Защо ми взе 25 лева?

  • 6 288
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 568
Мили мами,
педиатърката, която ни посети за пръв път след изписването ми взе 25 лева за посещението. Доколкото знам това посещение се поема от здравната каса и трябва да е безплатно. На всичкото отгоре докторката заяви, че трябва да идва всяка седмица докато бебка стане на един месец и мен това тотално ме фрапира!
Моля, разяснете ми как стои въпроса с педиатъра и личния лекар на бебето. Какви документи са необходими, от къде трябва да ги взема и на кого да ги дам? Докторката ми спомена за някакви документи за новородено, които трябва да се вземат от здравната каса след като излезе ЕГН-то, но аз нищо не разбрах.
Благодаря за съдействието!

# 1
  • Мнения: 4 406
ако си избрала педи на бебо още преди раждането, той е длъжен да направи безплатно посещение веднага като ви изпишат. после имаш право на още 2 такива посещения от него за следващите 6 месеца. предполагам, че не си се уговорила с тази педи навреме.
като вземеш акта за раждане, се записваш в кабинета на педи и там ще ви водят консултациите. всичко това е безплатно

# 2
  • Мнения: 3 042
ами касова бележка даде ли поне докторицата Twisted Evil ? Нашата нищо не ни е вземала - на консултациите също не се плаща, няма значение колко пъти ходиш.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 796
Аз навремето трудно си намерих педи - всички по телефона отказваха с причината, че имат много пациенти и повече не записват. най-накрая една се съгласи, дойде вкъщи, даде разяснения (безплатно), мъжа ми беше взел преди това от Здравната каса един формуляр, който се попълва при избор на личен лекар, попълнихме го, тя го взе, назначи ни дата за първата консултация и така. не знам защо са ти взели 25 лв, да не би тая докторка да не работи със Касата? От кой град си, не стана ясно?

# 4
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
А ти сигурна ли си, че тя работи със здравната каса? Ако да, няма никакво право да ти взима пари. Посещението е еднократно в първите 24 ч след изписването. Повече посещения не са необходими, освен в случай по спешност, когат осъщо не трябва да й плащаш. Ако се съмняваш, че  енекоректна, или ще те използва за пари, подай оплакване в районната здравна каса и не знам дали ще е възможно обаче, си смени педиатърката.

# 5
  • Мнения: 1 568
Уговорих се с нея още преди раждането. Не ме е предупреждавала за никакви подобни такси. Не сме попълвали все още никакви документи с нея. Знам, че работи със здравната каса.
От София съм. Утре ще говоря с нея по телефона, за да изясня положението. Някак не ми се струва много в реда на нещата цялата тая история

# 6
  • Мнения: 781
Аз си избрах педиатърката 2 дни след като ни изписаха от болницата,  обадих й се, мъжът ми я взе с колата и я върна още на същия ден. Жената беше супер отзивчива и обяснителна и разбира се не поиска нито лев. Знам че за първо посещение нищо не се плаща, както и за консултациите - те се поемат от здравната каса, а е малко вероятно въпросната лекарка да не работи с нея!Просто може да ти го спести като информация....

# 7
  • Мнения: 46 545
20 лв. платихме, когато дойде за първи път и бебка още нямаше ЕГН. Преди да излезе ЕГН-то се наложи да дойде още веднъж, но пари не е взимала. От тогава всичко ни е безплатно.

# 8
  • Мнения: 2 232
Ако работи със здравната каса е безплатно.Нашата до ден днешен, като идва у нас на посещение не иска и да чуе за пари....

# 9
  • Мнения: 4 406
явно Ралица е права- педито ти не работи със здравната каса.затова се натиска да идва всяка седмица... ти как така даваш пари и не питаш за какво са? предполагам че си била още шашната и не ти е било до това, ама що не й дигнеш луд скандал утре? а после ще я разпнем във форума да й намалеят клиентите , ако е виновна

# 10
  • Мнения: 4 406
Цитат на: nikol78
20 лв. платихме, когато дойде за първи път и бебка още нямаше ЕГН. Преди да излезе ЕГН-то се наложи да дойде още веднъж, но пари не е взимала. От тогава всичко ни е безплатно.

явно е до етика- какво като няма егн бебето? какви са тези лакоми педита в София? тук  Русе няма толкова бебета и педитата си къткат пациентите...

