Идеи за зеленчукова градина на балкона - 2 Тема

  • 37 528
  • 416
  •   1
Отговори
# 105
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 782
По българските магазини черитата сигурно са почти 100% мутанти.
Не са, миналата година само такива черита имах

# 106
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
и аз. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
опитах и с недоузрели семена. става. Simple Smile

# 107
  • Мнения: 452
Макар темата да е за зеленчукова градина, се надявам да можете да ми дадете съвет.
Поръчах си онлайн от разсадник малина. Очаквах да е малко калемче (както беше с бяло френско грозде, което също засадих така), а то си дойде вече пораснало с плодове. Проблемът е, че почвата, с която дойде контейнерчето е пълна с мравки. Пресадих малината в по-голяма саксия, надявайки се да успея да изтръскам почвата и да си я засадя в чиста и нова, но корените бяха толкова плътни и оплетени, че почти никаква почва не успях да смъкна и я зарових така. Има ли начин да преборя постоянно изскачащите мравки, защото почнаха да налазват и другите засаждения, макар и отдалечени на метри от тях. И ме е страх да не започнат от терасата да влизат в къщи. Засега всичко, което видя мачкам с крак или ръка, но се чудя има ли друг ефективен метод - с нещо например да полея, за да ги изтребя, но да не навредя на малината в същото време?

# 108
  • Мнения: X
С оцет се трепят мравки, но ще навреди на малината. Пробвайте с лепкави стикери, голяма работа вършат. Нещо такова.

https://www.google.de/search?q=gelb+sticker+Pflanzen+&tbm=is … isvn&hl=en-de

# 109
  • Мнения: 526
☺ супер идея момичета. За филийките черита. Това не съм го чувала, но със сигурност ще го пробвам.
Супер сте креативни и пълни с идеи.☺🍀

# 110
  • Мнения: 9 791
О, и аз ще пробвам, но не с черита, а с тези от Лидъл, много ги обичам.



Баба ми, всяко лято, избираше 2-3 големи домата и им вадеше семките, слагаше ги да засъхнат върху хартия, после ги прибираше и следващата година разсаждаше семките. Някакъв си неин сорт, в смисъл избран на принципа проба-грешка сорт - нормални червени домати, ама не били кисели (и не предизвиквали киселини), с тънка кора, само за салати. Но си бяха истински градински домати, за собствена употреба, не ГМО. Сега такива сигурно са останали само по градините на бабите по селата и си ги разсаждат по традиционния начин.

# 111
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
момичета, може и без филийки - резвате черито напряко, да се виждат всички семки;
изстисквате в една цедка за чай;
измивате обилно с вода, за да не се лепкат и да можете да разделите семенцата едно от друго;
слагате ги на салфетка и чакате да засъхнат преди да ги приберете.

от миналата година имам идея измитите семенца да сложа н равни разстояния на салфетката и напролет само да ги сложа в сандъчето за разсад - на принципа на лентата със семена.
още не съм го направила, но пробите показват, че порастват и ако не ги отделите от салфетката.
Simple Smile ще се опитам да покажа моите лично събирани и засадени в кофи.
Simple Smile имаме си и  две доматчета.

# 112
  • Мнения: 9 791
Само да се допълня - събраните семенца трябва стоят на сухо, хладно и тъмно място.

Но аз ще се пробвам направо с "филийка" да бодна, още този уикенд, защото съм нервак (не'aм нерви да се бучкам със семенцата).

Мисля да бодна и няколко прорасли скилидки чесън, за проба.

# 113
  • Мнения: X

Мисля да бодна и няколко прорасли скилидки чесън, за проба.

Това се правело на есен. И сега ще пораснат, но слаби и хилави. Миналата година и от това имах едно сандъче, нищо не стана и накрая разбрах защо.

# 114
  • Мнения: 1 318
Благодаря да информацията Софт! И аз сега разбрах защо не ми се получи пресния чесън, който засадих през април. За жалост ако го засадя на есен няма къде са го държа на светло и топло през зимата.

# 115
  • Мнения: 9 791
Аз да се похваля - от "филийката" домати (sweet marmande от Лидъл), заровена в саксийка, тръгнаха растения. Не знам докъде ще ги докарам, че късно го направих, но поне пробата беше успешна. Догодина ще го направя по-рано.

И да се оплача - от 4-те коренчета домати, купени готови от Женския пазар, едното тръгна много добре (то си беше с цвят още като го купувах), вече има 4 съвсем оформени доматчета колкото малък орех, има и още цветчета. Второто върви по-бавно, чак тази седмица се появиха цветчета. 3и4-ти корен, които бяха просто заедно в чашката, не вървят добре, нито на височина, няма и цветове. Леко жълтеят, така си бяха още като ги купих. Ама какво да правя - натоварена с торбички, на сергията - давай бързо, грабват чашка, и не можех да си избера. Иначе всичките ги пресадих по едно и също време, в еднакви саксии, еднакво ги поливам. Явно едните са по-нефелни.

# 116
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Включвам се и в тази тема, понеже качвах снимки по друг повод в друга.

Ето тазгодишни снимки, на 5 минути (откакто написах поста, вече са на 5 часа примерно Simple Smile ). Освен вода, пръст и слънце, друго растенията не са видели.

Малки краставици, ново откритие за сезона, от 2 саксии едвам успяваме да ги изконсумираме. Една краставица е малко повече от половин обикновена.



Стотици цветове черита, тъкмо връзват и са мънички (на студено място живея), но ежегодно бера стотици черита:



Подправките стават без проблем - риган, зелен лук, мента, салвия... Имам и розмарин, магданоз. На няколкогодини са повечето.









Вързаха и първи чушленца, а опитът за къдрави салатки в саксия също се оказа успешен:

# 117
  • Мнения: 1 318
И на мен салатките в съндъче ми растат много добре. Обирам крайните листенца и вътрешните пак си нарастват.

# 118
  • Мнения: 526
Красиви, малки градинки сте спретнали момичета.
И моите черита, дето им се чудих дали ще тръгнат посадени през месец май,  избуяха доста в кофичките.
Скоро ще трябва да ги посадя на по - широко.

# 119
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
Здравейте,имам корен домат на балкона,който има вече няколко доматчета,на забелязах,че всичките чернеят в долната част.На какво може да се дължи?

Общи условия

Активация на акаунт