
Национален кръг Европейско кенгуру 2017 3 клас

Николай и Петър се срещнали в блока на Петър.
Николай казал: "Ако от двуцифрения номер на моя блок извадим числото, записано със същите цифри, но в обратен ред, ще се получи номерът на твоя блок. Кой е номерът на моя блок?"
Петър отговорил: "Това е лесна задача!" - и бързо дал отговор.
Кой е номерът на блока на Николай?

Не мога да докарам официалния отговор 91. Всъщност мога да го докарам, но не е единствен. Кажете ми, моля ви, къде греша.

Всъщност тази задача представлява облечена в думи и замаскирана следната задача:

„Да се намерят a, b и Х, където a и b са едноцифрени естествени числа и Х е едноцифрено или двуцифрено естествено число, за които ребусът 9.(a – b) = X има единствено решение.“

Общи условия

Активация на акаунт