Седмокласници 2020/2021 - Първа изпитна седмична тема - (14.06 - 20.06)

  • 90 177
  • 2 002
  •   1
Отговори
# 1 935
  • Варна
  • Мнения: 391
Някой може ли да сподели впечатления за паралелката със софтуерни и хардуерни науки в МГ Варна?

# 1 936
  • Мнения: 25
Момичета някой може ли да сподели ако е запознат как стои въпросът с близнаци.  Доколкото знам, резултатът на единия  по високият се взима предвид и на тази база влизат и двамата независимо от бала на втория близнак. По скоро въпросът ми е каква е процедурата - кандидатсва само единият близнак и подава документи или и двамата, и трябва ли при кандидатстването да се обозначи, че има близнак или това в последствие се уточнява?

# 1 937
  • София
  • Мнения: 2 662
Днес определено темата и страстите тук не са моите.
След не убедителното представяне по математика почти знам какво ще творим с желанията. Но със сигурност синът отписа всички професионални (без ТУЕС, за който няма големи шансове) под черта - сложи си вододел - избра някакви "елитни" класове тук-там, без НЕ - в 1 АЕГ, Испанската, за ФЕГ още върви процес на приемане, НПМГ две паралелки и една сигурна за прием, която е приемлив компромис (училище, което логистично е приемливо и ни удовлетворява, ако не стигне успеха за това, което наистина иска), ако балът се окаже по-нисък от очакваното по-отношение на позицията му в статистиката - ще пишем и професионалните, които харесва (под вододела, защото все пак това не е клас в Бузема 😂).
Аз забраних разговори за оценки и точки, защото днес пак имахме драма.
Предупредих баба му и дядо му да не му задават излишни въпроси, като е казал "бива", ще видим на 28-ми... Е не, майка ми го чула днес по телефона, какво са си говорили не знам, но после детето беше много наранено и отчаяно (като я знам каква е припряна, крайно нетактична и безобразно амбициозна по отношение на успехите на децата - хич не беше лесно да съм и дете - наказаната тя, с вечно второ дете)... Отказа ми компютърна игра, за която мечтае и му я купих за края на НВОто, защото се провалил и не заслужавал да играе... Абе правим си проблеми, за да си ги решаваме. Поревахме си и двамата накрая и си разделихме един сайдер. Много ми е болно и мъчно да го гледам такъв (май само аз си знам, че е далече по математика от 100т, а всички други очакваха чудеса). Но поне благодарение на тази драма седнахме и редихме квадратчета и имаме полу решение, което удовлетворява и него и покрива неуспеха по математика. Оф, стана дълго, но днес ми беше толкова криво, че имах нужда да си помрънкам.

# 1 938
  • Варна
  • Мнения: 2 331
Момичета, много полезни дискусии сте подхванали. Радвам се, че все още добрият тон в темата се пази и уважаваме различните мнения.
Хубаво е, че мислим за сегашното положение като за "вход" към нещо, а не като за "изход" от друго. И според мен в момента избираме гимназия, която да даде някаква база за професионалния път на децата ни, а не просто ги поставяме пред един изпит за оценка на знанията им в края на образователен етап. Има деца с много ясна идея от години, както и такива, които изобщо нямат представа какво биха искали да правят. Като се замисля, преди трийсетина години, когато си избирах гимназия, сегашната ми професия и да е съществувала, то е била практикувана и позната на ограничен кръг пионери в областта. Как да предвидим какво ни носи бъдещето, та да насочим децата натам?! Засега залагам на това да й дам възможност да учи това, което я интригува в момента и вярвам, че така ще си намери пътя - следвайки собствената си интуиция. Пък може и да греша, времето ще покаже.

# 1 939
  • Мнения: 13 855


За следване в чужбина, ако не е право или медицина, философия, ми се струва, че чак толкова перфектен език не е нужен. А и винаги може да се кара 1семестър в учене на език само.

