91 НЕГ или Испанската?

  • 4 857
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 281
Здравейте реших да споделя и моя опит и мнение. Дъщеря ми е в 11 клас в НЕГ. Беше приета и в Американския, но избрахме НЕГ преди всичко заради езика. Мислехме, че ще научи немски в гимназията. Това не се случи - в осми клас не попадна на късата клечка В.Г. и това май ни изигра лоша шега, решихме, че ни се е разминало и всичко е наред. Втори срок вече знаехме, че не е така и потърсихме учител. Естествено не попаднахме от първия път на добър такъв. В 10 клас се наложи да търсим и учител по математика, защото още от 8-ми клас математиката я пое госпожа завършила физика и в 9 клас им предаваше физика, но матаматиката й беше да кажем на посредствено ниво. Съответната г-жа е близка приятелка на директорката и въпреки, че се събрахме родителите и повдигнахме въпроса - нищо не беше направено.
Всички се надяват най-накрая да се пенсионира директортата - и ние така, но май няма да е в периода докато дъщеря ми е в това училище. Жалко.
В момента има проблем с организацията покрай празника фашинг - не официално на децата им е обещано в деня на фашинг да бъде спортен празник, за да могат да се подготвят и присъстват повече ученици /включително и зайците/, но това до ден днешен не се случва официално и вчера учениците като са потърсили директорката се оказало, че до края на този месец няма да бъде на работа, а заместниците нямат право да взимат подобни решения. Само да вмъкна, че това е редовна практика ни директорката, при някакъв проблем изчезва докато се разминат нещата.
И така децата, които наистина са богатството на тази гимназия вече са платили за залата, за музикална банда и т.н. Идеята е била /като това включва предварителни сметки за хонорари, наем, билети на присъстващите/ да им останат пари, които са били решили да дарят за благотворителна кауза. Но сега с нормални часове до 19,30 втора смяна, много деца няма да дойдат.
Извинявайте за дългия пост, но всеки е хубаво да може да взима информирано решение за бъдещето на своето дете.
П.П. В гимназията има и страхотни преподаватели, които с желание работят и развиват уменията на децата, но както всички знаем "рибата мирише откъм главата".

# 31
  • Мнения: 10 604
От другата тема разбирам, че имало инициатива Fashing в Немската.
Насладете се на клипа.
https://youtu.be/sWl3g17Lo3M

Аз съм в потрес. Явно съм консерва.

Последна редакция: пн, 02 май 2022, 23:09 от zigizagi

# 32
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Аз пък им се забавлявам. Все пак това е шоу. Не знам какво точно се очаква от учениците от НЕГ, но следва да отбележа, че част от участниците от 12 клас са вече приети в добри чужди университети, а други са с такива оценки от предварителните изпити в Бг, че само им остава да изберат специалността, по която желаят да се обучават.Животът не е само учене. Вижте и клипа със спортистите също. Важното е да успяваш да съчетаваш нещата. И клипът със зайците е супер. Свежарчета.

# 33
  • Мнения: 264
Скрит текст:
От другата тема разбирам, че имало инициатива Fashing в Немската.
Насладете се на клипа.
https://youtu.be/sWl3g17Lo3M

Аз съм в потрес. Явно съм консерва.
Чак в потрес не мога да кажа, че съм, но определено не е добра реклама за Немската. Дванайсетокласниците на Испанската например правят имитация на учителите, но нивото на хумора там е (или по-точно беше, сега нямам идея) по-културно от това. От друга страна, нивото на възпитание е толкова паднало, че в кварталните училища е дори по-зле. А и не знам доколко това е представителна извадка за Немската, та да правя крайни заключения. Но поне за мен за пореден път се оборва мита за „елитността“ на елитните гимназии.
А това, че някой е приет в чуждестранен университет, не го прави автоматично културен (лично мнение).

# 34
  • София
  • Мнения: 18 039
Това, че някой някъде учи -  немска, испанска, английска, СМГ,  АК, друго частно, френска или патагонска, не е показател за нищо. Ако ще се сравняват училища, трябва да е и по други параграфи, понеже  издънки, проявяващи простотията си въпреки успехите в учебен план, има навсякъде.
Много негативизъм не е на хубаво, това според мен. Човек трябва да отчете как същите тези деца са направили съвсем сами една стройна организация въпреки отпора на директорката, намерили са зала, спонсори, заснели са клипове, поканили са гости  с програма и ще дадат приходите от билети като дарение за благородна кауза.

