Домакиня в 21 век?

  • 25 152
  • 1 175
  •   1
Отговори
# 1 155
  • Мнения: 5 832
Абе, смисълът да си стоиш вкъщи не е ли да си почиваш блажено, а не да се скъсваш от готвене?
Нали с нещо трябва да се оправдае липсата на още една заплата към семейния бюджет? А тъй веднага вади разчета - ако не бях аз да изпера, изчистя, сготвя, трябваше да плащаме на някой друг да го прави и ето ти една заплата разход!

# 1 156
  • Мнения: X
Абе, смисълът да си стоиш вкъщи не е ли да си почиваш блажено, а не да се скъсваш от готвене?
Е, чак пък!
С час готвене направо се прекъсваш от готвене. После цялата вечер след работа ти е опната на дивана с филмчета, винце с миото, разходки след вечеря, дълга вана, книжка и почивка. От 4.30 съм свободна птица.

Последна редакция: ср, 16 юни 2021, 23:43 от Анонимен

# 1 157
  • Мнения: 40 924
Е, аз съм от седящите вкъщи, но съм минималистка по отношение да домакинстването. Да е изчистено, изпрано, поддържано, напазарувано - ОК. Ама да вися пред печката всеки ден по два пъти няма да го бъде.

# 1 158
  • Варна
  • Мнения: 1 783
Абе, смисълът да си стоиш вкъщи не е ли да си почиваш блажено, а не да се скъсваш от готвене?
Е, чак пък!
С час готвене направо се прекъсваш от готвене. После цялата вечер след работа ти е опната на дивана с филмчета, винце с миото, разходки след вечеря, дълга вана, книжка и почивка. От 4.30 съм свободна птица.

Мойто миу като се върне скапано от работа, хич не му се излиза на разходки, не пия нищо и ми е противопоказно да кисна у вана... Я да си ходя на работа.
Сериозно - 1 година си бях вкъщи и се разплух. Истината е, че предпочитам да ходя, само да можеше маалко да се намали скоростта. Какво да се прави ЕГН, вече не ща да съм във вихъра.

# 1 159
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
ММ не иска да си купува обяд от ресторант. Иска български манджи и си носи микровеле навсякъде с него Smiley Тук почти всички си носят обяд в кутия. Но и аз не готвя всеки ден, нито тристепенни менюта, така че не съм се преработила.

# 1 160
  • Мнения: 21 451
Моят се грижи сам за обедната си прехрана и слава Богу. Отдавна е излязъл от детската възраст, че  това да е мой ангажимент.
Ако да би искал да си носи нещо сготвено би си сготвил. Но не го прави, значи не иска.

# 1 161
  • София
  • Мнения: 62 595
Такаааа, значи, да обобщим, темата стигна до момента, в който се вижда, че половината народ го мързи да готви, обаче го маскира под "предпочитам да правя нещо друго, по-важно", а после се започва с "ау, децата затлъстяват, аууу, децата нямат хранителни навици, ауууу, ама как може". Ми, врътнете една мусака, какво мислите, че в ресторантите с кетъринга ползват нормално олио ли? Или много спазват хигиената?  Разбирам, че трябва някои да пазят имидж на умна, красива, успешна и не-ми-се-занимава-с-домакинстване-то-е-за-простите. И накрая в съседната тема - "о, колко е хубаво и колко искам като се прибера да ми е сготвено". Уточнете се най-после какво искате, то не може все другите будали да бъдат.
А всъщност храната е по-важна от подредбата, макар че е доста неблагодарно занимание - всичко се изяжда, а после остават мръсни чинии и тенджери.

# 1 162
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
Ирис, доколкото знам ти работиш. Съвсем нормално е ако и двамата работят, всеки да се грижи сам за обяда си. Но ако жената е домакиня, това й е едно от задълженията. Някак нагло ми идва като се върне от работа да му връчи черпака да си готви сам, а тя да търка дивана цял ден. Е, има и такива домакини, които готвят само за децата, а мъжът да се оправя.