Добре е че още сега, докато сте още седмокласници мога да кажа че това е абсолютно погрешно схващане в много аспекти. Пиша като майка на студентка в чужбина. Трябва ви сертификат като най - малко, нивата са сериозни ако ще се записвате като студент. Другото е курс в който не си студент но ползваш някакви права но при все този годишен езиков курс ще ви излезе златен заради обикновените разходи - общежитие, живот, транспорт. За тези пари в бг можете да докарате езика му много хубаво ниво. Като направя една проста сметка само общежитието, което е приемлив вариант на живот ще е над 2500 Евро евро за десетина месеца (Виена Австрия) , за колкото е езиковото обучение. Разбира се, ако човек се с високи фансови възможности в това няма проблеми, но не мисля че тези хора се въртят тук сред нас в бг мама.

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 17:17 от _re_ge

# 1 940
  • Мнения: 2 952
Аз не знам защо така драматизирате излишно. Толкова хубави училища има, във всички учат по два езика, някъде и три. Стига да иска човек да учи И допълнително - то курсове, то школи. Сякаш “елитните” училища ви гарантират нещо. Да, знам, най-важното е да подбереш средата. Ама вие не сте ли били гимназисти? Защото по мое време какви неща се носиха за някои гимназии от елита … пази, Боже. А замисляли ли сте се, че децата теябва и да изкласят? Защото аз и през това съм минала - клас математици с най-високите резултати в София получиха такъв шок от нивото в осми клас, че отказваха да решават задачи изобщо, та с учителката им по математика мислихме подход как да ги върнем пак в старото им аз. И в крайна сметка - файда йок от средното, ако си останеш само с него.

# 1 941
  • София
  • Мнения: 4 900
Хубаво е, че мислим напред за бъдещето на децата и няма как да е другояче.
И аз като Dive залагам на това детето ми да учи това, което му е на сърцето в следващите години. Много неща ще се променят - някои за хубаво, други не чак толкова - докато се стигне до университет, но няма как да знаем отсега. Важното в момента ми е детето да бъде щастливо с първия си важен съзнателен избор на училище и да учи с удоволствие предметите там.

Защото по мое време какви неща се носиха за някои гимназии от елита … пази, Боже.
Подкрепям! Това ме отказа от първото ми желание навремето, точно от една от елитните гимназии.
Но после пък не съм съжалявала и ден в живота си от избора на по-посредственото училище, което завърших.

... но после детето беше много наранено и отчаяно (...хич не беше лесно да съм и дете - наказаната тя, с вечно второ дете...)...
Чак ми заседна буца в гърлото Disappointed
Маги, в такива моменти от изключителна важност е самото дете да усети твоята подкрепа, нищо друго.
Той със сигурност си я познава баба си със свърх-очакванията ѝ, но ти си тази, която той ще чуе наистина.
Това, че сте седнали заедно, че сте подреждали, че си обсъждала с него и си го изслушвала за неговите мечти и желания - това е най-ценното. Със сигурност се е почувствал окрилен от това, че ТИ си до него и ще продължиш да го обичаш, независимо от точките на НВО.
Прегледайте и "Джон Атанасов" - там има сходни на ТУЕС паралелки, но е с по-нисък бал. С риск да се повторя отпреди няколко страници, това не е никак лошо училище.

# 1 942
  • София
  • Мнения: 1 834
Именно и затова си мисля, че най-важно е какво иска детето. Моят син иска ИТ паралелка, затова няма да изключва в подредбата професионалните. Още повече нещата се сменят, не се знае какво ще иска да учи след 5 години и дали изобщо ще кандидатства в чужбина/не знам дали ще имам средства за това/.Навремето влзох в нежелана от мен паралелка, което доведе до всякаква липса на желание за учене и слаб успех... Така че спирам да се тормозя с подредбата докато не излязат резултатите и тогава ще го мисля.

# 1 943
  • София
  • Мнения: 17 592

Леле, сега се усетих, че изобщо не знам откъде и как се получава документ за класиранията и точките на олимпиадите и Чакалов? Някой има ли идея, моля казвайте, да не изтърва някакъв срок?

# 1 944
  • София
  • Мнения: 8 285
Magi, Hug за младежа.
Ние също не коментираме нищо по миналото НВО, за малко да сдъвча свекито, защото реши вечерта преди Мат да разпитва за подробности по БЕЛ. Попита,аз и направих знак да мълчи, видя ме, но продължи, трябваше директно да кажа с доста твърд тон: "Няма да обсъждаме това сега, каквото такова. Аз не питам, защото спазвам даденото обещание да не питам. Ще разберем като излязат резултатите!"
А заради таткото и девойката вчера почти получих инфаркт и за малко да изпусна това което държах. Той: "Кажи сега какво стана с Математиката", тя: "Не, ме питай, не ми се говори", аз почти припаднала: "Защо? Не решили задачите? Какво не реши?“, тя: "Реших ги, просто не ми се говори за това"... и млъкнах вярна на обещанието Disappointed

Още няма "подредени желания", да оцелеем до 28.06 пък ще го мислим.