Последна редакция: ср, 04 май 2022, 10:29 от пенсионирана русалка

# 35
  • Мнения: 11
zigizagi, с цялата ми емпатия, съчувствие и разбиране за дълбокото ти разочарование от НЕГ, не мога да се съглася, че качеството на образованието там не е на ниво и че успехите се дължали на допълнителни курсове и уроци.
Има проблемни учители, но има и много, които са прекрасни преподаватели. Както между впрочем и в други "елитни" гимназии.  Да, има деца, които ходят на школи по БЕЛ в 12-ти клас, но не са чак толкова много, колкото се опитваш да внушиш. Освен това на школи ходят и в други гимназии. От децата, които аз познавам например (около 25) нито едно не ходеше и високите им резултати се дължат изцяло на преподавателя им Велчев.
Има и деца, които в 8 клас ходят на уроци, заради изпита в лайстунг (отново не познавам такива), заради амбицията да си гарантират място там, но пък немски се научава и без да си в лайстунг паралелка. Има и деца, които ходят на подготовка за ДСД изпит (моето е от тях), но такъв се взема и без да си го правил. От 25 деца клас имаше 4, които ходеха на уроци, а доколкото ми е известно от явилите се над половината го взеха с ниво С1, другите с В2. За желаещите имаше възможност за консултации както с българските учители по немски, така и с немците. Някои не се явиха по свое желание, една малка част не бяха допуснати, защото не изпълниха елементарните критерии (успех над 4,50 и демонстрация на активен интерес към езика и учебния процес). И да кажа, че на уроците за ДСД никой не ги учи тепърва на немски или да попълва празнини в обучението по немски, а основно тренират формата на изпита.
Напълно съм съгласна с теб, че много неща трябва да изглеждат по друг начин в това училище. И наистина е жалко, че настоящата директорка не отдава дължимото уважение към труда на възпитаниците си, но това не означава, че обучението там не си заслужава. Защото, ако е така - чудя се защо масово не се местят в други училища. Немски може да се научи и в други училища. Има не една и две други гимназии с оправни и дейни директори и с много добра организация, в които има електронни дневници, комуникация с родителите, оборудвани кабинети, добра  база, извънкласни дейности, добре водено дистанционно обучение. И добра среда също.
Права си, че човек трябва да вземе информиран избор и е добре хората, които решават да се насочат към това училище, да са запознати с негативите, за да преценят могат ли да го понесат. Картинката обаче не е само в черни краски.
Здравейте!
Бихте ли споделили необходимият за допускане до ДСД успех над 4.50 от кои оценки се формира - само по немски или от всички предмети и за кои години.
П.П. Писах Ви на лични Simple Smile

# 36
  • Мнения: 264
Скрит текст:
Това, че някой някъде учи -  немска, испанска, английска, СМГ,  АК, друго частно, френска или патагонска, не е показател за нищо. Ако ще се сравняват училища, трябва да е и по други параграфи, понеже  издънки, проявяващи простотията си въпреки успехите в учебен план, има навсякъде.
Много негативизъм не е на хубаво, това според мен. Човек трябва да отчете как същите тези деца са направили съвсем сами една стройна организация въпреки отпора на директорката, намерили са зала, спонсори, заснели са клипове, поканили са гости  с програма и ще дадат приходите от билети като дарение за благородна кауза.
Никой не е оспорил това, но и критиката не е към организацията, а към изпълнението. Разбирам, че майките на Немската няма да пишат негативи за своите деца във форум. Но ако идеята на фашинга е да се представя едно такова поведение като нормално - ами съжалявам, не би трябвало да е нормално. А и не знам кое е готиното и забавното - това, че момичетата ползват думи като „ш*бан“ и "е*аси“, че се пита кой е най-оборотен и кой - гей, че пушат айкос в училище? Сигурно за някои е смешно, но за мен не е. Жалко е, че това е нормата (не само в Немската). Но явно липсата на авторитет води до това.
P.S. Ясно казах, че НЕ правя заключения само на база тези деца. Просто ми стана странно как се пише „ми те децата се забавляват“, „свежари“ и т.н.

