Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 10

  • 32 733
  • 739
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 825
Ами не съм много съгласна ,че проблемът е до желано/нежелано училище.В района има отлив на деца от т.н. желани училища ,за сметка на по-малки -105 , 55,125,119 , за сметка на 8-мо, 11-то например ..и това е така ,защото в големите има проблем със занимални( след 1-ви клас са няколко класа заедно,че и се класират ), учат на смени,няма стаи,  има големи ученици и т.н. и т.н.
Ако беше до желани училища, 119 и 125 нямаше да може да си съберат децата от 1-ва група, предвид че системата с прилежащи райони работи от повече от 3 години и доста хора ,които са твърдо решили ,че искат точно тези училища , вече имат уседналост в района.А те стигнаха до 4-та .
Става въпрос за това,че има цели квартали в София,в които се застрояват безобразно ,населяват се с млади хора ..които скоро се превръщат в семейства , а училища няма.
Става въпрос за това ,че основния принцип за близост на детето до училище не се спазва .....щото утре и в Слатина и в Младост може да ни прехвърлят да усвояваме сграден фонд , ама що да не. Става въпрос за това , че не се научиха да разпределят децата и да правят прилежащи райони и училището ,което са отредили за деца 1-ва група,не може да ги поеме тези деца.Става въпрос за това,че няма никаква стабилност и всяка година може да ти сменят района както им дойде ...ако някой ми каже другата година къде и дали да си запиша детето в ПГ в района ,много ще съм му благодарна .защото аз Не знам дали след това ще успее да се класира в някое от училищата с ПГ - сега нашата улица е в 8-мо у-ще ,а долната в 105 ????WTF - при най-близко 11-то ? Да ама само 8-мо и  55-о имат  ПГ ..И двете са ми в адм.район и ще се класира за ПГ ама , следващата година???? ...Оказва се ,че детето ми има повече шанс да влезне в 119,125 ,дори ако сега му сменя адреса ,отколкото в най-близките ни училища по адрес на който живеем повече от 10 години. Вече се замислям дори...за съжаление от 125 -то чувам все по- лоши работи и неуредици ..та толкова с близостта и чистата зелена София - ще си разкарвам и малкото дете с колата поне 5 години , тамън след като батко и изкласи и ще може да ходи сам. Не искам да си го причинявам ,но дори и в прилежащото 8-мо да я запиша, пеша ще ми отнема повече от 30 минути в  едната посока , а с рейс ..пак толкова. Сега карам големия в Младост 4 , за 17 Мин.???
 За съжаление ,когато съм купувала апартамента, не съм мислила за деца и семейство .....ама да съм, кой ми е виновен. Живи и здрави да сме , в крайна сметка.

# 181
  • София
  • Мнения: 4 562
За съжаление ,когато съм купувала апартамента, не съм мислила за деца и семейство .....ама да съм, кой ми е виновен. Живи и здрави да сме , в крайна сметка.
И следва въпрос - а общината мисли ли, като издава разрешителни за строеж?
Мисля, че отговорът е ясен.
И не обикновените хора, които гледат да имат хляб и покрив, са виновни. Другаде е проблемът...

paulieM, дано напаснеш някак децата и училищата.

# 182
  • Мнения: 397
Ще се разкриват допълнителни паралелки и ще се увеличат свободните места в район Студентски (и прилежащ), така че 1-3та група да са приети по район. До края на деня би следвало да са отразени свободни места в съответните училища на сайта. Репортаж по Нова тв. Надявам се да е приложимо и за останалите райони, защото аз съм в Младост и  при мен е аналогична ситуацията...
https://nova.bg/news/view/2021/06/17/330572/%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D … 1%82%D0%B0%D0%BB/

# 183
  • Мнения: 2 704
Във фейса имаше информация за 21 места в 55 СУ от увеличени паралелки до 27 ученика и нова паралелка в 8 СУ. Можело значи. Само не разбрах, защо това не се случи по-рано, а трябваше да късат нервите на хората. Може да са опитвали да видят, дали няма да мине номера и да успеят да принудят хората да запишат децата си където са ги приели.

# 184
  • Мнения: 1 825
За съжаление тези 21 места ,пак няма да поемат всички от 1-2-3 -та група , защото сега и тези,които са приети и записани някъде другаде ,сигурно ще се върнат в надпреварата . Но в 8-мо и 105-то места ще има за всички:) 
И в интервюто ясно казаха, че места за всички деца от 1-2-3 група ще има - все в някое училище в района ....Joy

# 185
  • Мнения: 2 704
Сега ще се види колко от втората и третата група са от района и колко от други квартали с фиктивен настоящ адрес.

ПП В 55СУ се появиха 21 свободни места.

# 186
  • Мнения: 1 825
Сега ще се види колко от втората и третата група са от района и колко от други квартали с фиктивен настоящ адрес.

ПП В 55СУ се появиха 21 свободни места.
Напротив нищо не може да се види , защото в 55-то по правило влизат много деца с брат/сестра в училището...те са в първа група и не им се налага да сменят адрес въобще. Познавам много родители ,които не са от квартала ,които още преди 3-4 години си платиха  да ги приемат или още тогава смениха адреси  ...и сега всички са уседнали или първа група за по-малките. Тези които са от 2-3 група сега , са такива които не са се сетили навреме( влезналинсанв ПГ на районен принцип ,ама не са помислили ,че няма да влезнат в 1-ви клас ) или такива,които отскоро живеят в квартала.