# 1 163
  • Мнения: 21 451
Аз затова не искам да съм домакиня, защото трябва да поема такова задължение, а това е неблагодарна работа, след която оставаш с куп мръсни съдове и никой не ти и плаща.

Има хора, които изпитват удоволствие от готвенето и го правят дори да са сами, но у нас няма такива.

# 1 164
  • София
  • Мнения: 35 101
Андариел, както винаги правиш нелепи обобщения за хората и клатиш пръст, моля другарко.
Твоята истина не е чуждата истина, разбери го.

# 1 165
  • София
  • Мнения: 13 155
И като работеща, и като неработеща, предпочитам домашната храна. И тогава, и сега, цялото домакинство се включва в приготвянето на храната. Аз с една идея повече, защото имам повече свободно време. Не изисква някакви особени усилия, но знам какво съм сложила и кой го е пипал. Дори с 4те деца, докато бяхме 6 човека вкъщи, не ми е отнемало чак пък толкова време и усилия, когато се сервира прясна храна и не включва засукано 5-степенно меню. За мръсните съдове хората са измислили съдомиялни.

# 1 166
  • Мнения: 18 503
Аз по друг начин я разбрах Андариел - 9 от 10 домакини обясняват, че са такива за благото на децата, че качественият живот изключва това и онова, пък накрая - не ми се готви, стига им, че два часа на ден менажирам как баща им да ги заведе на училище.

# 1 167
  • Мнения: 18 298
Аз лично не съм от най-виртуозните готвачи. Храната в ресторанта е по-хубава, отколкото бих я сготвила аз. Продуктите в магазина съвсем не ги знам откъде са, за да съм наясно когато готвя, че резултатът е "знаеш какво ядеш".
Не искам да омаловажавам труда на домакинята, само не знам как може ако е млада жена, да не си хареса нито една от многобройните интересни професии, които има на този свят, а да иска да си седи предимно у дома. Няма ли усещането, че нещо... пропуска? Аз например имах желание ако не ме приемат в избраната специалност, да стана археолог. Е, приеха ме с първото желание, но остана въпросът - дали нямаше да е интересно да стана археолог, тъй и не разбрах какво е? Thinking Ей такива въпросчета няма ли, ако изобщо нищо не пробваш?
Съвсем друго е вече като са отминали години работа, имаш стаж и искаш заслужена почивка, тук говоря за млад човек, който още отначало няма желание за нищо. Даже в темата май няма такива примери, но в реала познавам.
(Иначе в шести клас прочетох една книга, която ме накара да си мечтая за моята професия, майка ми искаше да ме разколебае, но аз си я бях харесала, навила на пръста и каквото исках стана, а вече 16 години се радвам на избора си. Relaxed)

# 1 168
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Домашно приготвената храна не е еднозначно с качествена храна, ама хич

# 1 169
  • София
  • Мнения: 62 595
Ема до голяма степен правилно ме е разбрала, само че не става въпрос конкретно само за домакините, а за много от жените изобщо, независимо дали са домакини или работещи. Просто работещите имат повече оправдания да "оптимизират с делегиране".

Съдомиялни и прочие уреди са в реда на нещата едва сега, а преди години бяха рядкост, естествено като изключим големите пари, които се броят в съседната тема. Няма нужда от доказване от типа бързи-смели-сръчни колко малко време отнема готвенето. Отнема си време, затова по ресторантите правят заготовки, ползват една камара бързи уреди. Всяко нещо иска технологично време и когато това технологично време се подцени, тогава нещата не вървят добре.
За мен няма разделяне на домашна и качествена. Домашната трябва да е качествена. Не говоря за еко-био-елда-авокадо-хималайски-боровинки, а за съвсем обикновени продукти. Пилешката супа си е пилешка супа и няма как да е нездравословна, освен ако не я набуха човек допълнително с разни изкуствени бульони. Не искам да обсъждаме колко пилетата са пълни с антибиотици, защото същите пилета и в ресторанта ги пекат, а не се знае дори колко са били пресни. Ресторантите не миришат пилето дали е ок, нито му махат пяната на бульона, докато го варят, а слагат всичко на принципа да не се хвърлят продукти.

Общи условия

Активация на акаунт