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
А как си избрахте педиатър преди раждането на детето?
По препоръка на близки майки, по препоръка на гинеколога, проследяващ бременността; в зависимост от направление на личния лекар на майката или...как?  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 5 627
Таксувала те е частен прием, защото не е излязло ЕГН на детенце и не може да вземе пари от касата може би. Трябва да попълниш формуляр за избор на личен лекар-един трипластов, като излезе ЕГН.
Обаче ми се виждат много тези пари. Ако това се окаже причината, искай да видиш ценоразписа на поликлиниката/болницата и провери колко струва преглед за неосигурени лица. Тук е 8 лв. Този ценоразпис е подписан от управителя на поликлиниката (МБАЛ май се води сега) и виси в коридора пред кабинетите на лекарите. Пише, ако не си осигурен колко струват прегледите, различните изследвания и манипулации. И искай касова бележка.
За посещенията всяка седмица - много често ми се виждат. Нашата дойде само веднъж. Има ли детенце някакви проблеми? Или иска да ти вземе парите? Абе съмнителна ми се вижда тая работа. Confused

# 13
  • Мнения: 6 243
Цитат на: nikol78
20 лв. платихме, когато дойде за първи път и бебка още нямаше ЕГН. Преди да излезе ЕГН-то се наложи да дойде още веднъж, но пари не е взимала. От тогава всичко ни е безплатно.


И ние нямахме ЕГН на първото посещение - нашата дойде 2 часа след изписването ни. Но не взе нищо. Разбрахме се полето с ЕГН да го попълнят допълнително, а формулярите ни ги дадоха от родилното.

# 14
  • Мнения: 4 406
Цитат на: Gena
А как си избрахте педиатър преди раждането на детето?
По препоръка на близки майки, по препоръка на гинеколога, проследяващ бременността; в зависимост от направление на личния лекар на майката или...как?  Rolling Eyes

за да не стават такива недоразумения- питай познати мами, лекари и отиди в кабинета на педи лично. питай всичко което се сетиш и ако ти хареса педито, тогава си записвай детето. запознай се и със сестрата- повечето манипулации извършва тя.
аз не съм доволна от нея и понеже съм скандалджийка, ни обслужват със специално внимание.

# 15
  • Мнения: 4 406
Цитат на: sladka hapka
Цитат на: nikol78
20 лв. платихме, когато дойде за първи път и бебка още нямаше ЕГН. Преди да излезе ЕГН-то се наложи да дойде още веднъж, но пари не е взимала. От тогава всичко ни е безплатно.


И ние нямахме ЕГН на първото посещение - нашата дойде 2 часа след изписването ни. Но не взе нищо. Разбрахме се полето с ЕГН да го попълнят допълнително, а формулярите ни ги дадоха от родилното.

и при нас в Русе е така

# 16
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Цитат на: Deni
Цитат на: nikol78
20 лв. платихме, когато дойде за първи път и бебка още нямаше ЕГН. Преди да излезе ЕГН-то се наложи да дойде още веднъж, но пари не е взимала. От тогава всичко ни е безплатно.

явно е до етика- какво като няма егн бебето? какви са тези лакоми педита в София? тук  Русе няма толкова бебета и педитата си къткат пациентите...


Че то никое бебе няма ЕГН още, когато е това посещение, но това няма значение. Тя си попълва документацията откакто й се занесе акта и един формуляр от здравната каса.

# 17
  • Мнения: 922
Посещенията, прегледите и консултациите на деца до 18год са безплатни, ако лекаря има договор с касата. На нас джипито не ни е вземало никога пари. Нашата лекарка също идваше много често. Около 20ден малкият направи спазъм и тя идваше всеки ден, дори някога по два пъти на ден и всяка вечер ми се обаждаше по телефона. Никога не ми е вземала пари за нищо.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 10 796
Цитат на: pilence_74
Цитат на: Deni
Цитат на: nikol78
20 лв. платихме, когато дойде за първи път и бебка още нямаше ЕГН. Преди да излезе ЕГН-то се наложи да дойде още веднъж, но пари не е взимала. От тогава всичко ни е безплатно.

явно е до етика- какво като няма егн бебето? какви са тези лакоми педита в София? тук  Русе няма толкова бебета и педитата си къткат пациентите...


Че то никое бебе няма ЕГН още, когато е това посещение, но това няма значение. Тя си попълва документацията откакто й се занесе акта и един формуляр от здравната каса.


А, не е така! Нашето бебе имаше ЕГН - просто таткото беше много бърз с изкарването на Акта за раждане, с малко връзки... Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 6 568
нищо не са ни вземали, бебе на 2 дни няма кака да има егн Shocked .
 иначе документи от нзок софия, на ул. енос 2-4 бланка за първоначален избор на лекар се взема и е безплатна купих си само здравните картони, където се отбелязват имунизациите и прегледите на бебетата ( стотинки някакви), даже педиатърката дойде после и масажи и упражниния да ни покаже.
това за мен не е лекар, а търговец обирджия  #2gunfire

# 20
  • Мнения: 773
ne razbiram oshe no mislia che niama nikakvo znachenie dali ima egn ili ne. a i chetoh che parvite poseshenia sa bezplatni. tazi nesho te lage. moge da kageg koi e da ne vzeme sluchaino oshe niakoi da se prezcaka.