Последна редакция: пт, 06 май 2022, 10:53 от Hercule Poirot

# 37
  • София
  • Мнения: 18 039
Никой и това не е оспорил..Ясно написах, че простотията ходи по хората, уви,  и това къде учиш, не те спасява от нея. Но това са номинации без цензура от училище, такъв е принципът на събитието и е съвсем разбираемо в тази категория от пуснатия клип да са  сложили "отворковците", тези, които с този стил се правят на интересни/намират се за оригинални. Друг е въпросът дали са оригинални. И въобще дали са това, за което се предтставят..Но това да са  всички деца и  на тази база да се правят заключения, съжалявам. Има  номинации за деца, занимаващи се активно със спорт, има такива за  новоприетите осмокласници, има за учители, коментиращи своите възпитаници с толкова топло отношение, има за читанки с високи постижения и още.. В това училище учат не  няколко  деца от конкретен клип, а 5 випуска по 180 души, цели 35 класа. И да, децата ми, 3 на брой,  го завършиха и смело мога да кажа, че преобладават свестни, възпитани, мотивирани деца, на които не са им чужди понякога изцепките на пубертета. Същите са като другаде, включително в Испанската, с която  е сравнението в тази тема. Ако сега имах дете на възраст за гимназия, пак там бих го посъветвала да отиде, ако му се учи немски, разбира се. Простотията я има навсякъде, за жалост няма как да я избегнеш, отивайки в училище Х или У,   в тези времена ни остава само да се надяваме, че детето ще успее да си селектира своя микросреда, независимо в коя гимназия е.
А потресената майка е с дете точно в НЕГ, затова се включих. Колкото и негативи да вижда, понеже само и единствено за тях пише  във форума (има такива, разбира се, като навсякъде),  е доста необективно подобно мнение точно за децата в училището. Не й харесва по нито един параграф НЕГ,  добре, лично мнение, ама не си мести детето - защо ли, дали пък не е баш заради децата, щом всичко друго не струва Wink... Дал Господ училища с немски, напълно еквивалентни по статут на НЕГ - цели две държавни и две частни. Там може би децата са други, учителите са извънземни..Друга майка като нея помня във времето, макар и не форумска, съдра се да критикува училището покрай каката, а после там се оказа малкият й син. Да се чудиш и да се маеш как родител хвърля така детето си в устата на вълка, разбирайте в среда от такива простаци. Та толкова за обективността на мненията. В темата на въпросното училище  се критикуват (може би най-открито от  която и да е друга тема във форума за училища) съвсем оправдано негативите му,  директорката му, учителите, които се скатават,  липсата на организация, нежеланието да се актуализира/поддържа сайтът и т.н, но да се внушава на база някакъв клип какъв е  точно най-големият му позитив, децата, е малко  (много) неприятно.  Цели 10 поредни години имах поглед като родител ( а аз определено съм голяма консерва) над училището ( в частност над децата в него) и този ми "престой" там ме срещна със страхотни деца от обкръжението на моите. Там учат деца, които през петте гимназиални  години се дърпат взаимно нагоре и са задружни,  които поддържат страхотни взаимоотношения и след завършването си, макар да са пръснати из университети в БГ и чужбина, които при възможност се връщат да посетят онези свои учители, на които дължат много, при това далеч не само в образователен аспект,  които имат позиция и открито се борят (доколкото ученическите сили им позволяват) с откровени несправедливости/изцепки в  училището (застанаха смело срещу немския отдел при една неприятна случка с изхвърляне на немска литература в кофите за боклук), които ВЪПРЕКИ директорката са много инициативни и организират Фашинга, Коледния базар, културни събития  като театрални постановки и  "Немската чете" с благотворителна цел, които през Интеракт помагат на деца  в домове, на възрастни хора, на съученик със сериозно заболяване, които представят успешно България в международни проекти/състезания. С две думи - деца, които определено НЕ са прости и предизвикващи с поведението си потрес. Този факт не отменя по никакъв начин  съществените минуси на гимназията..Но тях децата не могат да отстранят/минимизират, уви, без значение прости ли са или не.

Последна редакция: пт, 06 май 2022, 08:44 от пенсионирана русалка

# 38
  • Мнения: 10 604
Русалка, винаги ме е впечатлявала пламенността, с която защитаваш гимназията, независимо, че отдавна нямаш деца в нея.
Аз например не пиша в темата за моето училище, нито вече пиша в темите за предходни училища, в които е учило моето дете, за да обяснявам колко са прекрасни те и какви невероятни деца учат там.
Направих доста неща в реалния живот, за да настъпи промяна в Немската и продължавам да правя.
А ти си пиши във форума колкото искаш, но ще те помоля да прескачаш моите мнения.
Аз също ще игнорирам изцяло мненията ти за в бъдеще.
Защо не съм преместила детето си в друго училище вече съм отговаряла в другата тема, а специално на теб, в качеството ти на обсебена от училището, не дължа никакви обяснения.