Iseis, драматизация няма, просто всеки иска най-доброто за детето си. И ако в добрите гимназии има трески за дялане, в т.ч. и НПМГ, хората са в очакване в другите да е по-зле.

Kati, ще ги получиш от училището (и в системата ще ги има)

# 1 945
  • София
  • Мнения: 7 074
С паралелките, в които се изучава информатика (ако това имате предвид под ИТ), бих внимавала.
Децата, особено момчетата, много налитат на тях, без да имат ясна представа какво точно ги очаква. Те свързват тези паралелки с игрите, с писането на хакове и разни други такива неща. Някои от тях са посещавали Телерик или СофтУни, но и там нещата не се случват точно като в професионалните гимназии, където се учи електротехника, електроника и не знам какво точно още. Разгледайте учебни планове, поговорете, за да не се окаже, че това, което се случва, не е точно това, което са очаквали.
В профилираните паралелки пък изучават само информатика.
ТУЕС има своето огромно предимство, заради тесните отношения с ТУ.

# 1 946
  • Мнения: 263
Студио Х, ако става въпрос за МОН-ските училища, двете деца си редят желания и кандидатстват. Ако едното е прието в по-желана паралелка, другото дете може да се запише с него.
Ако питаш за училищата с проверка на способностите, двете деца се явяват на изпит. Ако едното е прието, другото влиза с него, дори да има двойка на изпита.
И в двата случая приемът на втория близнак е надпланов.

Ще чакам резултатите и статистиката, че да го мислим. Малко почивка сега. Simple Smile

# 1 947
  • Мнения: 7
До колкото разбрах, резултатите от олимпиади и от състезанието в НПМГ ще излезнат автоматично и ще фигурират в бележката взета от сегашното училище на дедето.
За какво ще ни трябва тази бележка, след като уж всички точки, тези от състезанието и от олимпиадите, ще излезнат и в профила на дедето в сайта на мон? Нещо и аз се омотах.
Гледам постоянно се коментира тук НПМГ. Чудят се между него и езикови гимназии. Нещо не мога да разбера, двата вида училища са толковааа различни. Още повече само за две математически паралелки не се изисква олимпиада или състезание. В тези паралелки се набляга на математика и информатика. Няма в нито една паралелка интезивно изучаване на език.
Аз пък се притеснявам за друго. Тази година ще има само една паралелка с изпит само по химия, втората паралелка е с химия и биология и още две с биология. За мен това е доста притеснително, защото дъщеря ми иска да учи НПМГ химия. Тоест ние се борим за едно от тези 26 места..... минали години поне са били 52 местатата за деца ориентирани към химията. Сега тръпнем, защото тези примерни балове от минали години са за две паралелки, а не за една.

# 1 948
  • София-Младост
  • Мнения: 23 373
Информативно само за медицинското, за НПМГ нужно ли е?
И то се прикачва, когато редим още за първо класиране желанията ли?
Или се представя при записване, ако е прието в професионална гимназия?

# 1 949
  • Мнения: 1 408
За ТУЕС ще вмъкна нещо. Като завършила го едва третия випуск, когато беше Експериментално, нещата доста се промениха. Имахме среща наскоро с класа, на която дойде и директорката на ТУЕС - наша класна. В момента почти на 90% от учениците след 11 клас вече работят в съответните фирми, след изкарания задължителен стаж. А доста голям % имат сериозна работа и доход веднага след 12 клас. Някои учат в чужбина, някои тук, някои въобще пък не учат висше. Зависи от детето. Без да агитирам, но това е пример, как се работи директно със средното образование.
За висше в чужбина има доста писано, може да хвърлите око в съответните теми.
А за НЕГ - смело мога да кажа, че сме минали в него и с периода на късата клечка и са се наложили уроци.

Общи условия

Активация на акаунт