# 21
  • Мнения: 3 379
Тези пари са ти взети абсолютно неправомерно! След кат оне е извикана на частен прием, не би трябвало да ти вземе нито лев, независимо от ЕГН-та, мнг-на и дрън-дрън...

Ако питаш мен, ако не си я избрала по някакви сериозни причини, по-добре се замисли дали да не я смениш...

# 22
  • София
  • Мнения: 13 209
Момичета, не сте прави!!!!
Новороденото докато не получи ЕГН и не се запише при Джипи, не съществува за здравната система. Съответно лекарят не получава от касата нищо за прегледа. Нашата лекарка също ни предупреди за това, когато отидохме да я питаме дали ще ни вземе. Платихме си за първото посещение 10 лв. Между другото единственото, което ме смути в темата бяха тия 25 лв... Бая трябва да е квалитетен тоя доктор да взима повече от професор. Нашата лекарка е специалист по детски болести, при това с доста голям стаж, а тарифата й е 10 лв. Така пише и на вратата на кабинета й - за неосигурени лица.
След като взехме ЕГН-то записахме Александра и повече не сме плащали нищо. Повечето джипита не взимат пари от добра воля. Съгласете се, че устната уговорка не винаги може да е сигурна. Т.е. поставете се на мястото на лекаря, който идва... каква е гаранцията, че ще запишете детето при него? Така поне си взима тарифата за прегледа, в крайна сметка това е положен труд. Погрешно е да се смята, че прегледите за децата са безплатни. Безплатни са за нас на момента, обаче нали затова внясяме осигуровки, а лекарите получават пари за труда си от здравната каса. Така, че безплатен обяд няма!!!

# 23
  • Мнения: 671
И ние също нямахме ЕГН разбира се и въпреки това не ни е взимала нищо идвала е 3 пъти Мисля че  не е редно че ви е взела пари Задължително говори с нея и ако е необходимо я смени

# 24
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: pilence_74
Че то никое бебе няма ЕГН още, когато е това посещение, но това няма значение. Тя си попълва документацията откакто й се занесе акта и един формуляр от здравната каса.


А кой ще й заплати труда за това първо посещение???? Здравната каса пари не дава за човек дето не е в системата...

# 25
  • Мнения: 5 539
Какъв е проблемът? Ние отидохме в деня след изписването при педито, попълнихме талон за избор на джипи, оставихме празно мястото за ЕГН и се уговорихме като вземем Егн-то, да и се обадим да го продиктуваме. Междувременно се уговорихме за деня и часа на домашното посещение. Взехме я с кола докарахме я и я откарахме после. Никакви пари не сме давали.
Просто като две и две четири

# 26
  • Мнения: 671
Цитат на: Vache
...
 
Момичета, не сте прави!!!!
Новороденото докато не получи ЕГН и не се запише при Джипи, не съществува за здравната система. Съответно лекарят не получава от касата нищо за прегледа. Нашата лекарка също ни предупреди за това, когато отидохме да я питаме дали ще ни вземе. Платихме си за първото посещение 10 лв. ...

Но това са абсурдни неща едно новородено е винаги изключение зазбира се че няма ЕГН парвите 10-15 дни ли колко бяха там и това със сигурност е предвидено във здравната каса  тъй като е задължително да се направи посещение 24 часа след изписването
На нас а и както виждате и на други не са взимали пари значи може и всички които взимат са зроупотребили с това има ЕГН няма ЕГН в края на краищата то ЕГН-то когато излезе ще се види че въпросния преглед е бил извършен на съществуваща бебнце и ще му платят златния преглед на педиатъра

# 27
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Със сигурност си взимат парите и има начин. Ами актът в София излиза след 2 седмици, ако нещо през тези две седмици се случи, значи ли, че няма да получим безплатна помощ, защото, видиш ли, детето не съществува за здравната система. Ние също попълнихме документите и оставихме място само за ЕГН-то.

# 28
  • Мнения: 883
За пръв път чувам- нито на мен, нито на сестра ми, нито на някоя позната педиатърът е искал пари при първото посещение и изобщо. Нашата педиатърка ни я препоръчаха по телефона, след като се прибрахме в къщи, обадихме и се и тя дойде след 3 часа, нямахме акт за раждане, нищо.

