Трябва ли да заведа дело

  • 2 917
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 674
Говорих с мойта адвокатка като първо се посъветвах с приятел юрист който непрактикува обаче и той ме посъветва да настоявам за доброволна делба при пиложение че и брат ми това предлагаше.
Хъката мъката не беше мн съгласна ,брат ми щял да се мотае и тн после се съгласи, да видим .
Бихте ли ме посъветвали за брокери или агенции към които мога да се обърна,за да се консултирам колко върви един такъв апартамент.

# 46
  • Мнения: 2 113
При положение, че братът е близо до имота, ползва имота без да заплаща обезщетение на съсобственика ( сестра), сестрата е далече, няма никаква гаранция, че братът няма да задържа всякак развитието на ситуацията, на доброволна делба очевидно не е съгласен ( а само имитира съгласие, но реално нищо не предприема) и пр. намирам за разумно да си заведе сестрата едно дело за делба,, за да го подтикне и дисциплинира към някакви действия.

 Нищо не пречи при депозирана искова молба за делба да си търсят купувач, да си се споразумяват и пр. и накрая да прекратят делбата или в нея да постигнат споразумение ( или да продадат на трето лице и да прекратят делбата).

Държавните такси при това споразумение са същите като при доброволна делба.
Началната такса е символична, не е 4% като при другите искове.
Съвсем разумно е била посъветвана питащата от нейния адвокат.
Изпратили са покана за доброволна делба съвсем уместно.

Само този иск би дисциплинирал брата.

Последна редакция: пт, 04 юни 2021, 22:29 от Deborana

# 47
  • Мнения: 597
Плащате данъци на имота и брат ви не може да го придобие по давност. Адвокатът ви мотае, а не брат ви,  за да заведете дело и да му платите. Разходите , ток, вода, отопление се плащат от този, който го ползва. Вие не трябва да ги плащате. До момента , в който не сте имала ключ/достъп до имота/   брат ви ви дължи наем на вашата част. Ако той  ползва целия имот, т.е.и вашата част, дори и да имате ключ пак ви дължи наем.
Придобиване по давност е чак след 10 години ползване.   

И двамата искате да го продадете, тогава какъв е проблемът?

# 48
  • Мнения: 674
Плащате данъци на имота и брат ви не може да го придобие по давност. Адвокатът ви мотае, а не брат ви,  за да заведете дело и да му платите. Разходите , ток, вода, отопление се плащат от този, който го ползва. Вие не трябва да ги плащате. До момента , в който не сте имала ключ/достъп до имота/   брат ви ви дължи наем на вашата част. Ако той  ползва целия имот, т.е.и вашата част, дори и да имате ключ пак ви дължи наем.
Придобиване по давност е чак след 10 години ползване.   

И двамата искате да го продадете, тогава какъв е проблемът?
Да моята адвокатка първо им написа,че ми дължат наем,брат чрез адвоката ми отговори,че ще ми прати ключ и сз ще трябва да му плащам наем.
Ключ ми изпрати миналата седмица,но аз не съм в същия град и не ходя в апартамента .А как мога да докажа,че не го ползвам,за да не ми търси брат ми пари за режийните?
Иначе да искаме да го продадем,но той в неговия отговор е писал една цена,която била според квартала и тн,аз говорих с брокер и цената е по-ниска.

# 49
  • Мнения: 68 647
Ами пуснете го за продан. Цена та цена. Какво като е писал цена която ти не одобряваш. Може и да го купи някой..докато не пробвате, няма да разберете.

# 50
  • Мнения: 597
Ами той как ще докаже, че го ползваш като не го ползваш. Той пръв трябва да докаже, че го ползваш след като той твърди това.
Ти живееш/работиш в друг град, но  има разходи за ток и т.н. в апартамента. Е, как сте стане това едновременно на две места.
Брат ти те манипулира, както му е удобно.
Пуснете го за продажва и каквото донесе.
Тук може да с еориентираш коре долу за цените https://www.imoti.net/bg

Извинявам се, че го пиша, но брат ти е нагъл , ако иска да плащаш половината от сметките, при условие ,че не си ползвала, освен ако не са наследени сметки т.е. на починалите.

