Седмокласници 2020/2021 - Първа изпитна седмична тема - (14.06 - 20.06)

  • 90 121
  • 2 002
  •   1
Отговори
# 1 950
  • Мнения: 1 402
Някой може ли да сподели впечатления за паралелката със софтуерни и хардуерни науки в МГ Варна?


Какво те интересува? Имам 8-класник СХН в МГ Варна. С немски език ( друга нямаше мин. година). Тази година са 2 паралелки СХН, една с НЕ и една с АЕ. Влиза се с доста висок бал, сигурно знаеш, но все пак не е като в другата паралелка с немски, където приема беше с над 490 бал. Учи се много и сериозно. Специално немския, който е основния предмет в 8 клас си се учи здраво, без значение онлайн или присъствено. Сега последните седмици завършиха с изходно ниво, което си е цял изпит. В 4 часа, четири различни изходни нива - съчинение, тест граматика, и още две, с които не съм съвсем запозната. Не е лесно, но според мен си струва. Не виждам смисъл от обучение по нов чужд език в училище в което той не се учи сериозно и после се налага да се ходи на курсове по него. Ако имаш въпроси - питай!

# 1 951
  • София
  • Мнения: 7 063
За НПМГ не трябва медицинско.
Миглена, ако детето се е явило и на двете олимпиади или и на двата модула на състезанието, кандидатствайте за всички паралелки с Б и Х. В 11 и 12 клас, разликата между първи и втори ПП е 1 час.

# 1 952
  • Мнения: 21 455
Информативно само за медицинското, за НПМГ нужно ли е? - не.
И то се прикачва, когато редим още за първо класиране желанията ли?
Или се представя при записване, ако е прието в професионална гимназия?
Още няма нова информация за тази година, но миналата бяха възможни и двата варианта - можеше и да се прикачи при подаването на заявление, можеше и да не се прикачва, а да се занесе направо при записването.

# 1 953
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
chervenokoska_2, тези 11-окласници не са нищо друго, освен занаятчии. За да постигнат нещо повече от това да вземат по 2-3 бона и да са едни "кодери" (което сигурно е супер атрактивно, когато си на 18, но когато си на 40 не знам дали е така), им трябва много повече от образованието в ТУЕС. Личо мнение, разбира се.

# 1 954
  • Мнения: 2 211
chervenokoska_2, тези 11-окласници не са нищо друго, освен занаятчии. За да постигнат нещо повече от това да вземат по 2-3 бона и да са едни "кодери" (което сигурно е супер атрактивно, когато си на 18, но когато си на 40 не знам дали е така), им трябва много повече от образованието в ТУЕС. Личо мнение, разбира се.
Нищо подобно. Точно децата завършили ТУЕС не се превръщат в кодери и точно за това се търсят като професионалисти.

# 1 955
  • Мнения: 7
Слънчевата, за жалост тя се яви само на химията.... там е на 20-то място, сега тръпнем за матурите, тя чака около 90процента и на двете, аз мисля, че ще хване 85 процента, но идея си нямам ще стигнат ли точките за тези 26 места. Можеше да се яви и на физиката, но това моето като отсече, нямам време да се готвя и по физика..., а там е много добра, класира се за областната олимпиада и един ден преди изпита вдигна висока температура и се разболя. Примерните балове за миналата година са от 400 до 481 точки, като за двете паралелки с химия са почти еднакви, има ли някъде където мога да видя какъв е бил балът на всички 52 приети деца миналата година? Така реално ще придобия някаква бегла педстава колко точки ще са ни нужни, ясно ми е, че всяка година има разлики, но до сега винаги са били две паралелките с химия.

# 1 956
  • София
  • Мнения: 7 063
А как е с математиката? Вариант да се пробва за двете паралелки с мат и в 11 и 12 клас да пише трети ПП химия?
Ще изгуби от допълнителната подготовка /ИУЧ и ФУЧ/, но ООП ще бъде както трябва. Няма да се налага да доучва.

# 1 957
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Защото, шмърциплянку?
Щото в основата на ML не стои една гадна математика ли? Или защото масово на програмистите не им трябва да анализират защо се пише даденото нещо и работят само по пълно специфицирано задание? Какъв ще стане един младеж, завършил ТУЕС и непродължил висше? Защо той ще е по-добър и по-ценен от един аналитичен ум, който може да няма в началото толкова практика в коденето, но мисли, задава въпроси и не чака някой да му разпише заданието от-до.
Може да не съм права, не се заяждам, интересувам се.

# 1 958
  • Пловдив
  • Мнения: 102
В професионална гимназия/паралелка в дипломата за средно образование ще има само оценки по бел, мат, чужд език, гражданско образование и физическо, както и по специалните предмети от професията. Ако му трябват оценки и хорариум по физика, химия, биология, география, история, няма да има такива в дипломата. Ако му трябва по-висок хорарим по математика, също. За България може и да не е проблем /поне в скоро време/, но за кандидатстване в чужбина е твърде вероятно да е. Там професионалните предмети нямат стойност.


Добро утро. Тук сериозно ме притеснихте. Моята седмокласничка е избрала компютърна графика в МГ в Пловдив. Но все още не знае какво иска да учи след гимназията. Увлича се по История, Химия и Литература.  Къде може да се прочете за оценките включвани в дипломата за завършено средно образование.