# 29
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: rradost
Но това са абсурдни неща едно новородено е винаги изключение зазбира се че няма ЕГН парвите 10-15 дни ли колко бяха там и това със сигурност е предвидено във здравната каса  тъй като е задължително да се направи посещение 24 часа след изписването
На нас а и както виждате и на други не са взимали пари значи може и всички които взимат са зроупотребили с това има ЕГН няма ЕГН в края на краищата то ЕГН-то когато излезе ще се види че въпросния преглед е бил извършен на съществуваща бебнце и ще му платят златния преглед на педиатъра



Не, не са абсурдни неща! За съжаление така за измислени. Няма ЕГН - няма пари от касата. Тук не коментирам дали на мен ми харесва, ами казвам каква е в деиствителност ситуацията. Няма да го повтарям пак... факт е, че на джипитата се плаща с/у амбулаторен лист. Няма как да се издаде амбулаторен лист на човек без ЕГН, защото той не съществува в системата. В НОИ няма никаква информация за този човек. То ако беше така на добра воля по тоя начин що пари щяха да се източат. Знаеш ли колко деца щяха да са прегледали без да са ги виждали, ей така...

Вижте сега, това, че има лекари, които не са взели пари при първо посещение на бебето не означава, че е безплатно според закона... Вие се възмущавате, обаче всеки един от вас работи и с/у труда си получава съответната сума. Не вярвам да бачкате само за чест и слава... В случая с първото посещение лекарят няма как да си вземе парите от касата, защото няма как да докаже прегледа, също така няма как са докаже, че точно него си избрал, по тая логика можеш да викнеш трима лекари да видят детето и какво, и тримата ли са джипи на детето!

# 30
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: pilence_74
Със сигурност си взимат парите и има начин. Ами актът в София излиза след 2 седмици, ако нещо през тези две седмици се случи, значи ли, че няма да получим безплатна помощ, защото, видиш ли, детето не съществува за здравната система. Ние също попълнихме документите и оставихме място само за ЕГН-то.



Ами я тогава, моля те да дадеш да прочета в кой нормативен акт е написано. Може пък мен да са ме минали, но докато не го видя черно на бяло вярвам на педиатърката ни. Mr. Green

А на вас пари не са ви взели, защото още на първото посещение сте дали подписани сините листа за избор на лекар. Вече сте си избрали лекаря.  Той не е взел пари един вид като бонус, а като гледам реакциите нищо чудно да ги е било страх да поискат, че да не ги смените. Това съвсем сериозно си го мисля! Обаче без ЕГН той документи не може да подаде в касата и не може да докаже какъвто и да е преглед.

Ако нещо се случи в това време, докато излезе ЕГН-то има болници и Бърза помощ. Там няма проблем да приемат всеки в спешно състояние, без значение дали е осигурен!
Също така лекаря ви може да ви приема безплатно по собствена воля, никой няма да го вкара в затвора ако не взима пари, това обаче не задължава другите да го правят!

# 31
  • Мнения: 5 539
Цитат на: Vache


 Бърза помощ. Там няма проблем да приемат всеки в спешно състояние, без значение дали е осигурен!


Чукай на дърво да не ти се налага да прибягваш до техните "услуги" Imp

# 32
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: lilita
Цитат на: Vache


 Бърза помощ. Там няма проблем да приемат всеки в спешно състояние, без значение дали е осигурен!


Чукай на дърво да не ти се налага да прибягваш до техните "услуги" Imp


Дано, дано... чукам на дърво!!!

Аз пак казвам, че описах реалната обстановка без да давам мнение дали ми харесва! Разбира се, че не ми е харесало да плащам, ама какво да правя. И ние и лекарите сме прави. Незнайно защо, обаче лекарите си го отнасят, а Здравната каса все суха излиза....

Та така...

# 33
  • Мнения: 671
"(2) Правата на осигурените по чл. 33 възникват:
   1. за новородените – от датата на раждането;
   .....   
Чл. 36. (1) Задължително осигурените имат право да получат частично или напълно стойността на направените разходи за медицинска помощ в чужбина само когато са получили предварително разрешение за това от НЗОК.
   (2) Разрешение по ал. 1 се дава само за видовете медицинска помощ, която не се извършва в страната, по реда на чл. 78 и 79.
   Чл. 37. (1) Лицата по чл. 33 заплащат на лекаря, стоматолога или на здравното заведение суми, както следва:
   1. за всяко посещение при лекаря или стоматолога – по 1 на сто от минималната работна заплата, установена за страната;
   2. (изм. – ДВ, бр. 107 от 2002 г.) за всеки ден болнично лечение – по 2 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не повече от 10 дни годишно.
   (2) (Нова – ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Сумите по ал. 1 са за оказаната медицинска помощ.
   (3) (Предишна ал. 2, доп. – ДВ, бр. 107 от 2002 г., изм., бр. 120 от 2002 г.)От заплащане на сумите по ал. 1 се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; военнослужещи на наборна военна служба; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти.
(4) (Предишна ал. 3 – ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Лекарят, стоматологът или здравното заведение издават на лицата по ал. 1 документ за заплатените суми.
"

