Плащане на дълг

  • 7 271
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 6
Здравейте, имам дълг към едно лице, но то не иска доброволно да му го платя.
Говорих с адвокат, който ми каза, че по всяка вероятност злоупотребява и ще иска за заведе бързо дело в съда, а след това да ме даде на ЧСИ, така щял да вземе повече пари. Той си пада малко мошеник и съм склонен да вярвам на адвоката.
Сумата не е голяма - 1000 лв., аз искам да си я платя и да си изчитя отношенията. Въпросния човек обаче се крие, явно и на него не му е до тези пари, а иска да спечели повече като води дела. Не знам колко точно се печели, но като слушам как за 100-200 лв. после ЧСИ те скубе с 1000-2000 лв., явно има защо.
Адвокатът, с който говорих ми каза, че като му нямам банковата сметка не мога да му платя. Имало вариант с пощенски запис или с Уестърн Юнион, но това не бил сигурен начин, защото той ако искал нямало да отиде да си вземе парите.
Искам да питам има ли начин да разбера неговата банкова сметка и да му преведа парите. Ясно ми е, че това са лични данни, но ако отида във всяка една банка, ще ми кажат ли дали им е клиент и ако е да му преведа по сметката 1000 лв.
Благодаря за отговорите.

# 1
  • Мнения: 40 892
Не може ли да му се изпрати нотариална покана да си получи парите?

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
В банката никой служител с всичкия си няма да даде чужда сметка, за да превеждате по нея.

# 3
  • Мнения: 12 760
Ами да, странна идея е това с обикалянето по банки. Но предложението за нотариална покана може да има смисъл.

# 4
  • София
  • Мнения: 13 105
Нотариалната покана не просто има смисъл, а е перфектно доказателство за желанието да му бъдат върнати парите.

Това с банките дори не знам как ти е хрумнало. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 6
Благодаря за отговорите, но едва ли ще стане с нотариална покана. То е същото като с пощенски запис и Уестърн Юнион. Това, което аз разбрах от адвоката ми е, че едва ли не трябва принудително да му дам парите, което може да стане само по банков път. Иначе, според адвоката ако човека не отиде до пощата или до Уестър Юнион /то май е същото  и до нотариуса/, можело да ме осъдят, тъй като аз си ги дължа тези пари. Ако съм докажел, че той не ги получава или отказва да се уговорим кога да му ги върна лично, това можело само от лихва да ме спаси. Явно въпроса е да бъда осъден дори и за малка сума, а след това ЧСИ да започне да си слага някакви такси и дълга да набъбне 2-3 пъти.
Идеята на адвоката беше, че задължението си остава независимо дали иска човека да си получи парите или не. Съда е длъжен да ме осъди мен. Нямало задължение човека да си вземе парите доброволно, винаги можел да се обърне към съда.
Не знам дали обясних правилно, но и аз толкова разбрах.

# 6
  • Мнения: 40 892
Що не пробваш и с друг адвокат?

А и виж какво пише в ЗЗД:

Чл. 97. Ако задължението е да се предаде нещо и кредиторът е в забава, длъжникът може да се освободи, като предаде дължимото за пазене в подходящо място, определено от районния съд по местоизпълнението. Пари, ценни книжа и ценности могат да се оставят за пазене в банка по местоизпълнението и без разрешение от съда.

Последна редакция: чт, 17 юни 2021, 22:54 от Черна станция

# 7
  • Мнения: 12 760
А ти би искал да платиш и лихвите?

# 8
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Аз мисля, че с нотариалната покана би трябвало да избегнеш съд. Все пак това ясно показва, че си имал желание и готовност да дадеш парите веднага. За какво ще те съди тогава?

Я поговори с адвоката за тази покана. Не е същото като със запис или Уестърн.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 105
Нотариалната покана няма нищо общо с пощенските записи.
Смени адвоката. И слушай внимателно обясненията му другия път.

# 10
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Нещо куца в този въпрос и обясненията към него.
Как са получени тези пари все пак? Тръгва се от там. При какви условия са уговорени? Защо се вземат пари на заем от мошеници?

