Седмокласници 2020/2021 - Първа изпитна седмична тема - (14.06 - 20.06)

  • 90 116
  • 2 002
  •   1
Отговори
# 1 980
  • Мнения: 310
A понеже сме се загворили за ОЛИ по биология и химия за прием в НПМГ. В системата приравнените към най- високият бал за съответната олимпиада ще бъдат нанесени или в НПМГ си ги преизчисляват или как става преизчислението. Незнам дали правилно обясних, но ако детето ми има примерно 40 т. по биология на областния по биология, но най-високия резултат е 66,10 тоест това е 100т. и съответно на моето дете стават почти 61т. Така ли е? И в системата кои точки ще видя преизчислените или не? И още едно въпросче, ако преизчислени точките са 57, дали може да се кандидатства? Имаше нещо за 60%. Ще съм благодарна, ако някой успее да помогне Simple Smile

# 1 981
  • София
  • Мнения: 17 592
В 119 СУ имаше паралелка с химия. Тази година няма ли?

Химия като първи предмет - не, като втори има още в няколко СУ-та, но девойката не иска и да чуе. Иначе гледайки баловете, няма да има проблем за 134 и за 119.

Desesm - да права си, една биология, една химия и една мешана. Още по- зле ми стана, преди поне в мислите ми бяха 4 природни паралелки – без тази с география де–


Само за протокола да отбележа, че учителката по химия в 134-о е изключително добра... Тази година за нац. олимпиада се класираха 2 нейни деца.
Въпреки това категорично няма как да е на нивото на НПМГ училището...

# 1 982
  • Варна
  • Мнения: 17 960
За програмистите от личен опит ще споделя, че в България поне, (а тук има много чужди фирми), никой не гледа дипломата. Гледат дали можеш да пишеш код или не, и какви езици (компютърни и чужди) знаеш.
И не е точно така. Имам приятели - тя завърши ТУ Варна, той прекъсна и не го завърши. Той е по--добър от нея реално, но когато кандидатстваха за една и съща длъжност -  избраха нея.

# 1 983
  • София
  • Мнения: 8 283
Пролетно ухание, в системата трябва да са точките с които ще се смята, т.е. преизчислените.

Kally May, не е точно така с дипломите.
Могат да стигнат до там не само да ги гледат, но и да ги проверят, като никакъв проблем не им е, че са на български или какъвто е да е друг език. Та е добре да има някаква хартия с подпис на длъжностно лице  Joy
Скрит текст:
Вярно, че горното бе за ниво достъпно до единици.

На мен ми се е налагало да проверявам дипломи на чужденци - консултанти.

# 1 984
  • София
  • Мнения: 4 899
Сигурно има изключения, но масовия случай, поне по моите наблюдения, е че хората искат да видят какво/дали можеш, а не хартията с подписа Wink

Хексе, изпадала съм в същата ситуация като двамата твои познати.
Кандидатстваме с едно момче за една и съща позиция пред работодатели американци. Той беше по-квалифициран от мен, но избраха мен. След време разбрах защо. Самият шеф ми го каза - усмихвала съм се повече и цялостното усещане за жизнерадост е наклонило везните в моя полза. Работата беше свързана с хора и съм съгласна, че има огромно значение как им влияеш с поведението си, но никога не съм си представяла, че това може да бъде от ключов фактор при постъпване на работа. Но с чуждите шефове нищо не се знае, просто им е различен манталитета и културата.

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 19:57 от Kally May

# 1 985
  • Варна
  • Мнения: 17 960
Сигурно има изключения, но масовия случай, поне по моите наблюдения, е че хората искат да видят какво/дали можеш, а не хартията с подписа Wink
Но при няколко можещи взимат този с дипломата.