Е от тук заключвам че пари не трябва да се взимат

А между другото колко от нас са получили документ за заплатените суми"?
Смешна държава сме ей

# 34
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: rradost
"(2) Правата на осигурените по чл. 33 възникват:


А къде е чл. 33? Grinning , дай го и него, че аз не знам къде да търся сега Confused
А документа е повече от ясно, че не го получаваме... Grinning

# 35
  • Мнения: 5 468
Цитат на: sladka hapka
И ние нямахме ЕГН на първото посещение - нашата дойде 2 часа след изписването ни. Но не взе нищо. Разбрахме се полето с ЕГН да го попълнят допълнително, а формулярите ни ги дадоха от родилното.


Същото се случи и с нас. Пари не ни е взимала и не трябва да взима. Мъжът ми ходи да я вземе от квартала й от някаква спирка и после искаше да я закара до там, но тя отказа... била се обадила на мъжа си да дойде да я прибере Thinking . Брех! Виждате ли сега?

# 36
  • Мнения: 3 042
Явно голям късмет съм извадила с моята педиатърка, дотърча жената, прегледа го, парички  не иска, пък и ние не сме питали и предлагали  Laughing , после си тръгна самичка.  Sunglasses

# 37
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: Vache
Цитат на: rradost
"(2) Правата на осигурените по чл. 33 възникват:


А къде е чл. 33? Grinning , дай го и него, че аз не знам къде да търся сега Confused
А документа е повече от ясно, че не го получаваме... Grinning


Когато сте дали сините листа на лекарката, дори и без ЕГН на детето, си я избирате за личен лекар. Ние нашите сини листа ги занесохме едва след като взехме ЕГН-то, така че излиза, че до този момент не сме избрали официално личен лекар и съоветно не ползваме безплатните прегледи

# 38
  • Мнения: 6 243
Да, действително имахме попълнени сини формуляри. Което в нашия случай не беше толкова наложително, защото Джипито на бебето е джипи и на баткото, и на нас двамата с баща й (макар че е педиатър, така ми е по-удобно - като сме болни, обикновено се почва от сина ми). Така че можехме да минем и на честна дума.  

А за сумата - 25 лв. за домашен преглед в СтЗ си е съвсем поносимо. На мен ми се случи да викам по спешност неонатолог и ми взе 20 лв. (доцент). За професор сигурно ще са повече. 10 лв. като ми вземат в кабинет, и се радвам. Обикновено са 15.

# 39
  • Мнения: 6 243
Току-що се чух с моя приятелка, юрисконсулт в Здравната каса. На прима виста становището й беше, че таксуването на домашно посещение при овородени си е съвсем законно, по причините, изложени по-горе от Ваче (тя го преповтори). А нормативно имало задължение за джипито на майката (ей това ме уби, защото сефте го чувам), да й направи домашно посещение, което си се заплащало от касата. В моя случай джипито е все едно, и така нашата е свършила набързо две работи. И хапна малко торта с кафе. За това последното пари не ми взе Wink

# 40
  • Мнения: 1 568
Току що говорих със служителка на здравната каса на тел. 080014800. Според нея е абсолютно неправомерно взимането на такса за първото посещение при новороденото независимо дали има излязло ЕГН или не. Документацията между педиатъра и Здравната каса се оформяла по някаква специална процедура, с която докторите трябва естествено да са запознати. Служителката дори ме призова да подам жалба. Веднага след това говорих по телефона с въпросната педиатърка, която отново настоя пак да идва при бебето, което отново щяло да се таксува 25 лева. След като й обясних за разговора ми със Здравната каса естествено започна да киселее и да ми излиза с теориите за ЕГН-то. АМАН!!!  #2gunfire
Днес ще се обадя на друга. Дано не ми откаже  Cry ... ПИСНА МИИИИИИ!!!!!!! Twisted Evil

# 41
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: _smiley_
Току що говорих със служителка на здравната каса на тел. 080014800.


И аз така говорих с няколко служителки в НОИ по въпроса за майчинството и ако бях взела за меродавно, това което ми казаха сега нямаше да ми плащат майчинството за дните на отпуска и болнични, които както се сещате ги имам всеки месец! #Cussing out . Просто се обърнах с официално запитване в НОИ и там ми отговориха юрисконсултите..... според мен те са по-компетентни от служителките в което и да е учрежедение.