# 11
  • Мнения: 6 166
Дадоха ти решението още в първия отговор.

# 12
  • Мнения: 12 760
Заемодателят-мошеник не печели нищо от това, че частен съдебен изпълнител, съд, адвокати, държавата или който и да е ще съберат такси от автора. Заемодателят печели само от главницата и лихвите. Него само това го интересува - собствения му интерес. Ако се пресече възможността да се начисляват лихви, заемодателят няма да има интерес да отказва главницата. Това е идеята на предложението по-горе, авторе.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Той май си мисли, че ЧСИ играе комбина с онзи.

# 14
  • Мнения: 14 843
Говорих с адвокат, който ми каза, че по всяка вероятност злоупотребява и ще иска за заведе бързо дело в съда, а след това да ме даде на ЧСИ, така щял да вземе повече пари.
Ще вземе повече лихви, ако има забавяне. Лихвите обаче не са милиони и не си струва главоболието от отлагането.
Или ти нещо не си разбрал, или адвокатът ти е залюхан, подозирам първото.

Причината човекът да не иска да получи парите, може да е, че той самият дължи другиму и не му е изгодно да му влязат в момента пари с документ отнякъде. А ти трябва да вземеш документ, че си се издължил, този документ значи, че на онзи са му влезли пари.

# 15
  • Мнения: 22 867
А да не би да си закъснял с връщането и въпросният да иска и лихви? А ти държиш да си платиш само сумата? Зависи и как сте се уговаряли, де. Но нотариалната покана има съвсем друга тежест, нищо общо с пощенски запис или Wеstеrn Uniоn. Не мисля, че адвокатът ти не е наясно с това, по-скоро ти не си разбрал.

# 16
  • Мнения: 5 903
А този човек с какъв документ ти даде парите, ти какво му разписа.

# 17
  • Мнения: 6
Здравейте,
Благодаря за отговорите. Говорих с още един адвокат. И той ми каза общо-взето същото. Трябва да върна парите, за да не могат да ме осъдят. Обаче този е явно по-голям тарикат, защото ми обясни, че за такива малки суми от 1000 лв., мога да докажа връщането със свидетели. Така моя човек, ако се прави на тарикат, може накрая да остане и без 1000-те лева.
Иначе взех пари назаем от такъв човек, защо ми трябваха спешно, а работя без договор и няма банка, която да ми даде на заем. За самото получаване на парите подписах обикновена разписка.

# 18
  • София
  • Мнения: 13 105
А какво е мнението на новия адвокат за нотариалната покана?
И как си представя осигуряването на свидетели)
Скрит текст:
Вметвам, че може да се появят и "свидетели", че нищо не е върнато, ако нямаш доказателство "черно на бяло".

# 19
  • Мнения: 3 330
Тарикати, мошеници, заем срещу разписка работа без трудов договор... Хвани единия, удари другия. Пращаш нотариална покана и това е. Аз не схващам само  що някой не иска да си вземе дадените назаем пари.

# 20
  • Мнения: 14 843
Аз не схващам само  що някой не иска да си вземе дадените назаем пари.
Е то това е въпросът за един милион. Иначе досега 100 пъти са са ги върнали тези пари.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Автора да си върже гащите с тая нотариална покана без да се мотае.

# 22
  • Мнения: 68 644
А на мен ми се струва, че авторът просто търси начин да се добере до номера на чужда банкова сметка, по причини, различни от посочените обаче.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Е, това едва ли има как да стане, така че да си се опитва, ако е така.

# 24
  • Мнения: 68 644
Подпитва ви.

# 25
  • Мнения: 6
А на мен ми се струва, че авторът просто търси начин да се добере до номера на чужда банкова сметка, по причини, различни от посочените обаче.
И за какво ми е номера на чужда банкова сметка. Питам от любопитство, тъй като знам банковите сметки на доста хора /на шефа ми, на бившия приятел на сестра ми, на фирми, от които пазарувам и разни други, с които сме си прехвърляли пари/. Какво мога да направя и каква полза ще имам като знам номера на чужда банкова сметка. Който ми даде идея за схема с чужди банкови сметки, от която се изракват пари, после ще делиме  Smile

# 26
  • Мнения: 221
Ако му знаеш 2 имена и егн също можеш да му преведеш необходимата сума по банков път. Пък от онлайн банкирането на дск вече ми предлагат и по тел. номер. Опции колкото искаш.