Последна редакция: пн, 07 юни 2021, 20:06 от marsie

# 51
  • Мнения: 674
Благодаря ви за съветите,
Относно сметките до преди да почине и баба аз всичко което той беше платил като сметки ,разделихме и му платих.
Относно манипулацията,явно си е наел добър адвокат,а и брат ми винаги е бил такъв ,цял живот всичко беше за него,аз бях винаги на заден план.
Днес мойта адвокатка ще напише предложението ми за доброволна делба и продажба,да видя после какво ще измисли.
Така искам всичко бързо да приключи и без разправии,но не вярвам,брат ми е голям чешит.

# 52
  • Мнения: 68 647
Добре е да си взела разписка, когато си му дала парите.

# 53
  • Мнения: 12 770
Не може да се твърди на каква цена ще се продаде един имот. Обявете го на цената, която предлага брат ти, нека пък това да е стъпка към някакво разбирателство между вас. Ако не върви на тази цена, брат ти пръв ще предложи да намалите, нали той също е заинтересован да се продаде, след като и той вече не го ползва.

Ако за апартамента има разходи за ток, вижте да няма някой включен електроуред, който да изразходва макар и малко ток. При нас така беше, мъжът ми изключи всичко, без СОТа и от 13 лева на неползвано помещение сега плащаме 3 лева на месец. Разходи за вода не трябва да има, освен ако някой не ходи там. Ако има разходи за чистачка на блока и пр, трябва общо да ги плащате. Заведете си ред да подписвате разписки, когато се плаща от единия на другия каквото и да е, и да събирате разписки и касови бележки за всеки разход.

Не може да те накара да му плащаш каквото и да е за ползване на помещение, което не ползваш, най-малкото, защото не може да докаже, че го ползваш. Ти имаш ключ, и той има. Започнете полека да си развивате доверие помежду си, все пак имате общ интерес. Знам колко трудно е.

# 54
  • Мнения: 674
Не може да се твърди на каква цена ще се продаде един имот. Обявете го на цената, която предлага брат ти, нека пък това да е стъпка към някакво разбирателство между вас. Ако не върви на тази цена, брат ти пръв ще предложи да намалите, нали той също е заинтересован да се продаде, след като и той вече не го ползва.

Ако за апартамента има разходи за ток, вижте да няма някой включен електроуред, който да изразходва макар и малко ток. При нас така беше, мъжът ми изключи всичко, без СОТа и от 13 лева на неползвано помещение сега плащаме 3 лева на месец. Разходи за вода не трябва да има, освен ако някой не ходи там. Ако има разходи за чистачка на блока и пр, трябва общо да ги плащате. Заведете си ред да подписвате разписки, когато се плаща от единия на другия каквото и да е, и да събирате разписки и касови бележки за всеки разход.

Не може да те накара да му плащаш каквото и да е за ползване на помещение, което не ползваш, най-малкото, защото не може да докаже, че го ползваш. Ти имаш ключ, и той има. Започнете полека да си развивате доверие помежду си, все пак имате общ интерес. Знам колко трудно е.
Ами за съжаление когато му изплатих всичко на ръка непомислих за разсписка или на ръка да бях му дала да ми подпише нещо ,че съм му изплатила ама,неочаквах такова нещо.
Аз нес ъч в този град и да иска да плащам някакви хиляди левове пише неговия адвокат от 2018г още,с когато се видяхме 2019 аз всичко му заплтих до юли 2019
И сега успях да се регистрирам в сайта на Чез и виждам,че има консумация на ток и той плаща фактурите и те са от порядъка на 20-30лв,което значи ,че ползва жилището,за софийска вода немога да се тегистрирам защото ми иска номер на последна фактура,но на тел можах да получа сведение за последната дължаща сума ,което значи ,че ги плаща и тях.
Това може ли да бъде доказателство,че го ползва жилището?

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 15:51 от strawberry0302

Общи условия

Активация на акаунт