А ти направо си сменяй лекарката, тия 25 лв. са повече отколкото взимат професорите за преглед. Лично според мен това е фрапиращото!!!!!

# 42
  • Мнения: 671
Чл. 33. (Изм. – ДВ, бр. 110 от 1999 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
   1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
   2. българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България;
   3. чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна;
   4. (доп. – ДВ, бр. 54 от 2002 г.) лицата с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или с предоставено право на убежище.

Това е
Аз продължавам да мисля че не е редно да се плаща първота посещение може да се приеме и като по спешнсто

# 43
  • Мнения: 544
Цитат на: _smiley_
Току що говорих със служителка на здравната каса на тел. 080014800. Според нея е абсолютно неправомерно взимането на такса за първото посещение при новороденото независимо дали има излязло ЕГН или не.  АМАН!!!  #2gunfire
Cry ... ПИСНА МИИИИИИ!!!!!!! Twisted Evil


Съжалявам, че не съм видяла темата по-навреме, за да пиша ooooh!

Същото ми се случи на мен миналата година. Педиатърката ми работи със Здравната каса, уговорих се с нея 1 месец преди да родя, прибрахме се в къщи с детето, обадих и` се и "След 1 час ще съм у вас, но първото посещение не се поема от касата и струва 10лв."  Shocked  Обяснението беше точно това с ЕГН-то.

Аз изумявам Shocked  Shocked . Започвам да въртя телефони и да питам. Накрая стигам и до въпросния тел. на ЗК, от където ми обясняват абсолютно същото - не се плаща нищо!!!. звъня пак на педиатърката и и` казвам, че съм се консултирала със ЗК и са ми казали, че няма право да ми иска пари, така че както тя прецени - ако иска да идва... Отговора е "Добре, щом така са Ви обяснили. Няма проблем след малка съм у вас.". Дойде, обяснява ми дълго и подробно за детето и не взе пари!!!! И от тогава е много внимателна с нас!!!! Wink

Е, какво излиза - пробват - ако мине номера Twisted Evil

Жалко за здравеопазването!

P.S.
Пари не се взимат нито за домашно посещение нито за консултация, независимо колко пъти ще идва. След като излезе ЕГН-то на детето и вземеш талон за избор на личен лекар го записваш при педиатъра. Той си попълва лист и за първото посещение, а ти го подписваш и така си взима парите от Касата. (Аз лично все се правех, че чета какво са писали в тези листа Wink ).

# 44
  • Мнения: 1 568
Мдааа ... утре у дома ще дойде д-р Иванова от МЦ Сана. Прегледа не се заплаща.
Не знам как стават тия работи ... А на нея кой ще й поеме разходите по идването  след като бебчето още няма ЕГН???????????????????????????? Shocked

# 45
  • Мнения: 671
И аз ползвам МЦ Сана  Grinning

# 46
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Няма такова нещо! Това с 25те лв. е абсолютно незаконно! ЕГН на новородено излиза около 2 седм. след раждането, а дотогава педиатьр трябва да посети бебето в кьщи абсолютно безплатно! Ти така можеш да я осьдиш, че повече да не си и помисли за практика. И защо ти е да идва всяка седмица? Това никьде го няма! Вие трябва да ходите на консултация, а не тя при вас в кьщи. Интересно ми е да разбера коя е тази лекарка, защото много се вьзмущавам! #2gunfire

# 47
  • Мнения: 1 568
Аз също съм много възмутена. Дори си помислих дали да не й изпратя "Приятно ми е, Мавриков", но все още се колебая дали да се занимавам с това. Лошото е, че не съм единствена. Явно се злоупотребява масово  #Cussing out

# 48
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Ами това кой ще и поеме транспортните разходи май не е твой проблем. Като излезе ЕГН-то на бебе те се отчитат на касата по техни си начини. Ти сега да не вземеш да и дадеш пари за такси? (шегичка) Laughing

# 49
  • sofia
  • Мнения: 1 426
smiley, радвай се на сладкото си бебче и да не ти пука. Дано да попаднеш на свястна лекарка, защото това е важно. newsm74

# 50
  • София
  • Мнения: 13 209
Цитат на: rradost
Чл. 33. (Изм. – ДВ, бр. 110 от 1999 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
   1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
   2. българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България;
   3. чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна;
   4. (доп. – ДВ, бр. 54 от 2002 г.) лицата с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или с предоставено право на убежище.