# 27
  • Мнения: 5 903
А каква разписка ти е издал? Касов ордер ли, какво... После, как ти ги е дал парите? Предполагам, че на ръка. Как сте се уговорили да ги върнеш? За какъв срок и при каква лихва? Документално, ако са упоменати условията, то по тях и трябва да си платиш. Всичко е въпрос на документи.

# 28
  • Мнения: 6
Ако му знаеш 2 имена и егн също можеш да му преведеш необходимата сума по банков път. Пък от онлайн банкирането на дск вече ми предлагат и по тел. номер. Опции колкото искаш.
Какво имате предвид. Аз не към към ДСК, но ако това ще ми помогне, ще си открия сметка и там.

# 29
  • Мнения: 14 843
Абе, пич, извинявай, ама ти нормален ли си?
За да те даде на ЧСИ, трябва да има документ, че ти е дал тези пари. Питаха те тук с какъв документ си ги получил - удобно не видя въпроса.
Ако си получил парите с документ - пращаш нотариална покана за 20 лв и не се занимаваш да търсиш имена и ЕГН. Вече си дал хонорари на двама адвокати.
Ако си получил парите без документ - пестиш от закуски и чакаш да те потърси кредиторът, за да му се издължиш.

Или темата е пързалка, или ти не си добре на втория етаж, не може човек с акъла си да изпише толкова малоумия.

# 30
  • Мнения: 6
Абе, пич, извинявай, ама ти нормален ли си?
За да те даде на ЧСИ, трябва да има документ, че ти е дал тези пари. Питаха те тук с какъв документ си ги получил - удобно не видя въпроса.
Явно не четеш

За самото получаване на парите подписах обикновена разписка.

# 31
  • Мнения: 14 843
А, извинявам се, не съм видяла за документа. Това значи, че трябва да му пратиш нотариална покана за 20 лв, а не да задаваш идиотски въпроси може ли с две имена и ЕГН да се направи превод, или ако като почнеш да обикаляш по банки, ще ти кажат дали Дончо Кирчов има сметка при тях.

# 32
  • София
  • Мнения: 480
Здравейте, имам дълг към едно лице, но то не иска доброволно да му го платя.
Говорих с адвокат, който ми каза, че по всяка вероятност злоупотребява и ще иска за заведе бързо дело в съда, а след това да ме даде на ЧСИ, така щял да вземе повече пари. Той си пада малко мошеник и съм склонен да вярвам на адвоката.
Сумата не е голяма - 1000 лв., аз искам да си я платя и да си изчитя отношенията. Въпросния човек обаче се крие, явно и на него не му е до тези пари, а иска да спечели повече като води дела. Не знам колко точно се печели, но като слушам как за 100-200 лв. после ЧСИ те скубе с 1000-2000 лв., явно има защо.
Адвокатът, с който говорих ми каза, че като му нямам банковата сметка не мога да му платя. Имало вариант с пощенски запис или с Уестърн Юнион, но това не бил сигурен начин, защото той ако искал нямало да отиде да си вземе парите.
Искам да питам има ли начин да разбера неговата банкова сметка и да му преведа парите. Ясно ми е, че това са лични данни, но ако отида във всяка една банка, ще ми кажат ли дали им е клиент и ако е да му преведа по сметката 1000 лв.
Благодаря за отговорите.
Абе къде ги намирате тия тъпи адвокати. Това е прост казус и има 10 варианта все в твоя полза

# 33
  • Мнения: 6 166
Явно тия адвокати са или приятели или единия чул, че другия казал.

# 34
  • Мнения: 1 306
Благодаря за отговорите, но едва ли ще стане с нотариална покана.
С нотариалната покана имаш доказателство какво точно съобщение си изпратил (не като препоръчано писмо, което може и да е празно, а да твърдиш, че е пишело еди какво си). Другата подробност е, че нотариусът лично прочита съобщението и иска подпис, т.е. не минава номера "дали са писмото на баба ми". Единственият проблем е, ако не знаеш адреса му или се крие и не може да му се връчи поканата. Чувал съм за подобно поведение от лихвари в комбинация със залог недвижим имот примерно. Крие се и не можеш да се издължиш. Предполагам този е същата порода.

PS: PlTP, изброй поне 2 от тия 10 варианта да видим какво си фантазираш. Лихварите не са марсианци и знаят от адвокати как да заобикалят вариантите. Нали това работят.

Общи условия

Активация на акаунт