Идеи за зеленчукова градина на балкона - 2 Тема

  • 36 486
  • 412
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 10 407
Титина, такъв си остава моя, тръгва и до там, не ще повече, сигурно са му плитки съдовете, като гледам твоите саксии са дълбоки.

Розата успешно ли се развива в саксия. Обмислях се да си купя да си насадя тази година.

Див лук съм сяла преди една година и не поникна нищо.

# 256
  • Мнения: 12 292
Магданозът ми е до тук най-успешното за гледане на тераса, а аз съм една пишман градинарка, дори декоративни растения моря като стой та гледай Grinning Май 8ма или 9та година ще ми е сега магданоз, не го броя за капризен. Зимата изхвърлих един от миналата пролет че успя да завъди въшки, ей това даже и не  разбрах как стана, до сега не ми се беше случвало. А съм отгледала и изяла много магданоз, все в саксии.
Може пък различните сортове да са му различно капризни, знам ли го и него. Миналата година ми дадоха някакви салати дето оцеляха с месеци на южната остъклена тераса, това нямаше да го повярвам ако не го бях видяла, сложих ги колкото да си начеша крастата.
Но изрично обясних за какво място ми трябват, когато купувах семената. Продавачката набързо прибра останалите дето ми беше дава да си избирам и каза - тези вземете, другите по-малко вероятно да свършат работа.

# 257
  • Мнения: 1 040
Виждам, че се активизирахте с балконските градинки. Аз също си гледам някои неща. Ето и какво презимува успешно на терасата.
Магданоз миналогодишен, рязах до дъно многократно, цяла зима си е така зелен, но пък и зимата си беше доста мека.

Мента, която от няколко години си живее при мен.

Шивес, който е на доста години вече, вижда се и първият цвят за тази пролет.

Дафиновият лист също успешно си живее  целогодишно в саксия на терасата.

Розмаринчето ми е сравнително ново, мисля 2ра зима му беше тази при мен.


Тази зима за първи път пробвах две маслини дали ще изкарат зимата навън, опитът е успешен, вадят дори нови клончета и листа.
Относно розите, аз гледам от минитата, единствено лятото малко им е прекалено горещо, но си оцеляват успешно.
Миналото лято гледахме и чери домати, последните ги събрахме януари месец, самите растения вече изглеждаха мъртви, но доматчетата си узряха напълно. Днес мъжо ръсна от семенцата, които бяхме запазили, та заредихме едно сандъче за разсад.

# 258
  • Мнения: 10 407
Разкошна продукция Simple Smile

# 259
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Титина, такъв си остава моя, тръгва и до там, не ще повече, сигурно са му плитки съдовете, като гледам твоите саксии са дълбоки.

Розата успешно ли се развива в саксия. Обмислях се да си купя да си насадя тази година.

Див лук съм сяла преди една година и не поникна нищо.
Такъв му е зимния вид. Сега като го пообера ще излезе голям.
Аз от няколко години гледам рози в саксии, дори и мини розите ми са навън. Издържат, в смисъл не ги прибирам, на открит балкон са.
И чивесът (дивият лук) ми е на открит балкон, сега е започнал да излиза.
Т.к. терасата ми е огромна, не всички цветя успявам да прибера вътре и гледам повечето видове да са предназначени за живот на открито.
Иначе миналата година авокадото издържа на открита тераса, но тази година си го прибрах вътре ( в Хюстън така ми умря авокадото и ме е страх)

# 260
  • София
  • Мнения: 11 457
Браво, момичета, разкошни продукции.
Вчера с малкия взехме от биллата семена краставици, чери, моркови, обикновени домати, че и ягоди (които май ще дойдат по-скоро декоративни цветчета само). Ще кажеш - ше прекопаваме 2 дка градина, а то само балкон.
Можете ли да ми препоръчате къде да прочета какво да правя, кога да е този разсад, въобще … повечко детайли, преди просто да ги засея на студа на балкона, па макар и южен?
Благодаря ви!

# 261
  • Мнения: 10 407
Роналд, тези сега рано ги сеят в кофички и ги държат на перваза и април като минат всякакви опасности от слани ги садят за постоянно навън. Рано е още да са във външните саксии, но заложи ги в кофички от кисело мляко, за да си готов. Аз даже като посея семенца слагам съда в плик, за да се получи парников ефект. Аз повече цветя сея де, но това важи за всички разсади. Подсещам - чушлета, ако не обичаш люто има сладки сортове и раждат не малко.

