Фентъзи и фантастика - 22

  • 29 218
  • 705
  •   1
Отговори
# 60
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Прочетох "Доктор Стъклен" на Томас Бренън, която е по-скоро трилър с привкус на мистерия. Много ми харесва, вкл. и стила на автора, а и самата история. 👍
Темата за човешката душа много ми импонира и обичам да чета подобни неща. Не е философска, но точно там е чарът на книгата. По-скоро е човешка.

# 61
  • Мнения: 18 062
Да, д-р Стъклен е интересна книга. Аз бих я определил като криминален стиймпънк, но да има и мистерия.
Книжлето е доста добро. Единствено леко ме подразни, че е от типа криминални книги,  в които на места авторът подхожда  метаигрово
Скрит текст:
и героят - криминален инспектор или детектив - не се държи логично.

Т.напр. едно от първите неща което всеки разслдващ прави е да разпита свидетеля, а нашият човек го пропуска - и това е грешка. тя разбира се е "умишлена", за да изведе автора до необходимото място в сюжета, но е дразнеща. Навремето така се побърхвах с Поаро, когато следвах най-неотлокнно логиката му, и накрая той посочваше убиеца просто защото  знаеше разстоянието между два английски града (нещо което няма как да е очевидно за читателя) и преценяваше, че еди кой си няма как да е стигнал от точка А до точка Б за това време.

Финалът е неочакван. Дано имаме повечко неща от този автор. Впрочем начинът по който АРтлайн са завъртяли k-о на доктор, доста ми допадна.

# 62
  • Мнения: 2 523
Много съм назад с материала,  но захванах поредицата за Вещерът и прочетох първата книга за отрицателно време.
Преди да започна четенето получих толкова противоречиви коментари, но мисля че беше забавно четиво и особено подходящо с кратките си глави за четене по време на кърмене.
Мисля че и сериалът общо взето е покрил повествованието, но ще видим как ще се развият нещата. Така и така скоро ще излиза втори сезон.

# 63
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Лорд Сняг... Да... Обърнато "к" е оригинален избор на издателството. Лично аз подозирах през цялото време кой е докторът, но не и подбудите му. 👍😉 Харесах инспектора заради личната му драма. Не намирам историята за нелогична.

# 64
  • Мнения: 18 062
АЗ честно казано  следвайки п ътя на логиката допусках три варианта.
Скрит текст:
1. ПРоблеми откъм страната на Железницата - те щяха да пострадат при постровянането на новия път. Пък и двамата Close я бяха ползвали за целите си.
2. Проблеми с шефа на РПУ-то
Скрит текст:
или шефа на спецслужбите (до последно не бях сигурен дали той е такъв за какъвто се представя) - набъркаха се в разследването, откъм полицията изтичаше информация
3. Когато разбрах че става дума за колекционерство  наблюдавах кои бяха на  изложението ....обърках съучастника и главният престъпник. Но това е пак по причина, че Разследващият не се концентрира еднакво върху всички хора.

За мен от самото начало грешно му тръгна разследването.
Първо
Скрит текст:
допусна да не разпита свидетел, а тръгна да се занимава с  оглед.Груба грешка огледът се прави от нискостоящите ченге, висшият следовател идва впоследствие, когато вече има предварителен анализ. Жизненоважно бе да изслуша какво ще му каже свидетеля.ЕСтествено като не го разпита  веднага изгуби възможността да го разпитва
Втора грешка -
Скрит текст:
как дори не му хрумна, как престъпникът все е крачка пред него.
Не се ли сети че изтича информация от полицейското  защо не провери щателно кой е предателят.
Елементари Уотсън!

трета грешка  -
Скрит текст:
не разследваше всички версии еднакво. Задълба се в личната си драма, вместо да мисли, кой би имал интерес да навреди на новият път.


Ей такива неща ме дразнят. Не цялата история, разследването ми идва нелогично. Но какво да се правя  от криминални романи, които съм чел, малко си ги бива, може би само "Десет малки негърчета"

Като цяло обаче романа си го бива, поне е доста по-добър от повечето неща, които съм чел и с някои малки забележки го считам за висока летва.