Това е
Аз продължавам да мисля че не е редно да се плаща първота посещение може да се приеме и като по спешнсто


Ами не знам вече... според това, което ти даваш наистина не трябва да се плаща. Виж обаче какво казва юрисконсулт в Здравната каса... освен това не става дума само за моята лекарка, не са една и две тези дето взимат пари за първия преглед на новороденото. Не вярвам да не знаят, че са в нарушение и да не се притесняват. Това ме навежда на мисълта, че има вратичка и е законно. Проблема е, че този казус е като моя с майчинството - различно се тълкува. Може би трябва да се отправи запитване до касата и оттам експерти да отговорят дали е правомерно.

# 51
  • Мнения: 1 568
Цитат на: irena petkova
smiley, радвай се на сладкото си бебче и да не ти пука. Дано да попаднеш на свястна лекарка, защото това е важно. newsm74


И аз се надявам новата ни докторка да е достатъчно компетентна. Имаше пак тук тема преди време и някои мами доста я хвалиха. Аз и затова се насочих към нея сега.

# 52
  • Мнения: 671
Цитат на: Vache
rradost написа:
Чл. 33. (Изм. – ДВ, бр. 110 от 1999 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
2. българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България;
3. чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна;
4. (доп. – ДВ, бр. 54 от 2002 г.) лицата с предоставен статут на бежанец, хуманитарен статут или с предоставено право на убежище.

Това е
Аз продължавам да мисля че не е редно да се плаща първота посещение може да се приеме и като по спешнсто


Ами не знам вече... според това, което ти даваш наистина не трябва да се плаща. Виж обаче какво казва юрисконсулт в Здравната каса... освен това не става дума само за моята лекарка, не са една и две тези дето взимат пари за първия преглед на новороденото. Не вярвам да не знаят, че са в нарушение и да не се притесняват. Това ме навежда на мисълта, че има вратичка и е законно. Проблема е, че този казус е като моя с майчинството - различно се тълкува. Може би трябва да се отправи запитване до касата и оттам експерти да отговорят дали е правомерно.
 
 


Ами някакав ужас е според мен си знаят но така им отърва и естествено пробват Тока си мисля защото например аз като бях бременна и личната ми лекарка като влизах при нея и си ми взимаше потребителска такса докато не разбрах че всащност не трябва да пращам щом съм бременна и спрях да и плащам тя нищо не каза значи си е знаела ипросто се е надявала аз да не разбера Смених я разбира се Grinning

# 53
  • Мнения: 4 406
браво мила, радвам се че успя!
кажи сега името на лошата педи, други мами да не й пълнят гушата. 25 лв са ти цял пакет памперси!!!

# 54
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Цитат на: Vache
Ами не знам вече... според това, което ти даваш наистина не трябва да се плаща. Виж обаче какво казва юрисконсулт в Здравната каса... освен това не става дума само за моята лекарка, не са една и две тези дето взимат пари за първия преглед на новороденото. Не вярвам да не знаят, че са в нарушение и да не се притесняват. Това ме навежда на мисълта, че има вратичка и е законно. Проблема е, че този казус е като моя с майчинството - различно се тълкува. Може би трябва да се отправи запитване до касата и оттам експерти да отговорят дали е правомерно.


Ами като всеки друг закон в нашата мила страна явно и тука има вратичка, за да го правят. Най-гадното е, че нищо чудно да ти вземат парите и после да пуснат и лист з апърво посещение. Аз, напимер, никога н егледам какво подписвам при докторите, ама вече ще почна, че...
Така и аз през бременността получих различни отговори на един и същ въпрос от ЗК в Люлин и от ЗК в Младост. Най-накрая се наложи гинеколожката ми да прави някакви врътки, за да продължа да ходя при нея без проблем. Абе, шантава работа е това нашето здравеопазване! #2gunfire

# 55
  • Мнения: 3 394
Цитат на: Deni
явно Ралица е права- педито ти не работи със здравната каса.затова се натиска да идва всяка седмица... ти как така даваш пари и не питаш за какво са? предполагам че си била още шашната и не ти е било до това, ама що не й дигнеш луд скандал утре? а после ще я разпнем във форума да й намалеят клиентите , ако е виновна


Още повече ,че 25 лв са си 25 лв , а парите не се копаят при родители с малко бебе. На вас по биха ви свършили работа

# 56
  • Мнения: 2 596
На 10-тия ден след изписването ни от родилния дом се обадих на избраната от нас педиатърка и тя каза, че ще дойде да ни посети у нас. Но изясни по телефона, че това първо посещение не се поема от здравната каса и ще струва 10 лв. След това ходим само в кабинета й на консултации всеки месец и всичко е безплатно - прегледи, имунизации. По всяко време на денонощието иначе мога да я безпокоя по телефона за възникнали въпроси, а също да я повикам, ако има спешна нужда. Иначе никакви документи не трябва да й носиш, освен акта за раждане и си купи една амболаторна карта. Тя ще запише детото в нея и ще нанася всичко там.