Така сте си написала поста, че
ПП Аз не виждам паралелка с компютърна графика в план-приема на ОМГ.

Извинете,  но рано сутрин без очила и от телефона такъв въпрос съм сътворила 😃.
За Компютърна графика в  МГ Акад. Кирил Попов в гр.Пловдив ми е чуденката.

# 1 959
  • София
  • Мнения: 17 592
Magi, Hug за младежа.
Iseis, драматизация няма, просто всеки иска най-доброто за детето си. И ако в добрите гимназии има трески за дялане, в т.ч. и НПМГ, хората са в очакване в другите да е по-зле.

Kati, ще ги получиш от училището (и в системата ще ги има)


Благодаря!
Само за олимпиадите или и за Чакалов от училището... а в системата коя оценка ще фигурира - по-високата или? В частност - на областния е по-висока от националния... аз ли си избирам (не, не мисля, че е ТОЙ, аз съм, той само каза "прати ми ги накрая да прегледам дали съм съгласен" - колко по-лесно е, нали? Wink, или автоматично излиза по-високата, или... непременно от най-последната степен...
Никак не очаквах да ми е такава каша с тези олимпиади.
Изглеждаше лесно в началото...


Аз пък се притеснявам за друго. Тази година ще има само една паралелка с изпит само по химия, втората паралелка е с химия и биология и още две с биология. За мен това е доста притеснително, защото дъщеря ми иска да учи НПМГ химия. Тоест ние се борим за едно от тези 26 места..... минали години поне са били 52 местатата за деца ориентирани към химията. Сега тръпнем, защото тези примерни балове от минали години са за две паралелки, а не за една.


Леле, това не трябваше да ми го казваш... Таман се успокоих и бум! пак ми изкара акъла.

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 18:22 от katiABV

# 1 960
  • София
  • Мнения: 12 015
Ако правилно си спомням проучването на Слънчевата, за компютърните специалности /софтуерно инженерство и др./ чуждите университети изобщо не се впечатляват и не търсят хорариум по информатика /още по-малко специални професионални предмети/, а държат на математика, математика и пак - математика. Вероятно се явява по-важна от кодирането. В ТУЕС в 11-ти и 12-ти клас математиката се изучава точно с 2 часа седмичен хорариум.

# 1 961
  • Мнения: 4 133
В сайта на МОН' с който всеки влиза с паролата пише' че медицинско се носи при записване.
Моят син също иска програмиране и ако му стигне бала няма да го спирам. Има представа какво е' ходи на Телерик.
Предполагам' че дори и в чужбина ' ако е ИТ специалност няма да има проблем с хорариумите' може би за други специалности.
Повече ме притеснява' че най-вероятно и следващата година ще са ДО и кой знае какво ще научат.

# 1 962
  • Мнения: 40
Информативно само за медицинското, за НПМГ нужно ли е? - не.
И то се прикачва, когато редим още за първо класиране желанията ли?
Или се представя при записване, ако е прието в професионална гимназия?
Още няма нова информация за тази година, но миналата бяха възможни и двата варианта - можеше и да се прикачи при подаването на заявление, можеше и да не се прикачва, а да се занесе направо при записването.
В портала за приема пише следното, така че може би също ще са възможни двата варианта:
Ако сте класирани в професионална паралелка е необходимо да се представи медицинско свидетелство при записването. Ако не го представите при записването, то губите мястото си в класирането.

Mен ме интересува ще ни трябва ли свидетелството за завършено основно образование при подаване на заявлението? Прикачва ли се копие? Или ще ни е нужно чак при записването.

# 1 963
  • Мнения: 21 455
Кати, всичко е на едно място - резултатите от НВО, областните кръгове и Чакалов. И в системата, и в бележката. Националният кръг не знам защо изобщо го споменаваш във връзка с приема.

Mен ме интересува ще ни трябва ли свидетелството за завършено основно образование при подаване на заявлението? Прикачва ли се копие?
Не. Цялата информация от него се въвежда служебно, плюс изброеното по-горе.

# 1 964
  • Мнения: 1 400
chervenokoska_2, тези 11-окласници не са нищо друго, освен занаятчии. За да постигнат нещо повече от това да вземат по 2-3 бона и да са едни "кодери" (което сигурно е супер атрактивно, когато си на 18, но когато си на 40 не знам дали е така), им трябва много повече от образованието в ТУЕС. Личо мнение, разбира се.
Нищо подобно. Точно децата завършили ТУЕС не се превръщат в кодери и точно за това се търсят като професионалисти.

Въобще не говоря за кодери и не и за суми в този порядък. Познавам част от хората, които ги вземат да работят  отлично Simple Smile  Тяхното мнение е, че вече няма съществена разлика в заплатите тук и в чужбина за IT сектора. Склонна съм да им повярвам с уточнението, че аз съм далеч от тази сфера.
А който иска да се развива, винаги може да го направи, стига да кма желание.
Вметка и за математиката - в Нидерландия масово в приложните университети в специалностите с компютърна насоченост НЕ се изучава никаква математика.

Общи условия

Активация на акаунт