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 12:53 от Лорд Сняг

# 65
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Съгласна съм, Лорд Сняг, за отбелязаните пропуски от теб... 👍
Но може би беше точно заради личната му драма. И пресните спомени и връзката на събитията с жена му...

# 66
  • Мнения: 18 062
За мен това е което наричам метаигрова концепция. Силно застъпена  в ролеви игри с недобър водещ.

Скрит текст:
Водещият - има два пътя - през планината и през равнината. През планината е по-къс, но може да ви дебнат опасност.
ИГрачиет - гоним време. ИЗбираме планината
Водещият - хубаво си помислете.
играчите - това избираме.
водещият - връхлита дракон и ви избива?
Играчите ???
Водещият - нали ви казах, че може да има опасности!

Това е ситуация, при която водещият има предварително информация, че дракона е там, но играчите няма как да знаят и да направят информиран избор. "опасност" е много относително понятие.

По същият начин в много от криминалните сюжети авторът вади наглед нелогично или в най-добрия случай - само  решение само с частична информираност единствено с цел да добута героя до края на сюжета.
Скрит текст:
1. някой ви каза че ще има бал. Идии, иди - то ще е много интересно. Всички твои колеги ще са там.
Това което не ви казват, е че човек когото не искате да виждате ще е там. Защото не ви казват? за да се засечете и да има развръзка.
Така например в явен случай когато изтича от някъде информация, героят продължава да си прави планове и на обръща внимание на факта, че има предател. Защо ли? Ами за да може авторът да разкрие предателя в последното действие е да е по-"куул". Да де ама такива неща правят един детектив да изглежда тъп.

Сходни неща мога да кажа и за Софийски магьосници, които прочетох наскоро . книжката е приятна, българско ъндърграундо фентъзи, започва нестандартно и........някъде към средата стана клише от руски тип. Все едно Мартин Колев от средата е започнал директно да преписва от Лукяненко, което намирам за супер отчайващо, предвид колко ненавиждам Патрулите..


и там например
Скрит текст:
суперзлодеят още от самото начало  взима тялото на Игнат - ментора на главния герой, Свилен и както там беше, поне 50 пъти има възможност да го убие, както и да го зареже в алкохолен делириум, но не - на няколоко пъти ИГнат/суперзлодея помага на ментора на супергероя. Да му имам логиката.

Супербоската също в началото е представна като суперзла,
Скрит текст:
накрая ментора на героя- Свилен се нагуши с нея. Много мразя такива обръщания от heel на face Да не сме в кеча....

героят едва ли не е сирак,
Скрит текст:
майка пияница, баща който го е изоставил и накрая - мир и щастие, родителите му дойдоха заедно да му кажат колко го обичат, оказа се че има и баба.

Да, някой може да каже, че такива неща са обясними с цел личната драма на героя, на аз предпочитам когато развитието на характера на героя е естествено. и когато в действията на един следовател има логика.

Последна редакция: чт, 01 юли 2021, 15:31 от Лорд Сняг

# 67
  • България
  • Мнения: 6 206
Започнах втората книга от поредицата "Книгата на звездите" на Ерик Л'Ом.
Не е лоша, но стилът на писане не ми допада особено.
Има идея в историята, обаче ако аз се мъчех да пиша, сигурно щеше да се получи нещо подобно. Joy
Не обичам дълги описания, но тук липсват и кратки. Все едно авторът пише телеграми.
Имам чувството, че въображението му работи, но не знае как да пренесе нещата на хартия.
На моменти успява да те увлече, после пак се започва с кратките изречения, подходящи по-скоро за сценарий на филм.