# 262
  • София
  • Мнения: 6 767
Не знам как ви оцеляват растенията зимата навън. Всичко, без няколко стръка розмарин измръзна безвъзвратно. През годините съм пробвала да оставям различни неща. Тази година една роза, която уж трябваше да издържи, не успя. Естествено, не е поливана, както ми казаха  - просто оставих навън. Ментата ми също изглежда напълно умряла. Розмаринът, понеже основният прибрах, а в тази саксия имаше само 2 стръка, реших да го прежаля. Той пък се оказа много устойчив. И няколко стръка мащерка, които изглеждаха умряли, вече много бурно се развиват.
Магданоз и копър винаги ми хващат листни въшки и повече не садя. Босилекът и риганът са ми най-некапризните, всяка година стават разкошни и никаква твар не ги напада, което идеално ме устройва. Купих вчера семенца и за чери домат, но ще чакам да стане топличко навън и директно в саксията ще ги сложа. Никога не съм правила отделно разсад, просто сея всичко началото на май месец на терасата.

# 263
  • Мнения: 1 040
Не знам как ви оцеляват растенията зимата навън. Всичко, без няколко стръка розмарин измръзна безвъзвратно. През годините съм пробвала да оставям различни неща. Тази година една роза, която уж трябваше да издържи, не успя. Естествено, не е поливана, както ми казаха  - просто оставих навън. Ментата ми също изглежда напълно умряла. Розмаринът, понеже основният прибрах, а в тази саксия имаше само 2 стръка, реших да го прежаля. Той пък се оказа много устойчив. И няколко стръка мащерка, които изглеждаха умряли, вече много бурно се развиват.
Магданоз и копър винаги ми хващат листни въшки и повече не садя. Босилекът и риганът са ми най-некапризните, всяка година стават разкошни и никаква твар не ги напада, което идеално ме устройва. Купих вчера семенца и за чери домат, но ще чакам да стане топличко навън и директно в саксията ще ги сложа. Никога не съм правила отделно разсад, просто сея всичко началото на май месец на терасата.

Аз не съм спирала да поливам нито розите, нито билките. Просто съм го правела в моменти с по-високи температури и повече слънце, огранимавала съм само във времето с минусови температури, но то тая зима не бяха толкова много тези дни. Като цяло зимата си беше мека. Не е много по темата, че е за цвете, но от няколко години едно калибрахое също си живее във висяща кошница, поизсъхват му повечето листа и клони, но си изкарва в момента новите след подрязването.

# 264
  • София
  • Мнения: 6 767
Каланхоетата още с първия студ загинаха геройски. Саксиите ми са изнесени напред, извън балкона и всъщност влага от дъждовете и снега има, не е като да са останали без капка водичка. Не знам каква е причината, но на моите студът не им понася.

# 265
  • Мнения: 1 040
Каланхоетата си ги прибирам вътре, те не смятам, че биха оцелели навън, прекалено са им сочни листата и биха измръзнали веднага при някой студ.

# 266
  • София, Студентски град
  • Мнения: 92
Първото зачервеняло доматче в хидропониката - точно 90 дни след поставяне на семката.

Последна редакция: вт, 14 мар 2023, 19:57 от GalPP

# 267
  • Мнения: 518
Да пораздвижа малко темата😀.
;;;

Чери, нови семена от босилек и репички в саксия.😁

# 268
  • Мнения: 19
Здравейте, искам да засадя домати в тенекия, но не съм сигурен дали ще е достатъчно голям съда..
Размерите са 24х24х24 см, а другата е 30х24х24.
Няма ли да се нагрява много тенекията ?
като смятам се получава 13,8л вместимост и съответно 17,3 л.
Приемам и съвети за покриване на тенекиите..

# 269
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 755
Здравейте, искам да засадя домати в тенекия, но не съм сигурен дали ще е достатъчно голям съда..
Размерите са 24х24х24 см, а другата е 30х24х24.
Няма ли да се нагрява много тенекията ?
като смятам се получава 13,8л вместимост и съответно 17,3 л.
Приемам и съвети за покриване на тенекиите..

За какъв сорт домати става дума? Ако са чери, те не изискват много голям съд.

Общи условия

Активация на акаунт