# 1 986
  • София
  • Мнения: 17 592
A понеже сме се загворили за ОЛИ по биология и химия за прием в НПМГ. В системата приравнените към най- високият бал за съответната олимпиада ще бъдат нанесени или в НПМГ си ги преизчисляват или как става преизчислението. Незнам дали правилно обясних, но ако детето ми има примерно 40 т. по биология на областния по биология, но най-високия резултат е 66,10 тоест това е 100т. и съответно на моето дете стават почти 61т. Така ли е? И в системата кои точки ще видя преизчислените или не? И още едно въпросче, ако преизчислени точките са 57, дали може да се кандидатства? Имаше нещо за 60%. Ще съм благодарна, ако някой успее да помогне Simple Smile


Това и аз се опитвам да разбера - миналата година имаше ясно такова изискване, за тази не го виждам на сайта на НПМГ... Чудно ми е какъв е минимумът за кандидатстване (дали ще може да кандидатства и с физиката ме интересува, че там никак не се представи блестящо, уви)...

# 1 987
  • Варна
  • Мнения: 3 888
Някой може ли да сподели впечатления за паралелката със софтуерни и хардуерни науки в МГ Варна?


Какво те интересува? Имам 8-класник СХН в МГ Варна. С немски език ( друга нямаше мин. година). Тази година са 2 паралелки СХН, една с НЕ и една с АЕ. Влиза се с доста висок бал, сигурно знаеш, но все пак не е като в другата паралелка с немски, където приема беше с над 490 бал. Учи се много и сериозно. Специално немския, който е основния предмет в 8 клас си се учи здраво, без значение онлайн или присъствено. Сега последните седмици завършиха с изходно ниво, което си е цял изпит. В 4 часа, четири различни изходни нива - съчинение, тест граматика, и още две, с които не съм съвсем запозната. Не е лесно, но според мен си струва. Не виждам смисъл от обучение по нов чужд език в училище в което той не се учи сериозно и после се налага да се ходи на курсове по него. Ако имаш въпроси - питай!
А нагоре имаш ли впечатления как е? От учебната програма останах с впечатлението, че първите 3 години едва ли не цялото МГ учи едно и също, без значение в коя паралелка е. После как е? Колко се набляга на профилиращи предмети? Моят син иска да учи повече хардуер, компютърни конфигурации и системи, а не го видях в учебния план.

# 1 988
  • София
  • Мнения: 1 871
Момичета, интересна насоченост са поели писанията, накараха ме да се замисля. Моята роля ще се сведе до разясняване и подкрепа при избора на сина ми. Силно се надявам да следва своята мечта.Навремето много исках да уча счетоводство - започнах с икономика и международна търговия, научих доста добре АЕ/преди нова бях френскоговоращо хлапе на 12 г/.Висшето пак в областта на счетоводството. Започнах да усещам, че не е моето и затова паралелно подплатих с второ в областта на финансите и доподплатих с независим одит. Магистратура - пак счетоводство, но в ограничен сектор. Накрая преподавател откри, че съм страхотна в маркетинга. Наеха ме на работа, защото, както те казаха, съм"успешен микс" Joy Та, следвайки мечтата си, стигнах до работата, за която мечтаех, но не знаех коя е Joy  И после я напуснах в името на семейния ни бизнес, приоритетите ми се промениха Hug

magi_sveta, силни прегръдки и от мен - много обичам определени хора да си изказват мнението гласно в определен, неподходящ момент. Но ти си се справила перфектно, мисля, че си вдъхнала голяма доза увереност в младежа Kissing Heart

Допълвам се - Bonanza, как мина републиканското? Останахте ли без глас от викане? На мен много ми липсват точно тези моменти Hug

Последна редакция: нд, 20 юни 2021, 21:12 от beb4o_fb

# 1 989
  • софия
  • Мнения: 2 543
Аз пък в далечната 87 завърших УПК готвач. Тъй като гимназията ми бе математическа ме приеха без проблем в ТУ. Завърших си инженерна специалност и си я в ползвах в определен етап от живота си. Но през цялото време на следването имах добрата възможност да ползвам квалификацията си от средното образование.След всяка сесия си заработвах и помагах на родителите си.
Дипломите
 за професионално образование имат тежест. Ако си кранист, заварчик, електротехник и нещо друго полезно може да си помагаш в следването.Дори и в чужбина.Ако не те влече ученето си оставаш с професия.Ако си юрист , лекар и т.н. , но само защото мама иска - жална ни майка. Та аз съм за това образованието да създава специалисти- независимо от областа.