# 68
  • Мнения: 146
Идеята на Л'ом е интересна, но в стремежа да не се натрапва и да е кратък(книгите са по 180-200 стр.) се получава телеграфния стил, но края е много интересен Grinning

# 69
  • София
  • Мнения: 1 423
Най-после приключих с "Проектът "Аве Мария".
По личната ми рейтингова скала, малко над 2 звезди от 5.
Поне за мен, не науката и технологиите правят истински добрите Sci Fi произведения такива. И най-невероятните предизвикателства и възможности, които може да измисли даден автор, биха били безцелни, ако не задълбават навътре в човешката същност - на какво е способно едно човешко същество, изправено пред необичайни кризи, изискващи невъзможни решения. И ако реакциите и решенията на човека/героя, поставен в такива ситуации, са нелогични и неубедителни, от това страда цялата книга, колкото и гениални научни и технологични идеи да прокарва.
Такъв е случаят и с "Проектът "Аве Мария". Веднъж постигнал успех с формат самотник в космоса, Анди Уеър отново залага на него, в уж обогатен вариант, включващ извънземни и "залог, по-голям от живота". В крайна сметка обаче, имаме още от същото, с тази разлика, че Марк Уотни от "Марсианеца" беше в ситуация, настъпила след логичен ход на събитията, и действаше в нея по начин, логично базиран на неговите знания и умения.
Тук обаче героят на моменти е направо антилогичен. Решението на Уеър за логическа обосновка на действията на Райланд Грейс в условията на космическа самота е, че е комбинация от гениален биолог и...прогимназиален учител. Учителстването му е дало такъв куп енциклопедични знания и умения, че за броени дни успява да овладее управление на космически кораб, експериментална физика, теория и практика на астронавтиката и т.н., и т.н. Без да споменавам детайли от повествованието, изблиците на гениалност на Грейс са толкова разностранни, че го превръщат в Deus ex Machina за цялата книга.
Иначе "Проектът "Аве Мария" е сравнително приятен за четене - като изключим постоянното (поне при мен) вътрешно възклицание "Айде, бе!" при всяко следващо изпаднало от нищото гениално решение на героя.

# 70
  • България
  • Мнения: 6 206
По препоръка оттук, не помня от кого, но благодаря, започнах поредицата на Дейвид Фарланд "Повелителите на руни".
Страхотно начало, толкова добро, че цитирах фраза в профила си, за да не я забравя.
"Хората, които си вярват, че са добри, които не търсят душите си, най-често извършват най-ужасните зверства. Човек, който вижда в себе си злото, ще се въздържа. Само когато извършваме зло с убеждението, че правим добро, го преследваме с цяло сърце."
Напълно отговаря на моите мисли. Прекалено праведните герои в книгите и живота ме плашат. Те не приемат чуждо мнение, не искат да разберат, че истината им всъщност е тяхната истина и нещата често имат поне две страни.

# 71
  • Мнения: 18 062
Повелителите на руни е страхотна четирилогия. Чел съм я цялата и не съжалявям. Да, изглежда има и други поредици от този автор, които не са преведени у нас, но поне тази е завършена. Все се чудя докъде стигна Меган с нея, ето че и друг потребител я е подхванал.

# 72
  • София
  • Мнения: 5 828
Привет!
Отдавна не съм писала в темата, поради липса на време.
Иначе зачетох Историите на Господаря Ли на Бари Хюгарт.
Как съм го пропуснала, много забавен, голям смях.
Изгълтах първата вчера и днес и започвам втората.

# 73
  • Мнения: 5 741
Повелителите на руни е страхотна четирилогия. Чел съм я цялата и не съжалявям. Да, изглежда има и други поредици от този автор, които не са преведени у нас, но поне тази е завършена. Все се чудя докъде стигна Меган с нея, ето че и друг потребител я е подхванал.
До третата книга😁. Нямам много време за четене. Едно, че имам много ангажименти, друго че съм в лека книжна дупка.

# 74
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
След дълга фаза Умберто Еко се завърнах по много приятен повод към фантастиката - класът ми ми подари "Своенравното хлапе" на Ериксън, напълниха ми душата сладурите!😁

Amidala, завиждам ти, че ги четеш за сефте!🙂

Общи условия

Активация на акаунт