# 187
  • Мнения: 2 704
Мисълта ми беше друга. Ще се види колко деца от втора и трета група, които по спомен бяха не по малко от 50, ще се възползват от възможността да кандидатстват за местата, които ще пуснат в 8СУ и 105 СУ. Някои от тях вече са записани в тези училища, но влезлите от четвърта група са малко и със сигурност има и записани в по-далечни училища. Те си знаеха, че нямат шанс и се спасяваха кой както може. За живеещите в Малинова долина разликата е една спирка с автобуса. На практика не може да се каже, че едното училище им е по-удобно от другото.

ПП И в 11 СУ се появиха 12 свободни места.

Последна редакция: чт, 17 юни 2021, 11:53 от Monza

# 188
  • Мнения: 14
Здравейте, изчетох всички дискусии и формулирах няколко главни въпроса, чийто /евентуално/ отговори биха били полезни за класиранията през следващата година, но въпросите са важни. Ще ги поставим на следващата възможна работна група относно прием в 1-и клас и ще ви уведомим за отговорите и решенията. В случай, че не се организира работна група с тази тема, ще подготвим писмено запитване до СО и при получаване на отговора, ще ви уведомим.

# 189
  • Мнения: 397
...

ПП И в 11 СУ се появиха 12 свободни места.
Сега остана и в 118 да се появят няколко места, че иначе ще си чакам за августовски класирания...

# 190
  • Мнения: 2 190
Здравейте, изчетох всички дискусии и формулирах няколко главни въпроса, чийто /евентуално/ отговори биха били полезни за класиранията през следващата година, но въпросите са важни. Ще ги поставим на следващата възможна работна група относно прием в 1-и клас и ще ви уведомим за отговорите и решенията. В случай, че не се организира работна група с тази тема, ще подготвим писмено запитване до СО и при получаване на отговора, ще ви уведомим.

Сетих се за най-лесното решение. Училищата с голям наплив в първи клас да НЕ приемат ученици в 8 клас (да станат основни училища). Големите могат да пътуват (до центъра).
Разгледах 55-то и 125-то. И двете обявяват по 2 паралелки в 8 клас. Едната да беше предвидена за първолаците, пак е нещо.

# 191
  • Мнения: 1 825
...

ПП И в 11 СУ се появиха 12 свободни места.
Сега остана и в 118 да се появят няколко места, че иначе ще си чакам за августовски класирания...
А аз да си питам - защо 118 стана изведнъж по-трудно класирането от "великото" 125-то ? Много голям район ли му е разпределен ( за смектка на 125-то ) или просто е станало по-желано?

# 192
  • Мнения: 356
А аз да си питам - защо 118 стана изведнъж по-трудно класирането от "великото" 125-то ? Много голям район ли му е разпределен ( за смектка на 125-то ) или просто е станало по-желано?

Мисля, че на 118 е по-голям района. Там влиза целият кв. Полигона, но и смея да твърдя, че желанието към 125-о не е същото като преди. Има си го, но е малко по-малко. Отделно последните 5 години наблюдавам приятелски семейства, които в 6-7 клас се местят от 125 и отиват в някое друго училище от района.

118. СУ
Скрит текст:

125. СУ
Скрит текст:

# 193
  • Мнения: 397
Не знам. Но повтарям това, което забелязах - прехвърляне на деца от една в друга група, поява на нови (които до този момент не са участвали за съответното училище) в първа или втора група, изчакване за по-желано училище... 118 има 4, а 125 6 паралелки, а са идентични по структура мисля. Иначе - нещата са лесни (може би). Гледаш колко деца съответен набор има в дадения район и обмисляш райониране и места предварително, знам ли... Или не се издават разрешителни за строителство блок върху блок. Новите квартали да се правят с адекватна и необходима структура (ДГ, училища) + адекватно заплащане на учителите, че да има желаещи и мотивирани за работа хора. Ей такива хаотични мисли...

# 194
  • Мнения: 2 190
Или не се издават разрешителни за строителство блок върху блок. Новите квартали да се правят с адекватна и необходима структура (ДГ, училища) + адекватно заплащане на учителите, че да има желаещи и мотивирани за работа хора. Ей такива хаотични мисли...
+1000
Но трябва да се въведе със закон - щом няма ДГ и училища, не се разрешава строителство. Така и инвеститорите ще натискат общината.
Скрит текст:
В Швейцария има дори по-тежко правило - ако в 20% от жилищата не се живее постоянно (а са вили, примерно), никакво ново строителство

Като пишете за 118-то и 125-то:
1. В 125-то малкият физкултурен салон е направен на стаи за обучение.
2. В 118-то ще става все по-зле. В Полигона се строи като за световно. Последното престъпление на кабинета Борисов 3 - на последното заседание са дали единствения празен парцел за училище в целия район Младост на френската държава. Да ни е честито.  Имотът е държавен, част от бивше военно поделение - но е планиран за ДГ и училище. И вместо да го дадат на СО за ново училище и ДГ, сега ще се строи френски лицей  -  където учат само децата на богопомазани, мисля, че годишната такса е над 20000 евро. А за нас обикновените избиратели ни остава да се молим на електронната система.

Последна редакция: чт, 17 юни 2021, 19:09 от biborana

Общи условия

Активация на акаунт