# 1 990
  • Мнения: 1 402
Някой може ли да сподели впечатления за паралелката със софтуерни и хардуерни науки в МГ Варна?


Какво те интересува? Имам 8-класник СХН в МГ Варна. С немски език ( друга нямаше мин. година). Тази година са 2 паралелки СХН, една с НЕ и една с АЕ. Влиза се с доста висок бал, сигурно знаеш, но все пак не е като в другата паралелка с немски, където приема беше с над 490 бал. Учи се много и сериозно. Специално немския, който е основния предмет в 8 клас си се учи здраво, без значение онлайн или присъствено. Сега последните седмици завършиха с изходно ниво, което си е цял изпит. В 4 часа, четири различни изходни нива - съчинение, тест граматика, и още две, с които не съм съвсем запозната. Не е лесно, но според мен си струва. Не виждам смисъл от обучение по нов чужд език в училище в което той не се учи сериозно и после се налага да се ходи на курсове по него. Ако имаш въпроси - питай!
А нагоре имаш ли впечатления как е? От учебната програма останах с впечатлението, че първите 3 години едва ли не цялото МГ учи едно и също, без значение в коя паралелка е. После как е? Колко се набляга на профилиращи предмети? Моят син иска да учи повече хардуер, компютърни конфигурации и системи, а не го видях в учебния план.

Не, нямам наблюдение как е нагоре в класовете. И да, мисля че трите години от първи гимназиален етап се учи едно и също във всички паралелки. След това според профилите в 11 и 12 клас, се учат различни предмети. Но това е нещо което може би съм разбрала, а може и да не съм съвсем разбрала, тук, в бг мама Simple Smile Наблюдения нямам, защото нямам по-големи деца.

# 1 991
  • Варна
  • Мнения: 2 327
Успех на художниците утре! Да имат вдъхновение и да разгърнат потенциала си! Стискаме палци и чакаме хубави новини до края на седмицата Simple Smile
И искам да благодаря на дамите, които въпреки че вече са преминали по нашия път, се обръщат назад и ни помагат с мнения и споделят знанията си! Сърдечно благодаря, че се отбивате в темичката ни Simple Smile

# 1 992
  • София
  • Мнения: 3 826
Късмет на всички деца, за които изпитните вълнения продължават 🍀
От утре започва поредното отброяване на дните до поредния голям ден. И така още няколко пъти, поне при нас 😁

# 1 993
  • Мнения: 59
Така..., догоних ви след тема и половина и 2-дневно закъснение след НВО, но така се стекоха обтоятелствата. Докладвам доволно дете, очакващо резултати около максимума (дано не падне от високо) и по двата предмета, което разпуска на воля.
Хубавата новост при нас е, че от 2 седмици имаме коте- една карамелена шепичка любов. Хлапето го кръсти Азраел (на котарака на Гаргамел от "Смърфовете"), а баща и му вика Буцефал, защото препуска на подскоци като шантово из цялата къща и мечи за храна.

# 1 994
  • Мнения: 19 302
Меги, и моята мома искаше само химия, но с немски.
Аз всъщност твърде смело приех, че може да ни стигне балът за сегашната химия и биология с немски, гледайки миналогодишния бал на паралелката с немски, но тотално изключих, че тази година има една паралелка по-малко. Така че нищо чудно да ни се реши дилемата.

Кати, доколкото знам, само от състезанието може да се ползват всякакви точки, независимо дали са ниски. От областния кръг на оли трябва да са 60% от максимума.
Моля някой да потвърди дали е така.

Общи условия

Активация на акаунт