# 57
Цитат на: _smiley_
Мили мами,
педиатърката, която ни посети за пръв път след изписването ми взе 25 лева за посещението. Доколкото знам това посещение се поема от здравната каса и трябва да е безплатно. На всичкото отгоре докторката заяви, че трябва да идва всяка седмица докато бебка стане на един месец и мен това тотално ме фрапира!
Моля, разяснете ми как стои въпроса с педиатъра и личния лекар на бебето. Какви документи са необходими, от къде трябва да ги взема и на кого да ги дам? Докторката ми спомена за някакви документи за новородено, които трябва да се вземат от здравната каса след като излезе ЕГН-то, но аз нищо не разбрах.
Благодаря за съдействието!
 Защото е ГОВЕДО! Вярно е,че не им се плаща добре -  НО ЗА ДЕТЕ ....ПРОСТО Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ! Ако знаеш колко такива има... Не записвай детето си при този педиатър - не си задължена! Ако усети,че имаш да даваш ... ще ти "изнамери" хиляди профилактики,прегледи и какви ли не измислени манипулации за да те "цица"!    И уважаващите себе си лекари, дават бланката за избор на личен лекар на пациентите си,а не ги карат да се "разхождат" насам - натам в търсене!Успех!

# 58
Цитат на: kati_v
Таксувала те е частен прием, защото не е излязло ЕГН на детенце и не може да вземе пари от касата може би.
 НЯМА ТАКОВА НЕЩО! Парите ще си ги вземе,не я мислете!Просто не трябва да се дават пари!....

# 59
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
На мен пък за първо посещение ми взеха 7 лева, естествено без касова бележка и ми казаха че докато не излезело ЕГН на бебето не се знаело дали е здравно осигурено, което са глупости защото всички деца се осигуряват от държавата. Някои лекари ни мислят за много загубени.
Да не говорим че същата лекарка сега си прибира 1.20 за бебето при всяко посещение и не се притеснява че децата до 18 години не трябва да плащат.
Обаче седим още при нея защото ни дава много направления за специалисти, което е важно според мен понеже личните лекари освен настинка друго не могат да излекуват,но ако нещо ми се наложи и се стисне я сменям на часа.

# 60
  • Мнения: 2 807
Smiley - един съвет от мен - вземи си смени педиатъра, досега не бях чула за някой, който да взима пари...

# 61
това с парите не го разбирам,
ние живеем на 7 км. от Пловдив и след като се роди малкия в нас дойдоха и педито и jp - то едновременно стояха о/к 1 час и ми обясняваха как до храня, как да го повивам и всичко което трябва да се знае и което аз не знаех, евала на такива лекари.

# 62
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
И на нас ни взе 10 лв за първото посещение,но бебо си имаше ЕГН.Това как да е!Ама разбирам,4е другите пражят домашни посешения,а ние освен въпросното първо такова,други не сме имали.Моля светнете ме,4е съм боса по въпроса Embarassed -тези посещения " на добра воля" ли са или са задължителни към Касата Confused:

# 63
  • Мнения: 18 542
Цитат на: djidjislava
И на нас ни взе 10 лв за първото посещение,но бебо си имаше ЕГН.Това как да е!Ама разбирам,4е другите пражят домашни посешения,а ние освен въпросното първо такова,други не сме имали.Моля светнете ме,4е съм боса по въпроса Embarassed -тези посещения " на добра воля" ли са или са задължителни към Касата Confused:

Борис нямаше още ЕГН когато дойде педиатъра в къщи след изписването. Не взе нито стотинка.
Посещението на педиатър след изписването НЕ СЕ ПЛАЩА! освен ако сами не искате да дадете нещо на лекаря.
По закон нямат право да искат пари.
По принцип лечението на деца до /май 7години/ е безплатно освен ако не отидете на частен прием.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 154
Цитат на: cheta
По принцип лечението на деца до /май 7години/ е безплатно освен ако не отидете на частен прием.


На деца до 3 години не се взема потербителска такса.

# 65
  • Мнения: 18 542
Цитат на: vili_d
Цитат на: cheta
По принцип лечението на деца до /май 7години/ е безплатно освен ако не отидете на частен прием.


На деца до 3 години не се взема потербителска такса.

Да, може, явно аз греша.

# 66
  • Мнения: 3 334
Моят личен лекар е личен лекар и на малката.Винаги ми дават направления за нашият педиатър.Не съм плащала нищо до момента и направо се изумявам на тази докторица Shocked .Как може такова нещо?Доколкото знам направленията за педиатър трябва да са безпроблемни поне до 6-год възраст.Поне моят лекар така ми каза!

Общи условия

Активация на акаунт