# 39
  • София
  • Мнения: 18 039
Колко отдавна да е... 3 години сега ще станат. И отделно имам роднинско дете в 10 клас там. WinkНе е много по-различно и не, че ти дължа отчет, но все пак. Учителите с 4 -5 нови изключения са същите, директорката-недоразумение също..
Гол плам би било, ако не виждах негативите. Негативите ги виждам, за съжаление, при това  от километри,  и съм  ги коментирала където и с когото трябва  и съм се борила срещу тях, простото ми дете също, което с набори участва в организирането и изпращането на подписка срещу директорката до РУО и МОН. Ние, родителите от един конкретен випуск, успяхме и махнахме некачествен учител ВЪПРЕКИ Катрана, въпреки Кастрева.. WinkТи с какво ще се похвалиш като резултатност в това отношение? И винаги съм писала в другата тема "право, куме, в очи", дори когато децата ми бяха там. А предвид факта, че  съм била към онзи момент сигурно единственият родител на 3 деца там, на всеки  евентуално четящ човек от управата /на всеки учител му е било ясно коя съм..Да не говорим, че и в темата циркулираха от потребители имената на децата ми. Тоест при мен  нищо анонимно няма, ти си тази, която критикува, удобно скрита зад ника си. Така че, ако обичаш, не ми говори за писане във форума само, при положение, че нямаш представа за нещата/действията извън него. Това, което ни отличава с теб  е, че на база многото години опит с училището, виждам И хубавото в него (включително и след завършването като справяне и реализация), особено пък в лицето на децата. Две години минимум, че и отгоре,  от тези, в които детето ти е било в  НЕГ, минаха под знака на короната и онлайн обучението, та не виждам как си набрала толкова детайлни впечатления какви са децата, че и чак се потресе от тях. Те самите нямаха шанса да се опознаят истински, да създадат приятелства, какво остава за родителите им да имат поглед в дълбочина. Ако пък на база един клип си изграждаш картинката за това кой учи там, нямам какво да кажа по темата. И последно - прекрасно е, че няма да ме четеш, много се радвам. Simple Smile

Последна редакция: пт, 06 май 2022, 13:18 от пенсионирана русалка

# 40
  • столицата
  • Мнения: 3 795
Мили дами, тъй като родителите на деца от НЕГ винаги сме писали откровено и за недостатъците на училището,  външните ще решат, че в останалите училища всичко е прекрасно😁./по конкретно,  предвид заглавието на темата, в Испанската всичко е топ/ с леко намигване тук.

# 41
  • София
  • Мнения: 18 039
Мили дами, тъй като родителите на деца от НЕГ винаги сме писали откровено и за недостатъците на училището,  външните ще решат, че в останалите училища всичко е прекрасно😁./по конкретно,  предвид заглавието на темата, в Испанската всичко е топ/ с леко намигване тук.
Ми да решават, после на място, в което и да е училище,  всеки с едно или друго нещо ще се опари, такава е образователната ни реалност. От темите по училища се вижда, че проблеми с учители има във всичките гимназии, дори и в АК, където хората си плащат за образователната услуга. Иначе  аз продължавам да вярвам, че в същите тези училища преобладават свестни деца.

Последна редакция: пт, 06 май 2022, 19:58 от пенсионирана русалка

# 42
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Понеже моя близка учи в 91 НЕГ и ми е споделяла впечатленията си, ще кажа едно - мисля, че всеки с дете/приятел/познат/роднина, учещ в училището, е наясно с негативите му - ръководство, тромав сайт, някои проблемни учители, липса на навременна информация и прочие. Но не бива да се отричат и позитивите. Защото малко или много, в повечето теми за училища дори да има недоволни, акцентът е върху добрите инициативи, каузи, върху положителното, докато единствено в темата на НЕГ се вихрят САМО отрицания и недоволства. Конкретно за включването на Русалка в темите - мисля, че нейното място е там - най-малкото, че тя самата е възпитаничка на училището, както и трите ѝ деца, които са от два отделни випуска. Става ясно, че има и роднинско дете, учещо там. Не познавам много хора като нея, които се стараят да пишат максимално обективно и безпристрастно. Удоволствие за мен е да чета постовете ѝ, тъй като освен, че са много съдържателни, често притежават самоирония, непринуденост и различни гледни точки. Както тя е написала, според мен недоволството на една част от родителите идва от факта, че децата бяха две години по домовете си, не можаха да се опознаят, да изградят колектив така, както успяваха предходните набори, учещи в традиционно присъствената форма. Отделно, че не навсякъде дистанционното обучение беше осигурено на достатъчно високо ниво, което също е минус. Но според моето "врабче" - в НЕГ децата са на доста високо ниво по отношение на дисциплина и знания - е, има ги и тези, които са нагаждачи, подмазвачи и с опити да се правят на интересни, но то къде ги няма?

Конкретно за видеото - на мен ми беше интересно да разбера за подобна инициатива, тъй като в езиковата гимназия, в която аз съм завършила, не сме организирали подобни мероприятия и фестивали. Има глупости на места, но нека не се правим на по католици от папата. Още повече, че става ясно, че децата са били принудени в по-голямата част сами да се справят с организацията. Не одобрявам псуването или използването на вулгаризми, но според мен по такъв начин са се стремили да покажат автентични ситуации на комуникация между тийнейджърите. Но псуващи, груби, невъзпитани, арогантни и с какви ли още негативи деца има навсякъде, във всяка една гимназия. Лично аз, ако живеех в София, когато бях на възраст за кандидатстване в гимназия, щях да избера точно 91 НЕГ, защото смятам, че ако човек иска да учи немски в държавно училище в София, по-добър вариант за това няма.

А и доколкото разбирам за този карнавал/фестивал от интернет, всякакви шеги са позволени, така че може би демонстрирането на по-"локално" и ларж поведение е умишлен и търсен ефект - друг е въпросът колко е бил наложителен. Но се замислете, че като цяло поведението, което се одобрява в съвременното младежко общество, е освободено държание, известна доза бунтарство. Смятам, че едни умни деца, каквито според мен са болшинството, учещи в НЕГ, биха могли да бъдат както вежливи, дискретни, тактични и прочие, така и по-освободени в своето държание - в зависимост от ситуациите. Лично аз не видях кой знае какво притеснително във въпросния клип на фона на провокациите, пошлостта и евтиното поведение, заливащи подрастващото поколение в социални мрежи като ТикТок. Пред минусите в речта на някои от участващите в инициативата (освободено поведение, псуване и вулгаризми) аз избирам да видя и оценя умението на децата сами да се справят, когато ръководството не им е помогнало, самоинициативността им, това за мен е много важно качество.

И към всички дванадесетокласници и родители на абитуриенти - радвайте се на последните мигове на децата в училище, защото няма нищо по-скъпо и по-мило от гимназиалните спомени след това. Негативите и лошите впечатления след времето избледняват на фона на прекрасните емоции сред компании от връстници. Пожелавам успешно представяне на матурите, незабравими мигове и купонясване по време на самите балове и успешен прием в желани специалности и университети! Heart

# 43
  • София
  • Мнения: 18 039
Andrea, много, много преди този твой пост бях изразила силно положителните си впечатления от твоите включвания във форума. Сега ги затвърди, не с това, че ми симпатизираш виртуално ( за което благодаря), а с това, че от позицията на малко по-голяма от сниманите в клипа деца разбираш, че понякога тези неща са просто поза.. Неуместна, може би, да, но свързана и с естеството на номинацията. Темата на Фашинга е била  "Като във филмите"  - има  точно като във филмите вманиачени спортисти, наивни зайчета, подложени на тормоз/закачки от батковци и каки, има  хулигани, генийчета,  кифли, кроасани (мъжки кифли),  famous двойки и сие, има любими учители сред българите и немците...Дори последните, които принципно според клишетата са спрягани  като сухари, в клипа за нейтив се шегуват, единият дъвчи дъвка непрестанно, другият намеква, че разбира "простотиите'" на учениците на бг и се подсмихва, третият казва, че мрази колегите си и ги отбягва...В набора на голямата ми дъщеря имаше номинирано момче от нейния клас за алкохолик номер 1.  Във видеото се виждаше как влиза в  магазина  в съседство на гимназията с приятели за алкохол, как държи  бутилки с това и онова (нали не си мисли някой, че са му ги дали наистина в магазина), как говори, сякаш е  пиян до козирката... Е, познайте, момчето нямаше нищо общо с този имидж. Wink А и как не се погледна някой друг клип, примерно този с едно малко момче, едва 8 клас ( за зайците се каза по-нагоре, че са свежарчета, апропо, не за тези от пуснатия тук клип), което на подканата да каже стихотворение или да изпее песен, изрецитира  "Горчиво кафе" на Смирненски и обясни, че знае стихотворението от дядо си. И толкова сладко поздрави дядо си в ефир  Heart. Или  пък този клип, в който двама  от най-добрите учители по БЕЛ в училището, казват, че нещото, което най-много харесват от работата си в гимназията, са именно контактите с децата. И така близо 20-ина години, през които не са загубили ентусиазма и желанието да обучават, не са се "амортизирали".  От другаде ги търсят за уроци,  колко лични съобщения  съм получавала с питания дали имам координатите им, както и тези на техни колеги по мат, а баш родителите на деца  в училището не  съумяват да ги оценят. Слава богу, не всички Wink

Последна редакция: сб, 07 май 2022, 01:16 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт